Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Αγώνες > Nick_Compact Racing

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-08-12, 18:23
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Smile ....

Νικο στο ειχα ξαναγραψει παλαιοτερα οτι θα ηθελα μια εκτενη παρουσιαση και απο οτι φαινεται θελανε και αλλα παιδια.

Περιμενουμε και αλλα γιατι εχεις εμβαθυνει πολυ και αυτο ενδιαφερει πολυ ολους νομιζω (εμενα ας πουμε μου κεντρισε το ενδιαφερον το καρτερ με τα διαφραγματα-αν θες γραφεις λιγα παραπανω,ποιος το εφτιαξε,ποσο κοστισε κτλ).

Αν θελεις αναφερεις και οικονομικα ποσο σου εχει στοιχισει να παρουμε μια ιδεα για αναλογα project,πανω-κατω οχι επακριβως.

Να ρωτησω και κατι αλλο,εχεις αντιληφθει σημαντικη διαφορα σε μηχανολογικες εργασιες στην επαρχια με την Αθηνα???Αν εκανες τιποτα στην επαρχια,απλα το υποθετω.Ξεχωρα απο τον τεχνιτη ο οποιος σιγουρα εκανε κορυφαια δουλεια απο οτι φαινεται και αντιλαμβανομαι και απο τα αποτελεσματα (μαζι με τα χερια σου χεχεχε!!!!).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-08-12, 19:22
Το avatar του χρήστη fan1s_e21
fan1s_e21 Ο χρήστης fan1s_e21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 106
fan1s_e21 is on a distinguished road
μπράβο νίκο πόλυ ωραία πράγματα
η καθαριοτητα ειναι μισή αρχοντια οπως λέγανε και οι παλιοι όσο αφαρο το μαστορα που διάλεξες
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-08-12, 20:13
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο στο ειχα ξαναγραψει παλαιοτερα οτι θα ηθελα μια εκτενη παρουσιαση και απο οτι φαινεται θελανε και αλλα παιδια.

Περιμενουμε και αλλα γιατι εχεις εμβαθυνει πολυ και αυτο ενδιαφερει πολυ ολους νομιζω (εμενα ας πουμε μου κεντρισε το ενδιαφερον το καρτερ με τα διαφραγματα-αν θες γραφεις λιγα παραπανω,ποιος το εφτιαξε,ποσο κοστισε κτλ).

Αν θελεις αναφερεις και οικονομικα ποσο σου εχει στοιχισει να παρουμε μια ιδεα για αναλογα project,πανω-κατω οχι επακριβως.

