Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-09, 11:24
E36GTR Ο χρήστης E36GTR δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 7
E36GTR is on a distinguished road
Unhappy E36 M3 3.0L ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ VANOS?

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ BMWΔΑΚΗΔΕΣ
Προσφατα έγινα κάτοχος ενός Ε36 κουπέ Μ3 3.0 μετατροπή από 318is με 168.000 χλμ στο κοντέρ.
Το μοτέρ έκανε ένα θόρυβο, ένα χτύπημα το οποίο ο παλιός ιδιοκτήτης το δικαιολόγησε ως βαλβίδες, το πήγα και σε έναν μηχανικό που πηγαινα παλιοτερα αυτοκινητα που ειχα και μου ειπε το ιδιο.
Τελικά το αυτοκίνητο το πήρα στην επαρχία που μένω και και το πήγα σε όποιον σχετικό και άσχετο μηχανικό βρήκα, με αποτέλεσμα να ακούσω διάφορες γνώμες.
Τα 2 εξουσιοδωτημενα συνεργεια ΒΜW μου ειπαν απο το πρωτο πος ειναι υδραβλικα ωστηρια και απο το αλλο πως πρεπει να ανοιξει την κεφαλη για να δει.
Ολοι οι υπολοιποι μου ειπαν το ιδιο, δηλαδη να ανοιξουν την κεφαλη για να ψαξουν την αιτια
αλλά μου τόνισαν οτι αποκλείεται να είναι οστηρια η βαλβίδες.
Μονο ένας από αυτούς, ο τελευταίος που πήγα μου είπε οτι είναι το σύστημα μεταβλητού χρονισμού του εκκεντροφόρου το VANOS δηλαδή και με προέτρεψε να το αγγίξω οπου όντος ο κραδασμός ειναι πολυ δυνατός αλλά και ο ηχος σίγουρα προέρχεται απο αυτο.
Αφου εριξα και μια ματια στο internet μπορω να πω οτι ειμαι 90% σιγουρος.
Το θεμα ειναι οτι ο θορυβος εχει γινει χειροτερος απο τοτε που το πηρα και επισεις οταν ζεσταθει καποιες φορες βγαζει ασπρο καπνο, μονο οταν ζεσταθεί, γνωρίζει κανείς αν εκτός του θορύβου μπορεί το vanos να ειναι αιτια για άσπρο καπνό, ο οποίος μιαζει με υδρατμούς και βενζίνη.
Επίσης είναι ασφαλές να το κατεβάσω Αθήνα και να το παω σε καποιο ειδικευόμενο σε αυτα τα αυτοκίνητα συνεργειο.
Εχετε να προτείνετε κάνα συνεργείο που να μπορεί να αλλάξει το VANOS.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-09, 11:44
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
Ελα φιλε εχειs p.m
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-09, 11:58
Το avatar του χρήστη Spyros
Spyros Ο χρήστης Spyros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-03-2006
Μηνύματα: 333
Spyros is on a distinguished road
Α ρε Αντωνη.....εμεις ξερουμε απο αυτα........χαχαχα

Φιλε μου σετακι επισκευης Vanos και με κανενα 650αρι θα εισαι ενταξει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-09, 12:09
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
ΣΠΥΡΟ!!!!!!!!!!!!!! οι ειδικοι!!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-09, 12:12
Το avatar του χρήστη Spyros
Spyros Ο χρήστης Spyros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-03-2006
Μηνύματα: 333
Spyros is on a distinguished road
Ναι ναι τα περασαμε.....

