Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 18-01-12, 19:51
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντίστοιχα είναι τα πράγματα και στην ανάρτηση, η λίγο καλύτερη αμεσότητα που προσφέρει μια καλή aftermarket ανάρτηση μπορεί να σε σώσει σε έναν ελιγμό αποφυγής, αντίστοιχα τα 10 άλογα παραπάνω μπορεί να σε "βγάλουν" σε μια προσπέραση που κακώς υπολόγισες γιατί αυτά τα 3-4 μέτρα λιγότερα που θα χρειαστούν μπορέι να φανούν σωτήρια, ένα roll cage θα σε βγάλει από μέσα σίγουρα σώο σε ένα ατύχημα κ.ο.κ. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τα μετατρέψουμε σε αγωνιστικά; Όχι. Ότι κάνουμε το κάνουμε επειδή μας αρέσει, τα υπόλοιπα περισσεύουν.
Στην προκειμένη περίπτωση ο φίλος μιλάει για φρένα 1600 ευρώ, που έκαναν μικρή διαφορά τελικά. ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει αν τα φρένα αυτά σταματάνε το αμάξι σε μικρότερη απόσταση, ποιός το μέτρησε για να το πει αυτό με σιγουριά; Σπάνια πέφτει η απόσταση ακινητοποίησης του οχήματος αλλάζοντας φρένα σε ένα αμάξι με ήδη καλά φρένα, συνήθως η αντοχή αυξάνεται γιατί ο μεγάλος δίσκος έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα και η αλουμινένια δαγκάνα αποβάλει πιο γρήγορα θερμότητα.Και κανείς δεν ξέρει τι συμπεριφορά θα έχει το αμάξι σε οριακό φρενάρισμα με τους εμπρός τροχούς σε γωνία.
Ποτέ δεν ήμουν αρνητικός σε κάθε είδους βελτίωση, φαίνεται άλλωστε και στο αμάξι μου, το να προσπαθούμε όμως να βαφτίσουμε τη μανία μας να αλλάζουμε πράγματα, επειδή μας αρέσει, ανάγκη, και να λέμε ότι ειναι για την ασφάλεια μας, δεν το δέχομαι. Φιλικά.
Nick,δέν λέω ότι πρέπει να αλλάξουμε ανάρτηση,φρένα και όλα αυτά που ανέφερες τα οποία όντως μπορεί να σε βγάλουν απο μιά δύσκολη στιγμή,σίγουρα δέν είναι ανάγκη,σίγουρα τα κάνουμε και γιατί μας ευχαριστούν,εγώ δέν καταλαβαίνω τη φράση σου "δέν αξίζει τον κόπο", απο τη στιγμή που υπάρχει βελτίωση σοβαρή αξίζει το κόπο,εάν θυμάμε καλά η PSS9 περίπου 1600ευρώ έχει,αυτή θα άξιζε το κόπο;ποιά βελτίωση αξίζει τελικά;δυστυχώς είναι ακριβό σπόρ και το ξέρεις.
Έχω αλλάξει τέσσερα ζευγάρια τετραπίστονες,δέν θα τα συγκρίνω με τα φρένα της μάνας του που ήταν ανύπαρκτα,θα συγκρίνω τα τελευταία που έβαλα με αυτά που έχω τώρα,λοιπόν φορούσα 300άρηδες δίσκους με τετραπίστονες της hi-spec motorsport και στάνταρ δίσκους πίσω με τακάκια ferodo racing,τώρα μπροστινοι δίσκοι 320 χαραχτοί απο evo με τη στάνταρ μπροστινή δαγκάνα του evo και πίσω 320 στάνταρ δίσκοι evo με τη τετραπίστονη που φοράνε μπροστά τα 350Ζ,σωληνάκια υψηλής παντού,μεγαλύτερη αντλία,υγρα lockheed 5.1,mintex racing τακάκια και μπόμπα αζώτου,η διαφορά είναι χαοτική στα πάντα,στο σταμάτημα,στη πίεση για ώρα,σε ότι θές,δέν υπάρχει καμία σύγκριση,αυτό που λαμβάνω αξιζει με τα χίλια,το κόστος τώρα είναι ένα άλλο θέμα.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-01-12, 19:56
Lambros Ο χρήστης Lambros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 294
Lambros is on a distinguished road
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να έρθουν πιό έξω οι δαγκάνες,μεγαλύτερη διάμετρος δίσκου άρα πρέπει να έρθουν πιό έξω.
Και πάλι δεν κατάλαβα ... Τί κόστος έχουν αυτοί οι αποστάτες??(Είναι άσχετοι με τους κλασσικούς αποστάτες τροχών,σωστά??)
__________________
Member of RAA (Rulesss Approved Association)
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-01-12, 20:15
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lambros Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι δεν κατάλαβα ... Τί κόστος έχουν αυτοί οι αποστάτες??(Είναι άσχετοι με τους κλασσικούς αποστάτες τροχών,σωστά??)
Είναι άσχετοι με τους αποστάτες των τροχών,η δαγκάνα δέν βιδώνει πλέον στη βάση που υπάρχει στο άκρο,εκεί βιδώνει ο αποστάτης και η δαγκάνα πάνω σε αυτόν,έτσι η δαγκάνα βγαίνει πιό έξω,δές τη φωτό.

