Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Τα Video μας

Τα Video μας Το forum αυτό φιλοξενεί links με video που εχουν δημιουργήσει τα μέλη μας!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-09-09, 01:50
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με τις ζάντες CSL που είναι αρκετά ελαφριές. Αχ και να είχες λίγο κάμπερ ακόμα.....

Οι γραμμές που είχες ανεβάσει σε άλλη ενότητα και τα βιντεάκια που πόσταρες αποτελούν αντικείμενο για σεμηνάριο...
Ελα ρε Στρατο ,τα παραλες...ερασιτεχνης ειμαι και μαλιστα με μικρη εμπειρια στις πιστες...
Απλα ειμαι καλος στο να κλειδωνω και να πηγαινω με τη ταυτοτητα στο στομα! Στα καρτ με φωναζαν ''ταλιμπαν''

Οι CSL (bbs) ζαντες δεν ειναι τοσο ελαφριες..με τις OZ κερδισα 20 κιλα στο συνολο! Καλο εεε??
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-09-09, 02:00
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Πήγαινες βεντούζα ένα αυτοκίνητο με διπλάσια ιπποδύναμη και καλό οδηγό. η εμπειρία απο τα κάρτ σε βοήθησε σε αυτό πάρα πολύ. Έκανες χρόνο που πολλοί θα ζήλευαν. Εμπειρία με αυτοκίνητο σε πίστα δεν έχω καθόλου και μπήκα μέσα με αρκετή ροπή και έκανα 1:42. Άντε να κατέβω 1 δευτερόλεπτο ακόμα μιας και το αυτοκίνητο μου δεν είναι trackday car. Πιστεύω πως δεν τα παραλέω. Την επόμενη φορά θα μελετήσω λίγο παραπάνω και θα δώ και τις γραμμές σου για να βελτιώσω και εγώ τις δικές μου λίγο παραπάνω. Φυσικά ο φίλτατος Paladin μου έδειξε πως πρέπει να μπώ αλλά δε έχει σχέση το δικό μου πάτημα σε σχέση με το τετρακίνητο τέρας του και την ψαγμένη ανάρτηση. Το δικό σου είναι πιο κοντά στα δικά μας δεδομένα.

Τελικά νόμιζα οτι είναι αρκετά ελαφριές οι CSL αλλά οι ΟΖ τελικά είναι πανάλαφρες. Και 5 κιλά στον κάθε τροχό είναι μεγάλο κατόρθωμα.

Ελπίζω να ξαναβρεθούμε σε κάποιο trackday μαζί με την ίδια και ακόμη περισσότερη παρέα. Θα ήθελα να είχαμε πιο πολύ χρόνο για να μοιραστείς τις γνώσεις σου μαζί μας. Δεν περιμένω να μπώ ποτέ να γράψω 1:34:8 αλλά σίγουρα να βελτιώσω όσο γίνεται τις οδιγηκές μου ικανότητες σύμφωνα με τις αντοχές και δυνατότητες του αυτοκινήτου μου. Ως τότε θα σκέφτομαι εκείνο το 2ήμερο, τον χαβαλέ, την καλή παρέα και τις απίστευτες μάσες που ρήξαμε....
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-09-09, 02:21
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Ναι ,να ξαναβρεθουμε! Περασα καταπληκτικα 3 μερες!

Το τουτου και εσυ κατεβαινετε ανετα στο 1.36 με 1.37...ειμαι σιγουρος!

Και μην αντιγραψεις τις γραμμες μου απο το βιντεο..ειναι λαθος τουλαχιστον οι μισες..ειδικα η Κ13..εκει εχανα μισο δτλ...

Και εχεις δικιο με τον Λευτερη..αλλο αμαξι..αλλες γραμμες!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-09-09, 09:24
eNeRGy Ο χρήστης eNeRGy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Μηνύματα: 279
eNeRGy will become famous soon enougheNeRGy will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ,να ξαναβρεθουμε! Περασα καταπληκτικα 3 μερες!

Το τουτου και εσυ κατεβαινετε ανετα στο 1.36 με 1.37...ειμαι σιγουρος!

Και μην αντιγραψεις τις γραμμες μου απο το βιντεο..ειναι λαθος τουλαχιστον οι μισες..ειδικα η Κ13..εκει εχανα μισο δτλ...

Και εχεις δικιο με τον Λευτερη..αλλο αμαξι..αλλες γραμμες!
Mπραβο Μανο...! πολυ ωραιος!!!

Σαν μικρη βελτιωση θα τολμουσα να πω κατι για τις στροφες...
Να ανοιγεις το γκαζι γραμμικοτερα και μεσα στην στροφη και οχι στο τελειωμα της να το σανιδωνεις... θα κερδισεις μερικα δεκατα σε καθε στροφη και θα εχεις καλυτερη εξοδο (σε km/h)... φυσικα προυποθετει και σωστοτερη χρηση ολου του πλατους του δρομου κατα την εισοδο και εξοδο...
Ειδικα στην εξοδο, να εκμεταλευεσαι ολο το πλατος του δρομου αν χρησιμοποιησεις τον παραπανω τροπο και να μην κρατας κλειστη (οπως εκανες σε 2-3 στροφες) χωρις λογο την γραμμη σου... ανοιξε την να μην ταλαιπωρεις και τα εμπρος λαστιχα αλλα και να μην εισαι υποψηφιος για τρελο oversteer μιας και τα χιλιομετρα θα ειναι περισσοτερα πλεον... μονος εισαι, εκμεταλλευσου το!
Αν εχεις καλα τακακια, λιγο πιο αργα τα φρενα πριν τις στροφες (μετα απο ευθειες παντα) σε παιρνει ακομη...
Ο χρονος σου ειναι παντως ηδη πολυ καλος!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-09-09, 15:54
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eNeRGy Εμφάνιση μηνυμάτων
Mπραβο Μανο...! πολυ ωραιος!!!

