Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW

Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW Εδώ μπορούμε να συζητήσουμε για μοντέλα αυτοκινήτων άλλων εταιρειών (Ναι, υπάρχουν και τέτοια)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-10, 15:45
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Seat Leon Cupra

Ρε παιδια αυτο το Λεον Κουπρα 2.0 tfsi ειναι τοσο καλο, γρηγορο, τουμπανο κλπ κλπ οσο το 'διαφημιζει' ο ειδικος τυπος του αυτοκινητου και αλλο τοσο που το εκθειαζουν οι ιδιοκτητες τους;..
Ρωταω γιατι κατα καιρους διαβαζω σε περιοδικα αυτοκινητου και το βγαζουν αν οχι πρωτο, απ τα καλυτερα σε συγκριτικα κι επισης εχω ενα συναδελφο που μου τα'χει κανει ΝΑ με το 'Λιονταρι' του...
Προσωπικα σα σουλουπι δε το γουσταρω καθολου! Μπροστα ειναι σα πολυμορφικο και πισω ειναι σα μπαουλο με ροδες.
Εσωτερικο δε... Γιαπωνεζικα περασμενων 10ετιων ειναι πιο ομορφα μεσα. Αυτο το ταμπλω με αυτα τα οβαλ και στρογγυλα οργανακια, οθονουλα και αεραγωγους μου φερνει εμετο. Απαραδεκτο για αυτοκινητο τετοιας ιπποδυναμης και αξιας βεβαιως. Τα μπακετ καθισματα φαινονται ακυρα με το υπολοιπο εσωτερικο αν και το καλο να λεγεται φαινονται (μονα τους) πολυ ομορφα και πρακτικα. Γενικα ομως το εσωτερικο του ειναι και φαινεται, υποδεεστερο αλλων 'ομοσταυλων' του οπως το Golf V ή το Audi A3.
Δεν εχει τυχει ποτε να το οδηγησω οποτε δε μπορω να το κρινω οδηγικα. Επισης δε ξερω τι λεει και θα θελα γνωμες και αποψεις σχετικα με καταναλωση, κοστος συντηρησης, αξιοπιστια κλπ
Επισης καυχιουνται οι περηφανοι ιδιοκτητες τους πως με λιγο 'τσιγκλισμα' φτανει ευκολα τα 55 κιλα ροπης και λιγα αμαξια παρεμφερους κατηγοριας στεκονται διπλα τους σε κοντρα ρολαριστα.
Εσεις τι γνωμη εχετε για το εν λογω αυτοκινητο; Εχει κανεις προσωπικη εμπειρια σαν οδηγος ή σαν 'αντιπαλος'?..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-10, 15:51
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Έχω οδηγήσει ενός φίλου το Cupra αρκετές φορές, και σε στριφτερές διαδρομές. Το αμάξι έχει πολύ καλό πάτημα, αρκετή πρόσφυση, πολύ ωραίο τιμόνι, ωραίο επιλογέα. Με το πρόγραμμα Revo που φοράει το συγκεκριμένο, το αμάξι απλά σκοτώνει (αν και ζορίζεται να κατεβάσει την δύναμη κάτω σε πολλές περιπτώσεις). Μπορώ να πω ότι θα το έπαιρνα άνετα, ΑΝ δεν υπήρχε το Scirroco R με κάτι παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-10, 15:52
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
δυστηχως αμαξι καινουριο, με 240 αλογα στα 30Κ ..δεν υπαρχει..οποτε ξεκινωντας απο αυτο, εχουμε δεδομενο πως εχει καλο value for money! το εσωτερικο του με τα μπακετ αλκανταρα...δεν νομιζω πως ειναι κατω των προσδοκιων, για τον χαρακτηρα του αυτοκινητου...επιπλεον απο στησιμο ειναι αρκετα καλο! οσο για την δυνατοτητα βελτιωσης του, τωρα που βγηκε και σετακι μεγαλυτερης τορμπινας...με καλα περιφερειακα..χωρις ανοιγμα μοτερ...φθανει δοκιμασμενα τα 500 αλογα...νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα...! εχω κανει βολτα με τετοια βελτιωση...και η τριτη του δεν παιζεται με τιποτα....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-10, 15:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια αυτο το Λεον Κουπρα 2.0 tfsi ειναι τοσο καλο, γρηγορο, τουμπανο κλπ κλπ οσο το 'διαφημιζει' ο ειδικος τυπος του αυτοκινητου και αλλο τοσο που το εκθειαζουν οι ιδιοκτητες τους;..