Να ρωτησω και κατι αλλο,εχεις αντιληφθει σημαντικη διαφορα σε μηχανολογικες εργασιες στην επαρχια με την Αθηνα???Αν εκανες τιποτα στην επαρχια,απλα το υποθετω.Ξεχωρα απο τον τεχνιτη ο οποιος σιγουρα εκανε κορυφαια δουλεια απο οτι φαινεται και αντιλαμβανομαι και απο τα αποτελεσματα (μαζι με τα χερια σου χεχεχε!!!!).
Φίλε Lunatic, ο μάστορας μου είναι όντως πολύ καλός αλλά όσον αφορά την επιλογή όλου του setup και την επιλογή όλων των υλικών, ακόμα και το κράμα των πιστονιών, την έκανα εγώ.
Το διάφραγμα του κάρτερ είναι χειροποίητο μεν, αλλά επώνυμο, από Αμερική το έφερα, από RMW, μια μικρή ομάδα ανθρώπων που ασχολούνται μόνο με ΜΙΝΙ. Τα πιστόνια επίσης, εγώ απλά του είπα τι σχέση συμπίεσης θέλω και το κράμα, και περίμενα 2 μήνες. (μάλιστα, ήταν η πρώτη φορά που του ζήτησε κάποιος κράμα 4032).
Τα χρήματα είναι πολλά, αλλά το όλο project είναι κάτι που πήρε χρόνια για να φτάσει σε αυτό το σημείο, καθώς δεν έχω βρει ακόμα δέντρο με 50ευρα για φύλλα.
Δεν υπάρχουν τέτοια συνεργεία στην Αθήνα, και αν υπάρχουν 2-3, το κόστος για κάθε εργασία θα ήταν 4-5 φορές επάνω. Εκτός αυτού, οι τιμές είναι φιλικές, οπότε και όχι ενδεικτικές, όσον αφορά τις εργασίες. Όλα επαρχία έγιναν, αφού η μόνιμη κατοικια τα τελευταία 3 χρόνια και για μερικές μέρες ακόμα είναι ο Πύργος. (από εδώ είμαι κιόλας)
Το χταπόδι είναι Piper, δεν είναι χειροποίητο.
Γενικά, κάποια πράγματα είναι επώνυμα αλλά custom παραγγελίες, κάποια είναι πράγματα "της σειράς", όπως πχ η τροχαλία στροφάλου, και το μόνο πράγμα που είναι χειροποίητο και το έφτιαξε ο μηχανικός, είναι η αλουμινένια πολλαπλή εισαγωγής.
Όσον αφορά τον προγραματισμό, αγόρασα software και hardware ειδικά για το αμάξι μου και τον εγκέφαλο που έχει, και γι'αυτό και το ρυθμίζω μόνος μου.
Ότι άλλη απορία έχεις πολύ ευχαρίστως να στην απαντήσω, αυτό ισχύει και για όλους όσους τους αρέσει το project και θέλουν να ρωτήσουν κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-08-12, 14:37
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Lunatic, ο μάστορας μου είναι όντως πολύ καλός αλλά όσον αφορά την επιλογή όλου του setup και την επιλογή όλων των υλικών, ακόμα και το κράμα των πιστονιών, την έκανα εγώ.
Το διάφραγμα του κάρτερ είναι χειροποίητο μεν, αλλά επώνυμο, από Αμερική το έφερα, από RMW, μια μικρή ομάδα ανθρώπων που ασχολούνται μόνο με ΜΙΝΙ. Τα πιστόνια επίσης, εγώ απλά του είπα τι σχέση συμπίεσης θέλω και το κράμα, και περίμενα 2 μήνες. (μάλιστα, ήταν η πρώτη φορά που του ζήτησε κάποιος κράμα 4032).
Τα χρήματα είναι πολλά, αλλά το όλο project είναι κάτι που πήρε χρόνια για να φτάσει σε αυτό το σημείο, καθώς δεν έχω βρει ακόμα δέντρο με 50ευρα για φύλλα.
Δεν υπάρχουν τέτοια συνεργεία στην Αθήνα, και αν υπάρχουν 2-3, το κόστος για κάθε εργασία θα ήταν 4-5 φορές επάνω. Εκτός αυτού, οι τιμές είναι φιλικές, οπότε και όχι ενδεικτικές, όσον αφορά τις εργασίες. Όλα επαρχία έγιναν, αφού η μόνιμη κατοικια τα τελευταία 3 χρόνια και για μερικές μέρες ακόμα είναι ο Πύργος. (από εδώ είμαι κιόλας)
Το χταπόδι είναι Piper, δεν είναι χειροποίητο.
Γενικά, κάποια πράγματα είναι επώνυμα αλλά custom παραγγελίες, κάποια είναι πράγματα "της σειράς", όπως πχ η τροχαλία στροφάλου, και το μόνο πράγμα που είναι χειροποίητο και το έφτιαξε ο μηχανικός, είναι η αλουμινένια πολλαπλή εισαγωγής.
Όσον αφορά τον προγραματισμό, αγόρασα software και hardware ειδικά για το αμάξι μου και τον εγκέφαλο που έχει, και γι'αυτό και το ρυθμίζω μόνος μου.
Ότι άλλη απορία έχεις πολύ ευχαρίστως να στην απαντήσω, αυτό ισχύει και για όλους όσους τους αρέσει το project και θέλουν να ρωτήσουν κάτι.
Κορυφαια εταιρεια η PIPER,φοραγα πραγματα της το 1995-1998 στο πρωτο μου 1.3 RALLYE 106.

