Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-03-15, 16:34
eleos Ο χρήστης eleos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-11-2010
Μηνύματα: 9
eleos is on a distinguished road
Coilover σε 316 ε90; Ο τάφος τρένο;

Είχα δημιουργήσει πριν κανα χρόνο ενα θέμα όπου ήμουν ανάμεσα σε 316, passat και mondeo. Τελικά αγόρασα την 316 facelift e90. Ναι το αμάξι είναι αργό ,αλλά εγω προέρχομαι απο αργά αμάξια και το προηγούμενο αμάξι μου ήταν ενα Getz 1.3 82 ps και ναι ακόμα και η bmw του σχεδόν 1.5 τόνου είναι πιο γρήγορη :P . Απο θέμα χώρων, ποιότητας ,εμφάνισης, κύρους και ανεσης-κρατηματος είμαι υπερευχαριστημένος.

Δεν εχω σκοπό να χαλάσω λεφτά για βελτιώσεις σε κινητήρα(έτσι και αλλιώς οπως ξέρετε καλύτερα απο εμένα δύσκολα βελτιώνεται ο συγκεκριμένος κινητήρας) ή για αλλαγή ζαντών(οι 16αρες είναι μια χαρά ,ενω με 17αρες θα γίνει ακόμα πιο αργό).

Τα τελευταία λεφτά που θέλω να δώσω είναι για μια καλή ανάρτηση. Το μπάτζετ είναι 1500ε. Πόσο κοστίζει η pss9-10 και μπαίνει χωρίς μετατροπές στο αμάξι;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-15, 19:06
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
δεν νομιζω πως χρειαζεσαι μια τετοια αναρτηση.
η μαμα αναρτηση ειναι υπεραρκετη για τα δεδομενα του οχηματος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-03-15, 00:11
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Συμφωνω και εγω πως δεν υπαρχει λογος για αλλαγη αναρτησης . Με το 316 δεν υπαρχει περιπτωση να μη μπορει να ανταπεξελθει η εργοστασιακη αναρτηση σε οτι της ζητηθει . Φαντασου εγω για καθημερινο εχω ενα VW polo 101ps και η αναρτηση κραταει καλα ακομη και σε κομματια τυπου Ωρωπος - Μαλακασα σε καταβαση . Για να το πω αλλιως μια ρυθμιζομενη αναρτηση χρειαζεται οταν ψαχνεις τα 5-10 παραπανω km/h που δε μπορει να σου δωσει η αναρτηση που ειχες πριν ( σε εσενα η εργοστασιακη ) , ομως επειδη εσυ εχεις 316 αυτα τα 5-10 km/h δεν θα τα εχεις ποτε γιατι δε θα μπορει το αμαξι να τα πιασει .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-15, 14:15
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
το να δώσεις ένα ποσό περίπου 500 - 600 ευρώ και να βάλεις μια bilstein με ελατήρια, όχι απαραίτητα ρυθμιζόμενη, μόνο για πέταμα δεν θα είναι.
πίστεψέ με το αμάξι στο φρένο θα είναι εντελώς διαφορετικό. και στην γενική αίσθηση...
η ανάρτηση δεν είναι μόνο για να μπαίνεις με τις πόρτες στις στροφές. (άσε που σε άσχημο οδόστρωμα, πχ αναπηδήσεις.. κρατάει καλύτερα η πιο μαλακή)

προσωπικά βλέπω και πιστέυω οτι θα δεις μεγάλη αλλαγή και θα νιώσεις πολύ πιο μεγάλη ασφάλεια στις μετακινήσεις σου με μια τέτοια αλλαγή... απλά μην κάνεις υπερβολές, δεν χρειάζεται.

όσο για τα μαμά αμορτισέρ... τα παίζουν ακόμα και στα 20-30.000 ΚΜ
μόλις βάλεις τα άλλα θα καταλάβεις τι λέω...
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-15, 15:40
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Οταν κλασουν εντελως τα αμορτισερ.. ΤΟΤΕ να τα αλλαξεις..
Οχι coilover..
Αν εισαι ευχαριστημενος με τη μαμα αναρτηση, βαλε παλι τα ιδια ή επισκευασε τη δικη σου (αν γινεται) ή παρε koni fsd (αν βγαζει για το αμαξι σου)...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-15, 17:03
Το avatar του χρήστη dimimav
dimimav Ο χρήστης dimimav δεν είναι συνδεδεμένος
bmw supertronic
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Μηνύματα: 178
dimimav is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων

όσο για τα μαμά αμορτισέρ... τα παίζουν ακόμα και στα 20-30.000 ΚΜ
μόλις βάλεις τα άλλα θα καταλάβεις τι λέω...
20-30 και να τα παίξουν με κ α μ ι α Παναγία.
Δεν κατάλαβα γιατι κάποιος να μην βάλει τα μαμά αμορτισέρ?
Γιατι πρεπει κάποιος να κανει αλχημείες στην αναρτηση του.
Μια χαρά ειναι η μαμά δεν χρειαζεται κάποιος κάτι καλυτερο απο αυτο
εκτός και αν θέλει να χαμηλώσει το αυτοκινητο του η να μπαίνει τέζα σε όλες τις στροφές.(που και αυτο γινεται γιατι η bmw εχει κανει δοκιμές να την τοποθετήσει)
Η άνεση της μαμάς δεν συγκρίνεται με καμία
__________________
Το να ρωτας τις μηχανες αν μπορουν να σκεφτουν είναι σα να ρωτας τα υποβρυχια αν μπορουν να κολυμπουν
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-03-15, 17:17
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Συμφωνω με τους προλαλησαντες οτι η αναρτηση της 316 ειναι υπεραρκετη.
Αν ντε και καλα ο φιλος θελει κατι ανωτερο, ας βαλει την Μ.

