Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-03-15, 20:01
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
αχαχαχαχαχαχαχαχαα
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-03-15, 21:53
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από /vaggelis/ Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το 525 κάνω συχνά ένα ταξίδι περίπου 360 χλμ από τα οποία τα 240 είναι στην Εγνατία. Πάντα η κατανάλωση για την ίδια διαδρομή ήταν γύρω στα 55 λίτρα (για τα καλύψει το σύνολο των 360 χλμ).

Πριν έξι μήνες πήγα το αμάξι για σέρβις και βρέθηκε ότι οι καταλύτες ήθελαν άλλαγμα. Αποφάσισα να μην αγοράσω καινούριους και με 20 ευρώ στον εξατμισά τους αντικατέστησα με ανοξείδωτες σωλήνες. Κάνω πάλι την ίδια διαδρομή και η κατανάλωση είχε μειωθεί στα 40 λίτρα! Σε όλες τις επόμενες φορές δεν έκαψε πάνω από 42 λίτρα. Σίγουρα η μείωση οφείλεται στην αφαίρεση των καταλυτών.

Πάω πάλι στον εξατμισά και αντικαθιστώ και το μεσαίο καζανάκι με σωλήνες. Κάνω ξανά τη διαδρομή και η κατανάλωση έπεσε στα 32 με 35 λίτρα. Τι γίνεται ορέ αναρωτιέμαι;;; Τόσο καιρό γιατί πέταγα λεφτά για βενζίνες και δεν πείραζα την εξάτμιση;;; Άλλωστε τώρα έχει και έναν ωραίο γουργουριστό ήχο στο ρελαντί που παραπέμεπει σε V8 muscle car!

Ερώτηση... Αν πετάξω και το τελικό καζανάκι θα πέσει κι άλλο η κατανάλωση; Ξέρω ότι ο ήχος θα αυξηθεί δραματικά και ο εξατμισάς δεν το συνιστά πάντως.

Είναι φυσιολογικό οι καταλύτες να αυξάνουν τόσο πολύ την κατανάλωση; Αν να τότε γαιτί δεν τους βγάζουν όλοι και να τους φοράνε μόνο μια φορά κάθε δύο χρόνια που περνένε ΚΤΕΟ;
Αφαιρώντας τμήματα της εξάτμισης, μειώνεις την αντίσταση που έχουν τα καυσαέρια κατά την εξαγωγή τους, άρα καθαρίζεις περισσότερο εύκολα το θάλαμο απο τα καυσαέρια του προηγούμενου κύκλου.
Σαν αποτέλεσμα, ο επόμενος κύκλος, έχει περισσότερο καθαρό αέρα, ΟΞΥΓΟΝΟ δηλαδή, συνεπώς έχει περιθώρια για περισσότερη ποσότητα καυσίμου χωρίς να σε κόβει ο λ.
Περισσότερη ποσότητα καυσίμου σημαίνει μεγαλύτερη κατανάλωση.
Σαν rapid_fast έχω να σου προτείνω να μαζέψεις τα ψεματάκια σου, και να τα πείς εκεί που περνάνε.
Γιατί εδώ δεν περνάνε..

Υ.Γ. στα καταλυτικά πρώτης γενιάς ο καταλύτης ήταν πατάτα στην εξάτμιση. Εχανες άλογα και τέλος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-03-15, 00:08
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από /vaggelis/ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι καταλύτες δεν ήταν απλά βουλωμένοι αλλά είχαν σπάσει στο εσωτερικό. Από την άλλη 15λτ/100 χλμ με μέση ωριαία ταχύτητα κοντά στα 200 δεν είναι και τόσο πολύ.

Εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι η αφαίρεσή τους ήταν και η πιο έξυπνη πράξη αλλά εκείνη τη στιγμή ήταν σίγουρα η πιο οικονομική. Όσο για το ΚΤΕΟ με 10 ευρώ στον εξατμισά ξαναβάζω πάλι τους καταλύτες (εννοείται πως δεν τους πέταξα) μόνο για την μέτρηση. Τώρα κινητό συνεργείο του υπουργείου δεν έχω δει ποτέ μου αν και κινούμαι στην Εγνατία δύο φορές την εβδομάδα. Έχουν μαζί τους και γρύλο να σηκώσουν το αμάξι και να δουν ότι λείπουν; Αν όχι, τότε απλά θα μετρήσουν περισσότερα καυσαέρια και θα μου πουν πως θέλουν άλλαγμα οι καταλύτες. Σωστά;
Αφού οι καταλύτες σου είναι διαλυμένοι, και να τους ξαναβάλεις πάνω τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα περάσεις ΚΤΕΟ?

Μπορώ ίσως να κατανοήσω ότι δεν έχεις λεφτά να βάλεις καινούριο καταλύτη, παρότι είναι κάτι σημαντικό για την υγεία όλων μας.
Αλλά να το θεωρείς και μαγκιά και να ψάχνεις τρόπους να ξηλώσεις και άλλα μέρη της εξάτμισης, ε είναι ξετσίπωτο.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-03-15, 10:34
Το avatar του χρήστη M3Convertible
M3Convertible Ο χρήστης M3Convertible δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 1.087
M3Convertible is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από /vaggelis/ Εμφάνιση μηνυμάτων
…Από την άλλη 15λτ/100 χλμ με μέση ωριαία ταχύτητα κοντά στα 200 δεν είναι και τόσο πολύ…
1) Βγάλε και το πίσω καζάνι και είσαι έτοιμος για Μόντσα και το Grand Prix του 2015 στην πιο γρήγορη πίστα της Formula 1 με αυτή την μέση ωριαία ταχύτητα που γράφεις.
http://www.protothema.gr/car-and-spe...tis-tahutitas/
2) Ο κατασκευαστής έφτιαξε το αυτοκίνητο έτσι για κάποιο λόγο και ο λόγος αυτός είναι ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ. Δεν σου φταίνε οι υπόλοιποι να τον αναπνέουν.
3) Κατανοώ ως άνθρωπος την οικονομική δυσκολία και θα σου πρότεινα να πεις στον εξατμισά σου να σου κάνει πολλές δόσεις το ποσό του καταλύτη.

Θα μπορούσα να σου πω πολλά, δεν το κάνω όμως σεβόμενος τους κανονισμούς του φόρουμ.