Ρωταω γιατι κατα καιρους διαβαζω σε περιοδικα αυτοκινητου και το βγαζουν αν οχι πρωτο, απ τα καλυτερα σε συγκριτικα κι επισης εχω ενα συναδελφο που μου τα'χει κανει ΝΑ με το 'Λιονταρι' του...
Προσωπικα σα σουλουπι δε το γουσταρω καθολου! Μπροστα ειναι σα πολυμορφικο και πισω ειναι σα μπαουλο με ροδες.
Εσωτερικο δε... Γιαπωνεζικα περασμενων 10ετιων ειναι πιο ομορφα μεσα. Αυτο το ταμπλω με αυτα τα οβαλ και στρογγυλα οργανακια, οθονουλα και αεραγωγους μου φερνει εμετο. Απαραδεκτο για αυτοκινητο τετοιας ιπποδυναμης και αξιας βεβαιως. Τα μπακετ καθισματα φαινονται ακυρα με το υπολοιπο εσωτερικο αν και το καλο να λεγεται φαινονται (μονα τους) πολυ ομορφα και πρακτικα. Γενικα ομως το εσωτερικο του ειναι και φαινεται, υποδεεστερο αλλων 'ομοσταυλων' του οπως το Golf V ή το Audi A3.
Δεν εχει τυχει ποτε να το οδηγησω οποτε δε μπορω να το κρινω οδηγικα. Επισης δε ξερω τι λεει και θα θελα γνωμες και αποψεις σχετικα με καταναλωση, κοστος συντηρησης, αξιοπιστια κλπ
Επισης καυχιουνται οι περηφανοι ιδιοκτητες τους πως με λιγο 'τσιγκλισμα' φτανει ευκολα τα 55 κιλα ροπης και λιγα αμαξια παρεμφερους κατηγοριας στεκονται διπλα τους σε κοντρα ρολαριστα.
Εσεις τι γνωμη εχετε για το εν λογω αυτοκινητο; Εχει κανεις προσωπικη εμπειρια σαν οδηγος ή σαν 'αντιπαλος'?..
Να σου πώ κάτι??
Μπαίνεις μέσα, βάζεις μπρός τη μηχανή, το κάνεις μια γρήγορη βόλτα, και έχεις ξεχάσει
τα πάντα από αυτά πού λες για οργανάκια και ποιότητα κατασκευής και εμετικές καταστάσεις..
Ένα από τα λίγα αυτοκίνητα, που μπορούν και σε ζαλίζουν στο δρόμο, ακόμα και αν είσαι
οδηγός..
Οτι και να σκεφτείς, όποια γραμμή και να επιλέξεις, θα σε βάλει καλύτερα και γρηγορότερα..
Τα φρένα του είναι πλέον του εντυπωσιακού, το αυτοκινητάκι είναι καταπληκτικό..
Αλλά, είναι εντελώς άλλο πράγμα απο μια σπόρ μπερλίνα, και έχει κλασσικά όπως όλα του γκρουπ, τιμόνι χωρίς καμία αίσθηση του δρόμου..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-10, 16:02
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πώ κάτι??
Μπαίνεις μέσα, βάζεις μπρός τη μηχανή, το κάνεις μια γρήγορη βόλτα, και έχεις ξεχάσει
τα πάντα από αυτά πού λες για οργανάκια και ποιότητα κατασκευής και εμετικές καταστάσεις..