http://www.google.gr/imgres?q=brembo...:0&tx=99&ty=65
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike21 : 18-01-12 στις 20:18
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 18-01-12, 20:42
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nick,δέν λέω ότι πρέπει να αλλάξουμε ανάρτηση,φρένα και όλα αυτά που ανέφερες τα οποία όντως μπορεί να σε βγάλουν απο μιά δύσκολη στιγμή,σίγουρα δέν είναι ανάγκη,σίγουρα τα κάνουμε και γιατί μας ευχαριστούν,εγώ δέν καταλαβαίνω τη φράση σου "δέν αξίζει τον κόπο", απο τη στιγμή που υπάρχει βελτίωση σοβαρή αξίζει το κόπο,εάν θυμάμε καλά η PSS9 περίπου 1600ευρώ έχει,αυτή θα άξιζε το κόπο;ποιά βελτίωση αξίζει τελικά;δυστυχώς είναι ακριβό σπόρ και το ξέρεις.
Έχω αλλάξει τέσσερα ζευγάρια τετραπίστονες,δέν θα τα συγκρίνω με τα φρένα της μάνας του που ήταν ανύπαρκτα,θα συγκρίνω τα τελευταία που έβαλα με αυτά που έχω τώρα,λοιπόν φορούσα 300άρηδες δίσκους με τετραπίστονες της hi-spec motorsport και στάνταρ δίσκους πίσω με τακάκια ferodo racing,τώρα μπροστινοι δίσκοι 320 χαραχτοί απο evo με τη στάνταρ μπροστινή δαγκάνα του evo και πίσω 320 στάνταρ δίσκοι evo με τη τετραπίστονη που φοράνε μπροστά τα 350Ζ,σωληνάκια υψηλής παντού,μεγαλύτερη αντλία,υγρα lockheed 5.1,mintex racing τακάκια και μπόμπα αζώτου,η διαφορά είναι χαοτική στα πάντα,στο σταμάτημα,στη πίεση για ώρα,σε ότι θές,δέν υπάρχει καμία σύγκριση,αυτό που λαμβάνω αξιζει με τα χίλια,το κόστος τώρα είναι ένα άλλο θέμα.
Όταν λες μαμά φρένα εννοείς μαμά Ε21;;; Θα ήταν τελείως άτοπη η σύγκριση. Εκτός αυτού έχεις να σταματήσεις 340 άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 18-01-12, 20:54
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Θα κάνω άλλο ένα απανωτό post, για να ξεκαθαρίσω κάτι. Ίσως προκύπτει τόση ώρα ότι είμαι αρνητικός στην επέμβαση του φίλου που άνοιξε το thread. Αρνητικός δεν είμαι, αλλά και από την άλλη, θα περίμενα να διαβάσω ένα ΠΟΛΥ καλύτερο review για αυτά τα φρένα, και ειδικά από τη στιγμή που έχουν τοποθετηθεί σε ένα αμάξι που θεωρητικά δεν μπορεί να τα εκμεταλευτεί στο έπακρο. (Δεν θα χρειαστεί πχ να κάνουν φρενάρισμα από τα 250 χιλιόμετρα όπως ένα 135i, και έχουν να αντιμετωπίσουν και μικρότερο βάρος). Το να διαβάζω ότι χρειάστηκαν τελικά 2 χρόνια για να βγει το συμπέρασμα ότι αξίζουν τα λεφτά τους, δεν με ικανοποιεί. Ή αυτά δεν είναι αυτό που περιμένει κάποιος να είναι, ή τα μαμά ήταν ήδη πολύ καλά, έτσι όπως το σκέφτομαι εγώ. Από το review ξεκίνησε το όλο θέμα, και όχι από την ... αρνητική μου ενέργεια, και είδα ότι δεν είμαι ο μόνος μου που το εξέλαβε έτσι το review.
Άλλωστε θα ήταν τραγική ειρωνεία να είμαι αρνητικός εγώ στις επεμβάσεις, καθώς δεν έχει μείνει βίδα μαμά στο αμάξι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-01-12, 20:54
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λες μαμά φρένα εννοείς μαμά Ε21;;; Θα ήταν τελείως άτοπη η σύγκριση. Εκτός αυτού έχεις να σταματήσεις 340 άλογα...
Για αυτό ακριβώς δέν τα συγκρίνω,η σύγκριση είναι μεταξύ των 300άριδων με τις hi-spec και αυτών που έχω τώρα και πραγματικά δέν υπάρχει καμία σχέση σε τίποτα,οι διαφορές είναι τεράστιες,αυτό που θέλω να πώ είναι ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά με αυτά τα κίτ η οποία μεγαλώνει όσο τα ζορίζεις και πιστέυω απο την εμπειρία που έχω μετά απο 4 διαφορετικά σέτ ότι όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερα σε συνδιασμο πάντα με τα περιφερειακά(υγρά,σωληνάκια,αντλία)
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-01-12, 01:04
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κάνω άλλο ένα απανωτό post, για να ξεκαθαρίσω κάτι. Ίσως προκύπτει τόση ώρα ότι είμαι αρνητικός στην επέμβαση του φίλου που άνοιξε το thread. Αρνητικός δεν είμαι, αλλά και από την άλλη, θα περίμενα να διαβάσω ένα ΠΟΛΥ καλύτερο review για αυτά τα φρένα, και ειδικά από τη στιγμή που έχουν τοποθετηθεί σε ένα αμάξι που θεωρητικά δεν μπορεί να τα εκμεταλευτεί στο έπακρο. (Δεν θα χρειαστεί πχ να κάνουν φρενάρισμα από τα 250 χιλιόμετρα όπως ένα 135i, και έχουν να αντιμετωπίσουν και μικρότερο βάρος). Το να διαβάζω ότι χρειάστηκαν τελικά 2 χρόνια για να βγει το συμπέρασμα ότι αξίζουν τα λεφτά τους, δεν με ικανοποιεί. Ή αυτά δεν είναι αυτό που περιμένει κάποιος να είναι, ή τα μαμά ήταν ήδη πολύ καλά, έτσι όπως το σκέφτομαι εγώ. Από το review ξεκίνησε το όλο θέμα, και όχι από την ... αρνητική μου ενέργεια, και είδα ότι δεν είμαι ο μόνος μου που το εξέλαβε έτσι το review.
Άλλωστε θα ήταν τραγική ειρωνεία να είμαι αρνητικός εγώ στις επεμβάσεις, καθώς δεν έχει μείνει βίδα μαμά στο αμάξι μου.
Παρεξήγησες το αρχικό μήνυμα φοβάμαι... Ποτέ δεν είπα πως χρειάστηκα 2 χρόνια να βγάλω συμπέρασμα, το θέμα δεν θα το άνοιγα καν, αν δεν με προέτρεπε ο φίλος συμφορουμίτης giannis που ήθελε να διαβάσει κάποια πράγματα...
Για την ακρίβεια, το πρώτο ποστ είναι κολάζ αυτών που είχα γράψει στο 4tforum τότε και λιγότερο τωρινές εντυπώσεις.
Οπότε, μάλλον σε ένα φόρουμ είναι εύκολο να παρεξηγηθούν κάποια πράγματα, τείνουμε κιόλας όλοι μας να διαβάζουμε βιαστικά. Αν δείτε, το γράφω ξεκάθαρα και στο πρώτο μήνυμα...
Τέλος, θεωρώ η κουβέντα είναι άτοπη, αν επιμένουμε στο αν αξίζει ή όχι: με την ίδια λογική, και η κατοχή μιας BMW δεν αξίζει. Μια χαρά κάνεις την δουλειά σου με ένα i30 που την αντιγράφει και στην εμφάνιση!

