Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 21-12-11, 23:53
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Μητσάρα 3κύλινδρο έκαιγε λιγότερο; Αν είναι να βάλεις πάλι τα NGK!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-12-11, 01:32
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
ΚΑΖΑ όταν πατούσα γκάζι έτρεμε όλο το αμάξι σαν την βάρκα του Μπιρίκου!

Όταν ήταν ρελαντί ή ρολαριστό με νεκρά στο κιβώτιο ήταν νορμάλ!
Όλο αυτό απο 1500 μέχρι 3000 στροφές και ροπή μηδέν!

Το μπουζί 3ου κυλίνδρου ήταν σαν αυτό:

Carbon Fouled (τι σημαίνει αυτό ρε παιδιά δεν κατάλαβα, καρμπόν φάουλ?!)

Δεν είχε ίχνος λάδι πάνω....
Στην αρχή νόμιζα πως είχε φλάτζα αλλά αν ήταν φλάτζα θα μου ανέβαζε θερμοκρασίες και θα μου πέταγε τα νερά απο την εξάτμιση μαζί με τα λάδια! Οπότε όλα ήταν νορμάλ*

*Κάτι άλλο που το παρατήρησα χτές, είχα ένα θέμα με ένα κολλάρο νερού απο κινητήρα σε ψυγείο και τραβούσε αέρα στο κύκλωμα νερού, χτές λοιπόν πρίν αλλάξω τα μπουζί έκανα εξαέρωση και συμπλήρωσα νερά (να σημειώσω πως νερά είχε το ψυγείο αλλά ήταν στην μέση της στάθμης και είχε αρκετό αέρα μέσα).
Το άλλαξα σήμερα το απόγευμα αυτό το κολλάρο και το άλλο απο κάτω, έκανα εξαέρωση και σκέφτηκα πως ήταν απο εκεί το σφάλμα λόγο αέρα στο κύκλωμα νερού....
Επίσης στεγανοποίησα και το καπάκι του διανομέα με λίγο φλατζόκολλα στις άκρες μήπως είχε τραβήξει υγρασίες....

gearboxer δεν το πολυκίνησα να σου πω την αλήθεια.... Αλλά το ένιωθα το κακόμοιρο να λέει "βαραω γκαζμάααααα" χαχαχαχαχα
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris ///M : 22-12-11 στις 01:34
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-12-11, 08:47
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθάρισαν τα μπέκ και μετά αφού το χρόνισαν του έβαλαν και τα καινούρια μπουζί (NGK)....

Τώρα για να γίνει τέτοιο σβόλι πρέπει ή να μην ψέκαζε καθόλου το μπέκ, αλλά και πάλι πήγαινε κανονικά σε όλες τις στροφές μέχρι κόφτη.... Δεν παρουσίαζε "ατροφία" ακόμα και πρίν το σέρβις!
Υ.γ. Περιμένω και εγώ τον ράπιντ τι θα πεί....
Παρακαλώ?? τι έκαναν?? το χρόνισαν??
Ο ράπιντ λέει οτι είναι καθαρή αστοχία του μπουζί..
Μπορεί το διάκενο να ήταν λάθος, να χτυπήθηκε κατά την τοποθέτηση η ακίδα,
να μην κούμπωσε σωστά η πίπα πάνω στο μπουζί, κλπ κλπ κλπ..
Εναλλακτικά, έχεις βλάβη στη βαλβίδα εξαγωγής του κυλίνδρου που παρουσίασε το θέμα, ή κατουράει το μπουζί του κυλίνδρου..
Κάτι άλλο, χωρίς άσπρο νεφέλωμα πάνω στην ακίδα, δεν βλέπω...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-12-11, 14:03
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Ναι γιατί είχε λέει μια μοίρα πίσω στο χρόνισμα....
Καλό μου έκανε αυτό γιατί "ξύπνησε" να σου πω την αλήθεια

Να κατουράει το μπέκ θέλεις να πείς φαντάζομαι.... Δεν τίθεται αυτό το θέμα γιατί τα τσέκαρα σε μηχάνημα όλα τα μπέκ και τα καθάρισα κιόλας.
Στις βαλβίδες αλλάχτηκαν τα τσιμουχάκια οπότε δεν περνάει λάδια στον κύλινδρο.

