Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #3751  
Παλιά 27-06-16, 00:02
gesa Ο χρήστης gesa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-06-2016
Μηνύματα: 12
gesa is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποτίθεται ότι τα vin των evo I είναι στην σειρά από 2190283 έως 2190787 (505 συνολικά αυτοκίνητα) παραγμένα από τον Μάρτιο έως τον Απρίλιο του 1987. Το θέμα είναι πως όταν κάνεις το vin decoding δεν βλέπεις κανένα χαρακτηριστικό εξοπλισμού που να τα διαχωρίζει από τα "απλά" M3.

Συμφωνώ απόλυτα για την τραγική μυστικοπάθεια της εποχής αλλά και τα λάθη που υπάρχουν ακόμη και εδώ:


Πάλι καλά που για το Μ3 Ε30 οι περισσότερες εκδόσεις είναι λίγο πολύ γνωστές. Λάτρεις της BMW δεν γνωρίζουν για παράδειγμα ότι την ίδια εποχή υπήρχαν ειδικές εκδόσεις για το Μ5 Ε34.
Μια διευκρίνιση : Γιατί το vin decoding για το Μ3 μου (219068) "δείχνει" 162KW(220 PS) όταν είναι "γνωστό" ότι τα ak01 EVO1 είναι 147KW(200 PS)?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gesa : 27-06-16 στις 00:04
Απάντηση με παράθεση
  #3752  
Παλιά 27-06-16, 00:40
Το avatar του χρήστη Sport_Evolution
Sport_Evolution Ο χρήστης Sport_Evolution δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Μηνύματα: 107
Sport_Evolution will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gesa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια διευκρίνιση : Γιατί το vin decoding για το Μ3 μου (219068) "δείχνει" 162KW(220 PS) όταν είναι "γνωστό" ότι τα ak01 EVO1 είναι 147KW(200 PS)?
Να διορθώσω το τυπογραφικό λάθος για τον αριθμό πλαισίου που παραθέτεις πιο πάνω: 2190608. Λοιπόν, πολύ σωστή η παρατήρηση. Το εντόπισα κι εγώ πριν μερικές μέρες όταν ερευνούσα τις αριθμούς των Evo I. Προφανώς η ιπποδύναμη στον αποκωδικοποιητή αντιστοιχεί στην Εvo II. Θα έπρεπε να χαίρεσαι αλλά δυστυχώς δεν είναι αλήθεια. Για άλλη μια φορά βλέπουμε το μπλέξιμο που υπάρχει...

Γ. Ν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sport_Evolution : 27-06-16 στις 00:48
Απάντηση με παράθεση
  #3753  
Παλιά 27-06-16, 05:48
Το avatar του χρήστη Sport_Evolution
Sport_Evolution Ο χρήστης Sport_Evolution δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Μηνύματα: 107
Sport_Evolution will become famous soon enough
Πλήθος φωτογραφιών στον ακόλουθο σύνδεσμο με πλήρεις αποκαταστάσεις (restorations) Ε30 Μ3: http://www.rsgarage.com.pt/restoration_bmw.html

Θα χορτάσετε σκουριά! Μερικές περιπτώσεις είναι απίστευτες. Μοιάζουν σαν να τις έχουν ανελκύσει από τον βυθό της θάλασσας. Πώς αλλιώς να εξηγήσεις τρύπες τόσο μεγάλες που χωρά ανθρώπινο χέρι; Δείτε και θα καταλάβετε.

Περιλαμβάνονται και δύο Sport Evolution, μία κόκκινη αλλά σε μαύρο χάλι και μία μαύρη. Η συγκεκριμένη μαύρη (G861 WAV) είναι αυτή που με μύησε στον κόσμο της Ε30 Μ3. Ανήκε στον Γιώργο Χ., Έλληνα συγκάτοικό μου στο Λονδίνο την περίοδο 1995-1996. Την αγόρασε Οκτώβριο ή Νοέμβριο του 1995. Θυμάμαι την πρώτη φορά που την έφερε στο σπίτι και την είδα. Πώς αισθάνεται ένα παιδάκι που του δίνεις πρώτη φορά γλυφιτζούρι; Κάπως έτσι! Ηλεκτρισμένος και εκστατικός.

Ο Γιώργος την πήγε τουλάχιστον 2 φορές στην Ελλάδα και τελικά την πούλησε πριν το 2000 όπως υπολογίζω. Με την συγκεκριμένη έχω αξέχαστες εμπειρίες στο Λονδίνο αλλά και στην διαδρομή προς και από τους Munich Legends που την πηγαίναμε για συντήρηση. Περιττό να σας πω ότι ο Γιώργος ήταν <<λάτρης της ταχύτητας>> και αφού είμαι σήμερα εδώ για να τα γράφω αυτά σημαίνει ότι φτηνά την γλιτώσαμε την εποχή εκείνη της νεανικής τρέλας...

