Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 23-10-11, 13:19
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Δεν λεω , το οτι ειναι αξιοπιστο σε σχεση με μοτερ αλλων εταιριων το παραδεχομαι. Εχω και παράδειγμα: 2 φιλοι μου με mazda mx3 που κοκορευόντουσαν για την αξιοπιστια των Γιαπωνεζων μου ελεγαν συνεχεια οτι θα βαρεθω να πηγαινω στο συνεργεοι με το BMW που πηρα κτλ. Και οι 2 εχουν αλλαξει μοτερ. Ο ενας καρφωσε βαλβιδες 2 φορες. Ο αλλος καιει λαδι μισο κιλο ανα 300χλμ και εχει χασει και την μιση του αποδοση.

Εγω απο την αλλη μονο τα ωστηρια αλλαξα αν και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης παρολο που ηταν τυπικος στα service, πηγαινε σε ''μαστορια'' και του εβαζαν λαδια 20-50 (λογο κοστους). Και ετσι βουλωσε η ραβδος που κανει το ντους λαδιου τους εκκεντροφορους. Εγω αυστηρα μετα την επισκευη by the book 5-40.

Τωρα εχω αλλο θεμα καθως απο καπου χανει λαδι (αφηνει και μικρη σταμπα στο δρομο.) και δεν το εχω εντοπισει ακομα. Βαζω 400ml καθε 20 μερες. περιπου (700χλμ). Περαν αυτου θα παραδεχτω οτι ακομα και με ολα αυτα που εχει παθει δεν με εχει αφησει ποτε στο δρομο, εχει κανει σερι 6 ωρο ταξιδι με τα ωστηρια κλακα κλουκα. Και δεν εχει χασει και απο την σπιρταδα του.

Αλλα θεωρω οτι θα ηταν καλυτερο να ειχα εναν Μ43 (η ενα is) ο οποιος εχει διορθώσει τα θεματακια του Μ40 και πανω κατω εχει τα ιδια χαρακτηριστικά. Σωστα?
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 23-10-11 στις 13:23
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 23-10-11, 13:27
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν λεω , το οτι ειναι αξιοπιστο σε σχεση με μποτερ αλλων εταιριων το παραδεχομαι. Εχω και παραδειγμα 2 φιλοι μου με mazda mx3 που κοκορευόντουσαν για την αξιοπιστια των Γιαπωνεζων μου ελεγαν συνεχεια οτι θα βαρεθω να πηγαινω στο συνεργει με το BMW που πηρα κτλ. Καοι οι 2 εχουν αλλαξει μοτερ. Ο ενας καρφωσε βαλβιδες 2 φορες. Ο αλλος καιει λαδι μισο κιλο λαδι ανα 300χλμ και εχει χασε και την μιση του αποδοση.

Εγω απο την αλλη μονο τα ωστηρια αλλαξα αν και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης παρολο που ηταν τυπικος στα service, πηγαινε σε ''μαστορια'' και του εβαζαν λαδια 20-50 (λογο κοστους). Και ετσι βουλωσε η ραβδος που κανει το ντους λαδιου τους εκκεντροφορους.

Τωρα εχω αλλο θεμα καθως απο καπου χανει λαδι (αφηνει και μικρη σταμπα στο δρομο.) και δεν το εχω εντοπισει ακομα. Περαν αυτου θα παραδεχτω οτι ακομα και με ολα αυτα που εχει παθει δεν με εχει αφησει ποτε στο δρομο, εχει κανει σερι 6 ωρο ταξιδι με τα ωστηρια κλακα κλουκα. Και δεν εχει χασει και απο την σπιρταδα του.

Αλλαθεωρω οτι θα ηταν καλυτερο να ειχα εναν Μ43 ο οποιος εχει διορθώσει τα θεματακια του Μ40 και πανω κατω εχει τα ιδια χαρακτηριστικά. Σωστα?

Βγάζεις ράβδο και ανοίγεις λίγο τις τρύπες με +0.1mm τρυπάνι απο αυτό που έχει η μάνα του.... Μετά βάλτου και λάδι για Diesel και άμα σου βουλώσει τρύπα μου την μύτη.....