Αυτο που κραταω ειναι ο βαθμος εμπλοκης σου και ποσα θα εχεις μαθει μηχανολογικα απο αυτο το project.

Ρωταω γιατι θελω μελλοντικα να φτιαξω ενα αναβασιαρικο 1.3 RALLYE με περισσοτερη δικη μου εμπλοκη αν το επιτρεψει ο χρονος και αν βρεθει δεντρο με 50-ευρα για φυλλα οπως λες!

Θα σε ζαλισω σε καποιον αγωνα απο κοντα,αυτη η Τριπολη δεν πηγαινε πιο μακρυα????Γκρρρρρρ!!!!

Οτι κανεις ή εχεις φωτο απο το project βαλτα να ξεστραβωθουμε ολοι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-08-12, 14:54
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Πραγματικά δε μπορείς να φανταστείς πόσα έχω μάθει από αυτό το project. Άπειρες ώρες διαβάσματος, σκέψης, συγκρίσεων, συζητήσεων με τον μηχανικό μου. Μετά από την ενασχόληση μου με το συγκεκριμένο μοτέρ, μπορώ να σου πω ότι μπορώ την επόμενη φορά να μετρήσω τα πάντα και να το συναρμολογήσω όλο μόνος μου. Ανοχές μετάλλων με κομβία μετάλλων, ανοχή εκκεντροφόρου με κεφαλή, δυναμική συμπίεση, ανοχή πιστονιών, μήκος μπιέλας και πόσο επηρεάζει τη λειτουργεία του μοτέρ (αλλάζει την δυναμική συμπίεση σε όλη την διαδρομή του πιστονιού, πλην του ΑΝΣ και ΚΝΣ.) Είναι πάρα πολλά αυτά που έμαθα πραγματικά. Φαντάσου ότι στην αποθήκη μου έχω κρατήσει ένα μοτέρ που έσπασε, και του έχω βάλει πάνω ένω σωρό μικρόμετρα, και μοιρογνωμόνιο, για να δω πράγματα που θα με βοηθήσουν να φτιάξω ένα σωστό εκκεντροφόρο με βάση αυτό που θέλω εγώ (καθώς και αυτός custom θα γίνει από Piper).
Αλλά να σου πω κάτι; Θα προτιμούσα να ήταν ένα μοτέρ σαν τα 16V των ραλλύ, όπου όλα είναι έτοιμα και δοκιμασμένα, και να μην πέρναγα από αυτό το στάδιο και απλά να ξεκίναγα να αγοράζω πράγματα και να έχω την δύναμη που θέλω με το καλημέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-08-12, 15:12
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Εδώ ογκομετρώ την κυλινδροκεφαλή, καθώς η Cosworth έχει περάσει με το CNC και τον θάλαμο καύσης, και έπειτα τον έχουν γυαλίσει, για να μην υπάρχει πουθενά hot spot που μπορεί να δημιουργήσει προανάφλεξη. Αν δεν ξέρεις πόσα cc είναι ο θάλαμος καύσης δεν μπορείς να υπολογίσεις την σχέση συμπίεσης.



Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-08-12, 15:24
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 922
Straight six will become famous soon enough
δωσε στο λαο...ολα τα λ7 η κυλινδροκεφαλη
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-08-12, 19:58
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Μερικές φωτογραφίες έπειτα από μια εξωτερική, αλλά πολύ ουσιαστική, αλλαγή. Και η πρώτη μου προσπάθεια για ένα photoshooting του αυτοκινήτου στην πανέμορφη Παλιά Πόλη της Ρόδου.







Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-08-12, 20:00
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold






Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-08-12, 20:02
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold






Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.