Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-04-09, 09:28
Γιωργος is1,9 Ο χρήστης Γιωργος is1,9 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 16
Γιωργος is1,9 is on a distinguished road
Προβλημα με σημα ταχυτητας σε 318is m44

Εκανα μετατροπη σε ενα ε36 316i μ40 σε 318is 1900 μ44! Εχω ενα σωβαρο προβλημα οταν πηγα να το δοκιμασω για πρωτη φορα μου επιανε κατι σαν κοφτι ξαφνικα καπου στις 5,500 στροφες και κοβει του βαλαμε διαγνοστηκο και μου βγαζει βλαβη στο σημα ταχυτητας!!!!!!!!! Μου ειπαν οτι η βλαβη ειναι οτι επιδει τι ABS του αυτοκινητου ειναι απο το παλιο μοντελο δεν μπορει να συνεργαστει με τον εγκεφαλο και το κανει αυτο αλοι μου ειπαν απο τον εσθητηρα ταχυτητας!!! Μπορει καποιος να με βοηθησει να μου πει πως μπορω να το διωρθοσω αυτο?? ευχαρηστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-04-09, 10:31
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Καλημέρες
Εχω κάνει ακριβώς την ίδια μετατροπή με σένα. Και είχα τα ίδια προβλήματα. Με βάση τα δικά μου αρχικα δοκιμασε κατι σχετικα απλο. Βγαλε τον πόλο από την μπαταρια, αστο λιγακι χωρις ρευμα και ξαναενωσε τα. Πηγαινε μια βολτα και κοιτα αν συνεχίζει να σου το κάνει. Αν οχι σημαινει οτι κατι παιζει με τα ρευματα σου. Πηγαινε το σε ενα ηλεκτρολόγο να τα δει ολα από την αρχή. Ισως να εχει γίνει καποιο λάθος...
Επιπλέον, ο εγκέφαλος του Μ44 παίρνει και σήμα από το διαφορικό για την ταχύτητα που κινείσαι. Ισως το σφάλμα να προέρχεται απο εκεί.
ΥΓ :1. Εχε το νου σου, αν το αφησεις καιρο ετσι,ισως να σου δώσει τον καταλύτη στο χέρι...
2. Το ρελαντί του ειναι σταθερο?
3. Αν πηγαινεις με δεδομενες στροφες, και ανοιξεις αποτομα, σου κάνει κανα μπουκωμα πριν ανοιξει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-04-09, 11:02
Γιωργος is1,9 Ο χρήστης Γιωργος is1,9 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 16
Γιωργος is1,9 is on a distinguished road
Καλημερα φιλε μου σε εφχαριστω που απαντησες. Εχω αλαξει εγκεφαλο που σημενει εχει βλει και η μπαταρια 2,3 φορες δεν αλαξε τπτ ομως η βλαβες ξαναβγενου τις σβηνω συνεχεια και παλι τπτ. Εχω αλλαξει πισω τα ταμπουρα με δισκοφρενα υπαρχει περιπτοση να φτενε οι εσθητηρες του ABS εσυ το εχεις κανει? εμενα ειναι 12κατο του 92 εσενα ποσο ειναι? στο ρελαντι δεν πεζουν οι στροφες <ειναι σταθερες> αλλα μου κανει ενα κουνιμα δεξια αριστερα. και τις βλαβες τις βγαζει στην εθνικη στην πολι δεν τις βγαζει. μου ειπαν μετα του 93 δεν θα ειχα το προβλημα αυτο εσενα τι μοντελο ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-04-09, 11:05
Γιωργος is1,9 Ο χρήστης Γιωργος is1,9 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 16
Γιωργος is1,9 is on a distinguished road
Και για το μπουκομα που μου ειπες δεν μου κανει τπτ τετοιο!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-04-09, 11:12
Το avatar του χρήστη kostas e46
kostas e46 Ο χρήστης kostas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 814
kostas e46 is on a distinguished road
Θες εναν ηλεκρολογο που να γνωριζει καλα τα bmw μου εχει τυχει μια φορα σ' ενα bmw 92 μοντελο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-04-09, 11:16
Γιωργος is1,9 Ο χρήστης Γιωργος is1,9 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 16
Γιωργος is1,9 is on a distinguished road
Μνπως θημασε πως λυθηκε αυτο το προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-04-09, 11:21
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Εμενα μου λύθηκε ελεγχωντας ολη την καλωδίωση..Κατι γειώσεις κτλπ ήταν χάλια εντελως...
Και εμενα 92αρι σασι ειναι.
Παντως το κουνημα στο ρελαντι και οι κοφτες νωρις, μου θυμίζουν το δικό μου...

Για κοίταξε κάτι. Πισω στο διαφορικό εχει ενα αισθητληρα . Για βγαλτον να δεις αν το συνεχιζει το προβλημα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driftakos : 05-04-09 στις 11:23
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-04-09, 11:31
Το avatar του χρήστη kostas e46
kostas e46 Ο χρήστης kostas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 814
kostas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιωργος is1,9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μνπως θημασε πως λυθηκε αυτο το προβλημα?
Γιωργο δε ξερω επειδη το εφτιαξε ο ηλεκτρολογος Παντως ειναι συνηθησμενο προβλημα σε μετατροπες 91 92 μοντελο. Αν θες μπορω να σου δωσω σε Π.μ. το τηλεφωνο του ηλεκτρολογου αλλα ειναι Θεσσαλονικη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-04-09, 11:35
Γιωργος is1,9 Ο χρήστης Γιωργος is1,9 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 16
Γιωργος is1,9 is on a distinguished road
Δυστηχος ειμαι αθηνα αλλα εχω γιαγια απο Ναουσα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-08-09, 14:20
Γιωργος is1,9 Ο χρήστης Γιωργος is1,9 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 16
Γιωργος is1,9 is on a distinguished road
για οσους εχουν το προβλημα αυτο το ελησα επρεπε να συνδεθει ενα καλοδιο απο το κοντερ που να δηνει σημα ταχητυτας στον εγκεφαλο οστε να ξερει την ταχητυτα που κυνητε! αν το αυτοκινητο ειχε την μηχανη την M43 δεν θα ειχα κανενα προβλημα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.