Ένα από τα λίγα αυτοκίνητα, που μπορούν και σε ζαλίζουν στο δρόμο, ακόμα και αν είσαι
οδηγός..
Οτι και να σκεφτείς, όποια γραμμή και να επιλέξεις, θα σε βάλει καλύτερα και γρηγορότερα..
Τα φρένα του είναι πλέον του εντυπωσιακού, το αυτοκινητάκι είναι καταπληκτικό..
Αλλά, είναι εντελώς άλλο πράγμα απο μια σπόρ μπερλίνα, και έχει κλασσικά όπως όλα του γκρουπ, τιμόνι χωρίς καμία αίσθηση του δρόμου..
Αυτο που γραφεις για τα φρενα, οντως μου ειχε κανει εντυπωση η διασταση των εμπρος δισκων και οτι οι εμπρος δαγκανες αν και μονοπιστονες φαινονται τεραστιες!
Σε σχεση με τα αδελφακια του, Golf και Α3 τι λεει?..
Με ποια BMW μπορει να συγκριθει;..Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι Ε87 130i...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-10, 16:15
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που γραφεις για τα φρενα, οντως μου ειχε κανει εντυπωση η διασταση των εμπρος δισκων και οτι οι εμπρος δαγκανες αν και μονοπιστονες φαινονται τεραστιες!
Σε σχεση με τα αδελφακια του, Golf και Α3 τι λεει?..
Με ποια BMW μπορει να συγκριθει;..Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι Ε87 130i...
Με κλειστά μάτια το λεόν απο την οικογένεια VAG.. Τα άλλα είναι υπερ-ακριβά για το ίδιο πράγμα..
Απο BMW, θα το έβαζα μαζί με το μινι, σαν οδήγηση..
Λίγο πιο κατω σε επιδόσεις, πολύ πιο οικονομικό, πολύ πιο εμφανίσιμο.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-10, 16:21
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Με κλειστά μάτια το λεόν απο την οικογένεια VAG.. Τα άλλα είναι υπερ-ακριβά για το ίδιο πράγμα..
Απο BMW, θα το έβαζα μαζί με το μινι, σαν οδήγηση..
Λίγο πιο κατω σε επιδόσεις, πολύ πιο οικονομικό, πολύ πιο εμφανίσιμο.
Εννοεις το ΜΙΝΙ?.. Ειναι δυνατον να ειναι λιγο πιο κατω σε επιδοσεις ενα Cooper S σε σχεση με το Leon Cupra?.. Η διαφορα κυβικων και ιπποδυναμης πιστευω πως θα φαινεται παρα πολυ στο δρομο. Κι απο οτι διαβαζω το Λεον ειναι παρα πολυ καλο και σε στροφες, οπου εκει ειναι και το ΜΙΝΙ υποδειγματικο. Ισως η διαφορα κιλων να φερνει το ΜΙΝΙ πιο κοντα στο Λεον παρα το πιο μικρο μοτερ.
Οικονομικο εννοεις απο θεμα καταναλωσης ή και απο θεματα ανταλλακτικων και κοστους συντηρησης;..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-06-10, 16:37
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεις το ΜΙΝΙ?.. Ειναι δυνατον να ειναι λιγο πιο κατω σε επιδοσεις ενα Cooper S σε σχεση με το Leon Cupra?.. Η διαφορα κυβικων και ιπποδυναμης πιστευω πως θα φαινεται παρα πολυ στο δρομο. Κι απο οτι διαβαζω το Λεον ειναι παρα πολυ καλο και σε στροφες, οπου εκει ειναι και το ΜΙΝΙ υποδειγματικο. Ισως η διαφορα κιλων να φερνει το ΜΙΝΙ πιο κοντα στο Λεον παρα το πιο μικρο μοτερ.
Οικονομικο εννοεις απο θεμα καταναλωσης ή και απο θεματα ανταλλακτικων και κοστους συντηρησης;..
