Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 18-05-12, 00:24
Το avatar του χρήστη vaspap
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 546
vaspap is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη απλα δεν κανουν επαφη τα δικα μου καλωδια γι'αυτο δεν δουλευει το ABS?
ο βαγγελης που πρωτος εγραψε το ποστ, ανεφερε επισης οτι δεν του δουλευει και το κοντερ..... αν συμβαινει το ιδιο και σ'εσενα, τοτε Ναι σιγουρα φταινε τα καλωδια του αισθητηρα που βρισκεται επανω στο διαφορικο.
Αν απλα σου αναβει μονο το ABS και δεν εχεις κανενα προβλημα στους αισθητηρες των τροχων, τοτε φταιει η μοναδα σου
__________________
δεν οδηγω γρηγορα αυτοκινητα.... οδηγω τα αυτοκινητα γρηγορα!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaspap : 18-05-12 στις 00:26
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 18-05-12, 07:12
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Εμενα αναβει το ABS + το λαμπακι του αντισπιν.
Στον υπολογιστη οταν το συνδεσαμε εβγαλε οτι ο μπροστα δεξιο αισθητηρας εχει προβλημα και γι'αυτο δεν δουλευει το abs.Αλλαξα τον αισθητηρα αλλα το προβλημα εμεινε. Μου ειπαν οτι θελει αλλη μοναδα αλλα τα λεφτα ειναι πολλα γι'αυτο λεω να βρω καμια μεταχειρ.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 27-06-12, 23:20
gogos523 Ο χρήστης gogos523 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Μηνύματα: 85
gogos523 is on a distinguished road
Παλικαρια απο χ8ες εχω και εγω στο ε39 το ιδιο προβλημα.Αναβει μονο το ASC και οχι το λαμπακι του ABS.Το asc δεν δουλευει στανταρ.Τωρα για το abs δεν ξερω διωτι δεν το δοκιμασα κιολας να φρεναρω αποτομα για να το καταλαβω απο το πενταλ του φρενου.
Να κοιταξω μηπως εχει και η μοναδα ι η πλακετα του αμπιες κανενα προβλημα?η να δω μονο τι φταιει για το αντισπιν?(ξερω θα εχουν απαντη8ει χιλιες φορες τα ερωτηματα μου,απλα επειδη ειμαι 21 και δεν εχω τοση μεγαλη εμπειρια 8α εκτημουσα αν 8α μπορουσατε να με βοη8ησετε γιατι δεν εχω σκοπο να πεταω τα χρηματα απο το παρα8υρο στους "μαστορες".Γιατι και εδω στην γερμανια εχουμε τετοιους)

και κατι ακομα.Επειδη ειχα σκοπο το σκ να κατεβω ιταλια και να ασχολη8ω με το αμαξι απο δευτερα υπαρχει κανενας φοβος να πα8ει τιποτα παραπανω το αμαξι αν κανω το ταξιδι?

Φιλικα Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 20-10-12, 21:02
marinaki Ο χρήστης marinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-10-2012
Μηνύματα: 4
marinaki is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από car δεν θα το ρίσκαρα.
Θα προτιμούσα από ebay.de, όπως και έκανα για τη μονάδα ABS/DSC στη Ζ3 μου.

Όταν η δικιά μου είχε χαλάσει ρώτησα (εδώ Ελλάδα) και βρήκα τις εξής τιμές: 950 ευρώ καινούρια ή 300-350 ευρώ μεταχειρισμένη (χωρίς εγγύηση).

Έψαξα όμως στο ebay και βρήκα την ίδια μονάδα με 292 ευρώ (+34 ευρώ μεταφορικά για Ελλάδα) ευρώ (και με 3 μήνες εγγύηση). Δες και το σχετικό λινκ: http://www.ebay.de/itm/34516756287-A...item3cc095fd2e
(τώρα την έχει μειώσει κατά 10 ευρώ την τιμή του)

Η μονάδα παραγγέλθηκε και η τοποθέτηση/προγραμματισμός της έγινε στο συνεργείο μου, πριν από περίπου 2.5 μήνες (κόστος 35 ευρώ). Όλα (μέχρι στιγμής) λειτόυργούν οκ.

