Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-09, 15:02
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
316 Ε46 vs 316 E90

Φίλοι μου,
Λόγω αλλαγή στα οικονομικά μου δεδομένα (μετά τον πρόσφατο γάμο μου και εν αναμονή του πρώτου μου παιδιού) και την αβεβαιότητα ως προς την φοροεισπρακτική πολιτική στο χώρο του αυτοκινήτου στο άμεσο μέλλον, μάλλον θα πρέπει να εγκαταλείψω τα σχέδια για αλλαγής του 316 Ε46 με κάποιο 2λίτρο Ε90 (απλό 320 ή μεταχειρισμένο 320si). Επειδή όμως σκέφτομαι το θέμα της παθητικής ασφάλειας τώρα που θα κουβαλάω και περισσότερες ζωές μαζί μου, διαπραγματεύομαι την ανταλλαγή του Ε46 με μεταχειρισμένο 316 Ε90 του 2006 με τα 115 άλογα με 50000χιλ. και τον βασικό εξοπλισμό. Χοντρικά πρέπει να δώσω περίπου +10000.
Θα ήθελα τις γνώσεις σας σχετικά με το αυτοκίνητο αυτό, π.χ.
 αν έχει βγάλει κάποια συγκεκριμένα προβλήματα που πρέπει να προσέξω?
 αν έχουν γίνει κάποιες αναβαθμίσεις και πότε (πέραν την αλλαγή του κινητήρα και το facelift)?
 τι καταναλώσεις έχει?
 ιδίως αν κάποιος που είχε πριν Ε46 και τώρα Ε90 σε 316 πιστεύει ότι αξίζει τον κόπο, ή είναι πεταμένα λεφτά?
Ξέρω ότι πάλι θα είμαι ανικανοποίητος λόγω τον κυβικών και την έλλειψη κάποιων έξτρα που θα ήθελα, αλλά πλέον μπήκαν κάποιες άλλες προτεραιότητες στην ζωή μου ( αγορά σπιτιού , γέννα σε ιδιωτικό, κτλ….).
Ελπίζω μόνο να μη είναι ακόμα πιο αργό λόγω αυξημένου βάρους αμαξώματος και ηλεκτρονικού γκαζιού...
Αναμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας……
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-05-09, 15:18
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Υ.Γ. που μπορώ να βρω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κινητήρα αυτού γιατί στο bmwheaven δεν έχει τους 1600κ.ε....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-05-09, 15:26
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Να σου ευχηθώ καταρχάς καλά γεννητούρια να έχετε.....

μιας και εγώ πολύ πρόσφατα απο Ε36 316 πήγα σε Ε90 316 μπορώ να σου δώσω κάποιες γενικές κατευθύνσεις. (αν και εγώ πήρα καινούργια την Ε90 με τα 122 άλογα).

1. καμία σχέση το αμάξι που έχεις με το Ε90. απλά αλλάζεις και όψη και μεγαλύτερη ασφάλεια και πιο καινούργιο αμάξι. Αυτοί είναι καοι οι πιο βασικοί λόγοι για να αλλάξεις.

2. Εμένα προσωπικά το δικό μου μου φαίνεται πιο αργό απο την Ε36 που είχα... (μέχρι τώρα έχω κάνει 5.000 Km ίσως αργότερα ανοίξει το μοτέρ, αλλά και πάλι....πόσο?)

3. η κατανάλωση κυμαίνεται για οδήγηση μέσα στην πόλη συνέχεια στα 10 λιτρα/100 (εσύ υπολόγιζε λίγο παραπάνω γιατί δεν θα έχει το σύστημα start/stop)

4. από ευστάθεια και αίσθηση απλά ΦΟΒΕΡΟ!!! ακόμα και με τη νορμάλ ανάρτηση το αμάξι είναι τραίνο....

5. απο πλεράς κινητήρων νομίζω στα 1.600 έχουν γίνει 3 updates με τελευταίο τον Ν43 με τα 122 άλογα και την τεχνολογία efficient Dynamic

6. απο προβλήματα ενδεχομένως νά έχεις κάποια ηλεκτορλογικά αλλά πολύ ασήμαντα. (πχ να σου ανάψει στιγμιαία το λαμπάκι του κινητήρα για λάθος καύση). Σοβαρά πολύ προβλήματα δεν είναι συνηθησμένο φαινόμενο.

7. για την ασφάλεια του παιδιού σου να σε ενημερώσω οτι η Ε90 έχει καθίσματα Isofix !!!!
για τα παιδικά καθισματάκια. αν δεν ξέρεις τι είναι αυτό, ψάχτο λίγο.......

αυτά τα λίγα απο εμένα και αν θες και τη γνώμη μου.... προχώρα!
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-09, 15:38
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
thanks peter79
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-09, 19:20
leyteris Ο χρήστης leyteris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 366
leyteris is on a distinguished road
φιλε εαν μπορεις παρε 320 ε90 και θα με θυμηθεις.Η διαφορα στα χρηματα σε σχεση μα το 316 ειναι περιπου 3000 ευρω.καλλιτερα να κανεις λιγο υπομονη γιατι σε ροπη και δυναμη εχει αρκετη διαφορα και στη καταναλωση μπορω να σου πω οτι μπορει να ειναι και λιγο πιο οικονομικο.Το 316 πιστευω θα σε κουρασει απο πλευρας δυναμης.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-09, 19:30
Το avatar του χρήστη Libanner
Libanner Ο χρήστης Libanner δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 949
Libanner will become famous soon enough
Εγώ πάντως δε θα άλλαζα την Ε46 για Ε90 με τίποτα από όταν βγήκε δε την χώνεψα καθόλου...για την επόμενη γενιά 3άρας με βλέπω.

