Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-02-12, 21:23
giorgosdam Ο χρήστης giorgosdam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-02-2011
Μηνύματα: 21
giorgosdam is on a distinguished road
Μυρωδιά από καμμένο λάδι στην καμπίνα 320 Ε90

εδώ και περίπου δύο μήνες έχω το εξής πρόβλημα: μόλις ανοίξω το καλοριφέρ, έρχεται μυρωδιά στην καμπίνα από καμμένο λάδι. άμα βάλω ανακύκλωση του αέρα δεν μυρίζει τίποτα.
είδα χυμένο λάδι στο καλώδιο του αισθητήρα 'λ' και στην λαμαρίνα πάνω από το χταπόδι. μόλις τα καθάρισα λίγο διορθώθηκε κάπως η κατάσταση. ψάχνωντας στο internet βρήκα ότι μπορεί να οφείλεται σε διαρροή λαδιού είτε από την φλάντζα βαλβιδων, είτε από την αντλία κενού που στάζει πάνω στην εξαγωγή.η αντλία κενού είναι γεμάτη λάδια, όπως επίσης και το σωληνάκι πάνω από αυτήν.
τι απο τα δύο λέτε να είναι? αν είναι αντλία κενού θέλει όλη αντικατάσταση ή υπάρχει σαν ανταλακτικό η τσιμούχα της?

http://www.uploadhouse.com/viewfile....2425&showlnk=0
http://www.uploadhouse.com/viewfile....2426&showlnk=0
http://www.uploadhouse.com/viewfile....2424&showlnk=0
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-02-12, 21:28
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Γιώργο εγώ στη θέση σου θα έριχνα ένα καλό πλύσιμο στο πατωμα του αυτοκινήτου-μοτερ να γίνουν τα πάντα γουλί και να δω έτσι ποιος, που και γιατί χάνει λάδι. Όσο για το θέμα του ανταλλακτικού, μπες στο www.realoem.com βρές το μοντέλο σου και ψάξε να δεις αν υπάρχει ξεχωριστό ανταλλακτικό ή έρχεται όλο το κιτ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-02-12, 22:07
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgosdam Εμφάνιση μηνυμάτων
τι απο τα δύο λέτε να είναι? αν είναι αντλία κενού θέλει όλη αντικατάσταση ή υπάρχει σαν ανταλακτικό η τσιμούχα της?
Ολη σαν ανταλλακτικό για λόγους ασφαλείας..
Οχι δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό το o-ring..
Ναι θα βρείς ιμιτασιόν o-ring..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-12, 13:42
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολη σαν ανταλλακτικό για λόγους ασφαλείας..
Οχι δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό το o-ring..
Ναι θα βρείς ιμιτασιόν o-ring..
rapid το ο-ring αν δεν κανω λαθος ειναι πανω απο το καπακι στο μπροστινο μερος κ χανει αν ξεραθει απο τον χρονο,πραγμα απιθανο για ε90 νομιζω..διορθωσε με αν κανω σε κατι λαθος η δεν καταλαβα καλα!~!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-12, 15:45
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από timos 318i Εμφάνιση μηνυμάτων
rapid το ο-ring αν δεν κανω λαθος ειναι πανω απο το καπακι στο μπροστινο μερος κ χανει αν ξεραθει απο τον χρονο,πραγμα απιθανο για ε90 νομιζω..διορθωσε με αν κανω σε κατι λαθος η δεν καταλαβα καλα!~!!!
