Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 6 > Σειρά 6 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-15, 21:11
DrF Ο χρήστης DrF δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 06-08-2015
Μηνύματα: 5
DrF is on a distinguished road
BMW 640d Coupe (F13)

Καλημέρα σε όλους.

Κάτοχος BMW 640d Coupe F13, αγορασμένο μεταχειρισμένο από Γερμανία (3ετίας σε κατάσταση καινούργιου-accident-free) μαύρο με μαύρο δέρμα και 19άρες ζάντες.
Πρώτη φορά κάτοχος BMW, πρώτη φορά κάτοχος diesel. Θεωρώ πως είναι από τα πιο όμορφα αυτοκίνητα ever (προσωπική γνώμη βέβαια). Ροπή φορτηγού, κόφτης στις 5300. Εκπληκτικό αυτόματο 8αρι κιβώτιο (ZF).

Sτους 4,5 μήνες που έχω το αυτοκίνητο, έχω κάνει τα εξής από βελτιώσεις:
Εξάτμιση Supersprint από το μεσαίο και πίσω.
Για όσους θέλουν θόρυβο είναι σκέτη απογοήτευση. Δεν υπάρχει τίποτα παραπάνω από το εργοστασιακό επίπεδο θορύβου (δηλαδή δεν ακούς τίποτα). Εμένα μου αρέσει μιας και σκοπό είχα την απόδοση κι όχι τον θόρυβο. Βέβαια, δεν κέρδισα τίποτα από απόδοση μόνο με την εξάτμιση, απλά την έβαλα για το πρόγραμμα που μπήκε στη συνέχεια.

Water-methanol injection της AEM.
Χαρακτηριστικό με αυτά τα συστήματα είναι πως στα diesel δουλεύουν χωρίς να χρειάζεται να πειράξεις το πρόγραμμα. Το δουλεύω με τηλεχειριστήριο (όποτε θέλω το ανοίγω, όποτε θέλω το κλείνω) και ο εγκέφαλός του παίρνει σήμα από τον MAF (το έψαξα αρκετά, σήμα από τον MAP δεν έχει νόημα γιατί το μοτέρ έχει ίδιες πιέσεις από χαμηλά μέχρι πολύ ψηλά, οπότε ουσιαστικά θα ψέκαζε σαν on-off κι όχι ανάλογα με το φορτίο).
Δοκιμές στον ίδιο δρόμο με και χωρίς το σύστημα έδειξε σχεδόν 1 δευτερόλεπτο διαφορά σε άνοιγμα με 5η από 100-170km/h. Επειδή δεν έβρισκα μεθανόλη, οι δοκιμές έγιναν με 40% βιοαιθανόλη/60% νερό. Δυστυχώς επειδή δεν υπάρχει ούτε για δείγμα μεταλλικό κολλάρο μετά το ιντερκούλερ, το έβαλα πάνω στην πεταλούδα. Το κακό με αυτό είναι πως βρίσκεται μετά τον αισθητήρα θερμοκρασίας αέρα εισαγωγής, οπότε ουσιαστικά δεν διαβάζει ο εγκέφαλος την πτώση θερμοκρασίας που προκαλεί ο ψεκασμός. Άρα, η απόδοση νομίζω πως δεν είναι η μέγιστη που θα μπορούσε να έχει (περισσότερα πιο κάτω).

Επαναπρογραμματισμός ECU
Για πρόγραμμα πήγα Σλοβακία (με αφορμή ένα ταξίδι) και το έκανα στους Profituning (www.profituning.sk).
Σε εργοστασιακή μορφή έβγαλε (δυναμόμετρο MAHA) 299 άλογα. Με ενεργοποιημένο το water-methanol (βιοαιθανόλη), πήγε 330 άλογα (χωρίς καμία αλλαγή στο πρόγραμμα). Τελικά και μετά από προγραμματισμό του εγκεφάλου, βγάλαμε 384 άλογα. ΟΜΩΣ, η θερμοκρασία αέρα εισαγωγής στο δυναμόμετρο έφτανε τους 109 βαθμούς. ΤΡΑΓΙΚΟ, το ιντερκούλερ είναι για πέταμα. Στο δρόμο και σε σύντομα ανοίγματα 4η-5η, η θερμοκρασία αέρα φτάνει άνετα στους 80 βαθμούς!

Πιστεύω πως με ένα καλό ιντερκούλερ και ελάττωση 25-30 βαθμούς στην θερμοκρασία εισαγωγής θα είμαι κοντά στα 400 άλογα. Το αυτοκίνητο σπινιάρει με 4η σε ευθεία, και γενικά αποδίδει εντυπωσιακά!! Η πίεση υπερπλήρωσης είναι 2.2bar (μετρημένο με διαγνωστικό στο δρόμο).

