Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-07, 15:34
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Smile Εγκατάσταση χenon kit για E46 - ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ !

*** Updated *** Ολοκλήρωση εγκατάστασης after-market xenon-kit σε Ε46 με 100% αποτελέσματα και φτηνό τελικό κόστος !
ΠΡΟΣΟΧΗ, ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ !!!



Παιδιά, σήμερα έλαβα το xenon kit που παράγγειλα από Κίνα. Επέλεξα αυτή την εταιρεία, γιατί ήθελα να το δοκιμάσω σε Ε46 αν τελικά κάνει και δεν βγάζει προβλήματα και σφάλματα καμμένης λάμπας στο καντράν, το οποίο είναι φτηνό μαζί με τα μεταφορικά.

Αποτελέσματα Εγκατάστασης Xenon Kit

Οι εντυπώσεις από το συγκεκριμένο κιτ xenon είναι ικανοποιητικές, χωρις τρεμποπαιξήματα του φωτισμού όταν η μηχανή δουλεύει και όταν η μηχανή δεν λειτουργεί.
Η εγκατάσταση είναι απλή και εύκολη, ο καθένας μπορεί να την κάνει, αρκεί να προσέχει λιγάκι.
Failures καμμένης λάμπας δεν υπάρχουν όταν τα φώτα xenon ανάβουν.

Αλλά...

Όταν το κλειδί το βάλω στην θέση 2 και μετά βάλω μπροστά τη μηχανή, χωρίς να ανάψω τα φώτα xenon, έχω failures καμμένης λάμπας, όταν εκέινη τη στιγμή ανάψω τα φώτα xenon, τα failures σβήνουν και δεν ξαναεμφανίζονται, μέχρι να κλείσω τη μηχανή και να ξαναβάλω μπροστά χωρίς να ανάψω τα φώτα.
Το πρόβλημα τελικά λύνεται με ένα κιτ πυκνωτών, που συνδέεται παράλληλα λε την είσοδο των 12v. στα ballast και πλέον δεν έχουμε failures καμμένης λάμπας στο ταμπλώ οργάνων.

ΠΡΟΣΟΧΗ => Το κιτ είναι φτηνό και δεν σας εγγυώμαι την ποιότητα του και ποσο χρόνο θα αντεξει, δεν σας προτρέπω να το αγοράσετε, μπορείτε να επιλέξετε για αγορα καποιο επωνυμο και ποιοτικοτερο


ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!!


1. Το κιτ xenon (για λόγους αμφιβολιων ποιοτητας , το λινκ το αφαίρεσα) Τιμή μαζί με μεταφορικά έρχεται στα 65 ευρώ περίπου και δεν πληρώνετε τελωνείο!

2. HID Conversion Xenon Kits Cable -- Computer Warning Canceller δηλ. το κιτ με τους πυκνωτές για την αποφυγή ενδείξεων καμμένης λάμπας όταν βάλουμε μπροστά και δεν ανοίξουμε τα φώτα xenon. Όταν τα ανάψουμε, το κιτ δεν δίνει failures !!!

This is the HID conversion kits - cable, Computer Warning Canceller, solve the problem encoutered during the installation of the HID kits on certain car model, like Benz, BMW and Audi, this problem is a computer error, "CANBUS" problem. By using this cable(pair of ), you can connect the power supply with the ballast via this cable, it solves the computer error warning.

Το βρήκα στο: Ειδικο Ρελε για BMW και ψάχνοντας το βρήκα και εδώ : BMW E36/E39/E46/E60/E90 BENZ HID XENON COMPUTER CABLE
και φυσικά επειδή είναιτο ίδιο, το παράγγειλα από EBAY με $25 = 17 ευρώ μαζί με μεταφορικά αντί των 29 ευρώ που τα έχει ο global.

Έγινε δοκιμή με το κιτ των πυκνωτών και τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικά !!! Δεν υπάρχουν πλέον failures καμμένης λάμπας με aftermarket εγκατάσταση xenon-kit, το κιτ αυτό είναι MUST για την εγκατάσταση.



3. Ειδική βάση για το ντουί της λάμπας xenon Η7 ειδικά για BMW E46. Το Ε46 φοράει Η7 για μεσαία και μεγάλη σκάλα.

Υπάρχει διαθέσιμο σε πολλές ποσότητες από τον hids-direct, ηλεκτρονικό μαγαζί στο EBAY, το αγόρασα $62 μαζί με τα μεταφορικά από Αγγλία, Manchester.

