Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 24-06-15, 21:44
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσέκαρε και τις τιμές στην αντιπροσωπεία γιατί έχουν βγάλει προσφορές για γνήσια πακέτο με την εργασία σε καλές τιμές. Value line λέγεται η προωθητική ενέργεια.
Δεν το ξερα ευχαριστώ για την πληροφορία, απ'οτι είδα η αλλαγή τακακίων ανήκει στις value line εργασίες. Όμως 1) να υποθέσω θα μου βάλουν πάλι τα εργοστασιακά textar που ήδη φοράει ενώ θέλω να τα αποφύγω αφου ferodo-ate είναι καλύτερα και 2) μεταξύ μας όσο value line και να είναι, η εργασία δεν θα κοστίσει 10 ευρώ με τίποτα ωστόσο θα περάσω μια βόλτα από το σπανό αύριο μεθαύριο να ρωτήσω..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg frena.jpg (76,8 KB, 25 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 25-06-15, 21:57
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fourna7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το ξερα ευχαριστώ για την πληροφορία, απ'οτι είδα η αλλαγή τακακίων ανήκει στις value line εργασίες. Όμως 1) να υποθέσω θα μου βάλουν πάλι τα εργοστασιακά textar που ήδη φοράει ενώ θέλω να τα αποφύγω αφου ferodo-ate είναι καλύτερα και 2) μεταξύ μας όσο value line και να είναι, η εργασία δεν θα κοστίσει 10 ευρώ με τίποτα ωστόσο θα περάσω μια βόλτα από το σπανό αύριο μεθαύριο να ρωτήσω..
Tα γινήσια τακάκια είναι τέλεια για το 99 τοις εκατό των περιπτώσεων.Τα ΑΤΕ είναι το ίδιο πράγμα.
Τώρα για τα Ferodo η προσωπική μου γνώμη είναι πως σίγουρα δεν είναι καλύτερα από τα εργοστασιακά...Τα φοράω τώρα πάνω και 1ον δεν έχουν το αρχικό δάγκωμα των εργοστασιακών και 2ον Κάποιες φορές μου έχουν δώσει την αίσθηση ότι δε θα σταματήσω έγκαιρα...Με τα εργοστασιακά δε συνέβη ποτέ αυτό στα 42000 χιλιόμετρα που έκανα.(τα άλλαξα χωρίς καν να ανάψει λαμπάκι φθοράς και έβγαζαν χαλαρά άλλα 3-4000 χιλιόμετρα).
Προσωπικά ΔΕΝ θα ξαναβάλω ποτέ μη εργοστασιακά τακάκια και δίσκους και ας είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά τιμής.
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 30-11-15, 19:04
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Καλησπέρα σε όλους,
πρόσφατα άλλαξα τακάκια μπροστινά και αντί για textar που φορούσε το αυτοκίνητο απο το εργοστάσιο προτίμησα τα ferodo μετά από μια μικρή έρευνα....τα έβαλα σε συνεργείο εκτός BMW και μου κόστισαν 60ε τα τακάκια 20 ευρώ ο αισθητήρας και 20 η εργασία, σύνολο 100 ευρώ, όταν ο Σπανός ζητούσε 145 για τις ίδιες εργασίες...

Σε αίσθηση μου δίνουν την ίδια σιγουριά αν όχι περισσότερη (δεν έχει χρειαστεί βέβαια να με σώσουν από κάποια ακραία κατάσταση εως τώρα και ελπίζω να μη χρειαστεί) ειδικά αφού ζεσταθούν οι δισκοι....επίσης θα έλεγα πως έχουν πιο γραμμική αίσθηση...