Οπότε αστοχία του μπουζί ή κακη τοποθέτηση....
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-12-11, 13:33
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Να κάνω μια ερώτηση ακόμα?

Επειδή παρατηρώ μειωμένη απόδοση που μάλλον οφείλεται στα μπουζί λόγο ψυχρότητας.
Τα NGK είχαν βαθμό ψυχρότητας 6 ενώ τα Champion έχουν 9.

Τι μπουζί μπορώ να πάρω ώστε να πετύχω την μέγιστη καλύτερη απόδοση στην ανάφλεξη?
Δεν θέλω να μπλέξω με ενισχυτή ανάφλεξης (που γίνεται εύκολα επειδή έχω έναν πολλαπλασιαστή και μετά μηχανικό διανομέα) αλλά να το αφήσω να οδηγείται παρθενικά απο τον εγκέφαλο, όχι πως θα με χαλούσε αλλά λέμε τώρα!
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-12-11, 16:33
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω μια ερώτηση ακόμα?

Επειδή παρατηρώ μειωμένη απόδοση που μάλλον οφείλεται στα μπουζί λόγο ψυχρότητας.
Τα NGK είχαν βαθμό ψυχρότητας 6 ενώ τα Champion έχουν 9.

Τι μπουζί μπορώ να πάρω ώστε να πετύχω την μέγιστη καλύτερη απόδοση στην ανάφλεξη?
Δεν θέλω να μπλέξω με ενισχυτή ανάφλεξης (που γίνεται εύκολα επειδή έχω έναν πολλαπλασιαστή και μετά μηχανικό διανομέα) αλλά να το αφήσω να οδηγείται παρθενικά απο τον εγκέφαλο, όχι πως θα με χαλούσε αλλά λέμε τώρα!
????????????????
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-12-11, 16:58
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Δεν μπορώ να σε καταλάβω, βάζεις χέρι παντού, χαλάς το αμάξι, και μετά ρωτάς πώς να το φτιάξεις; Δεν είναι απλό; Με το να βάλεις τα πραγματάκια που έχει από τη μανούλα του;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-12-11, 17:07
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Εντάξει παιδιά.... Συγνώμη, σκοπός των φόρουμ είναι η βελτίωση, άμα ήθελα να το έχω όπως το έβγαζε η μανούλα του θα πήγαινα με το service manual ανα χείρας και θα τσέκαρα τα part codes πρίν τοποθετήσει ο μηχανικός το αντίστοιχο ανταλλακτικό....

Επειδή δηλαδή έπεσα σε ελλατωματικά μπουζί φταίω που το χάλασα το αμάξι.....
Αποχωρώ και θα πάρω lada να κάνω την δουλειά μου. Αντίο σας!
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-12-11, 17:18
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Tι περίμενες να ακούσεις ειλικρινά...; Λες ότι έβαλες σε μαμά μοτέρ που θέλει 6άρι μπουζί 9άρι... και μετά ρωτάς τι είναι το carbon fouled... για πες μου τώρα κάτι, έκανες κάτι χωρίς να ξέρεις τι συνέπειες μπορεί να έχει, αν ήταν ένα λιωμένο πιστόνι τι θα έκανες δηλαδή;
Τα 9άρια μπουζί είναι για μοτέρ ΠΟΛΥ πιεσμένα, με συμπίεση πάνω από 13, ή τρελές πιέσεις υπερπλήρωσης. Αποβάλουν πολύ γρηγορότερα θερμοκρασίες, στο μοτέρ σου αυτά δεν έφτασαν ποτέ σε θερμοκρασίες λειτουργείας, η οποία θερμοκρασία λειτουργείας ειναι η θερμοκρασία αυτοκαθαρισμού του μπουζί, δηλ. αποτρέπει να γίνει πάνω του αυτό που είδες στο δικό σου, carbon deposits.
Η πιο αποδοτική καύση γίνεται πάντα με το θερμότερο δυνατό μπουζί, μέχρι του σημείου που το μπουζί θα είναι η αιτία για προανάφλεξη του μείγματος. Αυτά η μαμά BMW βέβαια το έχει μελετήσει, και το 6 είναι ιδανικό. Αν το μοτέρ σου δουλεύει για μεγάλα διαστήματα κόφτες, πίστα, έχει δραστικά ανεβασμένη συμπίεση, βλέπει θετική πίεση στην εισαγωγή, κλπ, θα μπορούσες να πας σε 7, ίσως και 8. Να μην παίζεις με πράγματα που δεν γνωρίζεις...!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-12-11, 20:35
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει παιδιά.... Συγνώμη, σκοπός των φόρουμ είναι η βελτίωση, άμα ήθελα να το έχω όπως το έβγαζε η μανούλα του θα πήγαινα με το service manual ανα χείρας και θα τσέκαρα τα part codes πρίν τοποθετήσει ο μηχανικός το αντίστοιχο ανταλλακτικό....

