Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 06-08-08, 16:26
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
25 ιππους μονο με προγραμμα??? και μαλιστα απο 150 σε 175 ειναι μεγαλη η αυξηση. Οποτε η σου εχει γυρισει παρα πολυ το αβανς η απλα δε σ εδωσε 25 αλογα. Προσοχη σε τετοιου ειδους προγραμματα και μαλιστα φτιαγμενα απ τον κυρ μητσο...

Εγω παλι θα πω πως κατι σε εγκεφαλο μ κανει γιατι οταν το βαζεις μια δεν παιρνει καλα. Οταν το βαζεις δευτερη σα να παιρνει μπρος ο εγκεφαλος η αλλαζει καποια δεδομενα και λειτουργει σωστα.. Στο εκανε και πριν βαλει το προγραμμα ??
Αυτό που λες με τα 25 άλογα δεν έχεις άδικο, ίσως να μην είναι 25, το πρόβλημα υπήρχε και πριν το τσιπάρισμα.
Σχετικά με το σβήσιμο και ξανα άναμμα του κινητήρα, απλά κάνει reset ο εγκέφαλος όταν σβήνεις με αποτέλεσμα ότι error έχει κρατήσει καθώς ρετάρει απλά το σβήνει και μετά δουλεύει σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-08-08, 17:11
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
ναι αλλα γτι να βγαζει error στην πρωτη εκκινηση??

δοκιμασες να κουμπωσεις ιδιο εγκεφαλο απο αλλο 520..? δοκιμασε το και ισως βγει οτι ειναι ο εγκεφαλος

Καποιος παντως καλως ανεφερε και τη βαλβιδα ρελαντι. Το εχω παθει εγω σε αλλο αμαξι και ηταν απλα μια ηλιθια βιδα που αυξομειωνε το ρελαντι. Σε σενα βεβαια δεν ξερω αν ειναι βιδα αλλα σιγουρα εχει τροπο ρυθμισης το ρελαντι
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-08-08, 21:03
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
χμ....
25 αλογα μονο με προγραμμα σε ατμοσφαιρικο μοτερ ε? χμ..... που καλε να παμε κι εμεις? σιγουρα αυτο το προγραμμα το πληρωσες χρυσο μια και πρεπει να το εχει φτιαξει ο αρχιμηχανικος της motorsport ειδικα για σενα ε? anyway.....
το κανει οταν ειναι κρυο? και εχεις και προγραμμα?
Για κοιτα και μια τα μπεκ. μηπως καποιο κολλαει ανοιχτο 'η κλειστο. οταν παρει μυριζει βενζινη?
Μηπως το προγραμμα ειναι μουφα και εχει μονο πειραγμενο χαρτη αβανς, οποτε εχουν κανει πατατα στο αβανς κατα την εκκινηση του μοτερ 'η στο χαρτη ψυχρης εκκινησης?
Αλλη μια πιθανοτητα (λιγο δυσκολο και απιθανο) ειναι να θελεις διακοπτη. Να γυρνας δηλαδη το κλειδι αλλα να μην δινει ρευμα στον εγκεφαλο παντα. απλα να ενεργοποιει την μιζα.

Το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι μηχανικο το προβλημα αλλα ηλεκτρικο. Αυτα για τα ωστηρια και τις τρομπες ξεχνατα.
Βαλβιδα ρελαντι δεν ειναι σιγουρα και αλλο εγκεφαλο απο αλλο 520 δεν μπορεις να δοκιμασεις λογο κωδικοποιησης και immobilizer.
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-08-08, 21:14
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Το προγραμμα το βαλες μηπως σε καποιο μηχανικο στην Βουλιαγμενης?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-08-08, 23:07
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
Κανενα BMW δεν κανει reset και σβηνει την βλαβη μονο του.
Τα καταγραφουν ολα, ποσες φορες εγινε και με ημερομηνια (τα πιο καινουρια).
Ασχετα με το αν αναβει το λαμπακι, η βλαβη ειναι γραμμενη.
Reset δεν κανουν τα BMW ουτε με βγαλσημο πολων οπως κανουν τα γιαπωνεζικα. Θελει διαγνωστικο.
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-08-08, 23:21
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Το ιδιο κανει και σε μενα εδω και 10 χρονια.......!!!!!
Το κανει σταδιακα.....δλδ αν θυμαμαι καλα το εκανε τον ιουνιο last time...!!
To κανει μονο οταν ειναι κρυο...και με το μολις το σβυνεις..και ξανα βαζεις..ειναι ολα οκ.....!!!!!
Σε ολα αυτα τα χρονια...οσο το ειχε ο πατερας μου και τωρα εγω....λυση δεν βρηκα......!!!!!!
Το διαγνωστικο δεν βρισκει τπτ...
Το θεμα οτι δεν το κανει συχνα...και οποτε δεν με πολυ νοιαζει..!!!!


