Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-10-05, 15:03
Το avatar του χρήστη Jimani
Jimani Ο χρήστης Jimani δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-07-2005
Μηνύματα: 24
Jimani is on a distinguished road
Προβλημα θερμοκρασιας σε 316 Compact

Καλησπερα σε ολους ...
...Εχθες γυριζοντας απο Αραχωβα , κατεβαινοντας δηλαδη προς Αθηνα , παρατηρησα οτι η θερμοκρασια του κινητηρα ....επεφτε..... δηλαδη οσο πηγαινα 'ρολαριστος' το αμαξι κρυωνε μεχρι που πλησιαζε και τη μπλε γραμμη στο οργανο..... οταν ξαναγκαζωνα ή το 'εσπαγα΄λιγακι ερχοταν στα φυσιολογικα του .... δηλαδη η βελονα καρφωμενη στο κεντρο του οργανου.
..Επισης και στην εθνικη που βγηκα απο Θηβα και μετα, προς Αθηνα , οταν επιανα ψιλοκατηφοριτσες που το αμαξι πηγαινε σχεδον ρολαριστο παλι επεφτε η θερμοκρασια....
Γνωριζει κανεις να μου πει τι μπορει να συμβαινει ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-05, 15:41
Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ Ο χρήστης ΜΙΧΑΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-01-2005
Μηνύματα: 307
ΜΙΧΑΛΗΣ is on a distinguished road
1)εχει κολλησει κομπλαρισμενο το υδραργηρικο βεντιλατερ(αντικατασταση 80ευρω ιμιτασιον,180 αυθεντικο-καμια διαφορα στη ποιοτητα) ή 2)κολλημενος ανοιχτος ο θερμοστατης, παλι μικρο το κοστος! Εμενα επαθε το αντιθετο δεν κομπλαρει το βεντιλατερ με αποτελεσμα σε μποτιλιαρισμα να ανεβαινει η θερμοκρασια! Κανε ενα τεστ οταν ειναι σβηστο το αμαξι κουνα τη φτερωτη μπροστα! Εαν γυρισει ελευθερα τοτε δεν ειναι αυτο εαν δεν γυρισει τοτε το τσακωσαμε τον κλεφτη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-05, 15:52
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Βασικά είναι η δεύτερη περίπτωση που περιγράφει Μιχάλης, δηλαδή κολλημένος ο θερμοστάτης (ευτυχώς για σένα) ανοιχτός!
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-05, 23:47
Το avatar του χρήστη Black5
Black5 Ο χρήστης Black5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2004
Μηνύματα: 384
Black5 will become famous soon enough
Δεν είναι φυσιολογικό? Κατέβαινε ρολαριστός από την αράχωβα (δηλαδή αρκετά χαμηλή θερμοκρσία περιβάλλοντος) οπότε δεν θα έπρεπε να πέσει η θερμοκρασία. Εγώ το έχω παρατηρήσει σε αρκετά αυτοκίνητα.....
__________________
Ε34 525i
________
Δημήτρης

I'll be watching you!

http://www.wow-europe.com/en/
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-05, 00:30
Το avatar του χρήστη makman
makman Ο χρήστης makman δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Μηνύματα: 494
makman is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jimani
Καλησπερα σε ολους ...
...Εχθες γυριζοντας απο Αραχωβα , κατεβαινοντας δηλαδη προς Αθηνα , παρατηρησα οτι η θερμοκρασια του κινητηρα ....επεφτε..... δηλαδη οσο πηγαινα 'ρολαριστος' το αμαξι κρυωνε μεχρι που πλησιαζε και τη μπλε γραμμη στο οργανο..... οταν ξαναγκαζωνα ή το 'εσπαγα΄λιγακι ερχοταν στα φυσιολογικα του .... δηλαδη η βελονα καρφωμενη στο κεντρο του οργανου.
..Επισης και στην εθνικη που βγηκα απο Θηβα και μετα, προς Αθηνα , οταν επιανα ψιλοκατηφοριτσες που το αμαξι πηγαινε σχεδον ρολαριστο παλι επεφτε η θερμοκρασια....
Γνωριζει κανεις να μου πει τι μπορει να συμβαινει ?
μου ετυχε εμενα στην πρεβεζα το καλοκαιρι. κολλησε το ρουλεμαν του υδραργυρικου, και γυρναγε συνεχεια.ασε που εκανε τρομερη φασαρια(λες και ειχα πεσει σε τυφωνα),αλλα το αμαξι δεν ανεβαζε με τιποτα πανω απο 5500 στροφες.δεν επεφτε ομως η θερμοκρασια. οποτε μαλλον σου κολλησε ο θερμοστατης ανοιχτος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-05, 09:00
Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ Ο χρήστης ΜΙΧΑΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-01-2005
Μηνύματα: 307
ΜΙΧΑΛΗΣ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Black5
Δεν είναι φυσιολογικό? Κατέβαινε ρολαριστός από την αράχωβα (δηλαδή αρκετά χαμηλή θερμοκρσία περιβάλλοντος) οπότε δεν θα έπρεπε να πέσει η θερμοκρασία. Εγώ το έχω παρατηρήσει σε αρκετά αυτοκίνητα.....
Δεν ειναι φυσιλογικο στο συγκεκριμενο και γενικα στα Γερμανικα! Οσο κρυο και να εχει ειναι φτιαγμενα με το που πεφτει η θερμοκρασια νερου κατω απο 84 νομιζω, κλεινει ο θερμοστατης το κυλωμα νερου για να κραταει τη θερμοκρασια στους 90!! Το δικο μου ιδιο με το δικο σου οπως και ενα polo gt που ειχα παλια, σε παγετο και ηταν καρφωμενο στη μεση! Σε ενα honda civic της μητερας μου και με κλειστο θερμοστατη γινεται αυτο που λες!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-05, 11:42
Το avatar του χρήστη Jimani
Jimani Ο χρήστης Jimani δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-07-2005
Μηνύματα: 24
Jimani is on a distinguished road
THANKS TO ALL ... ΠΑΙΔΙΑ !!

THANKS TO ALL ... ΠΑΙΔΙΑ !!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-10-05, 11:49
Το avatar του χρήστη E36M3ZF
E36M3ZF Ο χρήστης E36M3ZF δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-07-2005
Μηνύματα: 471
E36M3ZF is on a distinguished road
Αποψη

Μάλλον είναι ότι σου είπαν τα αδέλφια πριν bro αλλά ποτε μην ξεχνάμε πως αφήνοντας το αυτοκίνητο για αρκετή ώρα να ρολάρει στανταρ πεφτει η θερμοκρασια.Και αν κατα τυχη είχες και το καλοριφερ ανοιχτο ακομη περισσοτερο θα επεφτε.Ο καλυτερος τροπος να παγώσουμε ενα τουτου που εχει ανεβασει θερμοκρασια ειναι ρολλαρισμα με 5η και καλοριφερ στο φουλ.Παγωσε αμεσως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.