Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - DIY

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 05-02-08, 21:04
Το avatar του χρήστη Stav
Stav Ο χρήστης Stav δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 148
Stav is on a distinguished road
Θα σου πω αυριο, αλλα κατα πασα πιθανοτητα θα ειμαι Καλογρεζα το απογευμα οποτε θα ερθω κατευθειαν απο Αττικη Οδο...Thanx παντως
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-02-08, 21:02
Το avatar του χρήστη ΠΟΝΤΙΟΣ
ΠΟΝΤΙΟΣ Ο χρήστης ΠΟΝΤΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2004
Μηνύματα: 130
ΠΟΝΤΙΟΣ is on a distinguished road
ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΩΝ

Φίλε Stav μπράβο για το θέμα που άνοιξες . Κατατοπιστικό και αναλυτικότατο . Επηρεασμένος πάω σήμερα σε μια από τις επίσημες αντιπροσωπίες δίνω την άδεια κυκλοφορίας στον υπεύθυνο ανταλλακτικών για να τσεκάρει αριθμό πλαισίου για να παραγγείλω το κιτ και αφού περίμενα αρκετή ώρα μου λέει το εξής : δεν του κατεβάζει ο υπολογιστής το κιτ για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ( Ε 46 318ci 8/2001) . Αν παρόλα αυτά θέλω να το τοποθετήσω δε θα λειτουργεί το cruise control . Aναρωτιέμαι αν έχει δίκιο γιατί το βιβλίο του αυτοκινήτου το έχει σαν έξτρα . Είναι έτσι ή κάνει λάθος ; Περιμένω σίγουρη απάντηση για να το παργγείλω ή όχι . Νομίζω δεν αξίζει να το τοποθετήσω μόνο και μόνο για χειρισμό του r/cd .Ο κινητήρας που φοράω είναι ο Μ 43 Β 19 , αν αυτό έχει σημασία .
Ευχαριστώ για κάθε προσπάθεια ενημέρωσης .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 06-02-08, 21:27
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΝΤΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Stav μπράβο για το θέμα που άνοιξες . Κατατοπιστικό και αναλυτικότατο . Επηρεασμένος πάω σήμερα σε μια από τις επίσημες αντιπροσωπίες δίνω την άδεια κυκλοφορίας στον υπεύθυνο ανταλλακτικών για να τσεκάρει αριθμό πλαισίου για να παραγγείλω το κιτ και αφού περίμενα αρκετή ώρα μου λέει το εξής : δεν του κατεβάζει ο υπολογιστής το κιτ για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ( Ε 46 318ci 8/2001) . Αν παρόλα αυτά θέλω να το τοποθετήσω δε θα λειτουργεί το cruise control . Aναρωτιέμαι αν έχει δίκιο γιατί το βιβλίο του αυτοκινήτου το έχει σαν έξτρα . Είναι έτσι ή κάνει λάθος ; Περιμένω σίγουρη απάντηση για να το παργγείλω ή όχι . Νομίζω δεν αξίζει να το τοποθετήσω μόνο και μόνο για χειρισμό του r/cd .Ο κινητήρας που φοράω είναι ο Μ 43 Β 19 , αν αυτό έχει σημασία .
Ευχαριστώ για κάθε προσπάθεια ενημέρωσης .
Έχει δίκιο ο υπεύθυνος ανταλλακτικών. Ο λόγος που δε λειτουργεί το cruise control στον Μ43 1.9 που έχεις, είναι ότι το γκάζι δεν είναι ηλεκτρονικό αλλά με ντίζα.
Για να δουλέψει θέλει διαφορετική πεταλούδα με μοτεράκι και είναι πολύ ακριβή διαδικασία.

Ενώ στα μοτέρ με ηλεκτρονικό γκάζι απλά συνδέεις τα πλήκτρα πολλαπλών λειτουργιών, τα προγραμματίζεις και δουλεύουν όλα (και cruise control και radio-cd).
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-02-08, 21:35
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Exclamation

Φίλε μου αργά ή γρήγορα θα προέκυπτε αυτό το θέμα...Απλά βαριώμουν να κάτσω να γράψω...χαχααχχα!!!!Τώρα που έχω όρεξη οι παρατηρήσεις μου είναι οι παρακάτω:

1)Συγχαρητήρια στον Strav για το τέλειο thread και τις φωτό!2)Υπάρχει ένα κενό...Αυτά που μας περιγράφει ο φίλος μας απευθύνονται σε αμάξια facelift E46 και ελάχιστα pro face...Τα proface τα περισσότερα και αυτά που δεν έχουν ηλεκτρόγκαζο δεν μπορούν να βάλουν αυτή την καλωδίωση!!!Πιο συγκεκριμένα υπάρχει μοντίφα (χειροποίητη καλωδίωση ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ για να παίξει μόνο τα χειριστήρια του ραδιοφώνου!!!!) Το cruise control απλά το ξεχνάμε και αυτό γιατί για να μπει,πρέπει να αλλάξει πεταλούδα και να μπει εγκεφαλάκι με κόστος γύρω στα 600 ευρώ!!!!!
3)Εγώ τη λύση που προτείνω και βρήκα με λογικό κόστος είναι σε αυτό το thread όπου το είχαμε εξαντλήσει το θέμα "κουμπάκια"χαχαχαχαχαχα!!!!
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=8871