Αυτά από μένα προς το παρών και ευχαριστώ όσους με βοήησαν στην αναζήτηση
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 30-11-15, 20:47
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
με υγεια! να υποθεσω ferodo premier? τα ιδια εβαλα κι εγω μπρος πισω ωστε να αποφυγω την μαυριλα. το κακο ειναι οτι καποιες φορες τα πισω μου σφυριζουν (1-2 φορες το μηνα ισως με τελειως στοχαστικη συμπεριφορα χωρις να μπορω να εντοπισω εαν το κανει οταν π.χ. εχουν συσσωρευμενη βρωμα λογω "απλησιας" πανω απο βδομαδα ή οταν εχουν βραχει πολυ κλπ)
απο αποδοση και εγω τα εκτιμω εως γραμμικα και απολυτα ικανοποιητικα
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 01-12-15, 00:29
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Πρέπει να ξέρετε όσο περισσότερη μαυρίλα βγάζει τόσο πιο μαλακό είναι και έχει καλύτερα αποτελέσματα στο φρενάρισμα.Εάν δεν βγάζει μαυρίλα είναι σκληρά και όχι τόσο καλά τα αποτελέσματά τους και σφυρίζουν. Όσο για το σφύριγμα εάν τα χαράξετε στη μέση και στρογγυλέψετε τις γωνίες σταματάει το ενοχλητικό σφύριγμα. Αυτά από έναν γέρο επαγγελματία και πείρα χρόνων στα αυτοκίνητα. Ποτέ δεν βάζω σκληρά στο αμάξι μου και ας μαυρίζουν οι ζάντες. Το αμάξι το έχω για να το ευχαριστιέμαι και όχι για φιγούρα...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 01-12-15, 01:04
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Δεκτές οι παρατηρήσεις φίλε Sierra και με βρίσκουν σύμφωνω...προσωπικά δεν τα έβαλα για να αποφύγω τη μαυρίλα αλλά ακριβώς γιατί από ότι έμαθα ψάχνοντας, τα φεροντο
(premier, για να απαντήσω και στην ερώτηση του λευτέρη
(
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
να υποθεσω ferodo premier?
)
είναι πιο μαλακά από τα textar τα οποία ένας από τους λόγους που χρησιμοποιούνται από τη bmw είναι για να αντέχουν περισσότερο στα κρύα του βορρά....
όσο για τη μαυρίλα θα ενημερώσω σε επόμενο ποστ γιατί το αυτοκίνητο ήταν πενταβρώμικο όταν τα έβαλα και το έπλυνα εχθές οπότε δεν μπόρεσα να κρίνω...
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 01-12-15, 14:46
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να ξέρετε όσο περισσότερη μαυρίλα βγάζει τόσο πιο μαλακό είναι και έχει καλύτερα αποτελέσματα στο φρενάρισμα.Εάν δεν βγάζει μαυρίλα είναι σκληρά και όχι τόσο καλά τα αποτελέσματά τους και σφυρίζουν. Όσο για το σφύριγμα εάν τα χαράξετε στη μέση και στρογγυλέψετε τις γωνίες σταματάει το ενοχλητικό σφύριγμα. Αυτά από έναν γέρο επαγγελματία και πείρα χρόνων στα αυτοκίνητα. Ποτέ δεν βάζω σκληρά στο αμάξι μου και ας μαυρίζουν οι ζάντες. Το αμάξι το έχω για να το ευχαριστιέμαι και όχι για φιγούρα...
Παναγιώτη..
Τα σκληρά και τα μαλακά έχουν μεγάλη διαφορά στο πόσο τρώνε τη δισκόπλακα..
Τα μαλακά φαγώνονται, ενω τα σκληρά σου τρώνε μεγαλύτερο ποσοστό δισκόπλακας..
Εγώ βάζω πάντα μαλακά, γορμάρουν πολύ καλύτερα πάνω στη δισκόπλακα..
Παναγιώτη, αν δείς την δισκόπλακα σου, στο άκρο της στο χείλος, έχει κάνει πατουρίτσα..
Αν βάλεις τακάκι πρώτη εγκατάσταση επάνω σε καινούρια δισκόπλακα, δεν θα τσιρίξει, όσο σκληρό και αν είναι...
Αν βάλεις τακάκι, δεύτερη εγκατάσταση, έχει γίνει ένα μικρό χείλος στην δισκόπλακα, και το τακάκι δεν πατάει σωστά..
Για αυτό το τρώμε στην άκρη λίγο, να έχει αέρα να καλύψει το χείλος απο τη δισκόπλακα..
Αν δεν το φάμε, το τακάκι τσιρίζει, αφού πατάει ΜΟΝΟ επάνω στο δόντι απο τη δισκόπλακα, ενώ αν το πατήσουμε δυνατά, στραβοπατάει
Το τρίτης εγκατάστασης, θέλει πιο βαθύ αυλάκι για να απορροφήσει το δόντι της δισκόπλακας και πάει λέγοντας..
Η χάραξη στο μέσο απο το τακάκι, είναι μια τεχνική που γίνεται στα τακάκια, με σκοπό να μην ραγίζει το υλικό σε περίπτωση υπερθέρμανσης..