Δυστυχώς έφυγε από το Λονδίνο 2 μήνες πριν πάρω την δική μου. Θα ήταν εκπληκτικό να είχαμε μία μαύρη και μία κόκκινη SE σταθμευμένες σε σειρά στο κέντρο του South Kensington αλλά δεν έμμελε να συμβεί.

Γ. Ν.

Απάντηση με παράθεση
  #3754  
Παλιά 27-06-16, 13:53
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Για την BMW, σύμφωνα με το decoding πάντα, υπάρχουν 3 εκδόσεις όσον αφορά την ιπποδύναμη. 162, 158 και 175KW.

Όλα τα μη καταλυτικά (AK01) 162KW
Τα (ΑΚ03) USA τα οποία υποτίθεται ότι είναι όλα καταλυτικά, έχουν όμως όλα 162KW
Όλα τα καταλυτικά (AK05) 158KW
Και όλα τα (ΑΚ07) που έιναι μόνο τα SE 175KW
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3755  
Παλιά 27-06-16, 15:15
Το avatar του χρήστη Sport_Evolution
Sport_Evolution Ο χρήστης Sport_Evolution δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Μηνύματα: 107
Sport_Evolution will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την BMW, σύμφωνα με το decoding πάντα, υπάρχουν 3 εκδόσεις όσον αφορά την ιπποδύναμη. 162, 158 και 175KW.

Όλα τα μη καταλυτικά (AK01) 162KW
Τα (ΑΚ03) USA τα οποία υποτίθεται ότι είναι όλα καταλυτικά, έχουν όμως όλα 162KW
Όλα τα καταλυτικά (AK05) 158KW
Και όλα τα (ΑΚ07) που έιναι μόνο τα SE 175KW
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Υποπτεύομαι ότι αυτό έγινε για φορολογικούς λόγους. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις;

Γ. Ν.
Απάντηση με παράθεση
  #3756  
Παλιά 27-06-16, 15:25
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Δυστυχώς δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αλλά είναι πιθανό μιας και η φορολόγηση εκείνη την εποχή γίνονταν με βάση την ιπποδύναμη.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3757  
Παλιά 28-06-16, 12:42
gesa Ο χρήστης gesa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-06-2016
Μηνύματα: 12
gesa is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sport_Evolution Εμφάνιση μηνυμάτων
Να διορθώσω το τυπογραφικό λάθος για τον αριθμό πλαισίου που παραθέτεις πιο πάνω: 2190608. Λοιπόν, πολύ σωστή η παρατήρηση. Το εντόπισα κι εγώ πριν μερικές μέρες όταν ερευνούσα τις αριθμούς των Evo I. Προφανώς η ιπποδύναμη στον αποκωδικοποιητή αντιστοιχεί στην Εvo II. Θα έπρεπε να χαίρεσαι αλλά δυστυχώς δεν είναι αλήθεια. Για άλλη μια φορά βλέπουμε το μπλέξιμο που υπάρχει...

Γ. Ν.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις διευκρινίσεις . Σωστός για το 219608
Απάντηση με παράθεση
  #3758  
Παλιά 29-06-16, 11:03
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
http://www.bmwspecials.nl/

το ξαναγεμισε το μαγαζι
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
  #3759  
Παλιά 29-06-16, 11:14
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Με το εν λογω μαγαζι εχω μιλησει πριν καποιο διαστημα για να αγορασουνε καποια αυτοκινητα απο την Ελλαδα,το ειχα αναφερει νομιζω,ειναι αυτοκινητα φιλων και γνωστων τα οποια ισως καποια μπορουνε να σταθουνε εκει μεσα,λιγα βεβαια αλλα ισως μπορουνε,βεβαια η τακτικη λογω της χωρας μας ειναι γνωστη λογω της καταστασης,όχι τσαμπα αλλα επειδη το επιπεδο ειναι υψηλο τα αυτοκινητα τα ψυριζουνε και ειναι λογικο και προφανως ελαχιστα καλυπτουνε τις προυποθεσεις.

Άσχετο,παρατηρησα οτι απο την ωρα που πουλησα την Μ3 Ε30 μου ασχολουμαι με τετοιες διαδικασιες στα forum/web ακομα περισσοτερο,πριν ασχολιομουνα με την κουκλα μου τον περισσοτερο χρονο.΄Έμ βεβαια αμα δεν εχεις αμαξι θα ασχοληθεις με αλλα.....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 29-06-16 στις 11:17
Απάντηση με παράθεση
  #3760  
Παλιά 29-06-16, 11:25
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
ειχαν πεσει λιγο σε stock αλλα ξαναγεμισανε. Εχουν δωσει αρκετα DTM αυτοκινητα. Ειχα παρει κατι ανταλλακτικα για την 02 μου απο εκει. Respect στον Ολλανδο.
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
m3 30

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.