Ο τύπος από το ebay δεχόταν μάλιστα να μου αυξήσει την εγγύηση με επιπλέον 50 ευρώ (για άλλους 9 μήνες - συνολικά 1 χρόνο δηλαδή) αλλά μου είπε ο ίδιος ότι δε χρειάζεται γιατί δεν πιστεύει ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Φαίνεται να πιστεύει πολύ τα προϊόντα του γιατί στα αξιοσημείωτα είναι ότι πουλάει αποκλειστικά μονάδες/εγκεφάλους ABS και έχει ένα πραγματικά εντυπωσιακό stock προϊόντων (πολλοί τύποι μονάδων και πόλλά κομμάτια από τον καθένα).

Εγώ πάντως, αν βρεις στο μαγαζί του στο ebay.de, τη μονάδα που χρειάζεσαι, θα στον συνιστούσα ανεπιφύλακτα.
καλησπέρα, μηπως χέρει κανείς εαν αυτο το ανταλλακτικό κάνει και στην πεντάρα 520... μοντέλο 97-98????
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 20-10-12, 21:33
marinaki Ο χρήστης marinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-10-2012
Μηνύματα: 4
marinaki is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα, μηπως χέρει κανείς εαν αυτο το ανταλλακτικό κάνει και στην πεντάρα 520... μοντέλο 97-98????
η έστω αν θα βρώ το κατάλληλο ανταλακτικό στο ίδιο σαιτ????
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 20-10-12, 21:48
marinaki Ο χρήστης marinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-10-2012
Μηνύματα: 4
marinaki is on a distinguished road
μπορώ να βασιστώ σε κάποιο ντήλερ του εξωτερικού ?? αλλά όχι με τιμές των χιλίων ευρώ γιατί αν είναι έτσι το παραγγέλνει και το συνεργείο μου τόσα μου ζήτησε πάνω κάτω...
για ανταλλακτικό εγκέφαλο που να ελέγχει α-μπε-ες, αντι-σπιν, χειρόφρενα, κοντέρ χιλιόμετρα, εργονομόμετρο, καταναλώσεις, και απο προχτές δεν πέφτουν ούτε οι ασφάλειες στισ πόρτες μετα τιν εκίνιση!!!!....ολα τα λαμπάκιααααα αναμεεεεεένα!!!! έλεεεεοοοοοςςςς έχει κάποιος μια σοβαρή πηγή???
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 21-10-12, 09:50
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορώ να βασιστώ σε κάποιο ντήλερ του εξωτερικού ?? αλλά όχι με τιμές των χιλίων ευρώ γιατί αν είναι έτσι το παραγγέλνει και το συνεργείο μου τόσα μου ζήτησε πάνω κάτω...
για ανταλλακτικό εγκέφαλο που να ελέγχει α-μπε-ες, αντι-σπιν, χειρόφρενα, κοντέρ χιλιόμετρα, εργονομόμετρο, καταναλώσεις, και απο προχτές δεν πέφτουν ούτε οι ασφάλειες στισ πόρτες μετα τιν εκίνιση!!!!....ολα τα λαμπάκιααααα αναμεεεεεένα!!!! έλεεεεοοοοοςςςς έχει κάποιος μια σοβαρή πηγή???
Να βασιστείς μπορείς σε ντήλερ του εξωτερικού...ο συγκεκριμένος δίνει και 3 μήνες εγγύηση...εγώ έχω μείνει ικανοποιημένος στο ένα τρίτο των χρημάτων από ότι ζήταγε η αντιπροσωπεία...για το αν κάνει ο εγκέφαλος μπορείς να τσεκάρεις το νούμερο του ΑΒS εγκεφάλου σου στο realoem.com (βάζεις τον αριθμό πλαισίου σου και το βρίσκεις). Μετά τσεκάρεις αν ο συγκεκριμένος πωλητής στο ebay τον έχει διαθέσιμο ή ψάχνεις με τον αριθμού του ανταλλακτικού για άλλο πωλητή...

