Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > Χειμερινή Οδήγηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 05-11-13, 00:15
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Eίπα να μην ξαναποστάρω... αλλά θα παραθέσω μερικά link, να δει ο κόσμος.

1. http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu.../frictire.html

2. http://bsesrv214.bse.vt.edu/Hop/Pape...oefficient.pdf

Kαι.. βεβαίως τα ελαστικά με καλούς ενεργειακούς δεν μειώνουν την αντίσταση κύλισης.. καθώς η αντίσταση κύλισης δεν έχει καμία σχέση με το ελαστικό, ναι;

http://en.wikipedia.org/wiki/Low_rol...esistance_tire

Αντίστοιχα βέβαια, τα αγωνιστικά δεν την αυξάνουν.. τα drag δεν τα χρησιμοποιούν επειδή το Α και το Ω είναι η πρόσφυση στην εκκίνηση...όχι βέβαια
Ωχ, τι έγινε εδώ; Το link που σου έβαλα εγώ για να δεις πως:

1. Η τριβή, πόσο μάλλον η στατική μόνη της, δεν είναι ο συντελεστής τριβής.
2. Ο συντελεστής τριβής δεν συνδέεται με την αντίσταση κύλισης.

Μα την ίδια ακριβώς μελέτη; Ούτε καν κάτι άλλο; Και μετά απορούσα γιατί μου έγραφες πως είπα ότι δεν υπάρχει τριβή, όταν σου έγραφα ξεκάθαρα πως η στατική τριβή είναι μέρος του συντελεστή τριβής.

Εμ, πες μας βρε συ τόση ώρα πως ούτε καν διαβάζεις τι γράφουμε και απλά γράφεις ασυναρτησίες γιατί σου αρέσει να αυτοξεφτιλίζεσαι.

Στην ίδια μελέτη αναφέρεται πως ο συντελεστής τριβής εξαρτάται από δεκάδες πράγματα, ένα ελάχιστο εκ των οποίων είναι η στατική τριβή (και δεν την αναφέρει), χωρίς να τον συνδέει πουθενά με συντελεστή αντίστασης ή ενεργειακή απόδοση. Για να ξεστραβωθείς στο έβαλα και εσύ μου το βάζεις σαν πηγή για να πεις τι, πως τόση ώρα δεν ξέρεις καν τι γράφεις, πόσο μάλλον τι διαβάζεις;

Τα 2 στα 3 είναι πηγές της πλάκας, το ένα είναι έγκριτο άρθρο, αλλά κάνω τώρα την υπέρβαση θεωρώ και τα 3 σοβαρές πηγές. Πουθενά στα 3 που έβαλες δεν συγχέει τριβή με αντίσταση, ούτε αντίσταση με ενεργειακή απόδοση. Πουθενά. Ούτε καν αναφορά σε τριβή δεν κάνουν όταν μιλούν για αντίσταση κύλισης, ούτε καν συγχέουν την ενεργειακή απόδοση με τις επιδόσεις. Μάλιστα, αναφέρεται ξεκάθαρα στα 2 από τα 3 πως άνετα μπορεί η πρόσφυση να είναι εξίσου καλή σε ένα "ενεργειακό" ελαστικό με ένα συμβατικό.

Που γράφει κάποιος ό,τι η αντίσταση κύλισης δεν μειώνεται σε ένα ενεργειακό ελαστικό; Αυτό είναι δημιούργημα της φαντασίας σου, όπως πολλά άλλα. Η φαντασία σου επίσης συγχέει την τριβή με την αντίσταση κύλισης, οπότε πάμε στο άλλο που έβαλες για να το φας κι αυτό κρύο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρε εδώ και ένα linkάκι που σου δίνει και συντελεστές rolling resistance ανάλογα με τον τύπου του ελαστικού : http://hpwizard.com/tire-friction-coefficient.html

(ωχ, τι έγινε, έχει πιο πολύ rolling resistance το αγωνιστικό;;; )
Τρομερή πηγή. Οι ίδιοι γράφουν:

Παράθεση:
Rolling resistance coefficients comes mainly from the following sources. Those not mentioned are educated guesses.
Δηλαδή εκτός των 3 που είχαν πηγές, τα άλλα τα μάντεψαν και το δηλώνουν εγγράφως. Επιστημονικότατο, στηριζόμαστε στις μαντεψιές κάποιων στο internet.

