Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-11, 23:36
bill86 Ο χρήστης bill86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-12-2008
Μηνύματα: 13
bill86 is on a distinguished road
Unhappy καυσαερια σε Ε30 Μ40...!!!

καλησπερα παιδια. εχω ενα 30αρι, 1600cc με Μ40 μοτερ. εχω προλημα με τα καυσαερια! εκπεμπει πολλους υδρογονανθρακες!!! βασικα το προβλημα εχει και αλλη μορφη..οταν δουλεψει για αρκετη ωρα, το σβησω και το βαλω μπροστα μετα απο κανα 30λεπτο δεν παιρνει με την πρωτη...αν οχι με την 2η τοτε στην 3η παιρνει και ειναι μπουκωμενο απο καυσιμα μαλλον! εχω αλλαξει μπεκ (μεταχειρισμενα) και αντλια καυσιμου καινουργια! το μυαλο μαο παει στ μπεκ αλλα αν ξερει καποιος ας μου πει μια αποψη διοτι ειναι πανακριβα...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-11, 23:53
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Καλώς σε βρήκαμε.

Ξεκίνα από τα απλά και φτηνά. Είναι πολύ (ΠΑΡΑ πολύ) πιθανό το πρόβλημά σου να είναι κάποιο τρύπιο σωληνάκι υποπίεσης ή τρύπα στο κολλάρο της εισαγωγής. Έχει ακριβώς τα συμπτώματα που περιγράφεις. Όπως επίσης και τα φθαρμένα ή/και λάθος μπουζί.

Μετά δυστυχώς μπορεί να είναι οτιδήποτε. Αισθητήρας λ, λούφτ, αισθητήρας θέσης πεταλούδας και μπεκ οι "συνήθεις ύποπτοι".

Εάν είναι ο λ, ο εγκέφαλος πιθανότατα θα έχει καταγράψει βλάβη. Σε ένα διαγνωστικό φαίνεται.
Εάν είναι ο αισθητήρας θέσης πεταλούδας, θα έχεις πρόβλημα στις πολύ χαμηλές στροφές αλλά στις 2500-3000 στροφές τα καυσαέριά σου θα είναι κανονικά.
Εάν είναι το λουφτ, μόνο με δοκιμή άλλου μπορείς να το δεις δυστυχώς.
Τα μπεκ μπορείς να τα βγάλεις και να τα μετρήσεις (το ίδιο μηχάνημα που τα καθαρίζει τα μετράει κιόλας).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-09-11, 00:20
bill86 Ο χρήστης bill86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-12-2008
Μηνύματα: 13
bill86 is on a distinguished road
Hi God..ολα αυτα τα εχω ελεγξει απο προηγουμενη φορα, το εχω καιρο το προβλημα γι'αυτο! ολα τα σωληνακια υποπιεσης, το λ τον εχω μετρησει κ λειτουργει...μπουζοκαλωδια κ ραουλο απο κατι διακοπες που εκανε μεχρι κ καταλυτη! τα μπουζι ειναι καινουργια,εκανα σερβις. ετσι και το μυαλο μ παει στα μπεκ...ισως καποιο να μην ψεκαζει σωστα! το θεμα ειναι οτι ενω ειναι ζεστο,σβησω κ βαλω εκ νεου θα παρει..μονο αν το αφησω πανω απο 10λεπτο το κανει!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-11, 18:08
bill86 Ο χρήστης bill86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-12-2008
Μηνύματα: 13
bill86 is on a distinguished road
Να ρωτησω βρε παιδια..το αμαξι μου ειχε καψει εγκεφαλο και εχω τωρα επανω απο 318i...μηπως αυτος εχει αλλη χαρτογραφηση και ψεκαζει περισσοτερο χρονο?? α, τα μπεκ τα καθαρισα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-11, 18:25
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bill86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω βρε παιδια..το αμαξι μου ειχε καψει εγκεφαλο και εχω τωρα επανω απο 318i...μηπως αυτος εχει αλλη χαρτογραφηση και ψεκαζει περισσοτερο χρονο?? α, τα μπεκ τα καθαρισα.
χμμμ λογικά αυτό είναι ψεκάζει παραπάνω απο όσα χρειάζεται ο 1600άρης και για αυτό γίνεται αυτό, σου μπουκώνει!
Άλλη ποσότητα καυσίμου θέλεις στα 1600 κυβικά και άλλη στα 1800 κυβικά

