Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #12  
Παλιά 11-07-11, 02:46
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη φίλε αλλά 750Ε για ένα μοτέρ 1800cc που με 800Ε παίρνεις Μ50Β25 το θεωρώ κοροιδία!
Παρακουλουθώ την κουβέντα αλλά εδώ δεν μπόρεσα να μην κάνω την εξής παρέμβαση:
Πόσο νομίζεις ότι θα σου στοιχίσει το light turbo, ώστε να βρίσκεις ακριβή τη λύση ενός μοτέρ από is?

Για το παραπάνω σχετικά με τον 2.5l δεν σχολιάζω καν. Η συλλογιστική σου με τα σημερινά (άσχημα ομολογουμένως..) δεδομένα είναι εντελώς λάθος. Αυτό που πρέπει να μετρήσεις είναι πόσα θα πληρώσεις σε 1 χρόνο από τώρα (βενζίνες-τέλη-ασφάλεια-service με όλα τα αναλώσιμα πχ λάστιχα-φρένα), και αυτά σίγουρα δεν είναι 800 ευρώ.

(sorry αν ακούγομαι "κάπως" αλλά η πρόθεσή μου είναι καλή..)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konc : 11-07-11 στις 02:48
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-07-11, 07:49
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
και μην ξεχνάς, αν και συνεχίζουμε τα offtopic, οτι αν θες να πας σε 2.5lt θα χρειαστείς και άλλα πέρα από μοτερ.και το κόστος ανεβαίνει αρκετά...

τώρα για βελτίωση του μοτερ σου, θες χρήματα. ίσως αν βρεις ένα καλό is μοτεράκι να σε καλύψει, μιας και δεν θες πολλά άλογα. αλλά και πάλι τι να σου κάνουν 140 άλογα σε 1500 κιλα αυτοκίνητο?

(αν τελικά πας σε is, προτίμησε το M44. είναι πιο σύγχρονο με καλύτερη ροπή χαμηλά)
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-07-11, 10:46
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
God έμεινα άφωνος με το γκαράζ σου! Θα βάλω προσωπική εργασία και μόνο για τα απαραίτητα θα απευθυνθώ σε άλλους, πχ εκκεντροφόρος, χταπόδια κλπ

Άλλωστε όλα είναι προετοιμασία για ένα liiiiiight turbo να πιάσει 160-170άλογα στρόφαλο, δεν κυνηγάω τρελά νούμερα απλά να είναι κομμάτι πιο δυνατό
Το μεγάλο κόστος είναι η δουλειά στο καπάκι, ο εκκεντροφόρος και το custom πρόγραμμα. Μόνο το τελευταίο ξεπερνά τα 700€ μόνο του. Πρόγραμμα "κονσέρβα" θα κάνει μόνο ζημιά, όχι καλό. Και να λύσεις κεφαλή μόνος σου, το ρεκτιφιέ θέλει άλλα 300€, συν τουλάχιστον άλλα 250€ για να σου φτιάξουν τον εκκεντροφόρο. Βάλε άλλα 280€-300€ το καινούργιο σετ κεφαλής, βάλε καινούργιο σετ φλάντζες και μπουζόνια, βάλε ένα 300€ το μισό σύστημα ανάφλεξης καινούργιο γιατί πρέπει να δουλεύει άψογα, βάλε και καμία 200€ τουλάχιστον στην άκρη γιατί όταν λύσεις κεφαλή κάτι θα βρεις που θα είναι έτοιμο να τα φτύσει (κολλάρα, φλογέρα, κτλ). Δεν έβαλα σε τίποτα εργατικά θεωρώντας πως θα τα βάλεις/βγάλεις όλα μόνος σου και δεν έχεις βάλει ακόμα καν τα υπόλοιπα απαραίτητα, όπως πλήρη εξάτμιση από το χταπόδι.

Και όλα τα παραπάνω είναι εντελώς ανάποδα από την μετατροπή που χρειάζεται για turbo, εάν βάλεις εκκεντροφόρο και πλανίσεις την κεφαλή μετά τουρμπίνα δεν βάζεις ούτε για πλάκα.