Πρέπει να υπάρχει και στην εγχώρια αγορά, αλλά δεν είχα χρόνο να ψάξω στα μαγαζιά, όποιος ξέρει κάτι , ας το ποστάρει σε αυτο το thread, θα βοηθήσει πολλούς για να το αγοράσουν από Ελλάδα, αν είναι ποιό φτηνό φυσικά !

Το ντουί της λάμπας xenon, δεν ταιράζει να μπει στη θέση εκεί όπου μπαίνει το μαμά ντουί με τη βάση της λάμπας αλογόνου.
Το ντουί είναι το ίδιο σε όλα τα xenon-kit, δεν συμβαίνει δηλ. μόνο σε αυτό το κιτ.

Εγώ το αγόρασα από εδώ : BMW E46 HID XENON GENUINE BULB HOLDER

Αυτό είναι το ειδικό κούμπωμα για xenon H7 σε Ε46 (Ευχαριστώ τον BILL007 που το βρήκε στο EBAY και μας το είπε εδώ.)



Κοιτάχτε την λάμπα Η7 για να καταλάβετε. Θέλει ειδικό κούμπωμα για Ε46, αυτό είναι εξτρα σε όλα τα xenon-kit τελικά και θα πρέπει να το αγοράσουμε χωριστά.



ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΛΟΙΠΟΝ :

1. Xenon kit : 65 ευρώ
2. Kit πυκνωτών: 17 ευρώ
3. Ειδικά ντουί : 42 ευρώ

Σύνολο : 124 ευρώ

Εγκατάσταση

-Βγάλετε τη βάση-ντουί της λαμπας αλογόνου, ξεβιδώνοντας λιγάκι τη βάση από τα αυτάκια και τραβήξτε την έξω.
-Πιέστε το κλιπ του φις, για να αποσυνδέσετε το φις από τη βάση της λάμπας αλογόνου.
-Το φις το οποίο μόλις ξεσυνδέσατε από την λάμπα αλογόνου, συνδέστε το στην κενή θηλυκιά θέση του ballast. Προσέξτε τα χρώματα των καλωδίων του φις που μόλις συνδέσατε στο ballast.
-Προσοχή κατα την τοποθέτηση του φις στο ballast, θα βρείτε δυσκολία, θέλει κεντραρισμα και λιγάκι σπρωξιμο. Μην το παρακάνετε, αν νομίζετε ότι τα βάλατε επίπονα (χαχα) τότε σας συνιστώ να το ξαναβγάλετε και να επιθεωρήσετε τις άκρες του ballast μέσα στο φις, να δείτε αν στραβώσατε κάτι, αν όλα είναι οκ, ξανατοποθετήστε το.
-Το καλώδιο με τα 2 φις της λάμπας xenon, συνδέεται με το καλώδιο με τα φις του ballast που είναι από το εργοστάσιο ήδη τοποθετημένο επάνω στο ballast. Συνδέετε θηλυκο με αρσενικό και τοποθετείτε την λάμπα xenon στη βάση του προβολέα, εκεί που βγάλατε την λάμπα αλογόνου.
Προσοχή όταν τοποθετήσετε την λάμπα xenon στο ειδικό άσπρο ντουί που αγοράσαμε, θέλει προσοχή για να κουμπώσει επάνω του και φυσικά ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ όταν το τοποθετείτε και το γυρνάτε για να κουμπωσει στον προβολέα !
-Τοποθετήστε όπου σας βολεύει τα balalst, αρκεί να φτάνει το καλώδιο τραφοδοσίας 12V, που είναι κοντό και εγώ δεν είχα πολλά περιθώρια και πολλές λύσεις.
-Συνδέστε ένα-ένα τις λάμπες και κάντε δοκιμή χωριστά, αν κάποια λάμπαδεν λειτουργήσει και τα έχετε κάνει ολα σωστά, απλά αλλάχτε ανάποδα το φις τροφοδοσίας 12V που πάει στο ballast και ξαναδοκιμάστε πάλι.
-Προσέχτε μην ακουμπήσετε με τα χέρια σας την λάμπα xenon, ούτε να την χτυπήσετε πουθενά !
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg xenon.jpg (143,2 KB, 215 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 017_dexio_xenon.jpg (139,6 KB, 192 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 018_lampa_xanon.jpg (86,3 KB, 146 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 020_xenon_final.jpg (117,1 KB, 236 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 021_Xenon_apo_mesa_no_failures.jpg (109,6 KB, 184 εμφανίσεις)
__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demis_330 : 03-12-07 στις 19:25 Αιτία: Συχνή ανανέωση με νεότερα για τα xenon και τα angel-eyes !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-07, 16:04
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
κόστος δεν μας ειπες....
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-07, 20:12
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Xenon kit Color Temperatures : 6000k, / Size : H7: $55.99 USD
Shipping + Handling για Ελλάδα: $35.00 USD

Συνολικό ποσό: $90.99 USD = 64 ευρώ

Τα πλήρωσα μέσω Paypal, τα κοστολόγησαν $19 για να μην πληρώσω εκτελωνισμό, εκτελωνίστηκαν χτες και σήμερα τα πήρα από το ταχυδρομείο !