Τα πολλά προβήματα όμως που έχεις δείχνουν ότι το πρόβλημα είναι πιο σύνθετο...στο διαγνωστικό το έβαλες;
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 22-10-12, 22:46
marinaki Ο χρήστης marinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-10-2012
Μηνύματα: 4
marinaki is on a distinguished road
αυριο θα παω για το διαγνωστικό να δούμε τι θα βγάλει...σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου και δεν χέρω ούτε το ονομά σου..βρήκα και κατι μαγαζιά με ανταλλακτικά στην Δράμα που έχουνε εγκεφάλους (ολη η μονάδα 240 ευρω)από όλες τις σειρές τα φέρνουν λέει απο Γερμανία και δίνουν 3 μήνες εγγύηση κι αυτα..παίζει να τα εισάγουν κι απο τις ίδιες πηγές που λές..αλλα μετά απο το τρίμινο τι γίνετε αν βγάλει πάλι πρόβλημα?? αλλά και πριν απο το τρίμινο αν δεν δουλεψει το ανταλλακτικό τί του λές? πάρτο πίσω και δώσε μου άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 23-10-12, 11:12
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
αυριο θα παω για το διαγνωστικό να δούμε τι θα βγάλει...σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου και δεν χέρω ούτε το ονομά σου..βρήκα και κατι μαγαζιά με ανταλλακτικά στην Δράμα που έχουνε εγκεφάλους (ολη η μονάδα 240 ευρω)από όλες τις σειρές τα φέρνουν λέει απο Γερμανία και δίνουν 3 μήνες εγγύηση κι αυτα..παίζει να τα εισάγουν κι απο τις ίδιες πηγές που λές..αλλα μετά απο το τρίμινο τι γίνετε αν βγάλει πάλι πρόβλημα?? αλλά και πριν απο το τρίμινο αν δεν δουλεψει το ανταλλακτικό τί του λές? πάρτο πίσω και δώσε μου άλλο?
Μετά το διαγνωστικό θα έχεις καλύτερη άποψη...φυσικά παίζει ρόλο και ο μηχανικός πως θα το διαβάσει γιατί κάποιες φορές μπορεί να βγάλει πολλαπλές βλάβες ενώ ουσιαστικά είναι μία...

Είναι ένα ενδεχόμενο να είναι η ίδια πηγή, αν και στο ιντερνετ έχει πιο ακριβά τους εγκεφάλους (γύρω στα 280 ευρώ) οπότε ο Δραμινός μάλλον έχει βρει τη δική του καβάτζα...σε μένα ο εγκέφαλος μετά από 8 μήνες λειτουργεί κανονικά...η εμπειρία λέει ότι αν δεν σου χαλάσει αμέσως, μάλλον δεν κινδυνεύεις για ένα εύλογο χρονικό διάστημα...αν όντως σου χαλάσει τότε, ναι η διαδικασία υποθέτω είναι αυτή που περιέγραψες δηλ. στέλνεις πίσω τον εγκέφαλο και στον επισκευάζουν (απίθανο) ή σου στέλνουν καινούριο (πιο πιθανό). Μεδεδομένο ότι μιλάμε για αγορά από ελλάδα και σε λιγότερα χρήματα, θεωρώ ότι η αγορά του εγκεφάλου από το μαγαζί της Δράμας είναι προτιμότερη...

Τέλος όταν αγόρασα τον εγκέφαλο από το ebay ρώτησα και για επέκταση της εγγύησης αλλά και οι ίδιοι μου είπαν ότι δεν αξίζει...πάντως προαιρετικά και για επιπλέον 50 ευρώ παρατείνουν την εγγύηση για 9 μήνες (δηλαδή συνολικά για ένα χρόνο 3 + 9 μήνες).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 23-10-12 στις 11:16
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.