Επόμενα στάδια:

1. Μεταφορά του water-methanol injection πριν τον αισθητήρα θερμοκρασίας αέρα.

2. Αγορά intercooler. Σήμερα έβγαλα το εργοστασιακό ιντερκούλερ. Δυστυχώς ο χώρος είναι δραματικά μικρός!! Είχα σκοπό να στείλω το ιντερκούλερ για ανακαταστευή, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να φτιαχτεί από κάποιον ιντερκούλερ για τον διαθέσιμο χώρο. Οπότε, μένει μόνο η πανάκριβη επιλογή της WagnerTuning (http://www.wagner-tuning.uk/200001069.html). Αν και αναφέρεται σε 535d F10, μελετώντας τις διαστάσεις είδα πως μπαίνει και στο δικό μου (και το εργοστασιακό ιντερκούλερ άλλωστε είναι ακριβώς τα ίδια). Θα παραγγελθεί στα τέλη Αυγούστου όταν ανοίξουν τα καταστήματα από τις καλοκαιρινές διακοπές.

3. Turbo upgrades. Έχω ήδη προμηθευτεί τις 2 εργοστασιακές τουρμπίνες (μεταχειρισμένες από Γερμανία με 8.000χλμ) και θα σταλούν για ανακατασκευή (μεγαλύτερες). Άγνωστο αν και πως θα αποδώσουν.

Στόχος περίπου τα 450 άλογα, διατηρώντας τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου (χωρίς να βγει το DPF, χωρίς θόρυβο, χωρίς κάπνα).
Υπάρχουν και κάποια άλλα σχέδια που ετοιμάζω, όπως να ανεβάσω λίγο την πίεση με τις εργοστασιακές τουρμπίνες.

Αυτά προς το παρόν.
Καλώς σας βρήκα!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-15, 21:12
DrF Ο χρήστης DrF δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 06-08-2015
Μηνύματα: 5
DrF is on a distinguished road
Μερικές φώτο του αυτοκινήτου.....












Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-15, 21:13
DrF Ο χρήστης DrF δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 06-08-2015
Μηνύματα: 5
DrF is on a distinguished road
Και μερικές ακόμη...














Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-08-15, 00:19
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Φιλαράκι καλως όρισες και καλή διαμονή...Από άλλο πλανήτη το εργαλείο σου να το χαίρεσαι

Πολύ περίεργο πάντως να σηκώνει 110 βαθμούς στην εισαγωγή του αέρα, εκτός κι αν το δυναμόμετρο δεν είχε επαρκή και στοχευμένη ροή αέρα για έναν τέτοιο τουρμπο κινητήρα diesel...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-08-15, 01:33
DrF Ο χρήστης DrF δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 06-08-2015
Μηνύματα: 5
DrF is on a distinguished road
Το είδα με τα μάτια μου, όταν έβαλε το διαγνωστικό (Autocom). Είχε έναν τεράστιο ανεμιστήρα, παρόλα αυτά δεν υπάρχει ανεμιστήρας σε δυναμόμετρο που να μπορεί να εξομοιώσει την ροή σε ταχύτητες 150-190χλμ (οι δυναμομετρήσεις έγιναν με 6η).
Στον δρόμο επανειλημμένως βλέπω θερμοκρασίες ακόμη και 80οC, και μιλάω για ανοίγματα 4η έως λίγο 6η (λίγα δευτερόλεπτα δηλαδή).
Σήμερα έβαλα ένα καινούργιο εργοστασιακό ιντερκούλερ. Το παλιό πάντως δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο (φοβήθηκα μήπως είχε πολύ λάδι από αναθυμιάσεις, αλλά δεν βρήκαμε σχεδόν τίποτα).
Οι υψηλές θερμοκρασίες μπορεί να σχετίζονται και με υπερβολική πίεση από τις τουρμπίνες. Θα δείξει σιγά σιγά...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-08-15, 14:43
Το avatar του χρήστη Α8hnaios
Α8hnaios Ο χρήστης Α8hnaios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Μηνύματα: 637
Α8hnaios will become famous soon enough
Καλοταξιδο το θηρίο γιατρέ..!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-08-15, 18:07
DrF Ο χρήστης DrF δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 06-08-2015
Μηνύματα: 5
DrF is on a distinguished road
Πάρθηκε η απόφαση και θα μπει παράλληλος εγκέφαλος AEM F/IC8, με σκοπό την αύξηση της πίεσης χωρίς σφάλματα, λαμπάκια κλπ.

Μερικές φώτο από τον χώρο του μοτέρ, όπου όλα φαίνονται εργοστασιακά εκτός από την τοποθέτηση του δοχείου για το water injection. Στην τελευταία φαίνεται και ο εγκέφαλος ρύθμισης ψεκασμού του water injection.










Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.