Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 08-05-09, 09:10
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Καταρχήν, σε διαστάσει μείνε στις εργοστασιακές....μην ακούς τι λέει ο κάθε λαστιχάς.

Τώρα, μεταξύ Bridgestone & Conti SC3, προτιμώ τα Continental. Καθαρά προσωπική προτίμηση, γιατί είναι πιο μαλακά και τα Bridgestone μετά τα 10-15.000χλμ που βγαίνει η πιο σκληρή γόμα στην επιφάνεια τα βρίσκω σκληρά και ότι γλυστράνε.

Όσο για το αν θα βάλεις Run Flat ή συμβατικά, γνώμη μου (και συμβουλή του λαστιχά μου) είναι να βάλεις συμβατικά μόνο εάν έχεις λύσει το προβλημα με ρεζέρβα. Καλό το κιτ επισκευής, αλλά εάν η ζημιά είναι μεγαλύτερη, τότε δεν θα κλείσει την τρύπα. Εάν είσαι κάπου κοντά σε πόλη κάτι γίνεται. Εάν σε πιάσει όμως λάστιχο στην Εθνική ή σε Επαρχιακό δρόμο - ειδικά βράδυ - τότε τα πράγματα δυσκολεύουν. Έχεις πρόβλημα με τα Run Flat από θέμα άνεσης και κρατήματος?
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 08-05-09, 09:30
Το avatar του χρήστη ΒΑΣΙΛΗΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ Ο χρήστης ΒΑΣΙΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-02-2006
Μηνύματα: 55
ΒΑΣΙΛΗΣ will become famous soon enough
@ tzimiani

Από Conti 3 σε 18" όχι runflat είμαι πολύ ικανοποιημένος με μοναδικό παράπονο ένα ηχητικά περισσότερο χτύπημα που περνάει μέσα. Σε σύγκριση με τα F1 Assymetric που οδήγησα την ίδια μέρα σε άλλο αυτοκίνητο (335) τα F1 μου φάνηκαν τουλάχιστον το ίδια ή και καλύτερα σε πρόσφυση-traction αλλά περισσότερο άνετα.

Εγώ έχω περάσει κανονικά και δεν το έχω μετανοιώσει, πιο άνετα και περισσότερες επιλογές. Τα runflat καταλαβαίνω όμως ότι δίνουν αυτή την εξτρα ασφάλεια

ΥΓ. Ωραίο το cabrio !! ... αλλά τι τα ήθελες τα 19αρια ?
Δεν ταιριάζουν με το μαλακότερο setup και το χαρακτήρα του αυτοκινήτου ... γνώμες είναι αυτές βέβαια
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 08-05-09, 15:09
Το avatar του χρήστη tzimiani
tzimiani Ο χρήστης tzimiani δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Μηνύματα: 254
tzimiani is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν, σε διαστάσει μείνε στις εργοστασιακές....μην ακούς τι λέει ο κάθε λαστιχάς.

Τώρα, μεταξύ Bridgestone & Conti SC3, προτιμώ τα Continental. Καθαρά προσωπική προτίμηση, γιατί είναι πιο μαλακά και τα Bridgestone μετά τα 10-15.000χλμ που βγαίνει η πιο σκληρή γόμα στην επιφάνεια τα βρίσκω σκληρά και ότι γλυστράνε.

Όσο για το αν θα βάλεις Run Flat ή συμβατικά, γνώμη μου (και συμβουλή του λαστιχά μου) είναι να βάλεις συμβατικά μόνο εάν έχεις λύσει το προβλημα με ρεζέρβα. Καλό το κιτ επισκευής, αλλά εάν η ζημιά είναι μεγαλύτερη, τότε δεν θα κλείσει την τρύπα. Εάν είσαι κάπου κοντά σε πόλη κάτι γίνεται. Εάν σε πιάσει όμως λάστιχο στην Εθνική ή σε Επαρχιακό δρόμο - ειδικά βράδυ - τότε τα πράγματα δυσκολεύουν. Έχεις πρόβλημα με τα Run Flat από θέμα άνεσης και κρατήματος?
Κοίτα από κράτημα απλά ισχύει αυτό που λες μετά τα 15.000 km. Σε εμένα τα
Ψιλό γλιστρήματα, αλλά και τα κοπανήματα άρχισαν μετά τα 20.000 km!
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 08-05-09, 15:13
Το avatar του χρήστη tzimiani
tzimiani Ο χρήστης tzimiani δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Μηνύματα: 254
tzimiani is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
@ tzimiani

Από Conti 3 σε 18" όχι runflat είμαι πολύ ικανοποιημένος με μοναδικό παράπονο ένα ηχητικά περισσότερο χτύπημα που περνάει μέσα. Σε σύγκριση με τα F1 Assymetric που οδήγησα την ίδια μέρα σε άλλο αυτοκίνητο (335) τα F1 μου φάνηκαν τουλάχιστον το ίδια ή και καλύτερα σε πρόσφυση-traction αλλά περισσότερο άνετα.

