Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-01-10, 09:35
Chronic Ο χρήστης Chronic δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Μηνύματα: 5
Chronic is on a distinguished road
Bmw 520i E39 '99

Καλημέρα σε ολους! Ειμαι νέος στο forum και κατοχως μια υπεργαματης bmw 520 του 99 ε39 το αμαξι έχει κανει 270000 χιλιομετρα απο το γνωστα λαδια ξυδια δεν καιει τίποτα εχω χαλάσει παρα πολα χρήματα για την συντηρηση του αλλα αντιμετοπίζω κάμποσα προβληματα τα οποία δεν μπορω να βρώ λύση σε οπιο συνεργειο και αν έχω πάει! Φυσικά δεν πυγαινω στην αντιπροσωπεια bmw!
Κάπια χαρακτηριστικα

αμορτισερ bilstein spirnt με 3 ποντα eibach
ζαντες 17αρες 235/45 17 με αrtec wheels!

Τωρα στο θέμα με τα προβληματακια του!

1)Το αμαξι εχει πανο του οθόνη τηλεφωνο navi gps cd 6άρα και τηλέοραση!
το τηλεφωνο gps navi και cdερια δουλευουν κανονικότατα το πρόβλημα ειναι με την τηλεόραση δεν δουλευει και δεν δίχνει τα κανάλια και κάνενας δεν μπορει να μου βρεί λυση γνωριζει καπιος κάπιον που να ειναι καλος ηλεκτρολόγος να μου τιν ρυθμίση/επισκευάσει?

2)Υπάρχει cd που να δουλευει με το Navi ΟΛΗΣ της Ελλαδας? αυτη την στιγμή εχω ενα cd αλλα δουλευει μονο στην Αθήνα οπιος γνώστης ξέρει ας μας πει!

3)Η τελίκη του αυτοκινήτου ειναι στα 230 αλλα δεν τραβάει και δεν γεμίζει γρήγορα τι μπορεί να συμβένει? καταλαβαίνω πως το αμαξι εχει φθορά με τοοοοσα χιλιόμετρα αλλα θα έπρεπε να το κανει αυτό?

4)Εχω τρέμουλο στο τιμόνι τι ζυγοσταθμίσεις ευθυγραμίσεις ίσιομα ζάντες τα πάντα ολα εχω τρέμουλο στα 120 και μέτα τι μπορεί να φταίει γιαυτό?

Ευχαριστω για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας (αν εχω) όλες οι απαντήσεις ειναι καλοδεχούμενες φιλικά πάντα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-10, 14:10
Το avatar του χρήστη mitsos_chania
mitsos_chania Ο χρήστης mitsos_chania δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Μηνύματα: 1.308
mitsos_chania has a spectacular aura aboutmitsos_chania has a spectacular aura about
Καλησπερα.

Ας αρχισουμε σιγα σιγα:
1)βρες ενα καλο ηλεκτρολογο που να ασχολειται με τετοια θεματα δυστυχως εγω δεν γνωριζω καποιον Αθηνα.Ελπιζω να φτιαχνει το μοντουλ της τηλεορασης σου γιατι ειναι πανακριβο
2)Αναλογα ποια εκδοση εχεις.Ξερεις τι μοντουλ εχεις?Cd παιρνει ή dvd?Γενικοτερα θα σου πω πως τα cd-dvd που κυκλοφορουν εχουν σχετικα καλη χαρτογραφιση μονο για Αθηνα-Θεσ/νικη.Για επαρχια ειναι πολυ μετρια
3)Οταν λες δεν γεμιζει γρηγορα τι εννοεις?Απο τα ποσα χλμ και μετα δεν γεμιζει γρηγορα.Παντως μην περιμενεις και πολλα,150 αλογα ειναι και εχει να σηκωσει τοσο βαρος(και ειναι και αυτοματο)
4)Εχεις κοιταξει συνδεσμους του μπροστινου συστηματος?Αν δεν εχεις τσεκαρε τα ολα(ψαλιδια σινεμπλοκ κτλ).Επισης μηπως εχεις βαλει αποστατες στις ζαντες?

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο,για οτι αλλο θες εδω ειμαστε

Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-10, 14:20
Chronic Ο χρήστης Chronic δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Μηνύματα: 5
Chronic is on a distinguished road
1)Κρίμα που δεν είσαι Αθηνα! Καπιος απο Αθήνα που να ξέρει να με βουθύσει??
2)Εχω φωτογραφήσει το χαρτακι που ειναι κολιμένο πανο απο το Navigation και το navigation δουλεύει με cd!
3)Εντάξι Οκ δέχομαι εχει κάπιο βάρος και κάπια χιλιόμετρα στην πλάτη του αλλα εχει κόψει αισθητα! υπαρχει περίπτωση να φταίνε τα μπεκ? η μήπως αντλία βενζίνης?
4)Ναι όλα ειναι σώστα σινεμπλοκ ψαλίδια! αποστάτες οι ζάντες δεν έχουν!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-01-10, 14:37
Chronic Ο χρήστης Chronic δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Μηνύματα: 5
Chronic is on a distinguished road
Συγγνωμη αλλα μπορει και να καταλαβες λαθος ι εχω γραψει εγω κάτι το αμαξι δεν ειναι αυτόματο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-01-10, 14:39
Το avatar του χρήστη mitsos_chania
mitsos_chania Ο χρήστης mitsos_chania δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Μηνύματα: 1.308
mitsos_chania has a spectacular aura aboutmitsos_chania has a spectacular aura about
Αφου το navi δουλευει με cd τοτε πρεπει να προμηθευτεις το νεο cd με τους χαρτες(στην αντιπροσωπεια θελουν περιπου 400€)Αλλα σου ξαναλεω οτι εχει σχετικα καλη χαρτογραφιση για Αθηνα-Θεσ/νικη και καθολου καλη για ολες τις αλλες πολεις.Οσο για την πτωση αποδοσης μπορεις να κανεις ενα καθαρισμο σε μπεκ πεταλουδα γκαζιου,και φιλτρο βενζινης και να τσεκαρεις το βανος σου αν δουλευει σωστα.Επισης κοιτα και το Μαφ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-01-10, 14:44
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
τσεκαρε και τον αισθητηρα στροφαλου για το θεμα τις αποδοσης ,οσο για το τρεμουλο μαλον τα λαστιχα σου ειναι στραβα θελουν αλαγη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-01-10, 15:08
Chronic Ο χρήστης Chronic δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Μηνύματα: 5
Chronic is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου το navi δουλευει με cd τοτε πρεπει να προμηθευτεις το νεο cd με τους χαρτες(στην αντιπροσωπεια θελουν περιπου 400€)Αλλα σου ξαναλεω οτι εχει σχετικα καλη χαρτογραφιση για Αθηνα-Θεσ/νικη και καθολου καλη για ολες τις αλλες πολεις.Οσο για την πτωση αποδοσης μπορεις να κανεις ενα καθαρισμο σε μπεκ πεταλουδα γκαζιου,και φιλτρο βενζινης και να τσεκαρεις το βανος σου αν δουλευει σωστα.Επισης κοιτα και το Μαφ
Επείδη το αμαξι έχει ερθει απο Γερμάνια ειχα το γερμανικο cd και πήρα απο εναν (στειλτε μου πμ για πληροφοριες) το cd της Αθήνας μονο με 100E!! Θα κοιάξω και απο αύριο στον μαστορα που το πηγαίνω τα υπόλιπα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
τσεκαρε και τον αισθητηρα στροφαλου για το θεμα τις αποδοσης ,οσο για το τρεμουλο μαλον τα λαστιχα σου ειναι στραβα θελουν αλαγη
Φίλε μου τα λαστίχα μου ειναι τα goodyear f1 asymetric και δεν έχουν κανει ουτε 10κ χιλιόμετρα πως θέλουν αλαγή τοοοοσο νωρίς?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-01-10, 17:15
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chronic Εμφάνιση μηνυμάτων
Επείδη το αμαξι έχει ερθει απο Γερμάνια ειχα το γερμανικο cd και πήρα απο εναν (στειλτε μου πμ για πληροφοριες) το cd της Αθήνας μονο με 100E!! Θα κοιάξω και απο αύριο στον μαστορα που το πηγαίνω τα υπόλιπα



Φίλε μου τα λαστίχα μου ειναι τα goodyear f1 asymetric και δεν έχουν κανει ουτε 10κ χιλιόμετρα πως θέλουν αλαγή τοοοοσο νωρίς?
Αν τα λάστιχα είναι στραβά, τότε δεν παίζει κανένα ρόλο τα πόσα χιλιόμετρα έχουν κάνει. Και 100χλμ να διανύσανε, αν είναι στραβά θέλουν αλλαγή.

Επίσης, μην περιμένεις να πιάνεις 230χλμ με το αμάξι σου. Εγώ με 320 Ε90 που υποτίθεται ότι έχει τελική 220, πάνω από 215 σε ίσιο δρόμο δεν έχω πιάσει ποτέ. Εσένα που το αμάξι σου είναι και βαρύτερο αλλά και παλιότερο λογικά θα πρέπει να υπολογίζεις λίγο πιο κάτω ακόμα...
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-01-10, 17:18
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα λάστιχα είναι στραβά, τότε δεν παίζει κανένα ρόλο τα πόσα χιλιόμετρα έχουν κάνει. Και 100χλμ να διανύσανε, αν είναι στραβά θέλουν αλλαγή.

Επίσης, μην περιμένεις να πιάνεις 230χλμ με το αμάξι σου. Εγώ με 320 Ε90 που υποτίθεται ότι έχει τελική 220, πάνω από 215 σε ίσιο δρόμο δεν έχω πιάσει ποτέ. Εσένα που το αμάξι σου είναι και βαρύτερο αλλά και παλιότερο λογικά θα πρέπει να υπολογίζεις λίγο πιο κάτω ακόμα...
Αν εχεις με τα αυτο με τα 150, το 520 2.0 Ε39 ειναι πιο δυνατο απο το δικο σου.
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-01-10, 17:39
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
Αν τα λάστιχα είναι στραβά, τότε δεν παίζει κανένα ρόλο τα πόσα χιλιόμετρα έχουν κάνει. Και 100χλμ να διανύσανε, αν είναι στραβά θέλουν αλλαγή.



+1000
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.