Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-03-15, 22:24
GEECO Ο χρήστης GEECO δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 134
GEECO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peri116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεπιπτοντως για ολες τις ζημιες που εχω αναφερει παραπανω εχω μεινει στο δρομο... δεν ειναι οτι μου τις διαβασαν στη διαγνωση. Ευτυχως εχω καλη οδικη..
Αγαπητέ peri116 για να μη νιώθεις μοναξιές , σου γράφω τα παρακάτω για την ταλαιπωρία που περάσαμε οικογενειακώς και τα έξοδα που έφτασαν στο Θεό… μερικές χιλιάδες ευρώ δηλαδή…
Αγόρασα το 116 το 2008 μεταχειρισμένο με 8.000 χιλιόμετρα. Αντιμετώπισα όλες τις βλάβες που ανέφερες. Άλλαξα πολλαπλασιαστές 2 φόρες , και μια τρίτη δωρεάν.
Άλλαξα εγκέφαλο.. έστειλα γράμμα στη Γερμανία και μου έκαναν έκπτωση 50%.
Άλλαξα μπεκ, νοξ, ότι θες. Έμεινα στο δρόμο με καταρρακτώδη βροχή ένα μικρό 2 μηνών να κλαίει και ένα 3 ετών επίσης.
Το καλοκαίρι που μας πέρασε λοιπόν το πήγα σε ένα συνεργείο στο Ηράκλειο (Αθήνας) και το συνεφέρανε. Μέχρι στιγμής δεν έχω βλάβη. Έχω 90.000 χλμ έχει σταματήσει κι ένα εκνευριστικό κροτάλισμα που είχα στις χαμηλές στροφές και μου έλεγαν όλοι για πυράκια και βάλε 100στάρα για λίγες μέρες…

Τι πυράκια και σκατάκια λέμε τώρα… εγώ ξέρω ότι είναι bmw και οι βλάβες του, είναι υπερβολικά πολλές. Εκτός εάν, όταν το πήρα δεν είχε 8.000 αλλά 180.000. Ωστόσο είναι του 2008 οπότε αφού το αγόρασα Αύγουστο του 08 πιστεύω ότι είναι οκ. Εξάλλου πριν το αγοράσω το τσέκαρα στην επίσημη αντιπροσωπία.
Σίγουρα πρόκειται για ένα καλό αυτοκίνητο με καταπληκτικό πλαίσιο που σε πάει ταξίδι χωρίς να τρίζει , με καλή ηχομόνωση κλπ κλπ… αλλά οι βλάβες που βγάζει είναι παρά πολλές για την υποτιθέμενη αξιοπιστία της φίρμας.
Που ναμουν και αμελής με τα σερβις του… στη τσιτα με έχει αυτό το αμαξι. Επειδή το ε46 cabrio είναι το αυτοκίνητο μου, αυτό είναι ουσιαστικά το οικογενειακό μας… μας εχει σκίσει και μας εχει κουράσει με τις βλάβες του. Ευτυχώς οι άνθρωποι του συνεργείου που πήγα το συνέφεραν, γιατί ήμουν έτοιμος για αλλαγή.

Εχω κ τη γκρίνια…. Μια χαρά είχα το 206 μου πριν παντρευτούμε… με έβαλες και πηρα bmw κι ολο στα συνεργεία ειμαστε…..

Πρέπει να εχω δώσει για πολλαπλασιαστές ,dme, μπεκ, αισθητήρες κλπ πάνω από 2.500 ευρω. Ζεστά λεφτακια δουλευμένα με πάνω από 9 ωρες την ημέρα…
Την πρώτη φορά που μου χτύπησε πολλαπλασιαστές, πηγα σφακ… κλασικα αλλάξαμε κι αλλα πράγματα προληπτικά τα οποια φυσικά δεν ήταν κερασμένα….
Την επομενη φορα παλι πολλαπλασιαστες, εγκεφαλο μπεκ κ κατι αλλα ψιλολοιδια παλι σφακ. Καταναλωση ότι ναι, κουκουρουκου, χτυπαγε 12 αρια κ από ιποδυναμη ? σαν να οδηγουσα το vivio του πατερα μου.

