Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-11, 21:46
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Περί στροφαρίσματος ο λόγος

Η απορία μου είναι πως μπορούμε έναν κινητήρα Μ40Β18 να τον κάνουμε να "ανεβάζει" στροφές πιο γρήγορα, γενικά να τον ζωηρεψουμε λίγο....

Εγω πρόσφατα έκανα σέρβις κινητήρα (φλάτζες, τσιμούχες, σωληνάκια, φίλτρα, λάδια κλπ) και είδα αρκετή διαφορά, αλλά δεν θα σταματήσω μέχρι εδώ, είμαι στα σκαριά για εισαγωγή και εξάτμιση καθώς και ενισχυτή ανάφλεξης!

Θέλω λοιπόν να μάθω τι τρόποι γίνονται και τι "τρύκ" υπάρχουν για να ανεβάζει στροφές ο κινητήρας πιο γρήγορα!

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-11, 21:53
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Για να μην ξοδέψεις χρήματα άδικα, μην το πειράξεις. Αν θέλεις να κάνεις σοβαρή βελτίωση του κινητήρα θα χρειαστείς όλα όσα βλέπεις στο γκαράζ μου συν και άλλα ακόμα, κόστος το οποίο για να στα κάνει μηχανικός θα περάσεις την αξία του αυτοκινήτου, και αυτά για 15-16 άλογα στους τροχούς max. Στο βάρος του σασί σου ούτε που θα καταλάβεις την διαφορά, ίσα που θα νιώθεις ότι αναπνέει καλύτερα.

Εάν θέλεις απλώς να στροφάρει γρηγορότερα άλλαξε το βολάν σου με ελαφρύτερο ή ελάφρωσε το δικό σου, αλλά έτσι θα κόβει και πολύ πιο γρήγορα όταν αφήνεις το γκάζι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 10-07-11 στις 21:55
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-11, 21:54
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
χωρίς να θέλω να σε απογοητέψω,σε ένα σκαρί 1600 κιλά ότι και να κάνεις με αυτό το μοτέρ θα είναι πέταμα χρημάτων,κατα τη δική μου άποψη τουλάχιστον
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-11, 22:00
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Ευχαριστώ παιδιά!

mike21 δεν με απογοητεύεις γιατί τα γνωρίζω ήδη αυτά, λόγο εφορίας δυσκολεύομαι να αλλάξω κινητήρα δυστηχώς, αυτός είναι ο λόγος...

God έμεινα άφωνος με το γκαράζ σου! Θα βάλω προσωπική εργασία και μόνο για τα απαραίτητα θα απευθυνθώ σε άλλους, πχ εκκεντροφόρος, χταπόδια κλπ

Άλλωστε όλα είναι προετοιμασία για ένα liiiiiight turbo να πιάσει 160-170άλογα στρόφαλο, δεν κυνηγάω τρελά νούμερα απλά να είναι κομμάτι πιο δυνατό
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-11, 22:26
Το avatar του χρήστη georgepap
georgepap Ο χρήστης georgepap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 405
georgepap is on a distinguished road
καντο 318is
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-11, 22:42
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgepap Εμφάνιση μηνυμάτων
καντο 318is
750Ε μόνο κινητήρας, μετά πάμε εξτρά μίζα, δυναμό, πλεξούδα, εγκέφαλος. Σύνολο 1200Ε χωρίς τοποθέτηση κιόλας

Ναι έτσι γούρλωσα και εγώ τα μάτια την 1η φορά, μετά που το άκουσα άλλες 20 φορές όπου έψαχνα το συνήθησα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-07-11, 23:03
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Σου φαίνονται πολλά τα 750 ευρώ + τα περιφεριακά; Και μιλάμε και για βελτίωση;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-11, 23:09
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Δηλαδή για να κάνεις μια βελτίωση σε ένα αυτοκίνητο πρέπει ντέ και καλά να χώσεις 3 μηνιάτικα?

Συγνώμη φίλε αλλά 750Ε για ένα μοτέρ 1800cc που με 800Ε παίρνεις Μ50Β25 το θεωρώ κοροιδία! Και ναι μου φαίνονται πολλά... Αν ήταν αλλιώς οι προυποθέσεις στην φορολογία θα έβαζα 28άρι βάνος και θα ησύχαζα!

Αν και ξεφύγαμε λίγο θα έλεγα....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-11, 23:11
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Δημήτρη φίλε, δυστυχώς οι σοβαρές βελτιώσεις κοστίζουν πολύ. Πόσο περίμενες δηλαδή να πάρεις ένα μοτέρ; 200 ευρώ; Για να καταφέρεις να βελτιώσεις το μοτέρ που ήδη έχεις, θα χαλάσεις περισσότερα λεφτά από αυτά που θα σου κοστίσει η μετατροπή σε M42 (iS), και δε παίζει να καταφέρεις να φτάσεις τα 140 άλογα που έχει το iS.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-11, 23:52
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Για αυτό λέω μελλοντικά να πάω σε ένα light turbo φίλε Νίκο....
Δεν είμαι αρνητικός στο is αλλά περίμενα τουλάχιστον να το έβρισκα στα 750-800 κομπλέ αλλά είδα extra τα παρελκόμενα και το ποσό να είναι 4ψήφιο, μου ρθε κάπως καταλαβαίνεις....

Να καταλάβεις ότι κάνω στο αμάξι το κάνω σιγά σιγά μιας και έρχομαι λίγο στριμωγμένα, όπως και οι περισσότεροι... Το σέρβις που έκανα μόνος μου βγήκε στα 170Ε + 80 ένας λάμδα που είχε καεί.... Βλέπεις έχω γλυτώσει πολλά μιας και τα φτιάχνω μόνος μου...


Υ.γ συγνώμη αν φάνηκα κάπως πρίν στα λεγόμενά μου αλλά δεν έχω κακή πρόθεση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.