Υ/Γ: Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο κουτοπόνηρος δικαιολογείται, και ο βλαξ επιμένει. Εγώ σε θεωρώ έξυπνο άνθρωπο με μία παροδική οικονομική δυσκολία για το ποσό του καταλύτη, μένει να το αποδείξεις…
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-03-15, 14:01
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M3Convertible Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Βγάλε και το πίσω καζάνι και είσαι έτοιμος για Μόντσα και το Grand Prix του 2015 στην πιο γρήγορη πίστα της Formula 1 με αυτή την μέση ωριαία ταχύτητα που γράφεις.
http://www.protothema.gr/car-and-spe...tis-tahutitas/
ειπα να μην το πω........... κρατηθηκα.....
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-03-15, 14:08
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
εγω με καταλυτη πρωτης γενιας μαλλον...του 1991 και με 75.000κμ κραταω αρχειο απο τις καρτες καυσαεριω και τα κτεο τα τελευταια 3 κτεο και μια καρτα που εβγαλα τωρα.....και οι εκπομπες ηταν παρα πολυ καλες..μια μια μικρη αυξηση στην τελευταια καρτα....και ενω πχ μου ειπαν οτι θελω λαστιχα και ενα σινεμπλοκ ποτε δν μ ειπαν τπτ για καυσαερια...
ομως τωρα τελευταια ειχα την ιδεα οτι το αμαξι δεν τραβαει εθνικη και εκουγα και ενα κροταλιστικο ηχο απο την εξατμιση.....
πηγα σε εξατμισα και μου ειπε οτι εχει χαλασει ο καταλυτης και θελει αλλαγμα...
τον αλλαζω και τι να δω.....στον παλιο εβλεπα απο τη μια μερια στη αλλη....δεν παρεμαβαλοταν κατι σημαντικο να πεις οτι φιλτραρει κα ιακνει δουλεια...και ομως ολες οι μετρησεις με εβγαζαν κατω απο τα ορια......και δν ειχα λαδωσει η κατι τετοιο...και το κυριοτερο ειναι οτι μια εβδομαδα πριν ειχα περασει κτεο
του λεω του μαστορα το εξης και μ λεει οτι επειδη ειναι πρωτης γενιας δεν κανει και πολυ δουλεια και τα ορια ειναι πολυ μεγαλα....
αυτα που καταλαβα εγω ειναι οτι οταν μιλαμε για τοσο παλιους καταλυτες δν κανουν σοβαρη δουλεια και ισως ειναι και χειροτερα αυξανοντας την καταναλωση...
σε καμια περιπτωση δν επικροτω αυτο που εκανε ο φιλος και μιλαω για αμαξια που φορεσαν καταλυτη πρωτης γενιας.......
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-03-15, 15:20
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
οι καταλυτες πρωτης γενειας, οντως απο αποψη ρυπων δεν εκαναν και πολυ δουλεια....
τις καρκινογονες ουσιες κατεστρεφαν ως επι το πλειστον. γι αυτο και αυτα τα αυτοκινητα οταν βγαλεις τον καταλυτη, μυριζουν αυτη την γνωστη αυγουλιλα......
ΑΥΤΟ ειναι το καρκινογωνο.
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-03-15, 15:39
Το avatar του χρήστη P.kwstas E36
P.kwstas E36 Ο χρήστης P.kwstas E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2011
Μηνύματα: 227
P.kwstas E36 is on a distinguished road
Εγω παντος θα αφησω μονο τα χταποδια πανω...ειμαι και σε επαρχεια μια χαρα..ουτε για ΚΤΕΟ δεν μας νοιαζει...ρε ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ???????
__________________
No nitro,No turbo
simple
///M Power
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-03-15, 18:27
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
παλι καλα που βρεθηκε ενας χριστιανος να μας ανοιξει τα ματια σε ολους μας εδω μεσα...ε ρε τι δεν ξεραμε τοσα χρονια...
τωρα εμαθα οτι ενα συγχρονο πολυκυλινδρο μοτερ ρυπαινει οσα 4 μοτερ μαζι που κατασκευαστηκαν το 1987...
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-03-15, 19:19
/vaggelis/ Ο χρήστης /vaggelis/ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-06-2014
Μηνύματα: 13
/vaggelis/ is on a distinguished road
Λοιπόν, εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι αυτό που έκανα ήταν σωστό. Απλά παρέθεσα αυτό που παρατήρησα, δλδ ότι η κατανάλωση μειώθηκε αισθητά. Το κόστος για τους καινούριους καταλύτες είναι περίπου 370 ευρώ. Δεν είναι τόσα πολλά αλλά η μείσωση της κατανάλωσης είναι όμως τόσο μεγάλη που σου βάζει δεύτερες και τρίτες σκέψεις χωρίς να το θέλεις.

Εξάλλου εγώ έθεσα το θέμα έτσι ώστε να μάθω πόσο μπορεί να μειωθεί η κατανάλωση αφαιρώντας όλα τα εξερτήματα της εξάτμισης. Βάλτε straight pipes στο youtube και θα δείτε χιλιάδες αποτελέσματα. Άρα μη βρίζετε μόνο εμένα....

Και θα θέσω και ένα άλλο ζήτημα. Είμαι από επαρχία και καθημερινά βλέπω αρκετά αγροτικά. Πολλά από αυτά είναι πολύ παλιά άρα μη καταλυτικά και φυσικά νόμιμα. Άρα ο γείτονας με το datsun του '73 ή το Audi 80 είναι πιο οικολόγος από εμένα;;; Κατά τη γνώμη μου πάντα, ο νόμος πρέπει να γίνει απόλυτος (κανένα μη καταλυτικό αυτοκίνητο εν κινήση πια).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.