Δεν σε συμφέρει κάτι τέτοιο ούτε για πλάκα. Άσε το όπως είναι ή εάν θέλεις δύναμη βάλε έναν 6 κύλινδρο πάνω. Ούτε καν να κοιτάς για Μ42/Μ44 (άσε που με το Μ44 δεν θα μπορείς να το βάλεις μπροστά με το καταραμένο EWS, την πάτησα εγώ πριν από σένα) γιατί πάλι δεν θα καταλάβεις διαφορά στο σασί σου. Εκτός τις πολλές πατέντες που θα χρειαστεί για να μπει στο Ε34. Εάν αντέχει η τσέπη σου, Μ50Β25 και πάνω. Εάν δεν θες να πετάς τα λεφτά σου στον δρόμο, άστο το κακόμοιρο όπως είναι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 11-07-11 στις 10:50
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-11, 23:23
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
έτσι είναι με το m42 δε θα καταλάβεις τ διάφορα ειδικά στις χαμηλό-μεσαίες που ναι κάπως ψόφιο
μια καλή λυση όπως σου παν και πιο πάνω είναι να πας σε 6κύλινδρο η ακόμα καλύτερα σε v8 εκεί να δεις στροφαρισμα
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-07-11, 00:58
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Καλά όλα αυτά που λέτε παιδιά αλλά επειδή ξέφυγε λίγο το πόστ απο ότι βλέπω ας πάει όσο θέλει, δεν θα τα κάνω όλα μαζί αύριο το πρωί.......

Κινητήρα δεν μπορώ να αλλάξω γιατί δεν μπορώ να είμαι με την ψυχή στο στόμα μόλις δώ μπλόκο.... Δεν χαρίζουν κάστανα οι γνωστοί μας φίλοι!
Είμαι στα 1800 και θα βάλω εις γνώση μου την θηλιά στον λαιμό με την εφορία?

Το ελάφρωμα απο όσο ξέρω βγάζουμε το βολάν και το τρώμε στον τόρνο μέχρι 10% του βάρους του......
Αλλά αξίζει?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-07-11, 09:01
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
1. με τα is μοτέρ μένεις στα ίδια κυβικά. άρα τα δηλώνεις και είσαι κομπλέ.

2. δεν νομίζω να είναι τυφλοσούρτης το ελάφρωμα. (δλδ το ποσοστό που τρως δεν είναι σταθερό) σε κάθε περίπτωση θα κερδίσεις λιγο σε στροφάρισμα χαμηλά. για το πόσο μπορείς (Αν μπορείς) να φας το βολαν σου βρες έναν που το έχει ξανακάνει στο μοτερ σου και έχει εμπειρία.
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-07-11, 12:50
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
1. το ελαφρώμα του βολάν δεν είναι φτηνη διαδικασία κανένα 300αρι σίγουρα + ότι θα χεις πολύ μεγαλύτερη φθορά μην ξεχνάς έχεις κ βαρύ αμάξι
2. θα σου δώσει ο βελτίωτης εγγυηση δε νομίζω κ άμα χτυπά ξύλο δε γίνει σωστή η δουλειά κλάφτα Χαράλαμπε
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-07-11, 13:00
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
1. με τα is μοτέρ μένεις στα ίδια κυβικά. άρα τα δηλώνεις και είσαι κομπλέ...
Ντριφτακο εννοεί τα 6κύλινδρα κ ανω που του έχουμε πρώτηνει κ οχι τα is
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-07-11, 13:17
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziaba Εμφάνιση μηνυμάτων
Ντριφτακο εννοεί τα 6κύλινδρα κ ανω που του έχουμε πρώτηνει κ οχι τα is
Ακριβώς... Το IS δεν χρειάζεται δήλωμα, το αφήνεις ως έχει, ίδιος κυβισμός είναι...
Βέβαια δεν αποκλείται και η λύση να ρίξεις το καπάκι του IS στο δικό μου μπλόκ.... Απλά πιστεύω να θέλει τις τροχαλίες και τους τεντωτήρες γιατί καδενάτο το ένα, με ιμάντα το άλλο αλλά και πάλι +20 άλογα πόση διαφορά να έχει.... 1600 κιλά είναι αυτά!

God η τσέπη μου σηκώνει για Μ50Β25 αλλά όπως έχω ξαναπεί δεν θέλω να τα τρώει η εφορία.... Θα βρώ την άκρη που θα πάει!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.