Εγώ έχω περάσει κανονικά και δεν το έχω μετανοιώσει, πιο άνετα και περισσότερες επιλογές. Τα runflat καταλαβαίνω όμως ότι δίνουν αυτή την εξτρα ασφάλεια

ΥΓ. Ωραίο το cabrio !! ... αλλά τι τα ήθελες τα 19αρια ?
Δεν ταιριάζουν με το μαλακότερο setup και το χαρακτήρα του αυτοκινήτου ... γνώμες είναι αυτές βέβαια
Όσον αφορά τα 19’’, αυτό είναι το μόνο που μετάνιωσα...
Το αυτοκίνητο το είχα φέρει μέσα από τη Bmw στη Γερμανία (εταιρικό με 5.000 km), και ήταν έτσι...
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 14-08-09, 18:36
RandomBrain Ο χρήστης RandomBrain δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-02-2007
Μηνύματα: 57
RandomBrain is on a distinguished road
Άλλαξα και εγώ τα ελαστικά μου τελικά (116i) σε συμβατικά, Continental Premium Contact 2. Είμαι πολύ ευχαριστημένος κυρίως από τα λιγότερα κοπανήματα που αισθάνομαι στις λακούβες.

Μία ερώτηση:

Μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποιο μαγαζί για να αγοράσω το kit της Continental ή κάποιο kit επιδιόρθωσης σε λογική τιμή? Στο συνεργείο που έβαλα τα λάστιχα μου ζήτησαν 140 ευρώ και έχοντας διαβάσει εδώ μου φάνηκε υπερβολικό το ποσό.
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 14-08-09, 22:26
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RandomBrain Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποιο μαγαζί για να αγοράσω το kit της Continental ή κάποιο kit επιδιόρθωσης σε λογική τιμή? Στο συνεργείο που έβαλα τα λάστιχα μου ζήτησαν 140 ευρώ και έχοντας διαβάσει εδώ μου φάνηκε υπερβολικό το ποσό.
Έχεις 2 επιλογές:

1. Αγοράζεις το Mobility Kit της BMW (αρ. ανταλλακτικού 71100415035) που έχει περί τα 100 Ευρώ (αν θυμάμαι καλά).

2. Αγοράζεις το Kit της Continental από Γερμανία κατευθείαν (έτσι έκανα εγώ) από εδώ:
http://www.conti-online.com/generato...fo_aussen.html Μου κόστισε γύρω στα 100 Ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 15-08-09, 13:18
RandomBrain Ο χρήστης RandomBrain δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-02-2007
Μηνύματα: 57
RandomBrain is on a distinguished road
Ευχαριστώ πολύ!

Το conti-online δεν με αφήνει να παραγγείλω με διεύθυνση αποστολής στην Ελλάδα οπότε πάω για το BMW!
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 15-08-09, 18:59
Το avatar του χρήστη ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ Ο χρήστης ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Μηνύματα: 216
ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ is on a distinguished road
εαν χαμηλωσεις την πιεση στα ελαστικα run flat παλι χτυπανε στο δρομο?τι πιεση εχετε σε 195-55-16
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 15-08-09, 21:16
RandomBrain Ο χρήστης RandomBrain δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-02-2007
Μηνύματα: 57
RandomBrain is on a distinguished road
Έβαζα πάντα αυτό που έγραφε στην πόρτα. 2.2 μπροστά και 2.5 πίσω. Επίσης σε 2 χρόνια είχα πάει για ίσιωμα από 2 φορές και τις 4 ζάντες και μου είπαν ότι ευθύνονται κατά πολύ τα run flat για το εύκολο στράβωμα. Την πίεση δεν είχα δοκιμάσει ποτέ να την μειώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 16-08-09, 08:56
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΑΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
εαν χαμηλωσεις την πιεση στα ελαστικα run flat παλι χτυπανε στο δρομο?τι πιεση εχετε σε 195-55-16
Σε 224 45 17 έβαλα λίγο παραπάνω πίεση και κοπανούσε αφάνταστα. Καμία σχέση με αύξηση πίεσης σε συμβατικά ελαστικά. Για λιγότερη πίεση δεν ξέρω αν και έχω υπόψη με τη πρώτη ευκαιρία να δοκιμάσω
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.