Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποιό στυλ οδήγησης σας ταιριάζει καλύτερα?
Με πολύ ρίσκο...είμαι χάρος σε καθημερινή βάση! 20 7,38%
Ρισκάρω αλλά όχι κάθε μέρα. 121 44,65%
Ρισκάρω μόνο σε ιδανικές συνθήκες. (πίστα, ερημιά κα) 112 41,33%
Δε ρισκάρω ποτέ...οδηγώ πάντα συγκρατημένα. 18 6,64%
Ψήφισαν: 271. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 11-10-05, 09:19
kalabas Ο χρήστης kalabas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 19
kalabas is on a distinguished road
pistevo oti paizei rolo kai i ilikia!! ego prin apo to z4 eixa ena 106 gti, otan imoun 20 xronon ekana kati mamakies tou styl na eimai sti paraliaki sta fanaria ths glifadas me 200 kai tetoia, tora ta skeftimai kai leo pali kala pou den skotosa kanena. tora me th beba protimo tipota mpantilikiia kai tetoia para na pigeno me xilia kai opoion parei o xaros( i ali8eia einai oti tora exo megaliteri ais8isi tou fovou)
__________________
min to vlepeis ki aporeis, perase to an mporeis!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-10-05, 09:59
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panoz
Συμφωνώ απόλυτα...πάνε πλέον οι εποχές που ήμουν χάρος (ιδίως με το Ε30)...με τα χρόνια και τα χιλιόμετρα συνηδειτοποιείς το κίνδυνο αλλά και το πόσο πολύτιμη είναι η ζωή (η δικιά σου και των άλλων) και δεν κυνηγάς τη τύχη σου σε συνθήκες απαγορευτικές (κίνηση, γλίτσα, στενά και διασταυρώσεις κ.α.). Πλέον δίνω δύναμη μόνο σε διαδρομές με καθόλου ή ελάχιστη κίνηση, με καλή ορατότητα, με καλό καιρό και γενικά μόνο σε συνθήκες που αισθάνομαι ασφάλεια. Εννοείται βέβαια ότι το καλύτερο είναι οι πίστες...οι σωστές πίστες όμως!
Εγώ πάντως θυμάμαι ότι όταν τα πολύ παλιά εκείνα χρόνια στους φιδίσιους, στενούς και γεμάτους γκρέμια δρόμους του Πηλίου έλεγα ότι θα μπω στο αυτοκίνητο του Πάνου, με κοιτάζαν όλοι με γουρλωτά μάτια και μου λέγαν: "Μα καλά είσαι ΤΡΕΛΟΣ????". Μας είχε παρασύρει και εμάς τους νέους σε ανωριμότητες! Ωραίες εποχές!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-10-05, 10:00
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Post

Εγω λεω να φτιαξουμε δυο ομαδες...μια με αυτους που ειναι 23+....και μια με τους 23-.....θα φατε πολυ ξυλο...κακομαθημενα........

Τεσπα πλακα κανω(θα φατε βρωμοξυλο παντως)....παλιοτερα ρε γμτ ηταν διαφορετικα...φευγαμε μεσα στην νυχτα και πηγαιναμε Παρνηθα...και οπου αλλου θελαμε ενω τωρα καφετεριουλα και αυτοκινιτιστικη κουβεντουλα...κτλ..

