Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 31-05-09, 21:25
Το avatar του χρήστη Afrosrodos
Afrosrodos Ο χρήστης Afrosrodos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 27-05-2009
Μηνύματα: 28
Afrosrodos is on a distinguished road
Φιλε μου η πρωσωπικη μου αποψη ειναι να παρεις μια Ζ4 αμα θες ανοιχτο αμαξι! Τα cabrio αυτοκινητα για μενα ειναι ημιμετρα! Το cabrio δεν θα σου προσφερει την οδηγηκη ευχαριστηση ενος coupe με τιποτα! Απλα τι γινεται? Το roadster ειναι ενα αυτοκινητο που σχεδιαζεται για να ειναι ανοιχτο ενω το cabrio ειναι μια μετατροπη ενος κουπε (που σε πολλες περιπτωσεις φτιαχνεται και σε συνεργασια με αλλες εταιρειες οπως Karmann π.χ.) Θεωρω λοιπον οτι το cabrio ειναι ενα αυτοκινητο για καποιον που θελει να εχει μια γευση απο roadster αλλα να εχει χωρους για ακομα δυο ατομα και μια γευση απο coupe στην οδηγικη συμπεριφορα! Αν λοιπον ενδιαφερεσαι για κατι τετοιο τοτε σου προτεινω το cabrio ανεπιφυλακτα! Αν ομως θελεις να το ευχαριστηθεις κατα την γνωμη μου παρε το 325! Ελπιζω να σε βοηθησα να 'σαι καλα!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-05-09, 21:42
mariosE39 Ο χρήστης mariosE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 23
mariosE39 is on a distinguished road
Σ ευχαριστω afrosrodos και σενα και τα αλλα παιδια για τις γνωμες και τις συμβουλές τους! ειλικρινά θελω να ακουω την γνωμη των αλλων και αυτο ειναι κατι που με βοηθαει αρκετα..
απο κει και περα να αναφερω απλα οτι εχθες Σαββατο,πηγα μια βολτα απο τον Σπανο στην Βουλιαγμενης, και ρωτησα για το cabrio και ετυχε να πεσω σε εναν προθυμο πωλητη -πραγμα σπανιο- και μου εδειξε live και ενα E93 που ειχαν εκει.εντυπωσιαστικα με το show της οροφης,αλλα μου εμεινε το εξης πραγμα απο οσα μου ειπε. Οτι με το cabrio δηλαδη, αν εχεις την οροφη ανοιχτη και σε τρακαρουν απο πισω τοτε το κοστος ειναι εξωφρενικό καθως συνηθως απαιτειται ΑΛΛΑΓΗ της οροφης !!!! καθως ειναι πολυ ευκολο να στραβωνουν οι μηχανισμοι κτλ. Εκει ομολογω σφιχτηκα και κλεινω πλεον προς το 325coupe....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-05-09, 22:00
320 open Ο χρήστης 320 open δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 468
320 open is on a distinguished road
εχω βαρεθει να ακουω την αποψη οτι τα καμπριο ειναι περισσοτερο πουλ μουρ και λιγοτερο αυτοκινητο.ολες οι εταιρεις βγαζουν τα κορυφαια σπορ μοντελα τους και σε καμπριο και μαλιστα με ελαχιστες ΠΛΕΟΝ διαφορες στην ακαμψια και στην οδικη συμπεριφορα.το οτι ζουμε στην χωρα που επιτρεπει το ανοιγμα της οροφης ακομα και κατα την διαρκεια ενος κυριακατικου χειμωνιατικου πρωινου με ηπια θερμοκρασια το αποδεικνυει.μην φερνουμε παραδειγματα του τυπου <δεν ανοιγω την οροφη με 35 βαθμους το μεσημερι>και βεβαια δεν συμβαινει αυτο αφου ουτε τα παραθυρα στο κουπε δεν πρεπει να ανοιγουν εκεινη την ωρα.τελος η εμφανιση ειναι πολυ καλυτερη και οι περισσοτεροι επιλεγουν το καμπριο γιατι η εμφανιση του ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ.τωρα αν φτιαχνει και τις γυναικες,τους παππουδες,τους μεσηλικες κτλ μην το καταδικαζουμε και παιρνει η μπαλα και τους ιδιοκτητες.φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-05-09, 22:07
Το avatar του χρήστη tzimiani
tzimiani Ο χρήστης tzimiani δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Μηνύματα: 254
tzimiani is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariosE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ ευχαριστω afrosrodos και σενα και τα αλλα παιδια για τις γνωμες και τις συμβουλές τους! ειλικρινά θελω να ακουω την γνωμη των αλλων και αυτο ειναι κατι που με βοηθαει αρκετα..
