Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-01-10, 20:35
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Ρε Saiko, αν εσύ έχεις το μικρό αδερφό της Μ5 εμείς τι φταίμε? Πίστεψέ με, δεν το λεώ καθόλου ειρωνικά ούτε σε αμφισβητώ, αλλά όταν μου λες ότι η 520 σου περνάει ακόμα και την 320si, τότε καταλαβαίνεις ότι αυτό δε μπορεί να είναι ο κανόνας, αλλά η εξαίρεση. Αν η 320 μου είναι μια η άλλη στα χαρτιά με την 5άρα σου, η si είναι σίγουρα πιο γρήγορη σε όλες τις μετρήσεις, αφού και 25 άλογα παραπάνω έχει και ιο κοντό βήμα και είναι τουλάχιστον 150 κιλά πιο ελαφριά και και και... Επίσης, το να αποδίδει ένα ατμοσφαίρικό αυτοκίνητο 150 αλόγων 163 στο δυναμόμετρο και 2,5 κιλά παραπάνω ροπή είναι πραγματικά πολύ σπάνιο. Με τέτοιες τιμές ναι, είσαι πιο μπροστά από 320, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω κατά πόσο οι αριθμοί αυτοί συναντώνται σε όλες τις 520 με τον Μ52 ή απλά είσαι ο τυχερός...
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-01-10, 21:52
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Saiko, αν εσύ έχεις το μικρό αδερφό της Μ5 εμείς τι φταίμε? Πίστεψέ με, δεν το λεώ καθόλου ειρωνικά ούτε σε αμφισβητώ, αλλά όταν μου λες ότι η 520 σου περνάει ακόμα και την 320si, τότε καταλαβαίνεις ότι αυτό δε μπορεί να είναι ο κανόνας, αλλά η εξαίρεση. Αν η 320 μου είναι μια η άλλη στα χαρτιά με την 5άρα σου, η si είναι σίγουρα πιο γρήγορη σε όλες τις μετρήσεις, αφού και 25 άλογα παραπάνω έχει και ιο κοντό βήμα και είναι τουλάχιστον 150 κιλά πιο ελαφριά και και και... Επίσης, το να αποδίδει ένα ατμοσφαίρικό αυτοκίνητο 150 αλόγων 163 στο δυναμόμετρο και 2,5 κιλά παραπάνω ροπή είναι πραγματικά πολύ σπάνιο. Με τέτοιες τιμές ναι, είσαι πιο μπροστά από 320, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω κατά πόσο οι αριθμοί αυτοί συναντώνται σε όλες τις 520 με τον Μ52 ή απλά είσαι ο τυχερός...

σαικαμαξο......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

για τα αλλα 520 δεν εχω ιδεα....

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-01-10, 22:15
Το avatar του χρήστη XT660
XT660 Ο χρήστης XT660 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Μηνύματα: 156
XT660 is on a distinguished road
παντως εμενα μετρημενα με gps εχει πιασει 219 με πολυ ζορι με το ταχυμετρο να δειχνει γυρω στα 227, οσον αφορα την απλη 320 με τον Ν46 μην ξεχνατε οτι ειναι τετρακυλινδρη καμια σχεση με τον βελουδινο εξακυλινδρο Μ52 οπου μετα τα 140 σπρωχνει πολυ καλα το αμαξωμα, το τρεμουλο μετα τα 120 το εχει κι εμενα ελαφρως και εχω αλλαξει τα παντα οποτε πιστευω οτι ειναι ο κεντρικος αξονας η αιτια αλλα δεν τον αλλαζω αν δεν γινει πιο εντονο...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-01-10, 23:37
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Η σχέση υποπολλαπλασιασμού της μετάδοσης θα πρέπει επίσης να τσεκαριστεί. Όταν πέρασα με την αυτόματη Ε39 μου μια Ε60 στην ευθειούλα της Υλίκης θα πρέπει να του κακοφάνηκε.... Υπολόγισα όμως ότι η 4η μου εμένα ήταν κοντά στη μέγιστη ισχύ στην ταχύτητα που πηγαίναμε ενώ ίσως αυτός να ήταν με τελική σχέση λίγο πιο μακριά... (εντάξει είναι και πιο βαρύς)

Πάντως κι εγώ έχω γενικά καταλάβει ότι στην πράξη ο εξακύλινδρος πάει καλύτερα από τα νούμερά του.... ίσως λόγω ομαλότητας να έχει πιο ελαφρύ στρόφαλο ίσως πολλά πράματα.