Σαν μικρη βελτιωση θα τολμουσα να πω κατι για τις στροφες...
Να ανοιγεις το γκαζι γραμμικοτερα και μεσα στην στροφη και οχι στο τελειωμα της να το σανιδωνεις... θα κερδισεις μερικα δεκατα σε καθε στροφη και θα εχεις καλυτερη εξοδο (σε km/h)... φυσικα προυποθετει και σωστοτερη χρηση ολου του πλατους του δρομου κατα την εισοδο και εξοδο...
Ειδικα στην εξοδο, να εκμεταλευεσαι ολο το πλατος του δρομου αν χρησιμοποιησεις τον παραπανω τροπο και να μην κρατας κλειστη (οπως εκανες σε 2-3 στροφες) χωρις λογο την γραμμη σου... ανοιξε την να μην ταλαιπωρεις και τα εμπρος λαστιχα αλλα και να μην εισαι υποψηφιος για τρελο oversteer μιας και τα χιλιομετρα θα ειναι περισσοτερα πλεον... μονος εισαι, εκμεταλλευσου το!
Αν εχεις καλα τακακια, λιγο πιο αργα τα φρενα πριν τις στροφες (μετα απο ευθειες παντα) σε παιρνει ακομη...
Ο χρονος σου ειναι παντως ηδη πολυ καλος!
Σ'ευχαριστω φιλε μου!

Οπως προανεφερα το 1.34.8 ηταν η πρωτη γρηγορη επαφη με τη πιστα...ακομα ψαχνομουν με τις γραμμες...και τις βρηκα σχεδον (εκτος τη Κ13) την αλλη μερα αλλα δεν ειχα λαστιχα..δε πειραζει..την επομενη φορα! Επισης και το φρεναρισμα πριν το τελος της ευθειας γινεται νωρις με αποτελεσμα να ρολλαρει αρκετα το αυτοκινητο στην Κ1..εφταιγα εγω που εψαχνα τα φρενα στην αρχη και οχι τα ιδια τα φρενα.

Σε ποιες στροφες πιστευεις οτι κραταω κλειστες γραμμες?

Και κατι αλλο...απο ενα βιντεο δε μπορεις να βγαλεις ευκολα συμπερασματα για την οδηγηση και τα χλμ. δε φαίνονται...εχω τηλεμετρια και εκει δειχνει οτι παταω γκαζι γραμμικα απο το apex της καθε στροφης ..θα τη ανεβασω καποια στιγμη.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-09-09, 18:56
Quemoy Ο χρήστης Quemoy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-09-2009
Μηνύματα: 29
Quemoy is on a distinguished road
Nice video manos, have u also outside video?

what is the best time at serres ??
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-09-09, 19:02
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Thanx

I think the best lap for M3's was from alexcsl at 1.33 with slick tyres!

The lap record for cars has a Caterham at 1.24

The lap record for racing cars has a F3 at 1.10
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-09-09, 14:03
Quemoy Ο χρήστης Quemoy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-09-2009
Μηνύματα: 29
Quemoy is on a distinguished road
How is the weather at November ??
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-10-09, 22:57
nfot Ο χρήστης nfot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Μηνύματα: 180
nfot is on a distinguished road
Tricky I 'd say. From sunny to really cold. This autumn started really bad.

I 'll be there though, on 5 & 6 with a moto forum and I 've been given some time to drive my 135, first time in a track. Alone of course, without any motorcycles during those periods.
__________________
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-10-09, 14:14
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
καταρχην μπραβο στα παιδια που βαζουν τα μ3 τους στην πιστα, γιατι η πιστα ειναι το μεγαλυτερο σχολειο για να μαθεις την συμπεριφορα του αμαξιου σου.επισης τα δεδομενα ειναι, οτι θα φας λαστιχα, θα κινδυνεψεις και σχεδον σιγουρα κατι θα παθει το αμαξι..ειναι σκληρα τα λογια μου αλλα επειδη εχω μπει αρκετες φορες σε πιστες εχω παρει αποφαση τα παραπανω..μην ξεχναμε οτι ενα καθημερινο βολταδικο αμαξι (ακομα και μια m3) δεν εχει απο πολλες αποψεις ιδια αντοχη με ενα εξ ολοκηρου αγωνιστικο αυτοκινητο...συν οτι ενα αγωνιστικο ελεγχεται εξονυχιστικα καθε φορα που θα μπει...οποτε δεν ξερω αν αξιζει να καιμε το καθημερινο μας αμαξι..μια στο τοσο ομως αξιζει
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.