Γι' αυτό και το review μου δεν είχε ίσως το βάθος που θα επιθυμούσαν κάποιοι, ήταν σκόρπιες εντυπώσεις περισσότερο, παρά αναλυτική παρουσίαση. Μην ξεχνάμε πως δεν είμαι και πολύ ενεργό μέλος του φόρουμ, οπότε δεν γνωρίζω και τι να περιμένω ή τι περιμένετε κι από εμένα.

Ελπίζω να λύθηκε κι αυτή η παρεξήγηση.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-01-12, 02:20
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη βαράτε το κεφάλι σας παιδιά...μόνο αποστάτες χρειάζονται. Η δαγκάνα είναι ίδια σε όλα πλην του 330 για πίσω.

(Μπροστά είναι άλλες οι δαγκάνες φυσικά)
Για ποιό λόγο να βάλεις αποστάτες????Αφού τα φρένα πίσω απο 325 (294x19) κάθονται κουτί....είναι βγάλε-βάλε μετατροπή...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-01-12, 13:38
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis E46 Cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιό λόγο να βάλεις αποστάτες????Αφού τα φρένα πίσω απο 325 (294x19) κάθονται κουτί....είναι βγάλε-βάλε μετατροπή...
Όχι αποστάτες τροχών. Αποστάτη δαγκάνας. Brake carrier (το Brake caliper είναι ίδιο όπως και όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα).
Είναι το νούμερο 2.
Αλλιώς δεν μπαίνουν οι δίσκοι 294mm όπως είναι σε 318-320 (2.2).

http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...ke_pad_sensor/

http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...ke_pad_sensor/
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-01-12, 13:52
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι αποστάτες τροχών. Αποστάτη δαγκάνας. Brake carrier (το Brake caliper είναι ίδιο όπως και όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα).
Είναι το νούμερο 2.
Αλλιώς δεν μπαίνουν οι δίσκοι 294mm όπως είναι σε 318-320 (2.2).

http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...ke_pad_sensor/

http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...ke_pad_sensor/
Θα αγόραζε κάποιος φρένα κομπλέ και δεν θα έπερνε τις βάσεις δαγκάνας???
Στην ουσία έτσι πωλούνται παντού όπου κι αν ρωτήσεις.....
Νομίζω ρίξαμε την συζήτηση στα επίπεδα 10 χρονου παιδιού....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.