απο κει και περα να αναφερω απλα οτι εχθες Σαββατο,πηγα μια βολτα απο τον Σπανο στην Βουλιαγμενης, και ρωτησα για το cabrio και ετυχε να πεσω σε εναν προθυμο πωλητη -πραγμα σπανιο- και μου εδειξε live και ενα E93 που ειχαν εκει.εντυπωσιαστικα με το show της οροφης,αλλα μου εμεινε το εξης πραγμα απο οσα μου ειπε. Οτι με το cabrio δηλαδη, αν εχεις την οροφη ανοιχτη και σε τρακαρουν απο πισω τοτε το κοστος ειναι εξωφρενικό καθως συνηθως απαιτειται ΑΛΛΑΓΗ της οροφης !!!! καθως ειναι πολυ ευκολο να στραβωνουν οι μηχανισμοι κτλ. Εκει ομολογω σφιχτηκα και κλεινω πλεον προς το 325coupe....
Μάριε καλησπέρα,
σίγουρα ο καθένας κάνεις τις επιλογές του με βάση τα ''θέλω'' του, αλλά αυτό που σου είπε ο πωλητής σχετικά με το χτύπημα από πίσω είναι πολύ σχετικό. Η οροφή στο hard top (όπως και σε όλα τα Hard Top) όταν την έχεις ανοίξει είναι μεν μέσα στο πορτμπαγκάζ αλλά όχι και κολλητά του προφυλακτήρα. Απέχουν περίπου 40 cm από αυτόν και παράλληλα είναι μαζεμένη προς τα πάνω περίπου 30cm από το πάτωμα του πορτμπαγκάζ. Αυτό σημαίνει ότι σε κλασσικές μικροσυγκρούσεις δεν τίθεται θέμα στραβώματος. Τώρα εάν μιλάμε για στούκα - στούκα, πιστεύω ότι το λιγότερο που θα σε πειράξει θα είναι το εάν στράβωσε ο μηχανισμός... (εξάλλου μάλλον θα στο φτιάξει αυτός που θα ανέβει πάνω σου...).
Τέλος το θέμα των cabrio έχει να κάνει απόλυτα με την αίσθηση που σου δίνει...
Αν σε ένα coupe έχεις ηλιοροφή πιστεύω να συμφωνούμε όλοι ότι η αίσθηση που σου δίνει όταν την ανοίγεις ... δεν παίζεται...
Σκέψου λοιπόν το cabrio σαν μια ‘’μεγάλη’’ ηλιοροφή...
Πρέπει να το οδηγήσεις για να καταλάβεις τη διαφορά! (σου το είχα γράψει και σε pm, εάν οδηγήσεις μια φορά cabrio μετά δύσκολα επιστρέφεις σε κλειστό.... έτσι και εγώ ξεκίνησα κάποτε με το TTcabrio, πήγα σε Ε46cabrio και τώρα είμαι σε Ε 93). Ειδικά πλέον όταν μιλάμε για hard top πραγματικά έχεις το τέλειο συνδυασμό ενός cabrioκαι ενός coupe.
Hτελική επιλογή είναι δική σου.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-05-09, 23:07
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
H BMW ΕΠΙΣΗΜΑ έλεγε ότι δεν θα βγει μόνο Ε93 και ας έχει σκληρή οροφή αλλά και
Ε92 που μάλιστα θα το προτιμήσουν όσοι θέλουν ΟΔΗΓΗΣΗ για το σημαντικά λιγότερο βάρος, την καλύτερη ακαμψία και τη σκληρότερη ανάρτηση.
Λόγια της εταιρείας σας μεταφέρω...