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 06-02-08 στις 21:42
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-02-08, 23:30
Το avatar του χρήστη Stav
Stav Ο χρήστης Stav δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 148
Stav is on a distinguished road
ισως επρεπε να το ειχα αναφερει για τα μοτερ με ηλεκτρονικο γκαζι, αλλα επειδη το ανεφερε με Bold γραμματοσειρα το pdf που εχω επισυναψει, δεν το εκανα....my bad

Οντως η παραπανω διαδικασια (κ βεβαια κ το κιτ) προοριζονται για ολα τα 3αρια κατασκευης (προσοχη!!!! οχι κυκλοφοριας) απο 6/2000 με μοτερ Ν42, Μ54 κ Μ57, καθως και για Μ47 (πριν τον 9/2001)

Οσο για το cruise control σε μοντελα με ντιζα, ειχε παρει το ματι μου ενα thread νομιζω στο e46fanatics, οπου ανεφερε οτι γινεται χωρις αλλαγη πεταλουδας.... πρεπει ομως να βρεις ολα τα κομματια (σερβο κινησης της πεταλουδας του γκαζιου, ντιζες, πλεξουδα κ ενα εγκεφαλακι που τα ελεγχει). Απο καποιες φωτο που ειχε, τουλαχιστον οπτικα εμοιαζε πολυ το setup με αυτο των e36 (με βασικη βεβαια διαφορα τα χειριστηρια, οπου στο μεν ε46 ειναι στο τιμονι, στο δε ε36 ειναι στη κολωνα δεξια κατω απο τα χειριστηρια των υαλοκαθαριστηρων....)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stav : 06-02-08 στις 23:43
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-02-08, 00:40
Το avatar του χρήστη mitsos_chania
mitsos_chania Ο χρήστης mitsos_chania δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Μηνύματα: 1.308
mitsos_chania has a spectacular aura aboutmitsos_chania has a spectacular aura about
δυστυχως η τοποθετηση θα αργησει λιγο γιατι τα πληκτρα θα ειναι εδω σε 7 μερες οποτε παμε για το αλλο σαββατο!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mitsos_chania : 07-02-08 στις 00:41 Αιτία: ορθογραφικο λαθος ρε παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 16-02-08, 18:10
Το avatar του χρήστη taou
taou Ο χρήστης taou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 200
taou is on a distinguished road
Φίλε σταβ για 4κτινο τιμόνη έχει διαφορά;
__________________
Ή τραβιέσε όταν πρέπει ή τραβιέσε μια ζωή

Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 26-02-08, 18:19
Το avatar του χρήστη mitsos_chania
mitsos_chania Ο χρήστης mitsos_chania δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Μηνύματα: 1.308
mitsos_chania has a spectacular aura aboutmitsos_chania has a spectacular aura about
και τωρα ηρθε η ωρα της αγορας της καλωδιωσης και μετα αμεσως στου tamtam για καφεδακι και εγκατασταση
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 27-02-08, 00:36
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει δίκιο ο υπεύθυνος ανταλλακτικών. Ο λόγος που δε λειτουργεί το cruise control στον Μ43 1.9 που έχεις, είναι ότι το γκάζι δεν είναι ηλεκτρονικό αλλά με ντίζα.
Για να δουλέψει θέλει διαφορετική πεταλούδα με μοτεράκι και είναι πολύ ακριβή διαδικασία.

Ενώ στα μοτέρ με ηλεκτρονικό γκάζι απλά συνδέεις τα πλήκτρα πολλαπλών λειτουργιών, τα προγραμματίζεις και δουλεύουν όλα (και cruise control και radio-cd).
Δημητρη πως ειναι δυνατο να μην προβλεπεται για τον ανθρωπο cruise ????
Eιχα σενταν 46αρα του 99 με εργοστασιακο cruise control.Καποιο λαθος θα εγινε!!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 27-02-08, 00:43
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Eιχα σενταν 46αρα του 99 με εργοστασιακο cruise control.Καποιο λαθος θα εγινε!!
Δεν έγινε...Απλά και εγώ την ίδια απορία είχα...Η απάντηση είναι ότι το εργοστάσιο έδινε κάποιους μηχανισμούς έτοιμους κατόπιν παραγγελίας σαν εξοπλισμό extra...Είσαι απο τους τυχερούς φίλε μου αν το παρείγγειλες έτσι εξαρχής...Και στο δικό μας γίνεται αλλά όπως είπε και ο Dim77 αλλά και ο μηχανικός μου κοστίζει και δεν αξίζει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 27-02-08 στις 00:46
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.