Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-01-10, 17:55
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εχεις με τα αυτο με τα 150, το 520 2.0 Ε39 ειναι πιο δυνατο απο το δικο σου.
Το ξέρω. Αλλά αν συνυπολογίσεις βάρος και παλαιότητα, τότε δε νομίζω ότι η μικρή διαφορά σε δύναμη αρκεί για να είναι το Ε39 πιο γρήγορο...
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-01-10, 17:59
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρω. Αλλά αν συνυπολογίσεις βάρος και παλαιότητα, τότε δε νομίζω ότι η μικρή διαφορά σε δύναμη αρκεί για να είναι το Ε39 πιο γρήγορο...
Δηλαδη με το περασμα του χρονου "πεθαινουν" τα αλογα;
Ημουν παρων σε κυνηγητο στην Α.Ο. μεταξυ 2καβαλου 520 Ε39 και μονοκαβαλου 320 Ε90 οπου το Ε90 εμενε πισω
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-01-10, 18:03
Πατσίκας Βασίλειος Ο χρήστης Πατσίκας Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Μηνύματα: 438
Πατσίκας Βασίλειος is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη με το περασμα του χρονου "πεθαινουν" τα αλογα;
Ημουν παρων σε κυνηγητο στην Α.Ο. μεταξυ 2καβαλου 520 Ε39 και μονοκαβαλου 320 Ε90 οπου το Ε90 εμενε πισω
εμενε πισω με τη μια δηλαδη με το που ξεκινησε η κοντρα η σταδιακα????
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-10, 18:36
Chronic Ο χρήστης Chronic δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Μηνύματα: 5
Chronic is on a distinguished road
Καταλαβα! Ασ πουμε οκ για την απόδοση του + τρεμουλο ελαστικών (συγγνωμη αλλα δεν μου περισευουν να τα αλαξω παλι) Υπάρχει καπιος καλός ηλεκτρολόγος που να έχει γνώση σε θέματα οθόνης και τηλεόρασης στα Ε39? (εστω και κλιδόμενη που ειναι όταν οδηγάω μου αρέσει να ακουω οταν δουλευε κανονικα) για λόγους διαφύμισης ολα τα pms ειναι αποδεχτά ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-01-10, 18:53
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη με το περασμα του χρονου "πεθαινουν" τα αλογα;
Ημουν παρων σε κυνηγητο στην Α.Ο. μεταξυ 2καβαλου 520 Ε39 και μονοκαβαλου 320 Ε90 οπου το Ε90 εμενε πισω
Ξέρεις πολύ καλά ότι οι κινητήρες με τα χρόνια χάνουν σταδιακά σε απόδοση και ένα αμάξι δεκαετίας όσο καλή συντήρηση και να έχει σίγουρα δεν είναι όπως ήταν καινούριο. Από εκεί και πέρα, άμα θες απλά να έχουμε κάτι να λέμε, καλώς... Και το τi είδες στην εθνική φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι δεν αποτελεί κριτήριο, αφού ούτε την εμπειρία των οδηγών ξέρεις, ούτε πολλά ακόμα.

Τώρα, αν πιστεύεις ότι μια Ε39 520 δεκαετίας με τον M52 είναι πιο γρήγορη από μια Ε90 διετίας με τον Ν46, που και οι δύο έχουν 150 άλογα και ο δεύτερος έχει και ένα κιλό ροπή επιπλέον (20.4 έναντι 19.4), ενώ η 5άρα είναι και 100+ κιλά βαρύτερη (1496 κιλά έναντι 1395), τότε οκ ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του. Εγώ απλά δεν συμφωνώ.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 17-01-10 στις 18:58
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-10, 18:58
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις πολύ καλά ότι οι κινητήρες με τα χρόνια χάνουν σταδιακά σε απόδοση και ένα αμάξι δεκαετίας όσο καλή συντήρηση και να έχει σίγουρα δεν είναι όπως ήταν καινούριο. Από εκεί και πέρα, άμα θες απλά να έχουμε κάτι να λέμε, καλώς... Και το τi είδες στην εθνική φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι δεν αποτελεί κριτήριο, αφού ούτε την εμπειρία των οδηγών ξέρεις, ούτε πολλά ακόμα.
Aυτο πρωτη φορα το ακουω. Εκτος κι αν εισαι απο αυτους που δεν συντηρουν τους κινητηρες τους. Ασε το τι λενε τα χαρτια, εδω δεν παιζουμε υπερ ατου Μιλησα επι του πρακτεου.
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-01-10, 19:22
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτο πρωτη φορα το ακουω. Εκτος κι αν εισαι απο αυτους που δεν συντηρουν τους κινητηρες τους. Ασε το τι λενε τα χαρτια, εδω δεν παιζουμε υπερ ατου Μιλησα επι του πρακτεου.
Όσο ζει κανείς μαθαίνει. Και όσο καλά και να συντηρείς έναν κινητήρα, πάντα ο καινούριος (αν συντηρείται σωστά) είναι σε καλύτερη κατάσταση. Με τη λογική σου τότε, καλοσυντηρημένοι κινητήρες 150.000 χιλιομέτρων δεν έχουν καμία διαφορά στην απόδοση με καλοσυντηρημένους κινητήρες 20-30.000 χλμ έτσι? Τότε να το ξέρω να πάω να αγοράσω κανένα κινητήρα-ευκαιρία 150.000χλμ πουλώντας τον δικό μου και να κονομήσω. Αλλά, επειδή, τα πάντα έχουν μια διάρκεια ζωής η οποία με το πέρασμα των χρόνων φθίνει και οι κινητήρες δεν αποτελούν εξαίρεση, δεν θα παρω. Εγώ δεν είπα ότι ένας κινητήρας 10ετίας θα σέρνεται ή θα έχει τρελές διαφορές με έναν καινούριο, αλλά ναι το ότι μπορεί να έχει χάσει κάποια άλογα είναι πολύ πιθανό. Άσε που και καθόλου απόδοση να μην έχει χάσει ο κινητήρας της Ε39, στα χαρτιά είναι (έστω και ελάχιστα) πιο αδύναμος, ενω και το βάρος της 5άρας είναι μεγαλύτερο της 3άρας, οπότε όπως σου είπα και πριν θεωρώ απίθανο μια Ε39 520 με Μ52 να πιάσει τελική 230χλμ, όταν η Ε90 δεν πιάνει καλά καλά τα 220...