Παντως σε 30.000χλμ αποκλειεται να πεφτει η μαμα αναρτηση.
Εγω με 60.000χλμ σχεδον και η Μ στο ΚΤΕΟ εβγαλε 78%.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-15, 02:55
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Στην 116 sport πάντως, η ανάρτηση τα είχε παίξει από τα 40.000 χιλιόμετρα και το είχα αγοράσει στα 32. Αιτία η ακινησία του αυτοκινήτου 1 χρόνο στη Γερμανική μάντρα.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-15, 09:57
LuigiD Ο χρήστης LuigiD δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-12-2013
Μηνύματα: 17
LuigiD is on a distinguished road
Για μενα,αν η αναρτηση σου ειναι για αλλαγη,προχωρα σε καλυτερη.
Το οτι δεν εχει αλογα το αυτοκινητο δεν σημαινει οτι δεν θα την αξιοποιησεις την καλυτερη,απλα μην κανεις υπερβολες και πας και δωσεις ενα σκασμο λεφτα για coilover,ρυθμιζομενη κτλ γιατι εκει οντως λογω οτι θα ειναι πολυ πολυ καλυτερη δεν θα εχεις το υποβαθρο να παρεις το 80-100% που μπορει να σου προσφερει.
Θα κραταει καλυτερα παντου,λογικα οσο πιο σκληροπυρινικη αναρτηση βαλεις τοσο πιο πολυ θα χασεις σε ανεση,σε εθνικη,ταξιδια με φορτωμενο το αυτοκινητο θα κρατας καλυτερες μεσες ταχυτητες κτλ.Ολα αυτα θα πανε αναλογικα σε + και - σχετικα με το ποση θα ειναι η μεταβολη που θα εχει η νεα αναρτηση σε σχεση με την εργοστασιακη.

Σου μιλαω εκ πειρας που εκανα το ιδιο στο Αστρα μου.105 αλογα με coilover Bilstein,το αυτοκινητο απεκτησε καποιο οδηγικο ενδιαφερον,εγινε ασφαλεστερο παντου εκτος βεβαιως των εντονα κατσαρων δρομων με μικρες ταχυτητες,στην εθνικη τρενο παντου φορτωμενο η μη,ορεινες διαδρομες απολαυση,φρεναρει απειρως καλυτερα αλλα και χειροτερη ανεση σαφως,αλλα ειναι κατι που εχω μαθει να ζω με αυτο.Νιωθω οτι εχει χασει αλογα αλλα αυτο ειναι placebo!Την αλλαγη την εκανα διοτι τα δυο μπροστινα αμοτρισερ πεσαν πολυ και η αντιπροσωπεια ζηταγε κατι αστρονομικες τιμες.Με τα ιδια λεφτα ακριβως βρηκα την bilstein για ολο το αυτοκινητο.Δεν ξερω στην δικη σου περιπτωση ποσα ζηταει η BMW και ποσο βρισκεις τα aftermarket.

Στο 316 Ε46 της οικογενειας τα αμορτισερ ειναι απλα για πεταμα,πολυ πριν τα 69000 χλμ που εχει τωρα,αν και οπως ειπωθηκε πιο πανω η ακινησια πρεπει να εχει παιξει μεγαλο ρολο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-15, 17:58
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eleos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα δημιουργήσει πριν κανα χρόνο ενα θέμα όπου ήμουν ανάμεσα σε 316, passat και mondeo. Τελικά αγόρασα την 316 facelift e90. Ναι το αμάξι είναι αργό ,αλλά εγω προέρχομαι απο αργά αμάξια και το προηγούμενο αμάξι μου ήταν ενα Getz 1.3 82 ps και ναι ακόμα και η bmw του σχεδόν 1.5 τόνου είναι πιο γρήγορη :P . Απο θέμα χώρων, ποιότητας ,εμφάνισης, κύρους και ανεσης-κρατηματος είμαι υπερευχαριστημένος.

Δεν εχω σκοπό να χαλάσω λεφτά για βελτιώσεις σε κινητήρα(έτσι και αλλιώς οπως ξέρετε καλύτερα απο εμένα δύσκολα βελτιώνεται ο συγκεκριμένος κινητήρας) ή για αλλαγή ζαντών(οι 16αρες είναι μια χαρά ,ενω με 17αρες θα γίνει ακόμα πιο αργό).

Τα τελευταία λεφτά που θέλω να δώσω είναι για μια καλή ανάρτηση. Το μπάτζετ είναι 1500ε. Πόσο κοστίζει η pss9-10 και μπαίνει χωρίς μετατροπές στο αμάξι;

Με βάση τα γραφόμενα σου δεν χρειάζεσαι Pss ανάρτηση για το αυτοκίνητο σου, από κει και πέρα αν θες να την αλλάξεις για οποιοδήποτε λόγο μπορείς να βάλεις Bilstein τα sport με τα μαμά ελατήρια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.