Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-08, 12:02
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
BMW-ανακατασκευες και αναπαλαιωσεις!

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι με απασχολει για καποιο ανεξηγητο λογο απο πολυ μικρη ηλικια,απο τοτε που με θυμαμαι να ασχολουμαι με τα αυτοκινητα!Τρελαινομουνα να φυσαω νεα πνοη σε κουρασμενα αυτοκινητα,αλλαζοντας τα πιο απλα εξαρτηματα μεχρι πιο πολυπλοκα ανταλλακτικα.Το μεγαλυτερο μου ονειρο ακομα μεγαλυτερο και απο την Μ3 Ε36 που ειχα πριν και την Μ3 Ε46 που εχω τωρα ειναι η αποκτηση και η ανακατασκευη απο το μηδεν μιας γνησιας Μ3 Ε30.Δεν θα το κρυψω αλλα εχω φθασει πολυ κοντα να το κανω αλλα ολο κατι με κραταγε σαν να μην ηταν η ωρα ακομα και δεν εννοω οικονομικα.Καθε μηνα εδω και αρκετα χρονια διαβαζω ξενα περιοδικα αναπαλαιωσεων-ρετρο κτλ και ενημερωνομαι οσο μπορω.Ανοιγω αυτο το thread για να μας πουνε οσοι γνωριζουν απο πρωτο χερι αλλα και οι υπολοιποι απο ευρυτερες γνωσεις πια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθηθει για την ΠΛΗΡΗ ανακατασκευη ενος αυτοκινητου απο το ΜΗΔΕΝ.....και για να το κανουμε πιο ενδιαφερον ΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ να ανακατασκευασετε και να εχετε για παντα στο γκαραζ σας και να το χαζευετε πινοντας ενα παγωμενο ποτηρι κρασι στο χερι περιμενοντας το ΣΟΥ-ΚΟΥ για να βγαλετε το weekend toy σας εξω??????
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 06-03-08 στις 12:05
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-08, 12:13
Το avatar του χρήστη BMW523i
BMW523i Ο χρήστης BMW523i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-09-2004
Μηνύματα: 928
BMW523i is on a distinguished road
Ωπ καλός τον!!! Έχει 3 μέρες που ξεκίνησα με το Ε30!!! Πολύ δουλειά όμως και μεγάλη πίκρα! Τώρα είμαι στην διαδικασία να βγάλω το παλιό χρώμα από πάνω και να δω που και αν έχει σκουριά! Μπορεί να μην είναι Μ3 αλλά είναι κούκλα και γι αυτό χαλάλι ο κόπος!
__________________
M5 Ε39 το απόλυτο μηχάνημα,και αμέσως μετά το 523i!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-08, 12:25
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Mr MAKELA....