Ναι, δεν κάνεις λάθος, έτσι είναι, αλλά επειδή είναι πράσινο, είναι ευαίσθητο και
χαλάει νωρίς..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-12, 15:59
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
επειδη ετυχε και σε μενα το ιδιο προβλημα με τον giorgosdam οταν καπνιζει ειναι επειδη στο πισω μερος του κινητηρα ειναι ενα εξαρτημα σαν αντλια η κατι τετοιο δε θυμαμαι κ απο κει χανει κ σταζει πανω στο χταποδι..βεβαια ο φιλος ειπε πως ειδε λαδι στην λαμαρινα πανω απο το χταποδι που σημαινει πως ειναι αυτο που ειπες εσυ..το o-ring..!!! δηλαδη δεν μπορει να αλαξει μονο αυτη την φλαντζα θελει και κατι αλλο κομπλε ανταλακτικο??? γιατι εγω μονο την φλαντζουλα οταν το ειχα κανει επισκευη.!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-12, 21:20
giorgosdam Ο χρήστης giorgosdam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-02-2011
Μηνύματα: 21
giorgosdam is on a distinguished road
απ' ότι έψαξα στο internet (και το εψαξα αρκετά μάλιστα), η αντλία κενού έχει ένα o-ring εξωτερικό και ένα εσωτερικό. προφανώς το εξωτερικό που αλλαζει εύκολα είναι αυτό που στεγανοποιεί με το σώμα του κινητήρα και το άλλο μάλλον βρίσκεται εσωτερικά της αντλίας. το εξωτερικό υπάρχει σίγουρα σαν ανταλλακτικό. το σ/κ θα δοκιμάσω να το αλλάξω και θα γράψω ένα diy, γιατί απ' ότι είδα είναι συχνό φαινόμενο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-12, 22:18
Το avatar του χρήστη PANOS320
PANOS320 Ο χρήστης PANOS320 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
PANOS320 is on a distinguished road
Το παρουσιάσε και το δικό μου Ε90 πριν 3 μήνες.Είχε και εμένα λάδια πάνω απο την λαμαρίνα του χταποδιού.Ο μηχανικός της αντιπροσωπίας έσκιζε τα αρχ@%#ια του πως ήταν απο την αντλία κενού και πως του είχε ξανασυμβει.Εγω πάλι έλεγα πως είναι αδύνατον να μην έχει πάνω απο τον τέταρτο κύλινδρο λάδι και να λεχει μόνο στον τρίτο και το λάδι αυτό να προερχεται απο την αντλία.Έκανα την "πάπια" και υποχώρησα.Άλλωστε λέω εγώ είμαι εππαγγελματίας επάνω στις ξύλινες κατασκευές και αυτός επάνω στις μηχανές. Αλλάχθηκε το o-ring της αντλίας με κόστος ανταλλακτικού 5 € και εργατικά 55€.Στα πρώτα 10 χιλιόμετρα το λαδάκι ξαναφάνηκε.Βγήκα σωστός.Άλλαξα την φλάντζα απο το καπάκι των βαλβίδων σε φίλο μηχανικό με κόστος 40€ μαζί με τα εργατικά και το πρόβλημα λύθηκε.Όποιος και να σου το κάνει,να επιμείνεις στον σωστό καθαρισμό απο υπολοιματα της παλιάς φλάντζας και απο ακαθαρσίες απο λαδι και σκόνη. Αν δεν γίνει σωστά ,τότε θα ξανακάνεις μια τρύπα στο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-03-12, 07:17
giorgosdam Ο χρήστης giorgosdam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-02-2011
Μηνύματα: 21
giorgosdam is on a distinguished road
απ' οτι ειδα εγω (αν δεις και τις φωτογραφιες στο 1ο ποστ), μαλλον προερχεται απο την αντλια κενου. αυτη ηταν γεματη λαδια ενω απο το καπακι βαλδιδων, τουλαχιστον απο την πλαινη μερια, δεν ειδα να χανει. ο φιλος σου εχει συνεργειο σε αθηνα? αν ναι, μπορεις να μου δωσεις τα στοιχεια του?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-03-12, 17:46
Το avatar του χρήστη PANOS320
PANOS320 Ο χρήστης PANOS320 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
PANOS320 is on a distinguished road
Οχι φίλε μου.Απο Σέρρες είμαι.Λιγο δύσκολα τα πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.