Αν και σαν πηγή είναι όχι απλά της πλάκας, αλλά για κλάμματα, πάμε μία:

Hi performance:
Friction Coefficient: 1.00
Rolling Resistance Coefficient: 0.014

Stock car:
Friction Coefficient: 1.35
Rolling Resistance Coefficient: 0.020

Formula:
Friction Coefficient: 1.50
Rolling Resistance Coefficient: 0.020

...ναρκωτικά κάνεις; Μεγαλύτερο κατά 35% βγάζει το συμβατικό από των υψηλών επιδόσεων. Το formula εν τω μεταξύ βγάζει ίδια αντίσταση κύλισης αλλά μεγαλύτερο συντελεστή τριβής από το συμβατικό του αυτοκινήτου. Μόλις αυτοαναίρεσες όλα όσα λες, που άσχετα είναι κιόλας με την αρχική σου υπόθεση και δεν συνδέονται με τίποτα, πως η τριβή είναι αυτό που φταίει και αυξάνεται το rolling resistance.

ΥΓ. Μην πας και βάλεις "drag tyres" για να μου πεις πως "να, είναι μεγαλύτερο". Drag tyre δεν είναι το αγωνιστικό, είναι αυτό, που έχεις κάψει και τόσα σετ. Και οι τιμές που έχουν στην σελίδα τους, υπενθυμίζω, τις μάντεψαν.

Χτυπήσαμε ένα "friction coefficient" στο Google, αντιγράψαμε τα 3 πρώτα link και τσουπ, να, τα ξέρουμε όλα τώρα. Βέβαια, όλα αυτά δεν συνδέουν τίποτα απ'όσα λέμε, αναιρούν κι αυτά που υποστηρίζουμε, αλλά στηριζόμαστε στο πως δεν θα τα διαβάσει κανείς και θα πουν όλοι "να, το παιδί είναι διαβασμένο, τα βρήκε στο internet".

Άστο Νίκο. Όχι απλά δεν γνωρίζεις τίποτα, νομίζεις πως ψάχνοντας στο google θα μάθεις, από πηγές ό,τι να'ναι, που στην τελική δεν φταίνε κι αυτές αλλά εσύ που δεν καταλαβαίνεις καν τι λένε! Τη φυσική γυμνασίου την αφήνουμε παραπέρα γιατί δεν μας συμφέρει, συνδέουμε οτιδήποτε νομίζουμε με οτιδήποτε μας καπνίσει, βάζουμε πηγές που δεν αναφέρουν στο παραμικρό την ανοησίες που λέμε, μάλιστα αναιρούν καθέτως αυτά που λέμε (!), τα ισοπεδώσαμε όλα και τώρα τα αυτοκίνητα τρέχουν γρηγορότερα με χαμηλότερους "συντελεστές τριβής" (άρα στο χιόνι πετάνε) και εγώ, που στα 30 πάνω-κάτω τι μπορεί να ξέρω στο κάτω-κάτω, είμαι ο θεός στο βασίλειο των πιθήκων.

...θες μπανάνα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 05-11-13 στις 00:18
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-11-13, 00:59
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Εσένα περίμενα για να ψάξω στο google να μάθω αυτά που θέλω.......................

Τα δήθεν επιχειρήματα σου, είναι η λογική σου.. το έχουμε δει και στο παρελθόν εξάλλου. Δεν είναι η 1η φορά.

Βέβαια, όσον αφορά τους ενεργειακούς δείκτες των ελαστικών, σου έβαλα μέσα μια λίστα με ελαστικά όπου φαίνεται ξεκάθαρα πώς ένα σπορ ελαστικό πέφτει χαμηλά στον ενεργειακό συντελεστή σύμφωνα με τα στοιχεία των ίδιων των εταιριών, η απάντηση σου είναι η αναφορά στα κινέζικα......

Kαι τώρα σε αφήνω στο Βασίλειο σου, δεν έχει άλλο post. Έχω κι άλλες δουλειές να κάνω.

Y.Γ. Την μπανάνα... κράτα την για προσωπική σου χρήση
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-11-13, 01:06
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Όποιος ξαναγράψει προσβλητικό μήνυμα θα γίνει ban επιτόπου για πάντα.

Αφήνω το θέμα όπως έχει για συγκεκριμένο λόγο.....
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-11-13, 01:15
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσένα περίμενα για να ψάξω στο google να μάθω αυτά που θέλω.......................

Τα δήθεν επιχειρήματα σου, είναι η λογική σου.. το έχουμε δει και στο παρελθόν εξάλλου. Δεν είναι η 1η φορά.

Βέβαια, όσον αφορά τους ενεργειακούς δείκτες των ελαστικών, σου έβαλα μέσα μια λίστα με ελαστικά όπου φαίνεται ξεκάθαρα πώς ένα σπορ ελαστικό πέφτει χαμηλά στον ενεργειακό συντελεστή σύμφωνα με τα στοιχεία των ίδιων των εταιριών, η απάντηση σου είναι η αναφορά στα κινέζικα......