Την τελευταία φορά που με αφησε, πηγα σε ένα συνεργείο που λέγεται DTM στην οδο πλαπουτα στο ηράκλειο κ το κατάφεραν οι άνθρωποι (παναγιωτης – βασιλης) να λειτουργήσει σωστά. Χωρίς τρεμούλα, με σωστή κατανάλωση, να παιρνει ευκολα κ παντα μπροστά κλπ. Και πάνω κυριως να σου μιλανε κ να σου εξηγούν τι εχει το αυτοκινητο.

Αυτό το πάρτε ένα καφέ στο σαλόνι κ θα σας ειδοποιήσουμε… με τρελαίνει…. Θέλω να βλέπω πειράζει? Σε μαιευτήριο μπήκαμε να ουμε ?....

ρε τι τραβαν για σας τα αγορια...

τα πα (τα γραψα δηλαδη...) και ξαλαφρωσα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GEECO : 22-03-15 στις 22:28
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-03-15, 23:14
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Εδωσε ο αδερφος μου Ε60 525i και πηρε μετρητα αρκετα και ενα 116i που παραπονιοτανε οτι δεν μπορει το 5αρι που ειναι μεγαλο η γυναικα του.

Αν τον αρχισει στις βλαβες και μου το κανει πασα να το σπρωξω θα φαει ενα σουτ για ανταλλαγη με Ford Focus RS MK1 που το λιγουρευομαι απο οταν πρωτοβγηκε που θα ειναι ολο δικο του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-03-15, 23:28
peri116 Ο χρήστης peri116 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 21-03-2015
Μηνύματα: 9
peri116 is on a distinguished road
Λοιπον για την τρομπα βενζινης αλλαξα 2 φορες μεσα σ ενα χρονο. Τη δευετρη φορα δν την πληρωσα προφανως λογω εγγυησης της πρωτης αλλαγης. Αλλα απ οτι καταλαβα μου την εκαψε το προβλημα που χα στα μπεκ. Τα πρωτα μπεκ αλλαχθηκαν στα 60.000 κ τα δευτερα στα 120. Τωρα εχω 130. Τα αυτοκινητα που παραχθηκαν το δευτερο εξαμηνο του 07 πιστευω οτι εχουν κατασκευαστικα προβληματα στο κυκλωμα τροφοδοσιας. Το ξερω οτι ειναι ελληνικο κ οτι τοτε κατασκευαστηκε λογω του πλαισιου κ των αντιπροσωπειων που χω επισκεφτει κατα καιρους.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-03-15, 23:37
peri116 Ο χρήστης peri116 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 21-03-2015
Μηνύματα: 9
peri116 is on a distinguished road
Μεγαλε γκρεκο ουτε αδερφια να μασταν... σε ευχαριατω πολυ για τις πληροφοριες σου.!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-03-15, 00:22
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
@ geeco & @ peri116 : δυστυχως τα νεα αυτοκινητα του σωρου ειναι πλεον οτι κατσει, λαχειο! κανεις δεν ξερει τι θα του ξημερωσει, εχει στον οικογενειακο μ κυκλο ενας νεος κ πολυ ατσαλος οδηγος μια 120d 177ιππων μ-πακ του 12/2007. καθε χρονο αλλαζει λαστιχα κ τακακια μπρος-πισω γτ στην κυριολεξια το λιωνει το αμαξι σε σημειο που λες ειναι κριμα...οταν του λεω κριμα να μην το λυπαται μου λεει οτι γιαυτο το πηρε κ αν ηταν ετσι θα επαιρνε κατι αλλο που να μην πηγαινει...
ειναι παντα φορτωμενο λογω της δουλειας του...εχει κανει αυτη τη στιγμη περιπου 260-270κ χλμ.
το αμαξι δεν κανει κιχ απο προβληματα, ουτε μπορεις να ακουσεις καποιο τσικ μεσα στην καμπινα (παρα μονο αν ζορισεις αρκετα τον τεμπελη αναμεσα στα μπροστινα καθισματα) σε σημειο που κυριολεκτικα απορω κ ζηλευω...μετα απο ολα αυτα τι μπορει να πεις κανεις;

