Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-02-12, 08:32
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Πολύ καλό πόστ και μπράβο σου που μπήκες στον κόπο να τα γράψεις όλα. Είναι ένας σημαντικός οδηγός για όποιον θέλει να πάρει 116, να ξέρει που πονάει το αμάξι και ειδικά το δικό σου που έχει κάνει 200.000 χλμ σε πραγματικές συνθήκες γιατί λίγα ελληνικά 116 από το 2005 θα έχουν 200.000χλμ (κι όσα έχουν θα τα έχουν γυρίσει οι μαντράδες στάνταρ).

Εγώ έχω να παρατηρήσω ότι πολλές βλάβες (κυρίως με MAF και τέτοια) ξεκίνησαν απ'όταν επέστρεψες Ελλάδα. Δυστηχώς διακρίνω ότι τα συνεργεία αλλάζουν ανεξέλεγκτα parts με τη μέθοδο του trial-and-error χωρίς να είναι σίγουρα εάν το συγκεκριμενο part έχει ελάττωμα.

Είναι λυπηρό να συμβαίνει αυτό από ακριβά εξουσιοδοτημένα που θέλουν να αποκαλούνται επαγγελματίες και χρεώνουν ένα σκασμό λεφτά!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-02-12, 09:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
και ειδικά το δικό σου που έχει κάνει 200.000 χλμ σε πραγματικές συνθήκες γιατί λίγα ελληνικά 116 από το 2005 θα έχουν 200.000χλμ (κι όσα έχουν θα τα έχουν γυρίσει οι μαντράδες στάνταρ).
Τέτοια βλέπω και γίνομαι χαρούμενος...
Και χωρίς ιδιαίτερες βλάβες...
2005 αυγουστος/ 2012 Ιανουάριος 273.000 χλμ..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-02-12, 09:35
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέτοια βλέπω και γίνομαι χαρούμενος...
Και χωρίς ιδιαίτερες βλάβες...
2005 αυγουστος/ 2012 Ιανουάριος 273.000 χλμ..
...ω ρε φίλε... πάνω/κάτω 40 χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-02-12, 10:24
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω να παρατηρήσω ότι πολλές βλάβες (κυρίως με MAF και τέτοια) ξεκίνησαν απ'όταν επέστρεψες Ελλάδα. Δυστηχώς διακρίνω ότι τα συνεργεία αλλάζουν ανεξέλεγκτα parts με τη μέθοδο του trial-and-error χωρίς να είναι σίγουρα εάν το συγκεκριμενο part έχει ελάττωμα.
Είναι λυπηρό να συμβαίνει αυτό από ακριβά εξουσιοδοτημένα που θέλουν να αποκαλούνται επαγγελματίες και χρεώνουν ένα σκασμό λεφτά!
Πολύ μεγάλη αλήθεια αυτό...και δίνεις τα λεφτά σου, και δεν λύνεις το προβλημά σου, και η ψυχολογία σου πέφτει...να πω ότι και σε ένα πρόσφατο πρόβλημα με το λαμπάκι μηχανής το διαγνωστικό δεν εντόπιζε συγκεκριμένο πρόβλημα (ένδειξη απλά για ΜΑΦ, με φτωχό μείγμα) και ο μηχανικός που πήγα πρότεινε βαλβίδα αναθυμιάσεων ("και βλέπουμε")...δεν την άλλαξα (ήθελε 120 ευρώ χωρίς να εγγυάται ότι είναι αυτό) και το πήγα αλλού, το ψάξανε και βρήκαν μία τρυπάρα στο λουφτ (προφανέστατη ακόμα και μένα που δεν το κατέχω και δεν ξέρω ακριβώς που να κοιτάξω πέρα από τα γενικά)...η διάγνωση έγινε μάλιστα σε συνεργείο που μου πρότεινε ο Γιάννης (giannis_116)...επειδή η αλλαγή έγινε χθες, θα του δώσω καμιά 10-αριά μέρες να σιγουρευτώ (ότι το φωτάκι δεν ξανανάβει) και θα γράψω το ιστορικό στο σχετικό thread που έχω ξεκινήσει (στα τεχνικά θέματα της Ζ3)...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-02-12, 14:01
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέτοια βλέπω και γίνομαι χαρούμενος...
Και χωρίς ιδιαίτερες βλάβες...
2005 αυγουστος/ 2012 Ιανουάριος 273.000 χλμ..
Για σειρα 1?.. Τι μοντελο?..

