Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-10, 15:27
kakwskeimena Ο χρήστης kakwskeimena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2008
Μηνύματα: 72
kakwskeimena is on a distinguished road
μεταχειρισμενο Z4 2.2 vs. 2.0 ??? τι να παρω??

Παιδια καλησπερα..!

Με τις τεραστιες πτωσεις στις τιμες των μεταχειρισμενων, πλεον παιρνεις Ζ4 2.0 κοντα στα 20κ, και 2.2 κατω απο 20κ.

Ξερω οτι εχει ξαναγινει αντιστοιχο τοπικ, αλλα νομιζω οτι πλεον εν μεσω κρισης μιλαμε σε αλλο value for money κ θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας, γιατι στο διλημμα αυτο ειμαι και εγω:

μεταχειρισμενη Ζ4 2.0 2006, με κανενα 50αρι χιλιαδες χλμ, κοντα στα 20κ ευρω,
ή Ζ4 2.2 2004-5, με αντιστοιχα χιλιομετρα, κοντα στα 18κ ευρω?????

Τομεις που ενδιαφερουν: 1) ταχυτητα 2)fun to drive (να πεταει κ τους κωλους της!)
3) κοστος συντηρησης 4)καταναλωση και αξιοπιστια

Αρχιστε παιδια, ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-10, 15:32
Το avatar του χρήστη HULK
HULK Ο χρήστης HULK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2009
Μηνύματα: 151
HULK is on a distinguished road
Παρε την ποιο φτηνη 2.0 και μετα απο λιγο βαλε μια μηχανη 3.0 με τα 231 αλογα και αστην δηλωμενη 2.0
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-06-10, 17:07
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HULK Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε την ποιο φτηνη 2.0 και μετα απο λιγο βαλε μια μηχανη 3.0 με τα 231 αλογα και αστην δηλωμενη 2.0
ΝΑΙ ΝΑΙ...ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΦΥΛΑΚΗ.....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-06-10, 23:35
mit$o$ Ο χρήστης mit$o$ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Μηνύματα: 13
mit$o$ is on a distinguished road
Καταρχήν θα ήθελα να χαιρετήσω όλα τα μέλη και τους διαχειριστές αυτού του forum. Είναι το πρώτο μου post, και ελπίζω να μην κουράσω.

Όσον αφορά το θέμα μας, δηλαδή μεταξύ των 2 εκδόσεων της Ζ4,βρίσκομαι στο ίδιο δίλλημα. Στο θέμα της τιμής έχω δει να παίζουν διαφορές ακόμα και 4.000 μεταξύ τους. Σχετικά με τις επιδόσεις σου παραθέτω αυτά τα link:

http://www.zeperfs.com/en/fiche1431-bmw-z4-2-0i.htm
http://www.zeperfs.com/en/fiche1231-bmw-z4-2-2i.htm

...με αναλυτικά χαρακτηριστικά των 2 μοντέλων, ενδιάμεσες επιταχύνσεις κτλ. Θα διαπιστώσεις από τα νούμερα, ότι το 2.0 και το 2.2 έχουν πολύ μικρές διαφορές. Ότι χάνει η 2.0 σε άλογα(σε σχέση με την 2.2) το κερδίζει από το πολύ σφικτό, σε κλιμάκωση, κιβώτιο που έχει. Πάνω κάτω έχουν τις ίδιες ρεπρίζ. Τώρα το κατά πόσο πάει, και κατά πόσο εύκολα μπορεί να διώξει την ουρά...Το πρώτο είναι καθαρά υποκειμένικο και κατα την γνώμη μου θα κινείται αξιοπρεπώς και με τα 2 μοτέρ. Το δεύτερο λόγω έλλειψης μπλοκέ, αφήνει την τύχη του μόνο, στο κατά πόσο γλιστράει η άσφαλτος.

Εγώ, αν και βλέπω να αργώ να αποκτήσω την ζέτα, πιστεύω ότι συμφέρει η 2.2 λόγω:

1) Τιμής.
2) Αξιοπιστίας.
3) Ήχου κινητήρα.

Όσο για την κατανάλωση...αυτο που παίζει ρόλο είναι το πόσο βαρύ πόδι έχεις (το grand vitara 2.0lt μοντ.2007 με μόνιμη τετρακίνηση,το φέρνω μεσα στην Αθήνα με μικρό μποτιλιάρισμα και πόδι ΠΟΥΠΟΥΛΟ στα 9lt/100Km) . Πιστέυω έχουν περίπου ίδιες καταναλώσεις, μην κολλήσεις σε αυτό.

Ελπίζω να βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-06-10, 09:36
kakwskeimena Ο χρήστης kakwskeimena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2008
Μηνύματα: 72
kakwskeimena is on a distinguished road
Μητσο σε ευχαριστω πολυ, πολυ καλο πρωτο ποστ κ τεκμηριωμενο!! ηταν πολυτιμη βοηθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-10, 15:37
Το avatar του χρήστη sotirisl
sotirisl Ο χρήστης sotirisl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-03-2007
Μηνύματα: 171
sotirisl is on a distinguished road
επειδή ήμουν και εγώ σε παρόμοιο δίλλημα, το μόνο που μπορώ να σε συμβουλέψω είναι να αποφύγεις τις "ευκαιρίες" και τα παράλογα φτηνά... εξετάζοντας αυτοκίνητα δύο βδομάδες, αυτά που "χαρίζονταν" πάντα αποδεικνύονταν ότι είχαν κάποιο σοβαρό πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-10, 15:57
kakwskeimena Ο χρήστης kakwskeimena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2008
Μηνύματα: 72
kakwskeimena is on a distinguished road
Φιλε Σωτηρη, σε ευχαριστω για την απαντηση!!

Δεν βιαζομαι, ειμαι ψυχραιμος και εχω υπομονη και μετρητα!
Οποτε δεν ψαχνω την 'ευκαιρια' με την υποπτα πολυ χαμηλη τιμη, αλλα την Ζ4 με την τιμη κοντα στο μεσο ορο, που ωντας απουλητη καιρο, εμφανιζομενος εγω με μετρητα, μπορει να κανω μια χαμηλη προσφορα μετρητα και ισως την παρω!

Θεωρω οτι στους καιρους αυτους, κατι τετοιο ειναι πολυ πολυ πιθανο. Νομιζω οτι 2κ κατω απο την ζητουμενη τιμη ειναι δεδομενο πλεον, κ εχω ακουσει κ ακομα μεγαλυτερες εκπτωσεις! Τεσπα, γνωμες για 2.2 vs. νεοτερο 2.0 ???????????????
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-06-10, 16:02
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Το 2,0 είναι euro 4 or 5 ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-06-10, 16:06
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
θεωρω οτι μια διλιτρη ή 2.2...δυσκολα θα σε ικανοποιησει....αναζητησε τουλαχιστον μια 2.5...!οπως και να χει οι τιμες εχουν πεσει πολυ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-06-10, 17:10
kakwskeimena Ο χρήστης kakwskeimena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2008
Μηνύματα: 72
kakwskeimena is on a distinguished road
2.5 και 3.0 ειναι out of the question.. Ενταξει ρε παιδια, δεν μπορει να λεμε αργο ενα αμαξι με 150-170 αλογα κ 1.300 κιλα..

Μεταξυ 2.0 και 2.2 τι λετε?..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.