Ο καλυτερος ανακατασκευαστης στην Ευρωπη για εμενα εκτος των ιδιων των εταιρειων φυσικα.....drum roll please www.mat.fi απολαυστε και λιωστε!!!!!Παρακαλω τους κυριους yannis2002 και tsaf να συμμετασχουν στο thread και ολους τους παρελθοντολαγνους-την λατρευω αυτη την λεξη-να εκφερουν γνωμη και αποψη.Προεδρε MPOWER καλα θα ηταν να μας πεις δυο λογακια για τον ασημακι που εχεις.....σλουρπ-σλουρπ και εαν σκοπευεις να κανεις καποια ανακατασκευη!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-08, 14:31
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Θεωρητικά, παιρνεις το αυτοκίνητο, και πριν το λύσεις το φωτογραφίζεις, μεσα έξω, πέρα από το να το έχεις και να το βλέπεις, για να έχεις και σημείο αναφοράς κατά το δέσιμο.
Εντοπίζεις τα σημεία που πάσχουν, ξεκινάς την έρευνα για τ ανταλλακτικά. Καλύτερα να τα έχεις απο πρίν παρα να έχεις λυμμένο ή έτοιμο το κουφάρι, να περιμένει.
Ξεκινάς το λύσιμο από μέσα πρός τα έξω.
Μετά αφου βγάλεις όλο το εσωτερικό, συν γυρω γυρω διακοσμητικά φώτα κτλ, το πας στο συνεργείο, ή μόνος σου αν έχεις τα μέσα , και βγάζεις τα μηχανικά.
Μετά αφαιρείς και την καλωδίωση, έτσι και αλλιώς θα φτιαχτεί από την αρχή.
Εδώ είμαστε σε κομβικό σημείο. Ειτε πας αμμοβολή είτε απευθείας φανοποιείο.
Περιμένεις να τελειώσει, μαζεύεις ότι ψιλό χρειάζεται, κλιπς, νικελάκια, διακοπτάκια κτλ, ότι εχεις δεί από το λύσιμο πως θα χρειαστεί.
Βγαίνει από το φανοποιείο, πάει ηλεκτρολόγο
μετα συνεργείο.
ταπετσέρη,
και ξεκινά το μοντάρισμα και το detailing που πρέπει να κάνεις μόνος σου.
Το ωραίο σημείο μιας ανακατασκευής είναι όταν δεν βρίσκεις κάτι καινούργιο, και είτε πρέπει να το επισκευάσεις μόνος σου, είτε να βρείς τον κατάλληλο δότη και πάλι να το επισκευάσεις.
Οσο πιο σπάνιο είναι το αυτοκίνητο, τόσο πιο πολλά πράγματα θα αναγκαστείς είτε να συνεφέρεις είτε ακόμα να φτιάξεις και στο χέρι.
Θέλει ιδιαίτερη επιλογή στους μαστόρους που θα χρησιμοποιήσεις και στην αποφυγή μεσοβέζικων λύσεων, γιατί ουδεν μονιμότερον του προσωρινού. Καλύτερα να περιμένεις λίγο και να βγεί σωστό.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannis2002 : 06-03-08 στις 14:34
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-08, 15:11
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Exclamation ΑΥΤA ΑΠΌ ΕΜΕΝΑ

Καταρχήν εγώ προσωπικά έχω κάνει 2 αναπαλαιώσεις μέχρι στιγμής με μεγάλη επιτυχία και στις 2 για έναν και μονο λόγο. O λόγος αυτός είναι το "research". Πρώτου ξεκινήσεις ένα project πρέπει να είσαι διαθετειμένος ότι θα ξοδέψεις πολύ χρόνο σε διάβασμα, χρήμα, και επικοινωνία με το εξωτερικό για λύσεις και ανταλλακτικά. Αμα το αμάξι που θα αποφασίσετε να φτιάξεται είναι σπάνιο η limited edition τόσο πιο ακριβό και δύσκολο γίνεται το έργο σας. Οποτε το research πρέπει να έχει γίνει από πριν όσο καλύτερα γίνεται. Πάνω από όλα πρέπει να έχεις φοβερή υπομονή. Οι άνθρωποι που δεν έχουνε υπομονή δεν κάνουνε για τέτοιες δουλειές. Μια αναπαλαίωση μπορεί να πάρει από 1 χρόνο έως 3 η και 4 χρονια ακόμα depending on the car.

-Aφού αποφασίσεις με τι αμάξι θα ασχοληθείς, όπως είπα και παραπάνω πρέπει να ξεκινήσεις το "research" εντός και εκτος Eλλάδας. Εγώ πάντα ξεκινάω με το που θα βρω ότι χρειαστώ από φανοποια, μηχανικά και ανταλλακτικά γενικότερα. Φτιάχνω έναν φάκελο με στοιχεια, ξεκινάω μια επικοινωνία ώστε να δω τι ρολο βαράνε. Aμα μπορούνε να καλύψουνε τις ανάγκες μου τότε παραμένουνε μέσα στον φάκελο αλλιώς πετιούνται στα σκουπίδια.