Κι εγω περιπου τοσα θα ειχα τωρα αμα δε μου επαιρνε μετρα το ΔΝΤ και η αχρηστοκυβερνηση μας! Απ τα ελαχιστα χομπυ, ψυχαγωγια και ευχαριστηση που ειχα ηταν η οδηγηση και οι εκδρομες και πλεον εχω περιοριστει σε διαδρομες σπιτι δουλεια και πισω..Και η δουλεια μου ειναι περιπου 5χμ απ το σπιτι μου!
Οσο γι αυτο που γραφτηκε πριν για λαθος και τζαμπα προληπτικες αντικαταστασεις ισως να φταιω κι εγω καθως πιστευα τον καθενα, εψαχνα ενα σωστο συνεργειο και συνεχως επεφτα πανω σε λαθος επιλογες. Πολλα συνεργεια απ τα οποια πηγα ηταν με τις καλυτερες 'διαπιστευσεις', πασιγνωστα, υποτιθεται απ τα καλυτερα και εχω φαει μεγαλη φολα απο 'ονοματα'. Βεβαια να μου πειτε θα μυρισω τα νυχια μου αμα το ταδε ή δεινα συνεργειο ειναι οκ τελικα; Απλα πηγαινα εκει και συνηθως επανω σε απογνωση να βγει μια λυση, κυριως για το μεγαλο προβλημα με τα ρεταρισματα και τα λαμπακια, τους ακουγα, αλλαζα πραγματα, εχανα χρημα και ακρη δεν εβγαζα στο τελος. Παντως η πικρα μου απ τα συνεργεια ηταν οτι σχεδον ολα με εβλεπαν σα πορτοφολι και κανενας μα κανενας δε παραδεχτηκε σφαλμα του να μου δωσει λεφτα πισω ή εστω απο τσιπα και φιλοτιμο τουλαχιστον να προσπαθησει να βρει τη λυση μια και καλη! Οι αφελειες και οι μπουρδες που εχω ακουσει ειναι απιστευτες, οκ δεν ειμαι μηχανικος αυτοκινητου, ομως δεν ειμαι και 'μυρωδιας', δεκα βασικα πραματα για τ αμαξι τα 'κατέω' και καταλαβαινα ποτε ακουγα κοροιδια... Τελος παντων δεν ειναι αυτο το θεμα μας με τα συνεργεια, ισως τελικα για ολα αυτα τα προβληματα να ηταν η κακια η ωρα, ματι, κακη (πρωτη) παρτιδα αυτοκινητων ή και εγω δε ξερω τι αλλο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 02-02-12 στις 14:09
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-02-12, 14:07
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σειρα 1?.. Τι μοντελο?..

Κι εγω περιπου τοσα θα ειχα τωρα αμα δε μου επαιρνε μετρα το ΔΝΤ και η αχρηστοκυβερνηση μας! Απ τα ελαχιστα χομπυ, ψυχαγωγια και ευχαριστηση που ειχα ηταν η οδηγηση και οι εκδρομες και πλεον εχω περιοριστει σε διαδρομες σπιτι δουλεια και πισω..Και η δουλεια μου ειναι περιπου 5χμ απ το σπιτι μου!
Οχι ρε, για Ε46 318ι λούξους..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-02-12, 14:10
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι ρε, για Ε46 318ι λούξους..
Α, οκ! Μακαρι να συνεχισει να ειναι ετσι απροβληματιστο!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-02-12, 15:28
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
...ω ρε φίλε... πάνω/κάτω 40 χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο...
οποιοσδηποτε χρησιμοποιει το αμαξι για τη δουλεια του , σαν εργαλειο κανει πολλα χλμ.