Έκανα και ένα έλεγχο αγοράς για τα εγχώρια xenon σε μαγαζί για αυτοκίνητα και μηχανές, 3 xenon-kit που το ένα έγραφε μάρκα Siemens, τα είχαν 320 ευρώ ! Έλεοςςςςςς, όχι και να πληρώσω και τόσα ! Ο πωλητής μου το έπαιζε γνώστης, αλλά όταν του είπα για πιθανά failures στο BMW E46, δεν ήξερε να μου απαντήσει. Αυτά προς ενημέρωση.
__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demis_330 : 24-10-07 στις 20:18
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-07, 20:27
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
θέλω κι εγώ. Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες από που τα αγόρασες. Καλή τύχη με την εγκατάσταση
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-07, 20:34
Το avatar του χρήστη fmaik
fmaik Ο χρήστης fmaik δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-12-2006
Μηνύματα: 63
fmaik is on a distinguished road
H7 είναι ? Είδα κινέζικα σύμβολα στο κουτί και ανησύχησα, μετά είδα ότι έγραφε made in Japan... 24.000 volt είναι αυτά δεν είναι για να παίζει κανείς... Πολύ φτηνό το βρήκες και πολύ θετικό το ότι έχει μεταλλικά ballasts απ΄οτι βλέπω.
Είναι αλήθεια ότι τα επώνυμα τα πληρώνεις αδρά, αλλά θέλει προσοχή γιατί κυκλοφορούν πολλές μαιμούδες στο internet. Είχα βρει κάτι bosch σε πολύ δελεαστική τιμή αλλά τελικά ήταν κινέζικα (πολύ καλή απομίμηση) για του λόγου το αληθές:
http://www.boschhk.com/english/products.asp?classid=70
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-07, 20:35
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Διαλέγετε την θερμοκρασία χρώματος της λάμπας (6000 Κ διάλεξα εγώ), τον τύπο της λάμπας (Η7 για BMW E46) και προχωράτε στην παραγγελία.

Απλά, τα παράγγειλα επειδή τα βρήκα φτηνά, ήμουν περίεργος να δώ αν θα κάνουν τελικά πριν στραφώ σε κάτι ποιό ακριβό, τελικά bingo !
__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demis_330 : 10-12-07 στις 12:22
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-07, 01:55
Το avatar του χρήστη alexis
alexis Ο χρήστης alexis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-03-2006
Μηνύματα: 81
alexis is on a distinguished road
Παράθεση:
θέλω κι εγώ.
Άλλος κανείς..?
Αν είναι να παραγγείλουμε 4-5 άτομα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-10-07, 10:05
Το avatar του χρήστη ks50:50
ks50:50 Ο χρήστης ks50:50 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2004
Μηνύματα: 269
ks50:50 is on a distinguished road
Παιδιά προσέξτε μόνο αν ο εγκέφαλος είναι ίδιος στο pro facelift και στο facelift γιατί εμένα μου έκανε τρελά προβλήματα μεχρι να βρω κιτ που να παίζει σωστά και το πλήρωσα αρκετά ακριβά.
Compact 2004
__________________
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ,
ΚΑΙ ΟΛΟ Ο ΑΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ,
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΟΛΟ ΘΕΛΩ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙΑ,
ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-07, 10:08
Το avatar του χρήστη daglas
daglas Ο χρήστης daglas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Μηνύματα: 591
daglas is on a distinguished road
off-topic λιγο αλλα φτιαξεεε μας demis ,κανε τα κονε σου!!!
__________________

Ελεύθερος δεν είναι όποιος κάνει ότι θέλει, αλλά όποιος ξέρει τι θέλει.
Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του , ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-07, 10:29
Το avatar του χρήστη Libanner
Libanner Ο χρήστης Libanner δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 949
Libanner will become famous soon enough
Πολυ ενδιαφερον και φοβερη τιμή!Περιμένουμε τα νεα μετα την εγκατασταση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.