Αν έχει κολλήσει ποτέ σε κάποιον η δαγκάνα πάνω στο δίσκο, καταλαβαίνει τι λέω..
Να έχετε πάντα στα υπόψιν σας, οτι με αυτά και με αυτά (διαγώνιες χαράξεις στα τακάκια) έχετε αφαιρέσει το 10% απο το υλικό απο τα τακάκια σας, και έχετε λιγότερο φρένο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 04-12-15, 18:09
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιώτη..
Τα σκληρά και τα μαλακά έχουν μεγάλη διαφορά στο πόσο τρώνε τη δισκόπλακα..
Τα μαλακά φαγώνονται, ενω τα σκληρά σου τρώνε μεγαλύτερο ποσοστό δισκόπλακας..
Εγώ βάζω πάντα μαλακά, γορμάρουν πολύ καλύτερα πάνω στη δισκόπλακα..
Παναγιώτη, αν δείς την δισκόπλακα σου, στο άκρο της στο χείλος, έχει κάνει πατουρίτσα..
Αν βάλεις τακάκι πρώτη εγκατάσταση επάνω σε καινούρια δισκόπλακα, δεν θα τσιρίξει, όσο σκληρό και αν είναι...
Αν βάλεις τακάκι, δεύτερη εγκατάσταση, έχει γίνει ένα μικρό χείλος στην δισκόπλακα, και το τακάκι δεν πατάει σωστά..
Για αυτό το τρώμε στην άκρη λίγο, να έχει αέρα να καλύψει το χείλος απο τη δισκόπλακα..
Αν δεν το φάμε, το τακάκι τσιρίζει, αφού πατάει ΜΟΝΟ επάνω στο δόντι απο τη δισκόπλακα, ενώ αν το πατήσουμε δυνατά, στραβοπατάει
Το τρίτης εγκατάστασης, θέλει πιο βαθύ αυλάκι για να απορροφήσει το δόντι της δισκόπλακας και πάει λέγοντας..
Η χάραξη στο μέσο απο το τακάκι, είναι μια τεχνική που γίνεται στα τακάκια, με σκοπό να μην ραγίζει το υλικό σε περίπτωση υπερθέρμανσης..
Αν έχει κολλήσει ποτέ σε κάποιον η δαγκάνα πάνω στο δίσκο, καταλαβαίνει τι λέω..
Να έχετε πάντα στα υπόψιν σας, οτι με αυτά και με αυτά (διαγώνιες χαράξεις στα τακάκια) έχετε αφαιρέσει το 10% απο το υλικό απο τα τακάκια σας, και έχετε λιγότερο φρένο..
Και τα δικά μου τότε γιατί σφύριζαν πως το εξηγείς;
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=29772
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 08-12-15, 01:09
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Πάνο το ξέρω ότι τα σκληρά τρώνε τον δίσκο και γιαυτό δεν βάζω ποτέ σκληρά και ας έχω μαυρίλα. Όσο για το σφύριγμα ορισμένα σφυρίζουν από την πρώτη φορά. Για το χάραγμα το κάναμε και στα επαγγελματικά για περισσότερα χιλιόμετρα βάζαμε σκληρά και μην ανησυχείς δεν χάναμε σε ποσότητα του υλικού...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 08-12-15, 03:04
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Tα μαλακα τακακια ( οργανικα συνηθως ) ειναι καλα για καθε μερα καθως δουλευουν απο χαμηλες θερμοκρασιες αλλα δεν εχουν αντοχη σε γρηγορες διαδρομες καθως δεν αντεχουν πανω απο 400-450 βαθμους .Τα σκληρα τακακια ( περιεχουν πολλα εως παρα πολλα μεταλικα στοιχεια εξου και ο θορυβος ) ειναι για πιο εντονη χρηση καθως αντεχουν και 700 βαθμους αλλα συνηθως θελουν ζεσταμα . Βεβαια υπαρχουν και σκληρα τακακια που δουλευον απο χαμηλα μεχρι πολυ ψηλα ( π.χ. dsuno )

Οποτε με βαση τη χρηση προκυπτει και το τακακι που θα μπει στο αμαξι .

Επιπλεον παραθετω ενα πινακα της ferodo που δειχνει πως λειτουργουν οι αγωνιστικες γομες που παραγει .
http://www.ferodoracing.com/products...e-pads/ds2500/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.