Αφού λοιπόν βρω τις πηγες για τα ανταλλακτικά που σίγουρα θα χρειαστώ, τότε ξεκινάω για τα συνεργεία που θα ασχοληθούνε με το αμάξι μου. Ξεκινάς με φανοποιό, θα πας να δεις δουλειές του και και να θυμάσαι ότι εσύ εισαι ο καλύτερος κριτής εσύ ο ίδιος όχι ότι σου πούνε. Σε ένα παλιό αμάξι πάντα ξεκινάς με αμμοβολή στα πατώματα μέσα και έξω και στους θόλους εξωτερικά. Θα διώξεις την σκουριά που είναι καρκίνος. Mε την αμμοβολή θα εμφανιστούνε τα πονεμένα και τρύπια κομμάτια. Αφού τα φτιάξεις με καινούργια η με μπαλώματα θα προχωρήσεις σε γαλβάνισμα όπου το αμάξωμα θα γίνει αθάνατο για πάντα. Mετά το γαλβάνισμα βάζεις το αμάξι σε σούβλα και το βαφείς πάνω, κάτω δεξιά, αριστερά, μέσα, έξω μεσα σε φουρνο. Μόλις βγει από τον φούρνο συνήθως πάνω σε φορείο, το πας σε μια άκρη και το σκεπάζεις.

Αφού έχεις βρει τον μηχανικό που θα αναλάβει το restoration η το "racestoration" του εξηγείς τι θες να κανεις και ξεκινάς. Tο ποιο σωστό είναι αφού έτσι και αλλιώς έχεις λύση τα μπροστινά και πίσω συστήματα (πριν το βάψιμο τις καρότσας), να τα στείλεις για ιαλοβολη και αφού καθαριστούνε πλήρως τα στέλνεις για ηλεκτροστατική βαφή μαύρου χρώματος. Mόλις βαφτούνε και γίνουνε σαν καινούργια, έχεις φέρει μπαλάκια, λαστιχάκια, τσιμουχάκια και ότι άλλο χρειάζεται και ξεκινάς και τα περνάς στην καρότσα. Οποτε η καρότσα αποχωρίζεται από το φορείο και αρχικά στήνεται στα πόδια τις με μια παλιά ανάρτηση ώστε με το πέρας του χρόνου στα συνεργεία να μην κάτσει. Μετά προχωράς με μοτέρ, σασμάν. Εκεί προχωρώντας και βλέποντας αλλα πάντα σε γνωστη. Όπως έχω πει και ποιο πά λια, δεν γίνεται ένας μηχανικός η ένας φανοποιός να είναι γνωστες σε όλα τα αυτοκίνητα σε όλα τα μοτέρ. Το κάθε αμάξι έχει και τα μυστικά του οποτε και το καθένα θέλει τον γιατρό του.

Αφού τελειώσεις με τα μηχανικά το αμάξι πλέον έχει αρχίσει να παίρνει μια μορφή. Προχωράς με τον ηλεκτρολόγο. Ποτε μην αφήνεται μια παλιά πλεξούδα. Η πλεξούδα πρέπει πάντα να αλλάζεται γιατί στην καλύτερη περίπτωση θα είναι 20-25 χρονων και δεν αξίζει για 500 euro να κάνει tsizzz και να γίνουνε οι κόποι σου στάχτες. Μαγκιές του στιλ μην μασάς, η πλεξούδα δεν έχει ανάγκη και άλλες τέτοιες μαλακίες είναι για ηλίθιους.

Στο τέλος φτάνεις στον ταπετσέρη ο οποιος θα ασχοληθεί με το εσωτερικό αλλα και το εξωτερικό του αυτοκινητου και εκεί πρέπει να δείξετε ιδιαίτερη σημασία γιατί ο ταπετσέρης είναι που ασχολείται με την λεπτομέρεια, όπως υφάσματα εποχής με το κατάλληλο χρώμα, κλπ. Επισης διαφορα ταμπελάκια εργοστασιακά που πρέπει να κολληθούνε στα σωστά μέρη μέσα στα καπό και στις πόρτες, και άλλες μικρές λεπτομέρειες που θα δείξουνε ποσο ασχοληθήκατε με το όλο project ώστε να δείχνει όσο ποιο τέλειο γίνεται.

Εγώ προσωπικά όταν κάνω ένα restoring ασχολούμαι με τα πάντα. Όπως είπα στην αρχή αυτό απαιτεί χρόνο που πολλές φορες θα σας φέρει σε διαμάχη με το έτερον ήμισυ και χρήμα που πάλι θα σας φέρει σε διαμάχη με το έτερον ήμισυ. Οποτε φροντίστε τα νεύρα σας. Εμενα προσωπικα μου αρέσει το "racestoration" που όμως για κάποιον που δεν έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο δεν του το συνιστώ.