εδω κι εγω εκανα ενα διαστημα 20.000 το χρονο που τα θεωρω πολλα.


στη θεση του παναγιωτη θα επαιρνα ενα πετρελαιο yaris για να μειωσω τα εξοδα
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-02-12, 18:25
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Αλλη μια εμπειρια με το αυτοκινητο που νομιζω οτι ταιριαζει καλυτερα να γραφτει εδω, εγινε πριν λιγες μερες με τις καταρρακτωδεις βροχες που εριξε στην Αθηνα αλλα και σε ολη την Ελλαδα.
Εκανα διαδρομη Κερατσινι Νεο Ηρακλειο μεσα σε πραγματικα φοβερη βροχη και δρομους γεματους νερα αλλα βατούς. Στην επιστροφη επειδη ειχα δει οτι ο Κηφισσος ηταν πηγμενος διαλεξα να παω απο Αττ Οδο, περιφερειακη Αιγαλεω και μετα Σχιστο. Το ηξερα οτι παντα με βροχη αυτη η διαδρομη δεν εχει γενικα μεγαλο προβλημα παρα μονο σε 2 σημεια, στο τελος της περιφερειακης Αιγαλεω διπλα στο διυλυστηριο και μετα μπροστα στο διυλυστηριο, στην εισοδο με την εθνικη οδο. Απλα ευχομουν να μην ειναι τοσο χαλια η κατασταση.
Ο δρομος ειχε κλεισει ομως απο τροχαια γιατι προφανως το νερο στο πρωτο σημειο ηταν πολυ βαθυ. Ετσι αποφασισα να μη γυρισω παλι πισω για να βγω απο Κηφισσο προς Πειραια αλλα διαλεξα να κανω το γυρο του διυλυστηριου, πηγαινοντας ουσιαστικα σε αγνωστο για μενα δρομο με την ευχη να μην εχει και τοσα νερα...
Δυστυχως ομως ο δρομος ηταν σκετη κολαση νερου... Σε 3-4 σημεια το βαθος του νερου ηταν απλα τρομακτικο και πολλα αυτοκινητα ειχαν μεινει. Εγω επαιρνα θαρρος απο καποια αυτοκινητα που προπορευονταν, μαλιστα ακριβως μπροστα μου ηταν μια 6αρα κι ελεγα απο μεσα μου αφου παει η 6αρα θα παω κι εγω!
Η 6αρα σε καποιο σημειο που το νερο ηταν πραγματικα βαθυ εμεινε, κριμα οντως, εγω προλαβα και προσπερασα χωρις παρατραγουδα. Σε 1-2 σημεια απ οτι καταλαβα ηταν γεφυρακια απο χειμαρρους που ειχαν πλυμμηρυσει. Δε μπορουσα να καταλαβω αν απο κατω μου ειχα ασφαλτο, χωμα, λασπη ή...κενο! Στο πιο βαθυ σημειο, που εμεινε η 6αρα, το νερο υπολογισα οτι εφτανε ισα με τα φωτα μου αφου στην 6αρα καβαλησε το καπω... Με τα πολλα αργα αλλα σταθερα καταφερα και βγηκα εθνικη στον κομβο του Ασπροπυργου και γυρισα σωος σπιτι μου!
Τοσο τρομο ελαχιστες φορες ειχα νιωσει στη ζωη μου οσο κινουμαι και θυμαμαι... Αυτο μονο που προσευχομουν δεν ηταν μονο μη μεινω, αλλα χειροτερα μη με παρεσερνε κανενας απο αυτους τους πλυμμηρισμενους χειμαρους και με βρισκαν ανοιχτα του ορμου της Ελευσινας να μαι τροφη για τα ψαρια...
Ηταν μεγαλη βλακεια μου τελικα να μη παω απο κυριους δρομους κι ας εκανα και 10 ωρες και το γυρο του κοσμου! Επισης φαουλ της τροχαιας να μη κλεισει και αυτο το δρομο πισω απ το διυλιστηριο.