Οσο για τα 175 αλογα με προγραμμα.....μπορει και να τα εχεις......
Το δικο μου ειναι 163 αλογα...εντελως νορμαλ...και ειναι μετρημενο σε δυο διαφορετικα dyno πριν 2.5 χρονια την πρωτη.και πριν κατι μηνες την 2ερη.......
Ολα αυτα τα μοτερ επαιζαν καπου στα 155-160 αλογα....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-08-08, 12:53
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ιδιο κανει και σε μενα εδω και 10 χρονια.......!!!!!
Το κανει σταδιακα.....δλδ αν θυμαμαι καλα το εκανε τον ιουνιο last time...!!
To κανει μονο οταν ειναι κρυο...και με το μολις το σβυνεις..και ξανα βαζεις..ειναι ολα οκ.....!!!!!
Σε ολα αυτα τα χρονια...οσο το ειχε ο πατερας μου και τωρα εγω....λυση δεν βρηκα......!!!!!!
Το διαγνωστικο δεν βρισκει τπτ...
Το θεμα οτι δεν το κανει συχνα...και οποτε δεν με πολυ νοιαζει..!!!!


Οσο για τα 175 αλογα με προγραμμα.....μπορει και να τα εχεις......
Το δικο μου ειναι 163 αλογα...εντελως νορμαλ...και ειναι μετρημενο σε δυο διαφορετικα dyno πριν 2.5 χρονια την πρωτη.και πριν κατι μηνες την 2ερη.......
Ολα αυτα τα μοτερ επαιζαν καπου στα 155-160 αλογα....

Χτες πήγα σε ένα εξουσιοδοτημένο , το βάλανε στο διαγνωστικό δεν βρήκε τίποτα και καταλήξανε οι ειδικοί ότι είναι οστήρια. Μου βγάλανε
ένα κουστουμάκι 1100 ε για την αντικατάσταση αυτών. ΑΑ.. με ρώτησαν τι λάδια
έχω βάλει, τους είπα αραλ 10-40 , και μου είπαν να τα αλλάξουμε αμέσως και να βάλουμε bmw 0-40. Η πλάκα
ήταν ότι πλήρωσα σύνολο 207 ε. (λάδια,φίλτρο,διάγνωση) Την ίδια δουλειά με ίδιο τύπο
λαδιού την κάνω σε άλλο κατάστημα μη εξουσιοδοτημένο και πληρώνω συνήθως 110-130 ε.
Φυσικά δεν πρόκειται να αλλάξω οστήρια, όχι μόνο για τα 1100 ε , αλλά το θεωρώ κοροϊδία.

Δεν ξέρω αν είναι 175 το δικό μου, ξέρω όμως ότι μετά το τσιπάρισμα πάει πολύ καλύτερα.
Επίσης έχω οδηγήσει άλλη 520 ίδια με την δική μου και όντως υπάρχει μεγάλη διαφορά, ειδικά μετά τις 3000 στρ.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-08-08, 13:14
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανενα BMW δεν κανει reset και σβηνει την βλαβη μονο του.
Τα καταγραφουν ολα, ποσες φορες εγινε και με ημερομηνια (τα πιο καινουρια).
Ασχετα με το αν αναβει το λαμπακι, η βλαβη ειναι γραμμενη.
Reset δεν κανουν τα BMW ουτε με βγαλσημο πολων οπως κανουν τα γιαπωνεζικα. Θελει διαγνωστικο.
Ότι μου είπαν από την bmw λέω, και μάλιστα απέκλεισαν όλα τα υπόλοιπα και επιμένουν
μετά την χθεσινή διάγνωση ότι είναι οστήρια και ας έχει 105.000 km.
Τώρα να σου πω την αλήθεια σύμφωνα με τα λεγόμενά τους ίσως και να έχει λογική βάση, δηλαδή τα οστήρια μετά από κάποιες ώρες σβηστού κινητήρα στραγκάνε από λάδια, βάζεις μπροστά κάποιος κύλινδρος δεν δουλεύει σωστά ο εγκέφαλος κόβει τον συγκεκριμένο κύλινδρο για προστασία και γι αυτό και ρετάρει, σβήνεις – βάζεις και φυσικά ήδη το-τα ελαττωματικά οστήρια έχουν πρεσάρει λάδι με αποτέλεσμα μετά την επανεκκίνηση να δουλεύει σωστά, όσο για το reset επέμενα και γω σε αυτό που λες και μου απέδειξαν σε άλλο 520 που ήταν εκεί ότι με το off-on του διακόπτη κάνει reset.
Ο μοναδικός τρόπος να βρω σωστή λύση είναι κάποιος φίλος από το forum που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και το έλυσε να μου πει την ήταν.

Στο ε36 318 που είχα όντως δεν έκανε reset!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-08-08, 13:20
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shido Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προγραμμα το βαλες μηπως σε καποιο μηχανικο στην Βουλιαγμενης?
Όχι, το έβαλε κάποιος στην Καβάλας.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-08-08, 13:31
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι οστηρια,,,,,,,,,θυμαμαι στο δικο μου το εκανε ακομα και τα πρωτα χρονια που ειχε 7.000 χλμ......
Μια χαρα λαδι βαζεις........το ιδιο βαζω εγω,,,,,,,

Ποσο συχνα στο κανει αυτο....????
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.