Edit: Γιατί δεν βάζεις εναν εγκέφαλο για το μοτέρ σου? Πάμθηνοι είναι πλέον, ή δοκίμασε έναν εγκέφαλο για το μοτέρ σου αν έχεις πρόσβαση σε ανταλλακτικά αυτοκινήτων....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-11, 18:33
bill86 Ο χρήστης bill86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-12-2008
Μηνύματα: 13
bill86 is on a distinguished road
Βασικα αυτο θελω να κανω,να δοκιμασω εναν απο 16αρι αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα δεχτει αυτος στα μεταχειρισμενα!! Μηπως εχεισ να μου προτεινεις κανεναν? Για Αθηνα μιλαμε παντα..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-10-11, 18:48
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Για Αθήνα υπάρχουν πολλοί φίλε μου....

Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις μια σκάτζα δηλαδή να αφήσεις τον υπάρχον εγκέφαλο και να πάρεις έναν για το 1600άρι σου να είσαι σωστός σε όλα γιατί τώρα φτιάχνεις το ένα και βγαίνει πρόβλημα στο άλλο....
Οπότε καλύτερα δεν θα είναι να έχεις εγκέφαλο που προγραμματίστηκε για το μοτέρ σου? Και απο κεί και πέρα δεν πιστεύω να έχεις άλλο πρόβλημα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-10-11, 19:03
bill86 Ο χρήστης bill86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-12-2008
Μηνύματα: 13
bill86 is on a distinguished road
θα ψαξω να βρω λοιπον εναν εγκεφαλο σε καποιο παλιατζιδικο και θα κανω δοκιμη...σ'ευχαριστω φιλε μου για την γνωμη σου..μου επιβεβαιωσε την αρχικη μου σκεψη!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-10-11, 19:07
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Μα αν όλα λειτουργούν σωστά και το αμάξι βγάζει λάθος καυσαέρια τότε δεν είναι φυσιολογικό....
Εφόσον είχες αλλάξει εγκέφαλο απο εκεί είναι το πρόβλημα

Πες στον μάστορα να κρατήσει τον δικό σου και να πάρεις τον άλλον να δοκιμάσεις τι γίνεται δεν είναι και τόσο τραγικό, άλλωστε τους motronic για Μ40 πλεον με το κιλό τους πουλάνε
Περιμένω να διαβάσω καλά νεα εεε? Με το καλό και δεν κάνει τίποτα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-10-11, 20:00
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμ λογικά αυτό είναι ψεκάζει παραπάνω απο όσα χρειάζεται ο 1600άρης και για αυτό γίνεται αυτό, σου μπουκώνει!
Άλλη ποσότητα καυσίμου θέλεις στα 1600 κυβικά και άλλη στα 1800 κυβικά

Edit: Γιατί δεν βάζεις εναν εγκέφαλο για το μοτέρ σου? Πάμθηνοι είναι πλέον, ή δοκίμασε έναν εγκέφαλο για το μοτέρ σου αν έχεις πρόσβαση σε ανταλλακτικά αυτοκινήτων....
Εγώ να πώ οτι έχεις δίκιο...
Και ότι όντως ψεκάζει παραπάνω.. ( που μάλλον δεν ψεκάζει)
Με αυτό το δεδομένο, το ρελαντί δεν πρέπει να είναι 780, αλλά (παράδειγμα λέω) 900...
Αυτό δεν δικαιολογεί τα καυσαέρια, έτσι δεν είναι??

ΜΑΦ
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.