Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-12-08, 17:25
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Group Buy - ESS TS2 supercharger

Λοιπόν...

η τιμή της ESS για το κιτ είναι €6.235 + ΦΠΑ Τιμολογίου + Τελωνείο. Κάτι που σημαίνει περίπου στα €8.400 τελική τιμή.

http://www.esstuning.com/default.asp...ubcat2=229&id=

'Εχω προσφορά για €6.000 Τελική τιμή με τιμολόγια και εγγύηση αν μαζευτούμε 5 σοβαρά ενδιαφερόμενοι.

Μιλάω για το TS2 8.0 psi Standard Kit. Χωρίς +

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για TS2+ (τροχαλία για 8.5 psi + εκκεντροφόρους F1, κλπ) μπορώ να πάρω ξεχωριστή προσφορά και για αυτά.

Οι 2 ενδιαφερόμενοι υπάρχουν ήδη (εγώ Ε60 + άλλος 1 με Ε60)
Μένουν άλλοι 3.

Αν μαζευτούμε παραπάνω από 5, τότε θα ζητήσω ακόμη καλύτερη προσφορά.

Όποιος ενδιαφέρεται ας το δηλώσει εδώ. Η τιμή αυτή θα ισχύει για 5 τεμάχια και μέχρι 15 Ιανουαρίου. Αν δεν τα καταφέρουμε μέχρι τότε, θα ζητήσω νεότερη προσφορά.

Μην ζητάτε περαιτέρω λεπτομέρειες. Τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι. Ίσως να χρειαστεί να ανέβω εγώ (και όποιος άλλος θέλει μαζί μου) οδικώς στο Λονδίνο για παραλαβή-εκτελωνισμό-μεταφορά στα πάτρια εδάφη....

Επίσης, αν δεν έχετε δικό σας συνεργείο για την εγκατάσταση, θα ζητήσω προσφορά από γνωστό και αξιόπιστο συνεργείο και θα την αναφέρω εδώ. Μπορούμε να ζητήσουμε όλοι προσφορά από το δικό μας συνεργείο και να την προτείνουμε εδώ. Εξ άλλου η εγκατάσταση είναι πανεύκολη (plug n' play) και μπορεί να την κάνει ο καθένας μας ακόμα και μόνος του (έχουμε ήδη 1-2 παραδείγματα). Το σοβαρότερο θέμα είναι να γίνουν όλα με το σωστό τρόπο (καθαρισμός & στεγανοποίηση) και όχι απλά να μπουν και να βιδωθούν στη σωστή θέση.

Ακούω συμμετοχές....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 26-12-08 στις 17:29
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-12-08, 17:28
Το avatar του χρήστη mitsos_chania
mitsos_chania Ο χρήστης mitsos_chania δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Μηνύματα: 1.308
mitsos_chania has a spectacular aura aboutmitsos_chania has a spectacular aura about
το κιτ αυτο για τι κινητηρα ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-12-08, 17:37
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
το κιτ αυτο για τι κινητηρα ειναι?
M52TU/M54 - 2.2, 2.5, 2.8, 3.0

E46, E60, Z4

edit: η τιμή που αναφέρω είναι για Ε60 3.0L
Για Ε46, Ζ4 είναι από 100-400 ευρώ χαμηλότερη, ανάλογα με τον κυβισμό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 26-12-08 στις 17:50
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-12-08, 17:41
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Νομιζω οτι με το καταλληλο εγγραφο δεν εχει τελωνειο .Κατι ειχε βρει ο vanvic

Yγ νομιζω πιστοποιητικο euro 1 λεγεται
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-12-08, 17:58
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shido Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι με το καταλληλο εγγραφο δεν εχει τελωνειο .Κατι ειχε βρει ο vanvic