Σκεφτομουν συνεχεια να μη παρει νερα η εισαγωγη, ή η εξατμιση ή τιποτα ηλεκτρονικα και επισης ελεγα απο μεσα μου τι καλα θα ταν να χα ενα τζηπακι τωρα!
Και μια που ειπα για τζηπακι να αναφερω εναν δυο απαραδεκτους 'τζηπακηδες' που ενω εβλεπαν την κατασταση, κολλαγαν πισω μου, με στραβωναν με τα φωτα και προσπερασαν με φορα πλυμμηριζοντας και το παρ μπριζ μου με τα απονερα τους και στιγμιαια δεν ειχα καθολου ορατοτητα. Απλα απαραδεκτοι!
Τελικα ισως με τη βοηθεια του Θεου το αυτοκινητο με εβγαλε αλλη μια φορα παληκαρι σε τοσο αντιξοες συνθηκες. Οταν βγηκα στην εθνικη σταματησα να βαλω και βενζινη και ανοιξα το καπω να δω μεσα στο χωρο της μηχανης τι γινοταν, κοιταξα κι απο κατω, θολους, φρενα, εξατμιση μην ειχε γινει τιποτα ενυδριο, τελικα ολα μια χαρα φαινονταν και το αυτοκινητο δε μου εκανε τιποτα ουτε τις επομενες μερες απο πιθανη εισροη νερου σε καλωδια αισθητηρες κλπ. Τσεκαρα και την καμπινα μεσα, μιλαμε για στεγανοτητα υποβρυχιου με νερα να φτανουν και ισως να ξεπερνανε τους μαρσπιεδες!
Επισης αλλο τρομακτικο ηταν οτι δεν ειχα φρενα καθολη τη διαρκεια της διαδρομης, επειδη οι τροχοι ηταν μεσα στο νερο, ειχαν βραχει οι δισκοι, τα τακακια δεν επιαναν και οταν βγηκα σε ανοιχτο δρομο 'τσιμπαγα' λιγο λιγο τα φρενα για να ζεσταθουν, να στεγνωσουν και να πιασουν. Παλι καλα αυτο το θυμομουν απο Γερμανια που μου το ειχαν πει γιατι εδω στην Ελλαδα δε περιμενα απο κανενα δασκαλο να μου το πει. Οταν κινεισαι πολυ αργα μεσα στους πλυμμηρισμενους δρομους κι οσο δεν ειναι καμια σοβαρη κατηφορα δε σε πολυνοιαζει αλλα τη στιγμη που βγαινεις σε κεντρικο δρομο κι εχεις και τη λαχταρα να τρεξεις να φυγεις απ την πλυμμηρα τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να προκληθει ατυχημα απο τα βρεγμενα φρενα.
Τελος καλο ολα καλα λοιπον, ελπιζω να μη βγει τιποτα απο τυχον νερα που περασαν καπου, αλλα αμα ηταν δε θα το χε βγαλει ηδη ως τωρα?..

Αλλη μια (τρομακτικη) εμπειρια εκει που νομιζα οτι εχω οδηγησει με αυτο το αυτοκινητο σε σχεδον ολες τις συνθηκες! Και μεγαλο μαθημα αλλη φορα με τετοια βροχη ή να καθομαι στ αυγα μου ή αν χρειαστει να κινηθω, απο κεντρικους δρομους κι οσο γινεται με λιγοτερα νερα!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-02-12, 20:06
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
μιας και μενω και εγω Κερατσινι, μια φορα την ειχα παθει πριν 3-4 χρονια, και γυρισα πισω απο αττικη οδο ξανα και βγηκα στην εξοδο της εθνικης για πειραια κτλ κτλ, απο τοτε οποτε βρεχει ΠΟΛΥ , ποτε απο περιφερειακη Αιγαλεω ξανα ! οι τζιπακιδες δεν παλευονται! ειναι για κλωτσιες κανονικα!!!
__________________
E30 325 M50 SOLD
E30 318 M40 R.I.P
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.