Tέλος θα ήθελα να συμπληρώσω ότι ένα restoration η ένα " racestoration" στοιχίζει 2 φορες παραπάνω από ένα έτοιμο αυτοκίνητο που ενδεχομένως μπορεί να βρείτε στο εξωτερικό. Οποιος σας πει το αντίθετο για εμενα δεν γνωρίζει τον χώρο καλά.

ΑΥΤA ΑΠΌ ΕΜΕΝΑ
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-08, 18:35
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
O Δημήτρης τα είπε ΟΛΑ και αναλυτικά.
Να προσθέσω μόνο στο θέμα της επιλογής των μαστόρων ότι θα πρέπει να προσέξετε σε ενδεχόμενη ανακατασκευή, να έχουν τα απαραίτητα μέσα. Σουβλα κτλ, αλλιώς θα γινουν συμβιβασμοί...
μια ανακατασκευή πηγαίνει εως 3 φορές ενα έτοιμο, αλλά δεν συγκρίνεται με την χαρά που κάνεις οταν επιτέλους είναι έτοιμο και με το γεγονός ότι ξέρεις τα πάντα γι αυτό που έφτιαξες.
Το racestoration είναι μια άλλη ιστορία που απαιτεί ακόμα περισσότερο ψάξιμο, και ακόμα πιο εξειδικευμένους μαστόρους και ενστικτο αποφυγής μαθυτευόμενων μάγων - γκουρού, που έχει γεμίσει ο χώρος τελευταία.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-08, 18:45
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Εγω παρολο που πιθανο μεχρι τελος του χρονου να παρω αλλο αμαξακι αποφασισα να κρατησω την γριουλα μου...προς το παρον θα της αλλαξω μοτερακι να λειτουργει πιο σωστα αλλα ονειρο μου ειναι καποια στιγμη να την κανω μια καινουρια Αlpina Β6 2,8
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg b62.jpg (98,7 KB, 91 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-03-08, 19:11
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Αφού το αυτοκίνητο σου είναι γνήσιο και με matching numbers σε πλαίσιο - κινητήρα, κράτα το όπως είναι, και πάρε με 500 ευρώ ενα άλλο Ε21 και πειραματίσου.
Ετσι και αλλιώς για να το κάνεις σωστά θα πρέπει να το φτιάξεις όλο από την αρχή, και στο τέλοςθα φτιάξεις μια ρεπλίκα.
Ειναι κρίμα να χαλάσεις ενα σωστό αυτοκίνητο, πάρε ενα άλλο και φτιάξε το. Από τις φωτο το δικό σου δεν δείχνει να χρειάζεται κάτι, σωστό είναι και κουκλί, κράτα το έτσι.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-03-08, 19:18
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Είμαι μικρός ακόμα για να διαθέσω λεφτά για ανακατασκευή αλλά δεν κρύβω ότι είναι ενα απο τα όνειρα μου,που γυρίζει στο κεφάλι μου τακτικά...Εγώ είμαι λάτρης της αντίκας για διάφορους και ποικίλους λόγους...Ενα BMW 507 roadster ή ένα 503 ή ένα Ε9 3.0 CSL ή ένα 700 SL....Ax...Όνειρα...Για όσους θέλουν κάποια info σχετικά ας ανατρέξουν στο http://www.bmwinfo.com/33000.html Τον τελευταίο καιρό έχω σταμπάρει κάποια 2002 και 1602 εδώ στη γειτονιά και τα περίχωρα...Όμως ενώ τα πουλάνε σε προσιτές τιμές οικονομικά ακόμα και για μένα αυτή τη στιγμή δεν ξέρω τι καπνό φουμάρουνε σαν αυτονίνητα και υποψιάζομαι ότι θα είναι σάπια και δεν θα αξίζουν μια....Μπορεί καποιος σχετικός με 1602 και 2002 να με βοηθήσει λιγάκι?χιχιχι!Help me please!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-03-08, 19:21
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Οτι θέλεις στείλε πμ...
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.