Η Ε39 έχει ευαισθησία σε τρέμουλο/κοσκίνισμα του εμπρός συστήματος.
Ακόμα κι αν τα λάστιχα και οι ζάντες είναι σωστά ζυγισμένα, οι δίσκοι δεν έχουν στραβώσει και τα σινεμπλόκ κλπ είναι καλά μπορεί να είναι θέμα γεωμετρίας ή απλά σκουπιδιών μεταξύ ζάντας και μουαγιέ (να ήθελε λίγο ξύσιμο της σκουριάς που βαριούνται να κάνουν). Λένε ότι ακόμα και υπερβολικό ή ανισόρροπο σφίξιμο στα μπουλόνια των τροχών μπορεί να το κάνει.
Σχετικά με τη διερεύνηση της αίσθησης μείωσης απόδοσης θεωρώ ότι έχει μπει σε καλό διαγνωστικό και δεν έχει δείξει κάτι. Οπότε αισθητήρες, βάνος, καταλύτης κλπ δεν πρέπει να είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-01-10, 09:51
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
οντως ο 2.0 m52tu τα καταφερνει καλα για τα κιλα τις 5αρας
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-01-10, 22:58
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτο πρωτη φορα το ακουω. Εκτος κι αν εισαι απο αυτους που δεν συντηρουν τους κινητηρες τους. Ασε το τι λενε τα χαρτια, εδω δεν παιζουμε υπερ ατου Μιλησα επι του πρακτεου.
Ο κινητήρας και όλα τα υποσυγκροτήματα που τον απαρτίζουν, έχει φθορές, έχει απώλειες, έχει μείωση της απόδοσης..
Όσο καλά και αν είναι συντηρημένος, πάλι έχει πτώση.
Για να επανέλθει στην αρχική του απόδοση, θέλει γενική ανακατασκευή, που κοστίζει μέσες άκρες 3 φορές την αξία του αυτοκινήτου.. (με δεδομένη την πτώση της τιμής του λόγω παλαιότητας)
Όμως, και 2 κινητήρες που έχουν βγεί μαζί απο το εργοστάσιο, έχουν διαφορετική απόδοση..
Οπότε.... δεν πρέπει να την ψάχνουμε και ιδιαίτερα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-01-10, 07:18
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
...Όμως, και 2 κινητήρες που έχουν βγεί μαζί απο το εργοστάσιο, έχουν διαφορετική απόδοση..
Οπότε.... δεν πρέπει να την ψάχνουμε και ιδιαίτερα..
Ότι οι κινητήρες δεν είναι ίδιοι είναι σωστό και οι συγκρίσεις με άλλους έχουν λίγο μόνο νόημα. Αυτό που έχει πιο πολύ νόημα είναι η σύγκριση με τον εαυτό του.
Αν λοιπόν ξέρεις ότι το αυτοκίνητό σου πιάνει πχ συχνά τα 213-218 και βλέπεις ότι πιάνει μόνο 207 πάνω από μια φορά μπορείς να υποπτευτείς ότι κάτι έχει συμβεί. Θέλω να πω ότι αν ήταν απλά η φθορά της ηλικίας και των χλμ περιμένεις το 213-218 να γίνει 210-215 και μετά 207-212 κοκ. Μια απότομη μείωση σε βάζει σε σκέψεις και τότε πρέπει να το ψάξεις γιατί κάπου κάτι δεν λειτουργεί σωστά.
Θυμήθηκα το δικό μου. Έχω πιάσει ελάχιστες φορές τελική αλλά κάποια στιγμή που το ένιωθα όχι καλά δοκίμασα και κατάλαβα ότι δεν πιάνει ούτε τα 200 ενώ συνήθως τα ξεπερνούσε εύκολα. Βασικά η τελική ταχύτητα είναι πολύ καλός δείκτης μέγιστης ισχύος και απωλειών. Στις επόμενες εβδομάδες η κατάσταση χειροτέρευε μέχρι που η τελική έφτασε να είναι 140.... Από την αρχή το έψαξα γιατί καταλάβαινα και επιβεβαίωσα ότι δεν πάει καλά. Τελικά ήταν καταλύτης...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-01-10, 13:29
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από onyx Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι οι κινητήρες δεν είναι ίδιοι είναι σωστό και οι συγκρίσεις με άλλους έχουν λίγο μόνο νόημα. Αυτό που έχει πιο πολύ νόημα είναι η σύγκριση με τον εαυτό του.
Αν λοιπόν ξέρεις ότι το αυτοκίνητό σου πιάνει πχ συχνά τα 213-218 και βλέπεις ότι πιάνει μόνο 207 πάνω από μια φορά μπορείς να υποπτευτείς ότι κάτι έχει συμβεί. Θέλω να πω ότι αν ήταν απλά η φθορά της ηλικίας και των χλμ περιμένεις το 213-218 να γίνει 210-215 και μετά 207-212 κοκ. Μια απότομη μείωση σε βάζει σε σκέψεις και τότε πρέπει να το ψάξεις γιατί κάπου κάτι δεν λειτουργεί σωστά.
Θυμήθηκα το δικό μου. Έχω πιάσει ελάχιστες φορές τελική αλλά κάποια στιγμή που το ένιωθα όχι καλά δοκίμασα και κατάλαβα ότι δεν πιάνει ούτε τα 200 ενώ συνήθως τα ξεπερνούσε εύκολα. Βασικά η τελική ταχύτητα είναι πολύ καλός δείκτης μέγιστης ισχύος και απωλειών. Στις επόμενες εβδομάδες η κατάσταση χειροτέρευε μέχρι που η τελική έφτασε να είναι 140.... Από την αρχή το έψαξα γιατί καταλάβαινα και επιβεβαίωσα ότι δεν πάει καλά. Τελικά ήταν καταλύτης...
έτσι όπως τα λές...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-01-10, 14:58
bmw_trelamenos Ο χρήστης bmw_trelamenos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Μηνύματα: 163
bmw_trelamenos is on a distinguished road
Πάντως το προσπέκτους του 520 Ε39 που έχω, λέει τελική 220 χλμ/ώρα και κοντερίσια είχα πιάσει 225 και είχε ακόμα λίγο απόθεμα μέχρι το κόφτη. Έχοντας υπόψιν τις αποκλείσεις που έχουν τα κοντέρ, μάλλον κόντευα να πιάσω τη τελική βασει του προσπέκτους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bmw_trelamenos : 24-01-10 στις 15:01
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-01-10, 16:19
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
εγω παντως νομιζω πως οι εξακυλινδροι τις bmw βγαζουν πολλα χιλιομετρα με σωστη συντηρηση 400000+
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.