Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-05-11, 14:50
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
E21-Πρόβλημα τριγμού από το ταμπλώ

Λοιπόν, έχω πρόβλημα με έναν τριγμό και μάλλον χρειάζομαι τη γνώμη κάποιων ειδικών πάνω στα Ε21...
Ξεκινάω από την ερώτηση, γιατί πιστεύω είναι καλύτερα να ξέρει από την αρχή τι θέλω να μάθω, όποιος ενδιαφερθεί να διαβάσει και τη συνέχεια...
Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι το εξής:
Αν στο χώρο του κινητήρα, αφαιρέσω το μεταλλικό κάλυμα των υαλοκαθαριστήρων (αυτό που δεξιά και αριστερά, έχει και κάποιες "θήκες" για μπουκαλάκι λιπαντικού κλπ), και στη συνέχει αφαιρέσω και το καλοριφέρ-τον ανεμιστήρα του καλοριφέρ, μάλλον, πιο σωστά, που βρίσκεται εκεί κεντρικά, είναι δυνατόν να φτάσω σε εκείνες τις στηρίξεις του ταμπλώ του αυτοκινήτου που υπάρχουν εκεί κεντρικά κοντά στο παρ μπρίζ?
Και τώρα το πρόβλημα: Προ ετών, γυαλίζοντας το ταμπλώ, έβαλα μεγαλύτερη πίεση από ό,τι έπρεπε, προφανώς, στο σημείο εκείνο, (ταμπλώ, στο μέσον, πίσω-πίσω οριζόντια φέτα μεταξύ παρ μπριζ και μεσαίου αεραγωγού ξεθαμπώματος παρ μπρίζ) και, μετά από έναν περίεργο ήχο που άκουσα εκείνη τη στιγμή, έχω έκτοτε πολύ έντονους τριγμούς που έρχονται απο αυτό το σημείο, αν δεν με γελάει η ακοή μου, στο 90% των λακκουβών και σαμαρακίων των ελληνικών δρόμων...(δηλαδή συνεχώς)
έχοντας δει φωτογραφίες εκείνου του σημείου του αμαξώματος γυμνού και χωρίς το ταμπλώ στη θέση του, παρατήρησα κάποια στηριγματάκια ενσωματωμένα στο αμάξωμα που φαίνεται σαν να βιδώνει εκεί το ταμπλώ με κάποιον τρόπο...
Θα ήθελα να βρώ έναν τρόπο να προσεγγίσω αυτά τα σημεία, και να δώ αν έχει φύγει κάτι απο τη θέση του, ή σπάσει/κοπεί κλπ (οπότε παράγονται και οι θόρυβοι). Αλλά, για ευνόητους λόγους θέλω να αποφύγω να βγάλω τελείως και να ξανατοποθετήσω από την αρχή το ταμπλώ(λογους χρόνου, οικονομικούς, αλλά, πάνω απ' όλα, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα μου το ξαναβάλουν σωστα-την τελευταία φορά που μου το είχαν βγάλει για άλλο λόγο, ταλαιπωρούμουν για χρόνια με μικροπραγματάκια που δεν λειτουργούσαν μετά, λαμπάκια που δεν είχαν ξανατοποθετηθεί σωστα κλπ, και τα εφτιαξα όλα μόνος μου και σιγά σιγά)
έλεγα μήπως έτσι μπορούσα να λύσω το πρόβλημα χωρίς να είναι απαραίτητο να "ανοίξω" μια τεράστια δουλειά...
Ευχαριστώ για την ανάγνωση και το ενδιαφέρον, και ζητώ συγγνώμη για το τεράστιο και κουραστικό κείμενο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-11, 09:00
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
....κανένας?....καλά το έλεγα εγώ, ότι οι γριές δεν συγκινούν κανέναν πια...

:-(
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-11, 09:07
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petroscf Εμφάνιση μηνυμάτων
....κανένας?....καλά το έλεγα εγώ, ότι οι γριές δεν συγκινούν κανέναν πια...

:-(
Μπα, είναι κάτι πολύ πιο απλό. Και τα δικά μας τρίζουν και δεν θέλουμε να το παραδεχθούμε.

Πέρα την πλάκα, αυτό που ρωτάς είναι απλώς πολύ "ειδικό". Πρέπει κάποιος να ξέρει (και συνάμα να θυμάται) να κάνει το Ε21 "φύλλο και φτερό". Λίγοι έχουν ασχοληθεί με μοντέλα της εποχής και ακόμα και αυτοί που έχουν ασχοληθεί λίγο δεν μπορούν να θυμούνται κάτι τόσο εξειδικευμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-11, 09:08
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Πέτρο αν κάποιος δεν γνωρίζει πως γίνονται αυτά που περιγράφεις καλύτερα που δεν απαντά.

Εγώ στην θέση σου θα δοκίμαζα να αρχίσω να ξηλώνω γιατί μου αρέσει η διαδικασία.

Από εμπειρία σε διάφορα "ξηλώματα" σε Ε30 και Ε34 γενικά είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις την λογική και δύσκολα χαλάς κάτι. (αρκεί να "πιάνουν" τα χέρια σου)
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-11, 10:07
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Οκ, στην επόμενη μηνιαία συνάντηση, θα φέρω εργαλεία!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-05-11, 11:08
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Πέμπτη 2 Ιουνίου στο πλάζα από νωρίς όλοι για να λύσουμε το Ε21!!!!!
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-11, 07:46
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Ωχ, Ωχ!!!...Ε...παιδιά...δεν πειραζει, το ξανασκέφτηκα...τελικά ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ το τρίξιμο...στο κάτω κάτω δε "λέει" να έχεις παλιό αυτοκίνητο αν δεν το ακούς και λίγο...
:-))
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-11, 08:19
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
ισως αν βγαλεις το καντραν να εχεις προσβαση στην μεση του ταμπλο ...χρησιμοποιησε βαζελινη και θα σταματισουν ολα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-11, 16:34
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Αυτό που λές για το καντράν δεν το είχα σκεφεί...
Για τη Βαζελίνη δεν πρέπει να "παίζει", από τη χροιά του ήχου, ο τριγμός είναι πιο σοβαρός...
(κάτι έχει σπάσει, ή φύγει από τη θέση του-ελπίζω το δεύτερο...)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-11, 18:21
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
πέτρο τώρα διάβασα το θέμα αλλιώς θα σου είχα απαντήσει νωρίτερα,απο το έξω μέρος δέν έχεις πρόσβαση σε κανένα στήριγμα του ταμπλό,τώρα απο μέσα δοκίμασε να βγάλεις το ντουλαπάκι και το καντράν που βγαίνουν εύκολα για να σου δώσει λίγο χέρι στο εσωτερικό μήπως και εντοπίσεις τον ήχο,εάν δέν γίνει τίποτα έτσι πρέπει να βγεί το ταμπλό,δέν είναι κάτι δύσκολο όμως,εάν το φτιάξεις μόνος σου μπορείς να βάλεις και μονωτικά υλικά σε κάποια επίμαχα σημεία για να γίνει τέλειο
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.