Α φιλε μου ξεχασα............για καλη δουλεια αλλαξε και το εγκεφαλακι του βανος και περνα του και ενα προγραμματακι και εισαι κομπλε.......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-09, 13:33
E36GTR Ο χρήστης E36GTR δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 7
E36GTR is on a distinguished road
Πρωτα απ' ολα ευχαριστω για την αμεση ανταπωκριση. Αντώνη δεν καταλαβαίνω τι εννοείς p.m???Είμαι λίγο άσχετος με τα forum.
Λοιπόν φιλε Spyros's , οταν λες σετακι επισκευης Vanos εννοεις απο την ΒΜW,τα λαστιχακια απο την beisansystems.com/, η ολοκληρο Vanos επισκευασμένο απο www.drvanos.com/???, 650αρι εννοεις ολα μαζι η μόνο τα εργατικά?.Το εγκεφαλακι του Vanos καινούργιο η απο e-bay?
Ποιόν μηχανικό μου προτείνεται για καλή δουλειά αλλα και όσο ειναι δυνατόν οικονομική?
Για το πρόγραμμα που να απευθυνθώ?(Εννοείς επαναπρογραμματισμο του εγκεφάλου?)
Αν θέλετε ριξτε και μια ματιά εδω να ακούσετε πως κάνει, σαν τρακτέρ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-09, 13:38
Το avatar του χρήστη Spyros
Spyros Ο χρήστης Spyros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-03-2006
Μηνύματα: 333
Spyros is on a distinguished road
Wink

Πανω δεξια στην σελιδα λεει "Προσωπικά Μηνύματα" Κοιτα εικει, πρεπει ο Αντωνης να σου εχει στειλει κατι...........μετα τα ξαναλεμε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-09, 15:46
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
O Σπυροs εννοει προγραμμα για να "πηγαινει" καλυτερα το bmw σου.Μην βιαζεσαι και κανειs κινησειs ασκοπεs.Eδω υπαρχουν ανθρωποι που θα σε βοηθησουν.
Εχειs καποιο προβλημα?Ρωταs και θα βρεθει η λυση.ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ γιατι θα πεταs ασκοπα λεφτα και θα τρεχειs απο εδω κι απο εκει. Ειμαι παθων.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-02-09, 11:37
Το avatar του χρήστη arism3e36
arism3e36 Ο χρήστης arism3e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-12-2008
Μηνύματα: 78
arism3e36 is on a distinguished road
Καταρχην καλησπερα....
Εχω κ γω προβλημα με τπ vanos αλλα απο οσα ξερω στο 3,2 που εχω δεν επισκευαζεται
θελει αλλαγη...οποτε ειμαι στην αναμονη για vanos...αλλα για προγραμμα σε αυτο δεν εχω ξανακουσει..
τι ακριβως κανει ενα προγραμμα στο vanos?θπαρχει περιπτωση να γλιτωσεις μ'αυτο μελλοντικη ζημια...
Ενημερωτικα το δικο μου δεν δινει προσυμπιεση στους εκκεντοφορους με αποτελεσμα να μπερδευει στα χαμηλα...ψηλα το αμαξι ειναι τρομερο....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-02-09, 12:27
Το avatar του χρήστη ankor
ankor Ο χρήστης ankor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 203
ankor is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arism3e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην καλησπερα....
Εχω κ γω προβλημα με τπ vanos αλλα απο οσα ξερω στο 3,2 που εχω δεν επισκευαζεται
θελει αλλαγη...οποτε ειμαι στην αναμονη για vanos...αλλα για προγραμμα σε αυτο δεν εχω ξανακουσει..
τι ακριβως κανει ενα προγραμμα στο vanos?θπαρχει περιπτωση να γλιτωσεις μ'αυτο μελλοντικη ζημια...
Ενημερωτικα το δικο μου δεν δινει προσυμπιεση στους εκκεντοφορους με αποτελεσμα να μπερδευει στα χαμηλα...ψηλα το αμαξι ειναι τρομερο....

Oxi φιλε προγραμμα για vanos.Εννοουσαμε με τον Σπυρο προγραμμα στον εγκεφαλο του αυτοκινητου(βγαζειs τηs μαμα το προγραμμα και βαζειs καποιο αλλο που σου δινει καποια αλογακια παραπανω συνηθωs τα ονομαζουν προγραμμα βελτιωσηs tuning programm )

Εγκεφαλοs vanos ναι αλλαζεται αν οντωs εχει προβλημα(πληροφοριακα)

Ελεγξε πρωτα τιs ηλεκροβαλβιδεs μηπωs ειναι καμμενεs (συνηθωs απο εκει ξεκιναει το κακο ) και γλυτωσειs χρηματα.

Αντωνηs
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.