Επειδή το πρόβλημα το είχα και εγώ. Δες πως το έλυσα.

Βγάζεις την τάπα λαδιού στο κάρτερ (17άρα ή 19άρα βίδα είναι) και επίσης βγάζεις την πλαστική ροδέλα που έχει. Αυτή η ροδέλα στο πέρασμα του χρόνου ξεραίνεται και χάνει.
Δύσκολα όμως θα την βρείς γιατί και άλλη κοινή ροδέλα να βάλεις θα στην "κάψει" και θα χάνεις!
Εγώ τι έκανα λοιπόν, καθάρισα καλά την βίδα και τις "βόλτες" στο κάρτερ, πήρα απλή φλατζόκολλα που αντέχει 300 βαθμούς κελσίου και έβαλα στην μισή βίδα, στα σπειρώματα δηλαδή.
Ενώ την άλλη μισή βίδα απο την μεριά του κεφαλιού που βιδώνεις την άφησα ως έχει..... Βίδωσα λοιπόν με καστάνια και απο τότε δεν έχω ξαναδεί κηλίδα λαδιού στον δρόμο!
Επίσης αν δεν βαριέσαι κατέβασε το κάρτερ και πέρασε φλατζόκολλα πάνω και κάτω απο την χάρτινη φλάτζα που έχει. Απλά είναι μανίκι γιατί έχει καμιά 15αριά βίδες 10άρες

Υ.γ. Δεν έχουν διορθώσει τίποτα απλά ο Μ43 είναι νεότερης γενιάς, δεν είναι πρόβλημα η λίπανση στον εκκεντροφόρο που στο κάτω κάτω με μηδέν κόστος διορθώνεται ή του βάζεις 5-40/10-40 μονίμως και δεν τρέχει τίποτα, δοκίμασα και 15-50/20-50 και δεν μου έβγαλε πρόβλημα, άσε που με 20-50 δούλευε πιο γλυκά/στρωτά, βέβαια δεν κάνει συνέχεια αλλά λίγο πιο "παχύ" λάδι (15-50) μετά απο 200.000χλμ καλό του κάνει παρά κακό

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris ///M : 23-10-11 στις 13:30
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 23-10-11, 13:30
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν λεω , το οτι ειναι αξιοπιστο σε σχεση με μοτερ αλλων εταιριων το παραδεχομαι. Εχω και παράδειγμα: 2 φιλοι μου με mazda mx3 που κοκορευόντουσαν για την αξιοπιστια των Γιαπωνεζων μου ελεγαν συνεχεια οτι θα βαρεθω να πηγαινω στο συνεργεοι με το BMW που πηρα κτλ. Και οι 2 εχουν αλλαξει μοτερ. Ο ενας καρφωσε βαλβιδες 2 φορες. Ο αλλος καιει λαδι μισο κιλο ανα 300χλμ και εχει χασει και την μιση του αποδοση.

Εγω απο την αλλη μονο τα ωστηρια αλλαξα αν και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης παρολο που ηταν τυπικος στα service, πηγαινε σε ''μαστορια'' και του εβαζαν λαδια 20-50 (λογο κοστους). Και ετσι βουλωσε η ραβδος που κανει το ντους λαδιου τους εκκεντροφορους. Εγω αυστηρα μετα την επισκευη by the book 5-40.

Τωρα εχω αλλο θεμα καθως απο καπου χανει λαδι (αφηνει και μικρη σταμπα στο δρομο.) και δεν το εχω εντοπισει ακομα. Βαζω 400ml καθε 20 μερες. περιπου (700χλμ). Περαν αυτου θα παραδεχτω οτι ακομα και με ολα αυτα που εχει παθει δεν με εχει αφησει ποτε στο δρομο, εχει κανει σερι 6 ωρο ταξιδι με τα ωστηρια κλακα κλουκα. Και δεν εχει χασει και απο την σπιρταδα του.

