Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-07-11, 13:20
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια δεν αποκλείται και η λύση να ρίξεις το καπάκι του IS στο δικό μου μπλόκ....
Με την καμία. Δεν ταιριάζει τίποτα και πουθενά, ούτε καν καλωδίωση και εισαγωγή/εξαγωγή.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-07-11, 13:36
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
φίλε αν ψάξεις στο car.gr θα βρεις κομπλέ μοτέρ 318is σε πολύ χαμηλές τιμές...σύμφωνα με αυτά που θέλεις είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση
κάνε το να ησυχάσεις
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-07-11, 22:59
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την καμία. Δεν ταιριάζει τίποτα και πουθενά, ούτε καν καλωδίωση και εισαγωγή/εξαγωγή.
στο εξωτερικό παντός εχει γίνει μετατροπή του m40 σε m42(πράγμα ασυμφέρο αλλά λέμε τώρα) έχουν ίδιο μπλοκ μονο υπάρχει κάποιο θέμα με έναν αισθητηρα που δεν υπάρχει στ m40
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-07-11, 23:08
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Το IS δεν χρειάζεται δήλωμα, το αφήνεις ως έχει, ίδιος κυβισμός είναι...
κ άλλο m40b18 να βάλεις πρέπει να δηλώσεις αλλαγή κινητήρα, το μοτερ δε το δηλώνεις μονο για τα κυβικά του
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-07-11, 00:29
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziaba Εμφάνιση μηνυμάτων
στο εξωτερικό παντός εχει γίνει μετατροπή του m40 σε m42(πράγμα ασυμφέρο αλλά λέμε τώρα) έχουν ίδιο μπλοκ μονο υπάρχει κάποιο θέμα με έναν αισθητηρα που δεν υπάρχει στ m40
Δεν ταιριάζει τίποτα. Εισαγωγή και εξαγωγή του ενός είναι στρογγυλές και του άλλου οβάλ. Το καπάκι έχει σε διαφορετικές θέσεις αϋλούς και μπουζόνια. Ηλεκτρονικά/αισθητήρες και όλα τα περιφερειακά του μοτέρ καμία επαφή, ούτε καν ολόκληρο το σύστημα ψεκασμού ή ολόκληρο το σύστημα ανάφλεξης. Το Μ42 χρησιμοποιεί χρονισμό με αισθητήρα εκκεντροφόρου και έχει πολλαπλασιαστές, το Μ40 έχει τελείως διαφορετικό σύστημα. Η φλάντζα είναι ότι να'ναι και αν ήταν ίδια τα μπλοκ δεν θα είχαν διαφορετικές φλάντζες κεφαλής, θα είχαν ακριβώς ίδια επαφή. Για να μην γράφω 2 παραγράφους, τα δύο μοτέρ είναι σε εντελώς άλλους πλανήτες. Όποιος δεν το χωνεύει, αγοράστε μία φλάντζα από Μ40 1.8 και μία από Μ42 1.8 και βάλτε τες δίπλα δίπλα - ούτε το μέγεθος δεν ταιριάζει.

Το Μ40 μοιράζεται το ίδιο μπλοκ και άλλα πολλά με το Μ43.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 14-07-11 στις 00:31
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-07-11, 06:46
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
God επέδει μπαίνω από κίνητο οταν μπω από pc θα ψάξω στ net κ θα postαρω το link θυμάμαι ότι τέτοια μοντά (από κορμό m40 σε m42) εχει γίνει, κ άμα δε κάνω λάθος την έχουν κάνει στ Ρωσια
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-07-11, 07:29
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Το μ42, είναι ο κορμός του μ40, με διαφορετικά εντόσθια..
Αυτό δε σημαίνει οτι υπάρχει τεχνικά συμφέρουσα δυνατότητα για μετάβαση
απο μ40 σε μ42 απο απλούς θνητούς.
Απλά μοιραζόμαστε τον ίδιο κορμό (μ40) με εντελώς διαφορετική κατεργασία, και διαφορετικά
κεφαλάρια..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-07-11, 11:17
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
τα μπλοκ από m40 m43 m42 m43tu και m44 είναι ίδια μονο τα 2 τελευταία έχουν ανοίγματα για εμβολα μεγαλύτερης διάμετρο που κ αυτό διορθώνεται στα 3 πρωτα
και μπανούν απλά δε συμφέρει κάτι τέτοιο το είπα κ στο πρωτο μου post
παντός υπάρχουν άνθρωποι που το χουν κάνει μετατροπή m40(δηλ κρατάς μονο τον κορμό με το αριθμό κινητήρα) σε m42 για διάφορους λόγους
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-07-11, 11:39
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά μοιραζόμαστε τον ίδιο κορμό (μ40) με εντελώς διαφορετική κατεργασία, και διαφορετικά
κεφαλάρια..
Ακριβώς αυτό. Όπως το Μ10 είναι ίδιος κορμός με το S14. Δεν πάει να πει ότι γίνεται το M10 μετατροπή σε M3...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziaba Εμφάνιση μηνυμάτων
τα μπλοκ από m40 m43 m42 m43tu και m44 είναι ίδια μονο τα 2 τελευταία έχουν ανοίγματα για εμβολα μεγαλύτερης διάμετρο που κ αυτό διορθώνεται στα 3 πρωτα
και μπανούν απλά δε συμφέρει κάτι τέτοιο το είπα κ στο πρωτο μου post
παντός υπάρχουν άνθρωποι που το χουν κάνει μετατροπή m40(δηλ κρατάς μονο τον κορμό με το αριθμό κινητήρα) σε m42 για διάφορους λόγους
Όχι, δεν μπαίνουν έτσι απλά. Αν υπάρχουν άνθρωποι που το έχουν κάνει δεν ξέρω τι έχουν κάνει, αλλά δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Η κεφαλή του Μ42 δεν πατάει καν στο μπλοκ του Μ40. Και όπως είπα:

Παράθεση:
Όποιος δεν το χωνεύει, αγοράστε μία φλάντζα από Μ40 1.8 και μία από Μ42 1.8 και βάλτε τες δίπλα δίπλα - ούτε το μέγεθος δεν ταιριάζει.
M40/M43

http://www.seekpart.com/company/3905...391143343.html

M42

http://www.dragtimes.com/parts/BMW-E...002228720.html

Αγνοώντας την διαφορά μεγέθους που δεν φαίνεται σε φωτογραφίες, θα δεις ότι ο ένας αϋλός στα τέρμα δεξιά της φλάντζας είναι αντίστροφα.

Το σκίσαμε το θέμα στο off-topic, οπότε ας μείνουμε όλοι σε αυτό που συμφωνούμε - πως δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση να ασχοληθεί κανείς με κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-07-11, 17:07
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Κατατοπιστικοί και αναλυτικοί!
Για αυτό λένε η άγνοια είναι χειρότερη απο την αμάθεια, δεν ήξερα πως δεν ταιριάζουν τα μπλόκ και θέλεις τόσα πολλά για να τα κάνεις να ταιριάξουν....

Εγώ απο μεριάς μου και απο αυτά που έχω δεί στο αυτοκίνητό μου πιστευω πως με ή ένας άγραφος MS (MegaSquirt) ή ένα πρόγραμμα θα βοηθούσε, γιατί προπορεία μεταπορεία ρυθμίζονται απο την τροχαλία εκκεντροφόρου (δεν έχεις πολλαπλασιαστή/κύλινδρο για να θέλεις να ρυθμίσεις αβάνς και προπορείες) εφόσον η υψηλή τάση διοχετεύεται στο κάθε μπουζί την κατάλληλη στιγμή μέσω του ντιστριμπιτέρ....

Αν λοιπόν μπορούσα να καταργήσω το luft (με πρόγραμμα Alpha N φαντάζομαι) τότε θα μπορούσα να κάνω μια πατέντα να μπούνε 2 2πλά επάνω αλλά μόνο για να εισερχομενο αέρα και όχι για καύσιμο....

Τι εννοώ, τα μπέκ ενώνονται με την πολλαπλή εισαγωγής ακριβώς εκεί που βιδώνεις το "πλακάκι" με το καπάκι του κινητήρα, φτιάχνουμε μια εισαγωγή με την θέση των μπεκ κανονικά στην θέση τους και αντί για 1 πεταλούδα μπούνε 2 2πλά πάνω 40/45 άρια για να έχεις 4πετάλουδο, άρα άφθονο εισερχόμενο αέρα και ο κάθε κύλινδρος την δική του πεταλούδα, τώρα υποπίεση για ρυθμιστή πίεσης βενζίνης, ποντεσιόμετρο πεταλούδας κλπ είναι τα μόνα εύκολα!

Ένας λίγο αγριεμένος εκκεντροφόρος, 1/10 χιλιοστού πλάνισμα στο καπάκι (βασικά γυάλισμα) και η απαραίτητη τροποποίηση στο πρόγραμμα δεν θα κάνει την δουλειά του? Επίσης σε όλα αυτά και ένας ενισχυτής ανάφλεξης δηλαδή αντί να οδηγεί η ECU τον πολλαπλασιαστή βάζεις σε σειρά έναν ενισχυτή (φτιάχνω ήδη χειροποίητο βάση σχεδίου της Siemens) και μετά στον πολλαπλασιαστή ώστε να έχεις πιο δυνατό σπινθήρα χωρίς να φτάνεις την ηλεκτρονική στα όριά της!


Υ.γ. τα 2 2πλά τα έχω ήδη απο έναν γνωστό μου, και μπεκ μπορώ να βρώ απο Punto GT που έχουν μεγαλύτερη παροχή απο τα δικά μου (θέλω να ευχαριστήσω τον φίλο που μου έδωσε αυτή την πληροφορία πως ταιριάζουν και είναι δοκιμασμένη συνταγή)

Υ.γ. Μην με βρίσετε απλά όπου και αν εχω ψάξει δεν ακούω κάτι στάνταρ αλλά ο καθένας λέει το δικό του, εγώ ρίχνω τις ιδέες μου και ακούω γνώμες γιατί στην ουσία τώρα μπαίνω στα "κόλπα" και θέλω ένα απλό μοτεράκι να το "ξυπνήσω" για προσωπική ευχαρίστηση και μόνο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris ///M : 14-07-11 στις 17:12
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.