Και τέλος, ούτε εγώ παίζω υπερατού. Αλλά αυτά που ανέφερα είναι τεχνικά στοιχεία και είναι σίγουρα πολύ πιο αντικειμενικά και ενδεικτικά από ένα άνοιγμα που είδε κάποιος κάπου κάποτε με άγνωστους οδηγούς...
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 17-01-10 στις 19:29
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-01-10, 19:23
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις πολύ καλά ότι οι κινητήρες με τα χρόνια χάνουν σταδιακά σε απόδοση και ένα αμάξι δεκαετίας όσο καλή συντήρηση και να έχει σίγουρα δεν είναι όπως ήταν καινούριο. Από εκεί και πέρα, άμα θες απλά να έχουμε κάτι να λέμε, καλώς... Και το τi είδες στην εθνική φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι δεν αποτελεί κριτήριο, αφού ούτε την εμπειρία των οδηγών ξέρεις, ούτε πολλά ακόμα.

Τώρα, αν πιστεύεις ότι μια Ε39 520 δεκαετίας με τον M52 είναι πιο γρήγορη από μια Ε90 διετίας με τον Ν46, που και οι δύο έχουν 150 άλογα και ο δεύτερος έχει και ένα κιλό ροπή επιπλέον (20.4 έναντι 19.4), ενώ η 5άρα είναι και 100+ κιλά βαρύτερη (1496 κιλά έναντι 1395), τότε οκ ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του. Εγώ απλά δεν συμφωνώ.

τωρα το να χασει ενα μοτερ....αποδοση απο τα χρονια..αυτο μπορει να γινει μονο αν εχει καποια βλαβη..(απο κακη χρηση...κακη συντηρηση κλπ)...!!!!!!
οποτε το να χασει αποδοση αν ειναι σε καλη κατασταση το ξεχνας....!!!!!!!!δ



μεσα στο δικο μου οχημα ηταν ο μανος με το ανοιγμα με το 320 Ε90...νομιζω εγινε πριν ενα χρονο....δωσαμε απο τα 140 περιπου....εγω απο πισω....και μεχρι τον κοφτη της 5ης μου...και αφου τον περασα απο δεξια...γιατι δεν ενιωθε....πρεπει να ειχε φαει κανα 3 καροτσια....!!!!

520 2.0 Μ52 εχω...εχει μπει στα 13.........αν θες μπορει να γινει και δοκιμη....

και τελος εχει περασει απο τα χερια μου 320 Ε90..για μεγαλο διαστημα....καμια σχεση το ενα μοτερ με το αλλο.......
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-01-10, 19:43
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα το να χασει ενα μοτερ....αποδοση απο τα χρονια..αυτο μπορει να γινει μονο αν εχει καποια βλαβη..(απο κακη χρηση...κακη συντηρηση κλπ)...!!!!!!
οποτε το να χασει αποδοση αν ειναι σε καλη κατασταση το ξεχνας....!!!!!!!!δ



μεσα στο δικο μου οχημα ηταν ο μανος με το ανοιγμα με το 320 Ε90...νομιζω εγινε πριν ενα χρονο....δωσαμε απο τα 140 περιπου....εγω απο πισω....και μεχρι τον κοφτη της 5ης μου...και αφου τον περασα απο δεξια...γιατι δεν ενιωθε....πρεπει να ειχε φαει κανα 3 καροτσια....!!!!

520 2.0 Μ52 εχω...εχει μπει στα 13.........αν θες μπορει να γινει και δοκιμη....

και τελος εχει περασει απο τα χερια μου 320 Ε90..για μεγαλο διαστημα....καμια σχεση το ενα μοτερ με το αλλο.......
Τρία καρότσια παρά τα κατώτερα τεχνικά χαρακτηριστικά?? Εσένα η διαφορά δε σου φαίνεται αναίτια μεγάλη?
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-01-10, 19:50
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Τρία καρότσια παρά τα κατώτερα τεχνικά χαρακτηριστικά?? Εσένα η διαφορά δε σου φαίνεται αναίτια μεγάλη?
οχι.....καθολου.....και με 320si εχω δοκιμασει....και παλι ηταν πισω μου......!!!!
το αυτοκινητο μου εχει δυναμομετρηθει 2 φορες..μια στα 60.000 χλμ...162 αλογα..και 21 κιλα ροπη...στο δυναμομετρο του Power- Evo....

και αλλη μια φορα...πριν κανα 1.5 χρονο...με 130.000 χλμ...σε ομαδικη που ειχαμε κανει εδω....ξανα στα 163 στα και 22 κιλα ροπη.....οποτε....!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.