Kαι τώρα σε αφήνω στο Βασίλειο σου, δεν έχει άλλο post. Έχω κι άλλες δουλειές να κάνω.

Y.Γ. Την μπανάνα... κράτα την για προσωπική σου χρήση
Tα δήθεν επιχειρήματά μου είναι απλή φυσική που και παιδάκι γνωρίζει, με αναφορά σε επίσημες πηγές για όποιον διαβάζει. Εσύ όχι μόνο ισοπέδωσες την φυσική, βγάζοντας στο τέλος πως τα αυτοκίνητα τρέχουν πιο γρήγορα στο χιόνι και καίνε το μισό στο βρεγμένο, αλλά πήγες και δημοσίευσες την δική μου πηγή (!!!) ως υποστήριξη αυτών που λες, ενώ σε καμία πηγή που έβαλες δεν συνδέεται πουθενά το οτιδήποτε προσπαθείς να υποστηρίξεις. Όχι απλά δεν συνδέεται, αλλά και αυτά που υποστηρίζεις αναιρέθηκαν, από τις πηγές που ο ίδιος βάζεις.

Όσον αφορά τους ενεργειακούς δείκτες των ελαστικών, έβαλες μία λίστα όπου τα Κινέζικα βγαίνουν καλύτερα και που σε καμία περίπτωση ο δείκτης δεν συνδέεται με τις επιδόσεις πρόσφυσης. Εσύ λες πως συνδέεται με τις επιδόσεις πρόσφυσης (και μετά έβαλες πηγή που το αναιρεί κι αυτό). Εσύ πήγες και σύνδεσες τριβές με αντίσταση κύλισης, μάλιστα δήλωσες ο ίδιος πως "η κοινή λογική τα λέει αυτά", και τώρα μου κοπανάς κιόλας πως εγώ είμαι αυτός που στηρίζομαι "στην λογική μου", που τα έχω εξηγήσει σε επίπεδο να το καταλαβαίνει εξάχρονο. Κι τα επιχειρήματά σου; Η "κοινή λογική", πως "εσύ ξέρεις", πως "είμαι δεν είμαι 30 χρονών", να "πάω να κάνω τον βασιλιά των πιθήκων" και, στο τέλος, πηγές, με την δική μου να περιλαμβάνεται, που ισοπεδώνουν όλα όσα είπες ο ίδιος.

Με άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. Λυπάμαι για σένα...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-11-13, 01:26
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποιος ξαναγράψει προσβλητικό μήνυμα θα γίνει ban επιτόπου για πάντα.

Αφήνω το θέμα όπως έχει για συγκεκριμένο λόγο.....

να το κλειδωσεις αφου σου περασε απο το μυαλο τι το κρατας ?

χειροτερα θα γινουν
οτι μαθαμε μαθαμε με τα λαστιχα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 05-11-13, 01:55
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Όχι ρε παιδιά.
Δεν θα το κλειδώσω.

Κάθησα και έγραψα καταναλώσεις και παρατηρήσεις για ΔΩΔΕΚΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ με τρια διαφορετικά σετ ελαστικών. Και επειδή κάποιος γράφει, α....έχουν δείκτη αντίστασης κύλισης Β....δεν θα κρατάνε.

Όποιος συμφωνεί με αυτή την απλοϊκή παραδοχή, χωρίς να βάλει το μυαλό του να σκεφτεί λίγο, πραγματικά έχει πρόβλημα με τη διαδικασία λογικής σκέψης και κατανόησης.

Βγάζει δε άχρηστους και γελοίους επιστήμονες θεωρητικούς και πρακτικούς δοκιμαστές που έχουν συντελέσει για αυτά τα λάστιχα.

Στην αρχή του πρώτου μου ποστ το έγραψα και εγώ ότι δεν έδινα σημασία στις ''βλακείες αυτές''.
Σπορ λάστιχα και ζήτω.

Θέλετε να σας πώ και το άλλο?

Πράγματι τα τελευταία ελαστικά που βγαίνουν εντείνουν στον καλό ενεργειακό δείκτη χωρίς απώλεια κρατήματος.

Δηλαδή θα πρέπει να βάλουν όλοι semislick? ή σπορ λάστιχα?

Ποιός λέει ότι το RE050 κρατάει καλύτερα από το Premium contact5?
Επειδή είναι ''σπορ''?

Τα λάστιχα τα κοιτάμε μονομερώς, ενώ είναι ένα πολυδιάστατο θέμα η απόδοση και συμπεριφορά του ελαστικού, στο δρόμο, σε μια συγκριμένη δοκιμασία (φρενάρισμα στεγνό, βρεγμένο, σλάλομ, κύκλος, αλλαγή λωρίδας κλπ.κλπ.κλπ, σε ένα γύρο ''αγώνα'' σε πίστα, σε 50 γύρους αγώνα σε πίστα, σε 1 αγώνα στο δρόμο κλπ...