Επειδή δηλαδή έπεσα σε ελλατωματικά μπουζί φταίω που το χάλασα το αμάξι.....
Αποχωρώ και θα πάρω lada να κάνω την δουλειά μου. Αντίο σας!
Δημήτρη, σκοπός των φόρουμ είναι η συζήτηση, η ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων με αποτέλεσμα την βελτίωση και αύξηση των γνώσεων.
Επίσης είναι η αποφυγή λαθών.

Όχι αποκλειστικά της ψευτοβελτίωσης, του ''να βάλω κάτι άλλο για να πάει καλύτερα'' λες και είναι ανίδεοι στα εργοστάσια.

Στην αρχή του θρεντ μίλησες για μαμά μπουζί που σου έκαναν πρόβλημα και άλλα που στο έλυσαν (όμως ενώ είναι λάθος τελικά). Προφανώς υπάρχει άλλο πρόβλημα και δεν το λύνεις βάζοντας λάθος ανταλλακτικά που με τη σειρά τους θα δημιουργήσουν κάτι άλλο (πρόβλημα).

Όπως επίσης δεν είναι βλάκες όσοι αγοράζουν ακριβότερα μαμά ανταλλακτικά...

Θα αναφέρω ένα δικό μου παράδειγμα...
Σε άλλο θρεντ αναφέρθηκε ότι τα τακάκια τεξταρ του εμπορίου είναι το ίδιο καλά με της BMW και είναι χαζοί όσοι ''τα σκάνε'' (δεν έχουν μεγάλο κόστος τα τακάκια της BMW, αμφιβάλλω αν είναι πολύ ακριβότερα).

Αν βρεί κάποιος τεξταρ ή κάτι άλλο Α' διαλογής όπως αυτά που γράφουν BMW επάνω ας τα βάλει, αν δεν είναι σίγουρος τι διαλογής είναι να πιστεύει ότι είναι τουλάχιστον Β' ή χειρότερης....εγώ από τη δική μου εμπειρία ξέρω ότι συνήθως τα τακάκια και οι δίσκοι του εμπορίου (ίδιας ''τάχα'' προέλευσης) δεν δουλεύουν τόσο καλά και απροβλημάτιστα όσο τα ''μαμά'' (και αν δεί κανείς τις διαμαρτυρίες για φρένα, όλοι έβαλαν κάτι ίδιας μάρκας που βάζει η BMW, αλλά όχι ''BMW'').

Αυτό με τα φρένα, είχα σκοπό να το γράψω σε άλλο θρεντ για τακάκια, αλλά το γράφω εδώ γιατί είναι ενδεικτικό της νοοτροπίας που μπορεί να δημιουργεί προβλήματα από εκεί που δεν έπρεπε να υπάρχει λόγος.

Εγώ για παράδειγμα, όταν θα ξαναλλάξω φρένα, θα πάρω από μια BMW τα ανταλλακτικά (μέσα στα ''BMW'' κουτιά τους) και θα πάω στο φρενά μου που είναι καλός άνθρωπος και του αξίζει ένα μεροκάμματο και θα τα βάλει. Δεν ξαναρισκάρω με λίγο φτηνότερα εξαρτήματα που τελικά σου κοστίζουν περισσότερο.

Με τα μπουζί ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί έβαλες άσχετα εντελώς.

Ο Νίκ κομπακτ σου εξήγησε στο δεύτερο ποστ του ακριβώς τι έκανες. Όμως το πρώτο του ποστ δεν ήταν πιστεύω απορία μόνο του Νίκου. Αν εσύ το εξέλαβες ώς αιτία να μας χαιρετήσεις....κρίμα. Ειλικρινά κρίμα και απαντώντας και με αυτό το ποστ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.