Μικρές είναι οι διαφορές.. ασήμαντες..
Αλλα σε τέλη, καυσαέρια, και καύσιμα, ξεπερνούν το 50%.
Το μίνι είναι πιό γρήγορο στις στροφές, με μικρότερη υποστροφή..
(έχω και εγώ τα κολλήματα μου.. αν και δε θα το έπαιρνα ποτέ!!!)
Πάντως bmw να χτυπάει στα ίσια το κούπρα, δεν μπορώ να σκεφτώ, ειδικά σε εκείνες
τις διαδρομές με τις συνεχόμενες κλειστές στροφές, όπως πχ πάνω στον Μπράλο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-06-10, 16:44
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μικρές είναι οι διαφορές.. ασήμαντες..
Αλλα σε τέλη, καυσαέρια, και καύσιμα, ξεπερνούν το 50%.
Το μίνι είναι πιό γρήγορο στις στροφές, με μικρότερη υποστροφή..
(έχω και εγώ τα κολλήματα μου.. αν και δε θα το έπαιρνα ποτέ!!!)
Πάντως bmw να χτυπάει στα ίσια το κούπρα, δεν μπορώ να σκεφτώ, ειδικά σε εκείνες
τις διαδρομές με τις συνεχόμενες κλειστές στροφές, όπως πχ πάνω στον Μπράλο...
Σωστα. Ακομα και η 130i με τα 265 αλογα θα τα εβρισκε σκουρα γιατι παρα το πολυ καλο της στησιμο και τα παραπανω κυβικα, θα εχανε λογω ροπης και που θα την εβγαζε αυτη.
Μια περιπτωση που ισως και να εφτανε το Λεον ειναι η 123d με την τουρμποντηζελοροπη της μπορει να εκανε κατι, βεβαια και εδω αλλα μοτερ, σε αλλο φασμα η ροπη κλπ. Παντως σε συγκριτικα μια 123d ειναι παντου μπροστα απο Golf V GTI αλλα και παλι το Λεον εχει παραπανω ροπη και ιπποδυναμη.
Το Cupra βγαινει και με DSG κιβωτιο ή μονο χειροκινητο;..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 29-06-10 στις 09:28
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-06-10, 17:03
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
[QUOTE=giannis 116;386307]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μικρές είναι οι διαφορές.. ασήμαντες..
Αλλα σε τέλη, καυσαέρια, και καύσιμα, ξεπερνούν το 50%.
Το μίνι είναι πιό γρήγορο στις στροφές, με μικρότερη υποστροφή..
(έχω και εγώ τα κολλήματα μου.. αν και δε θα το έπαιρνα ποτέ!!!)
Πάντως bmw να χτυπάει στα ίσια το κούπρα, δεν μπορώ να σκεφτώ, ειδικά σε εκείνες
τις διαδρομές με τις συνεχόμενες κλειστές στροφές, όπως πχ πάνω στον Μπράλο...[/
QUOTE]

Σωστα. Ακομα και η 130i με τα 265 αλογα θα τα εβρισκε σκουρα γιατι παρα το πολυ καλο της στησιμο και τα παραπανω κυβικα, θα εχανε λογω ροπης και που θα την εβγαζε αυτη.
Μια περιπτωση που ισως και να εφτανε το Λεον ειναι η 123d με την τουρμποντηζελοροπη της μπορει να εκανε κατι, βεβαια και εδω αλλα μοτερ, σε αλλο φασμα η ροπη κλπ. Παντως σε συγκριτικα μια 123d ειναι παντου μπροστα απο Golf V GTI αλλα και παλι το Λεον εχει παραπανω ροπη και ιπποδυναμη.
Το Cupra βγαινει και με DSG κιβωτιο ή μονο χειροκινητο;..
Νομίζω μόνο χειροκίνητο.. το λεον με τα 200 σίγουρα έχει dsg, αλλά ξέρω οτι έχει θεματάκια..
Υ.Γ. τα diesel της bmw είναι άπαιχτα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.