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-05-09, 23:13
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariosE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Οτι με το cabrio δηλαδη, αν εχεις την οροφη ανοιχτη και σε τρακαρουν απο πισω τοτε το κοστος ειναι εξωφρενικό καθως συνηθως απαιτειται ΑΛΛΑΓΗ της οροφης !!!! καθως ειναι πολυ ευκολο να στραβωνουν οι μηχανισμοι κτλ. Εκει ομολογω σφιχτηκα και κλεινω πλεον προς το 325coupe....
Άν είναι να φοβάσαι το τρακάρησμα τότε πάρε κάποιο με 5 αστέρια NCAP και όχι Ε93. Γιατί αν το πάμε έτσι θα παίρναμε 5-6 σαράβαλα και όχι ένα BMW. Και με όποιο αμάξι αν είσαι αν σου πέσει άλλος με καμία 30αριά km απο πίσω θα γίνει η ζημιά. Και στο coupe το ίδιο, αφού είναι μονοκόματο απο πίσω...

Για μένα αν πάρεις κάτι σε αυτά τα λ7, τότε το cabrio. Εντάξει, είναι λίγο βαρύτερο αλλά δεν θα κατέβεις σε αγώνες. Και εξαρτάται τι οδηγός είσαι... Αν είναι να μην τεληκιάζεις κτλ κτλ κτλ τότε ο 20άρις κινητήρας μια χαρά είναι...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-06-09, 09:02
Το avatar του χρήστη coyote
coyote Ο χρήστης coyote δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 27-05-2009
Μηνύματα: 89
coyote is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariosE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ ευχαριστω afrosrodos και σενα και τα αλλα παιδια για τις γνωμες και τις συμβουλές τους! ειλικρινά θελω να ακουω την γνωμη των αλλων και αυτο ειναι κατι που με βοηθαει αρκετα..
απο κει και περα να αναφερω απλα οτι εχθες Σαββατο,πηγα μια βολτα απο τον Σπανο στην Βουλιαγμενης, και ρωτησα για το cabrio και ετυχε να πεσω σε εναν προθυμο πωλητη -πραγμα σπανιο- και μου εδειξε live και ενα E93 που ειχαν εκει.εντυπωσιαστικα με το show της οροφης,αλλα μου εμεινε το εξης πραγμα απο οσα μου ειπε. Οτι με το cabrio δηλαδη, αν εχεις την οροφη ανοιχτη και σε τρακαρουν απο πισω τοτε το κοστος ειναι εξωφρενικό καθως συνηθως απαιτειται ΑΛΛΑΓΗ της οροφης !!!! καθως ειναι πολυ ευκολο να στραβωνουν οι μηχανισμοι κτλ. Εκει ομολογω σφιχτηκα και κλεινω πλεον προς το 325coupe....
Τα παιδιά εκεί είναι JET!
__________________
ΟΧΙ αλλο κάρβουνο

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?u=9617
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-06-09, 10:35
Το avatar του χρήστη Andreas_E92_ilsvm41
Andreas_E92_ilsvm41 Ο χρήστης Andreas_E92_ilsvm41 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 158
Andreas_E92_ilsvm41 is on a distinguished road
Συμφωνώ και εγώ για την "ποιότητα" των πωλητών και εκεί αλλά και στην Λ. Συγγρού. Χωρίς να θέλω να διαφημίσω κανέναν απλά γιατί δεν έχω κανένα λόγο για να το κάνω αυτό, εξυπηρετήθηκα άψογα και στα δύο, όσες φορές κι αν πήγα. Για service είχα πάει μία φορά (δεν με βολεύει λόγο απόστασης) και είχα μείνει ικανοποιημένος αλλά όχι κατά 100%...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-06-09, 11:09
Το avatar του χρήστη kavas
kavas Ο χρήστης kavas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Μηνύματα: 545
kavas is on a distinguished road
cabrio τωρα που εισαι νεος.Το coupe μπορει να το παρεις και αργοτερα.Αλλωστε που θα τρεξεις τα 218;(εκτος και αν εισαι γκαζακιας).
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-06-09, 11:25
Το avatar του χρήστη bmw520e39
bmw520e39 Ο χρήστης bmw520e39 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Μηνύματα: 56
bmw520e39 is on a distinguished road
Εγω θα επαιρνα την Coupe...ομως η επιλογη ειναι δικη σου φιλε...Ωραια διληματα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.