Ναι ένα ECO μπορεί να κυκλοφορεί καλύτερα κάθε μέρα στο δρόμο, να τα καταφέρει τέλεια, σε ένα στρίψιμο (ένα εμπόδιο), ένα φρενάρισμα σε στεγνό ή βρεγμένο.
Μπορεί να μη δίνει την τρομερή πληροφόρηση στο τιμόνι. Μπορεί να μην αντέξει 50 γύρους στο όριο.

Αλλά δε σημαίνει τίποτα για τα ''κανονικά ελαστικά δρόμου''.

Έψαχνα και λάστιχα για το Ε200 σας είχα πεί.

Έ...ότι και αν έβρισκα σαν πρόταση, είναι ECO-touring.
Άψογο κράτημα παντού, αντοχή και 4 δείκτες καλύτερα στην ενεργειακή απόδοση.
Goodyear Efficient grip performance (Β-Β). Έχει και απλό χωρίς performance. Για ποιό λόγο να βάλεις το σπορ (ασυμετρικ)?

Για ποιό λόγο να βάλεις επίσης φτηνό λάστιχο, όταν βλέπεις ότι γλυτώνεις 50 ευρώ ενώ τελικά μπορεί να σου καίει 10% παραπάνω (και να μην ξέρεις τι γίνεται).

Προφανώς και δεν είναι για όλους.
Προφανώς και κάποιος θα προτιμήσει να βάλει RE002 (βγαίνει και σε 225-55-16 αλλά έχω ενδοιασμούς για το W211)


Υπάρχει ένα θρεντ για κάτι ΣΧΕΤΙΚΑ ενδιαφέρον για κάποιους, και να κλειδωθεί.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 05-11-13, 08:48
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσένα περίμενα για να ψάξω στο google να μάθω αυτά που θέλω.......................

Τα δήθεν επιχειρήματα σου, είναι η λογική σου.. το έχουμε δει και στο παρελθόν εξάλλου. Δεν είναι η 1η φορά.

Βέβαια, όσον αφορά τους ενεργειακούς δείκτες των ελαστικών, σου έβαλα μέσα μια λίστα με ελαστικά όπου φαίνεται ξεκάθαρα πώς ένα σπορ ελαστικό πέφτει χαμηλά στον ενεργειακό συντελεστή σύμφωνα με τα στοιχεία των ίδιων των εταιριών, η απάντηση σου είναι η αναφορά στα κινέζικα......

Kαι τώρα σε αφήνω στο Βασίλειο σου, δεν έχει άλλο post. Έχω κι άλλες δουλειές να κάνω.

Y.Γ. Την μπανάνα... κράτα την για προσωπική σου χρήση
Νίκο..
είναι το πλέον εύκολο να πετύχεις υψηλή πρόσφυση με ένα ελαστικό που έχει χαμηλή ενεργειακή απόδοση, και πολύ δυσκολότερο να το πετύχεις με ένα ελαστικό με υψηλή
ενεργειακή απόδοση.
Οταν ένα λάστιχο χρειάζεται θερμοκρασία για να πιάσει πρόσφυση, σημαίνει οτι έχει
χαμηλή ενεργειακή απόδοση.
Αν σου παρουσιάσει η εταιρία το αντίστοιχο άριστης πρόσφυσης ελαστικό με
υψηλή ενεργειακή απόδοση και κοστίζει 50% περισσότερο, απλά δεν θα το αγοράσεις..
Μπερδεύεσαι στο θέμα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 05-11-13, 14:53
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
επειδη το θεμα του τοπικ για τα συγκεκριμενα λαστιχα εχει εξαντληθει να πω κατι ασχετο..dim εισαι πολυ καλος μοντ ,ο καλυτερος απο ολα τα αντιστοιχα φορουμ ,μονο και μονο γιαυτο που συνηθως μετανιωνεις δλδ. να μην μπαναρεις κοσμο με το παραμικρο...
και ας εχουμε διαφωνησει στο παρελθον και ας μην σε γνωριζω προσωπικα,πιστευω οτι ενεργεις σωστα...τα καλα να λεγονται!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 05-11-13, 16:13
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
dim77 είχα γράψει στην πρώτη σελίδα οτι βλέπω διαφορά στην κατανάλωση με τα χειμερινά +1lt.. Θα δω μετά πιο μοντέλο φοράω ακριβώς για να έχεις και αυτά τα στοιχεία
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 05-11-13, 16:38
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
To θέμα είναι να τα έχουν όλοι τα στοιχεία....εγώ τα δικά μου τα είχα μια χαρά στο κινητό μου.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.