Απο εκεί και πέρα οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι πολύ χαμηλές.Αυτή την στιγμή έχω περιοδικό με μεταχειρισμένα στο χέρι μου Ε90 320 2006 μοντέλο στα 21.000 μια χαρά!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-09, 19:54
Το avatar του χρήστη patherhan
patherhan Ο χρήστης patherhan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 187
patherhan will become famous soon enough
Φίλε wiserman29, βρίσκεσαι σε ένα σημαντικό σταυροδρόμι της ζωής σου. Και πιστεύω ότι η απόλυτη προτεραιότητά σου πρέπει να είναι το νέο μέλος που περιμένεις και το σπίτι που σκέφτεσαι να αγοράσεις.
Αν είχες ένα χιλιαράκι Φιατάκι κλπ, η αγορά ενός ασφαλούς αυτοκινήτου, ήταν επιβεβλημένη. Όμως έχεις ένα πολύ καλό και πολύ ασφαλές αυτοκίνητο, το οποίο μπορεί να σε βολέψει για αρκετά χρόνια και, τουλάχιστον μέχρι να μπορέσεις να "ξελασκάρεις" οικονομικά.
Η ταπεινή μου άποψη: Αυτά τα 10.000 που σκοπεύεις να διαθέσεις για το αυτοκίνητο, ακόμη και αν σου περισσεύουν, διέθεσέ τα για το νέο σου σπίτι. Διέθεσέ τα για το παιδί σου. Και... όπως θα συμφωνήσουν και άλλοι φίλοι, τα έξοδα για το παιδί δεν σταματάνε μόλις πληρώσεις την κλινική. Αντίθετα, τότε αρχίζουν...
Μπορεί να "καίγεσαι" για καινούργιο αυτοκίνητο, αλλά αυτή η "κάψα" θα περάσει σύντομα. Αντίθετα, μπορεί να μετανιώνεις μια ζωή που δεν αγόρασες ένα σπίτι που σου άρεσε, επειδή τα επιπλέον που ήθελε, τα είχες δώσει για τις τέσσερις ρόδες...
Ότι και να αποφασίσεις, εγώ σου εύχομαι με το καλό το νέο μέλος!!!
__________________
Το κλειδί του "παραδείσου"...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-09, 20:26
Το avatar του χρήστη giannis_E-46
giannis_E-46 Ο χρήστης giannis_E-46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Μηνύματα: 594
giannis_E-46 will become famous soon enough
μην ξανακανεις το ιδιο λαθος και παρεις ξανα 316. εγω μια φορα το κανα και δεν το ξανακανω. το αυτοκινητο σου ειναι αρκετα ασφαλες εχει 4 αστερια, αν ειχες κανα 36 αρι θα σου ελεγα αλλαξε το με κλειστα τα ματια. κρατησε το και μολις μαζεψεις καποια χρηματα επιπλεον παρε το 320. δεν αξιζει το κοπο να παρεις ενα βαρυ αμαξωμα με αναιμικο κινητηρα. αν καιγεσαι για αυτοκινητο κοιτα και σε αλλες μαρκες. δεν την στεφανωθηκαμε την bmw ουτε μας χαρισε κατι να την υποστηριζουμε ασυζητι
__________________
το τσιγαρο ειναι θανατος αργος αλλα ποιος βιαζεται να πεθανει........................................... ....[
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-09, 20:32
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από patherhan Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε wiserman29, βρίσκεσαι σε ένα σημαντικό σταυροδρόμι της ζωής σου. Και πιστεύω ότι η απόλυτη προτεραιότητά σου πρέπει να είναι το νέο μέλος που περιμένεις και το σπίτι που σκέφτεσαι να αγοράσεις.
Η ταπεινή μου άποψη: Αυτά τα 10.000 που σκοπεύεις να διαθέσεις για το αυτοκίνητο, ακόμη και αν σου περισσεύουν, διέθεσέ τα για το νέο σου σπίτι. Διέθεσέ τα για το παιδί σου. Και... όπως θα συμφωνήσουν και άλλοι φίλοι, τα έξοδα για το παιδί δεν σταματάνε μόλις πληρώσεις την κλινική. Αντίθετα, τότε αρχίζουν...
Μπορεί να "καίγεσαι" για καινούργιο αυτοκίνητο, αλλά αυτή η "κάψα" θα περάσει σύντομα. Αντίθετα, μπορεί να μετανιώνεις μια ζωή που δεν αγόρασες ένα σπίτι που σου άρεσε, επειδή τα επιπλέον που ήθελε, τα είχες δώσει για τις τέσσερις ρόδες...
Ότι και να αποφασίσεις, εγώ σου εύχομαι με το καλό το νέο μέλος!!!

από εμένα σαν άποψη και αν ήμουν και εγώ wiserman, αν και αισθηματίας, έτσι θα έπραττα.
__________________
«Επειδή, εγώ γνωρίζω τις βουλές που βουλεύομαι για σας, βουλές ειρήνης, και όχι κακού, για να σας δώσω το προσδοκώμενο τέλος» (Ιερεμίας 29:11).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-05-09, 20:37
Το avatar του χρήστη patherhan
patherhan Ο χρήστης patherhan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 187
patherhan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
από εμένα σαν άποψη και αν ήμουν και εγώ wiserman, αν και αισθηματίας, έτσι θα έπραττα.
Ευχαριστώ σύντροφε!!!!!
__________________
Το κλειδί του "παραδείσου"...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.