προσωπικα, εκτιμω οτι το μεγαλο λαθος του εκαστοτε εισαγωγεα ειναι η αντιμετωπιση του στο after sales..για παραδειγμα, εταιρειες οπως η τογιοτα που χρονια τωρα τα σπαει στον τομεα, ενω εταιρειες που χρησοπληρωνεις το μοντελο τους οπως η bmw, αντι να λενε συγγνωμη για την χ ψ ζ ταλαιπωρια αλλα ετσι ειναι η ζωη οτι τυχαινουν αστοχιες κλπ και μετα να προσπαθουν να κερδισουν τον πελατη ετσι προσφεροντας του δωρεαν τα ανταλλακτικα που αποδειχθηκαν προβληματικα, τελικα καταληγουν να τον γδυνουν...ειναι ειλικρινα γελοιο...κ ειναι παγια "γερμανικη" τακτικη αποσα ακουω κ βλεπω τα τελευταια 15 χρονια...
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-03-15, 16:38
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
@ geeco & @ peri116 : δυστυχως τα νεα αυτοκινητα του σωρου ειναι πλεον οτι κατσει, λαχειο! κανεις δεν ξερει τι θα του ξημερωσει, εχει στον οικογενειακο μ κυκλο ενας νεος κ πολυ ατσαλος οδηγος μια 120d 177ιππων μ-πακ του 12/2007. καθε χρονο αλλαζει λαστιχα κ τακακια μπρος-πισω γτ στην κυριολεξια το λιωνει το αμαξι σε σημειο που λες ειναι κριμα...οταν του λεω κριμα να μην το λυπαται μου λεει οτι γιαυτο το πηρε κ αν ηταν ετσι θα επαιρνε κατι αλλο που να μην πηγαινει...
ειναι παντα φορτωμενο λογω της δουλειας του...εχει κανει αυτη τη στιγμη περιπου 260-270κ χλμ.
το αμαξι δεν κανει κιχ απο προβληματα, ουτε μπορεις να ακουσεις καποιο τσικ μεσα στην καμπινα (παρα μονο αν ζορισεις αρκετα τον τεμπελη αναμεσα στα μπροστινα καθισματα) σε σημειο που κυριολεκτικα απορω κ ζηλευω...μετα απο ολα αυτα τι μπορει να πεις κανεις;

προσωπικα, εκτιμω οτι το μεγαλο λαθος του εκαστοτε εισαγωγεα ειναι η αντιμετωπιση του στο after sales..για παραδειγμα, εταιρειες οπως η τογιοτα που χρονια τωρα τα σπαει στον τομεα, ενω εταιρειες που χρησοπληρωνεις το μοντελο τους οπως η bmw, αντι να λενε συγγνωμη για την χ ψ ζ ταλαιπωρια αλλα ετσι ειναι η ζωη οτι τυχαινουν αστοχιες κλπ και μετα να προσπαθουν να κερδισουν τον πελατη ετσι προσφεροντας του δωρεαν τα ανταλλακτικα που αποδειχθηκαν προβληματικα, τελικα καταληγουν να τον γδυνουν...ειναι ειλικρινα γελοιο...κ ειναι παγια "γερμανικη" τακτικη αποσα ακουω κ βλεπω τα τελευταια 15 χρονια...
Τα προβληματα εχουν να κανουν με τους e.d. κινητηρες που ειναι ισως το μεγαυτερο ανεκδοτο στην ιστορια της bmw.

Οταν αγορασα την 320 μου το 2007,μετα απο 4-5 μηνες βγηκαν οι e.d. και πιστευα οτι ατυχησα αφου ο καινουριος κινητηρας ειχε 20 αλογα παραπανω και υποσχοταν και καλυτερη καταναλωση.
Οταν αρχισαν να βγαινουν τα προβληματα με το.τσουβαλι παλι, καταλαβα ποσο τυχερος υπηρξα εν αγνοια μου που το αμαξι μου φοραει Ν46.