Yγ νομιζω πιστοποιητικο euro 1 λεγεται
Αν ισχύει κάτι τέτοιο εδώ, τότε θα ισχύει και στην Αγγλία, δεν νομίζω όμως...
Βαγγέλη τα φώτα σου!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-12-08, 18:29
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
Το euro 1 είναι μορφή τιμολογίου και το κατώτερο που μπορεί να κόψει ο Hans είναι 4000 Ε, οπότε να υπολογιστεί το ΦΠΑ και ο φόρος με βάση αυτό.
__________________
Ε39 Μ5
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-12-08, 18:45
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από santo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το euro 1 είναι μορφή τιμολογίου και το κατώτερο που μπορεί να κόψει ο Hans είναι 4000 Ε, οπότε να υπολογιστεί το ΦΠΑ και ο φόρος με βάση αυτό.
χμμμ.... οπότε αν υποθέσουμε ότι υπολογίζουμε για TS2 για Ε60 είναι 6235 + 760 (4000χ19% φπα) + 1190 (4760χ25% τελωνείο για καινούργιο μηχανικό εξάρτημα αυτοκινήτου με βάρος μέχρι 30 κιλά) σύνολο 8.185 + μεταφορικά κανα 250αρι = Τελικό > 8435

Είναι σωστό αυτό? Πάνω-κάτω λέμε τώρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 26-12-08 στις 18:54
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-12-08, 19:04
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
αν είναι έστω και "στο περίπου" σωστό, τότε έχουμε πάνω-κάτω 40% διαφορά κόστους (6000Χ40%=8400)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 26-12-08 στις 19:07
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-12-08, 19:23
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
έτσι είναι ..
__________________
Ε39 Μ5
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-12-08, 19:57
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Eνδιαφέρομαι σοβαρά για το ts2+ (θα χρειαστώ και τους εκκεντροφόρους του) δεδομένου οτι φοράω τα καλούδια Supersrint.
Αν πιστευει κανείς οτι θα δουλέψει και το απλό TS2 με την εξαγωγή που έχω (έχω και τους παλιούς εκκεντροφόρους να ξαναβάλω εφόσον οι Schrick 1ου σταδίου δεν κάνουν για ESS), δεν με χαλάει και το απλό ΤS2.

Σχετικά με τον προγραμματισμό του εγκεφάλου, λένε οτι πρέπει να τους στείλεις τον δικό σου εκεί για να τον προαγραμματίσουν και στον ξαναστέλνουν.
Θυμούμενος το τί έπαθε ο "δικός μας" Paris320 (αν το γράφω σωστά), σκέφτομαι να αγοράσω έναν νεταχειρισμένο και να τους τον στείλω και να κρατήσω τον δικό μου (δεν ξέρεις ποτέ τί γίνεται...)

Σε κάθε περίπτωση για να προχωρήσω χρειάζομαι την διαβεβαίωσή της ΕSS οτι το kit θα είναι plug&play στο Ζ3, δηλαδή δεν θα χρειαστούν "πατέντες".
Το γράφω γιατί κάποιος ανέφερε οτι σε Ζ4 υπήρξαν προβλήματα στην τοποθέτηση.
Συνεργείο για την τοποθέτηση έχω.

Σχετικά με την εισαγωγή, έχω ρωτήσει τον εκτελωνιστή μου και -σίγουρα- δεν υπάρχει εκτελωνισμός με την έννοια που τον γνωρίζουμε.
Η Νορβηγία είναι "χώρα προτίμησης" στην ΕΕ και το μόνο που χρειάζεται είναι το πιστοποιητικό Euro 1 που λογικά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα να το εκδόσει η ESS.
Αυτό που πληρώνεις στην εισαγωγή είναι ΦΠΑ επι της αξίας C+F (κόστος κτήσης+μεταφορικά) και κάτι μικροέξοδα (όχι πάνω απο 50 ευρώ).\

Γιατί όμως λέτε να πάτε να τα παραλάβετε Αγγλία ?
Γιατί να μην τα στείλουν απ'ευθείας Ελλάδα ?


Shido τί λες?
Λές να υπάρχει καμιά ασυμβατότητα με τα υπόλοιπα (πεταλούδα, τροχαλίες) που "φοράω"?
Για τους εκκεντροφόρους ξέρω, μου'χεις πεί.

Αντε πάλι υπολογισμοί και αϋπνίες απόψε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.