Αλλα θεωρω οτι θα ηταν καλυτερο να ειχα εναν Μ43 (η ενα is) ο οποιος εχει διορθώσει τα θεματακια του Μ40 και πανω κατω εχει τα ιδια χαρακτηριστικά. Σωστα?
O M43 ομως δεν εχει την τουρμποσυμπιεση του Μ40! χαχα πλακιτσα

Μ43 με Μ40 μονο το θεματακι με τη λιπανση διαφέρει, και εδω που τα λεμε θα εχεις πιο ήσυχο το κεφάλι σου, οχι πως με τον Μ40 δεν το έχεις, απλα, οπως λες κ εσυ, θα εχεις παντα το "φοβο" του αν δεν κανεις ο.τι πρεπει ΠΑΝΤΑ, θα την ακουσουν νωριτερα. Δεν εχεις άδικο σ'αυτο.

Καλα τα is αστα
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 26-10-11, 01:05
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγάζεις ράβδο και ανοίγεις λίγο τις τρύπες με +0.1mm τρυπάνι απο αυτό που έχει η μάνα του.... Μετά βάλτου και λάδι για Diesel και άμα σου βουλώσει τρύπα μου την μύτη.....

Επειδή το πρόβλημα το είχα και εγώ. Δες πως το έλυσα.

Βγάζεις την τάπα λαδιού στο κάρτερ (17άρα ή 19άρα βίδα είναι) και επίσης βγάζεις την πλαστική ροδέλα που έχει. Αυτή η ροδέλα στο πέρασμα του χρόνου ξεραίνεται και χάνει.
Δύσκολα όμως θα την βρείς γιατί και άλλη κοινή ροδέλα να βάλεις θα στην "κάψει" και θα χάνεις!
Εγώ τι έκανα λοιπόν, καθάρισα καλά την βίδα και τις "βόλτες" στο κάρτερ, πήρα απλή φλατζόκολλα που αντέχει 300 βαθμούς κελσίου και έβαλα στην μισή βίδα, στα σπειρώματα δηλαδή.
Ενώ την άλλη μισή βίδα απο την μεριά του κεφαλιού που βιδώνεις την άφησα ως έχει..... Βίδωσα λοιπόν με καστάνια και απο τότε δεν έχω ξαναδεί κηλίδα λαδιού στον δρόμο!
Επίσης αν δεν βαριέσαι κατέβασε το κάρτερ και πέρασε φλατζόκολλα πάνω και κάτω απο την χάρτινη φλάτζα που έχει. Απλά είναι μανίκι γιατί έχει καμιά 15αριά βίδες 10άρες

Υ.γ. Δεν έχουν διορθώσει τίποτα απλά ο Μ43 είναι νεότερης γενιάς, δεν είναι πρόβλημα η λίπανση στον εκκεντροφόρο που στο κάτω κάτω με μηδέν κόστος διορθώνεται ή του βάζεις 5-40/10-40 μονίμως και δεν τρέχει τίποτα, δοκίμασα και 15-50/20-50 και δεν μου έβγαλε πρόβλημα, άσε που με 20-50 δούλευε πιο γλυκά/στρωτά, βέβαια δεν κάνει συνέχεια αλλά λίγο πιο "παχύ" λάδι (15-50) μετά απο 200.000χλμ καλό του κάνει παρά κακό
Καλη η ιδεα σου. Οταν αλλαξα τα ωστηρια εβαλα καινουργια ραβδο. 7 ευρω εχει. Μου ειπε ο μηχανικος αμα θελω να μην ξανα χτυπησει να βαζω καινουργια καθε 50.000 χλμ. Αυτην ετσο οπως το ειδα την αλλαζω και μονος μου.

Υποψιαζομουν και εγω την βιδα του καρτερ. Αλλα δεν ειναι απο αυτην. Προληπτικά αγορασα καινουργια και της εβαλα και λιγο τεφλον στις κατω βολτες. Παρατηρησα μολις επλυνα την μηχανη οτι λερώνεται απο καπου στην μεση. Αρα ειναι η απο την μεσαια φλατζα. (μανικι) η απο τον καθρεπτη οπως μου ειπε και ενας μηχανικος που το ειδε στα πεταχτα. Παλι πακετο.

Τωρα οτι και να ειναι απο χρηματα εχω τερστιο θεμα. Δεν τιθεται λογος επισκευης. Οποτε το συμληρωνω καθε 20 με 30 μερες. Κοστιζει και παλι πολυ αλλα τουλαχιστο ειναι λιγα λιγα.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.