Κανονικα η bmw θα επρεπε να αντικαθιστα δωρεαν ο,τι εχει να κανει με μπεκ, πολλαπλασιαστες, knox κλπ στους κινητηρες αυτους κι οχι απλα να κανει μια ανακληση και να μην αποζημιωνει οσους ειχαν ηδη δωσει ενα καρο λεφτα.
Ασε που σε πολλους τα προβληματα συνεχιζονται ακομα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-03-15, 13:36
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ετσι ειναι Αρη οπως τα λες...
απλα αναφερθηκα στη δικη μου εμπειρια για να πω οτι δεν φταιει κ τοσο η σειρα 1 (αν κ ειναι μαλλον βεβαιο οτι οσο πιο οικονομικο ειναι το μοντελο μιας φιρμας -στη σημερινη εποχη- θα εχουν κ περισσοτερα θεματακια)...
ειχα φιλο με τη τελευταια τσελικα κ ειχε αλλαξει απειρα πραγματακια στο αμαξι, αλλα με τη διαφορα οτι δεν εβαζε το χερι στην τσεπη ουτε πηγαινε στο επισημο συνεργειο να τον βγαζουν τρελο κλπ κλπ επειδη θα το καλυπτε το δικτυο κ οχι ο πελατης...
προχθες σαββατο απογευματακι μαζευε οδικη ολοκαινουριο Α5 στην παραλιακη υψος Φαληρου ρευμα προς γλυφαδα, περνουσα κ σκεφτομουν αν το εχει πληρωσει απο την τσεπη του ο ατυχης ιδιοκτητης θα νιωθει πολυ πολυ ασχημα...
τεσπα, ειναι κριμα να διαβαζεις οτι ανθρωπος με δυο μωρα εμεινε μεσα στη βροχη οδηγωντας καινουριο αμαξι σοβαρης εταιρειας...πολυ κριμα
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-03-15, 13:57
peri116 Ο χρήστης peri116 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 21-03-2015
Μηνύματα: 9
peri116 is on a distinguished road
Τι λετε ρε παιδια τωρα.... Τι δν ειναι ολα ιδια... τι ειναι κριμα;;; πλακα κανετε. 1000 ευρω το χρονο ανταλακτικα δν ειναι κατι; Να εχεις αλλαξει ολα τα λειτουργικα του κινητήρα κ καποια δυο φορες δν ειναι κατι;;; Να αλλαζεις μπεκ καθε 60.000 λες κειναι μπουζι. Εχω μεινει 3 φορες με το αυτοκινητο τη μια με 160 στην εθνικη. Αυτο ειναι ασφαλειαα;;; αν δν ειχα ψυχραιμια μεγαλε θα βασιζομουν στους αεροσακους. Ειναι σοβαρη εταιρια που σου λεει ειναι φθορα αυτα. Δν ειναι φθορα. Ειναι αστοχια. Πιστεψε με δν μπορεις να ζεις με το τιακομα θα σου βγαλει. Αντε να ναι το τελευταιο κ αν μπορεις να πας μεχρι την κορινθο. Ασοβαρη κατασκευη. Πολυ λαθος επιλογη.-
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-03-15, 15:04
gogos523 Ο χρήστης gogos523 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Μηνύματα: 85
gogos523 is on a distinguished road
Είναι πως θα σου τύχει. Bmw e87 118d 180.000 χιλιόμετρα 2 αισθητήρες των 17€ και βάση σασμαν έβγαλε πρόβλημα. MB E220 Diesel ζελατίνα (ενός φίλου) στις 30.000 χιλιόμετρα άλλαξε 2 τούρμπο και σασμαν μια φορά. Βέβαια μέσα στην εγγύηση αλλά και πάλι είναι πως θα σου τύχει. Αν και η αλήθεια είναι ότι η σειρά 1 είχε πολλά θέματα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-03-15, 16:18
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Να διευκρινίσουμε κάτι.
Ο φίλος με τα μύρια προβλήματα μιλάει για τον άσσο με τον 1.6 e.d.
Σχεδόν όλα του τα προβλήματα έχουν να κάνουν με τον κινητήρα, οπότε το να λέμε ότι κάποιος άλλος με 120d, ή 130i κλπ δεν είχε θέματα οπότε δεν είναι όλα ίδια, είναι άτοπο, γιατί προφανώς και όλοι οι άσσοι δεν βγάζουν τέτοια θέματα.
Οι άσσοι όμως με τους e.d. κινητήρες βγάζουν.
Οπότε γενικά ο άσσος σοβαρα προβλήματα δεν έχει, τουλάχιστον πολύ περισσότερα από τις άλλες σειρές της bmw.
Οι e.d. κινητήρες είναι που κάνουν όλη τη ζημιά και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στους άσσους αλλά και στα Ε9Χ που τους φορούσαν (και στην Ε60 520).
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.