Για παραδειγμα πριν λιγες μερες ημουν με τους παλιους φιλους,και καθως πιναμε καφε περναει απο μπροστα μας ενα τσουρμο με απατσι-πιτσιρικαδες...που λιωνανε τα αυτοκινητα τους (πολυ φασαρια...τσ τσ τσ) και αρχισαμε να τους κραζουμε ανελεητα...........μετα κοιταχτηκαμε σαστισμενοι...και δεν ξαναμιλησαμε ..(ξεχασαμε τα παρελθον μας....)
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-10-05, 10:01
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Εγω με τον χαρο μου (το αμαξι ειναι χαρος οχι εγω..χεχε)...παντα κανω τις μ@μ@κιουλες εκει που ειναι το λιγοτερο πιθανο να βρεθει αλλος και στην βλακεια μου να παρω και τον αθωο σβαρνα κυριως....απο εκει και περα εννοειται οτι φροντιζω και για την δικη μου ασφαλεια...και τσεπη αφου οι μπατσαρια κυκλοφορει πολυ και να δινει 160 ευρω και να σου παιρνουν το διπλωμα ειναι θεμα.....παντως ειμαι αρκετα προσεκτικος σε τετοια θεματα και σπανια γινομαι καφρος στην οδηγηση....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-10-05, 10:18
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Στην αρχή της οδηγικής μου καριέρας(τι λέω πρωινιάτικο...) , έκανα άπειρα χαροπαλίκια!
Δεν υπήρχε U turn χωρίς χειρόφρενο, σφήνες όλη μέρα και στρίψιμο τέζα!
Τα τελευταία χρόνια έχω ηρεμήσει ιδιαίτερα, προτιμώ να χαρώ μια διαδρομή με καλή παρέα παρά να πηγαίνω και να φοβάμαι την Χαριλάου & Χαροκόπου γωνία..
Θέλει πολύ σύνεση το τιμόνι παιδιά, είμαστε νέοι ακόμη και δεν είμαστε για μπερδέματα με άσχημο τέλος!Λίγη ηρεμία και προσοχή δεν βλάπτει
Βέβαια σε κάποιο άλλο topic θα σας τα γράψω αναλυτικότερα...
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stef : 11-10-05 στις 10:36
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-10-05, 10:37
Το avatar του χρήστη aVog
aVog Ο χρήστης aVog δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Μηνύματα: 196
aVog is on a distinguished road
Συμφωνώ και εγώ μέσα στις άκρες με το πνέυμα της συζήτησης. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι οτι στα 18 μου πρώτο αμαξι που κυκλοφόρισα ήταν ενα ROVER 414 με αυτό το αμάξι έκανα χρονομετρημένα (φαντάσου κ@υλες) απο την ανάβυσσο (όπου υπάρχει ένα εξοχικο) μέχρι την Βάρκιζα σε 14 λεπτά, με το Ζ4 αυτο τον χρόνο έχω καταφέρει να τον κάνω ακόμα!!!!
__________________
The Sum of all the Senses
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-10-05, 11:19
Το avatar του χρήστη Kostas Christ
Kostas Christ Ο χρήστης Kostas Christ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2005
Μηνύματα: 1.140
Kostas Christ has a spectacular aura aboutKostas Christ has a spectacular aura about
Εμενα παντως αν και μικρος 17 μου αρεσει παρα πολυ να οδηγω προκλητικα σε διαδρομες και οχι μεσα στην πολη η σε δρομους με πολυ κοσμο γιατι δεν εχω διπλωμα και δεν νιωθω ελευθερος να οδηγησω οπως μπορω γιατι παντα φοβαμαι τη μπατσαρια μη φαω κανα καπελο μεξικανου μου πατουν και το αυτοκινητο και ψαχνομαι. Επεισης μου αρεσει να κανω κικ νταουν σε ευθειες. Με φτιαχνει αγρια.
__________________
A Rhttp://www.gallery.super3.gr/public_html/yabbfiles/Smilies/bulldog.gifI S
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-10-05, 11:26
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax
Εγώ πάντως θυμάμαι ότι όταν τα πολύ παλιά εκείνα χρόνια στους φιδίσιους, στενούς και γεμάτους γκρέμια δρόμους του Πηλίου έλεγα ότι θα μπω στο αυτοκίνητο του Πάνου, με κοιτάζαν όλοι με γουρλωτά μάτια και μου λέγαν: "Μα καλά είσαι ΤΡΕΛΟΣ????". Μας είχε παρασύρει και εμάς τους νέους σε ανωριμότητες! Ωραίες εποχές!
Πάντως το χρόνο της ανάβασης Μυλοποτάμου και το χρόνο απο Μηλιές μέχρι Τσαγκαράδα δε μπορώ να το ξανακάνω...και τότε είχα Ε30 318i....αχ τι μου θύμισες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-10-05, 13:17
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Κακη διαπιστωση:
Διαπιστωσα μετα απο σκεψεις που εκανα οτι μ' αρεσει περισσοτερο να κανω σφηνες, παντηλικια και ας παιρνω ρισκο...Αλλα ποτε δε φτανω στα ακρα! Προτιμω παντηλικια σε ερημους δρομους αλλα δρομους, οχι αλανες.
Οταν γερασω κι εγω θα μου περασει...Αρκει να ζω μεχρι τοτε...
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-10-05, 13:28
Το avatar του χρήστη manosbmw318ie30
manosbmw318ie30 Ο χρήστης manosbmw318ie30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2004
Μηνύματα: 482
manosbmw318ie30 is on a distinguished road
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Επιπλέον όσοι έχουν αποκτήσει και οικογένεια, έχουν να σκέφτονται και τις ευθύνες που έχουν απέναντι στην οικογένειά τους.

ΑΛΛΑ:

Πιστεύω ότι αυτή είναι η καλύτερη ηλικία για να χαρούμε τα αυτοκίνητά μας, αφού έχουμε ξεπεράσει το στάδιο της ταρζανιάς και της υπερβολής (που ομολογουμένως έχει και αυτή τη γοητεία της) και πλέον οι ενέργειές μας είναι συνειδητές.

Και βεβαίως πρέπει να χαιρόμαστε κάθε στιγμή με τα αυτοκίνητά μας (ότι και αν είναι) όσο ακόμα οι συνθήκες μας επιτρέπουν. Όταν στο (πολύ κοντινό) μέλλον, δε θα έχουμε πλέον τον έλεγχο των οχημάτων (drive by wire, black box κτλ) τότε τα πράγματα θα είναι μαύρα! Δηλαδή σκέφτομαι τις εποχές που έρχονται και ανατριχιάζω!!!!! Και λυπάμαι τις επόμενες γενιές που δε θα ζήσουν τη χαρά της οδήγησης και της ανεξάρτητης κίνησης. ( Άντε το πολύ πολύ σε simulation mode απευθείας στον εγκέφαλό τους... )
__________________
Έξυπνα αυτοκίνητα για χαζούς ανθρώπους
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.