Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-12-15, 18:50
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Ένδειξη μπαταρίας: Κόκκινη

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους. Πραγματικά εύχομαι υγεία και τύχη σε όλους!

Όχημα: Ε46, 316ti compact N42B18

Ερχόμενος σπίτι μου ανάβει η ένδειξη της μπαταρίας κόκκινη! Απ'ότι έψαξα είναι το δυναμό! Επίσης φαίνεται ότι είναι αυτό γιατί και που δουλεύει, η τάση είναι 11,8 vdc. Δε φορτίζεται καθόλου.

Βασικά λέω να το πάω να το δούνε...(αν έχετε να προτείνετε μάστορα στον Πειραιά παρακαλώ ένα πμ), ήθελα όμως κ τη συμβουλή σας...δηλαδή:

1. Θέλει αλλαγή όλο; ή μέρη αυτού; μπορώ να δω ποια;
2. Μπορώ να δω κάτι εγώ; - βασικά αυτοματιστής πλοίων είμαι κ τα πάω λίγο καλά με πολύμετρα, πηνία κλπ - μπορώ να ελέγξω το τύλιγμα του;
3. Πως θα δω αν φταίει μόνο αυτόματος;
4. Βαθμός δυσκολίας για να βγεί;

Βασικά θα θελα να ασχοληθώ κ γω λίγο κ αν δε γίνεται τουλάχιστον να ξέρω όπου το πάω μην τυχόν μου πούνε με τη μία "ξέρεις θέλει αλλαγή όλο -300 ευρώ κ καθάρισες!"

Ελπίζω να έγινα κατανοητός...

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Καλές γιορτές σε όλους.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-12-15, 19:46
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
καλησπέρα και Χρόνια Πολλά και σε μένα πριν από περίπου ενάμιση χρόνο μου είχε ανάψει το σύμβολο της μπαταρίας σε κόκκινο χρώμα και ήταν το δυναμό. Εγώ του είχα βάλει μεταχειρισμένο, λογικά το πιο σωστό είναι να παίρνει ανακατασκευή ή να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο και κρατάς το ανταλλακτικό που θέλεις ή το βάζεις πάνω όπως είναι αφού μετρηθεί με κάθε επιφύλαξη.
__________________
bmw e93 325i
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-12-15, 19:53
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
να σε ρωτήσω εσενα το μοτερ εκει που ειναι το λουρι εχει διαρροή λαδιου στους αισθητήρες του βαλβετρονικ? το λουρι ειναι 100% οκ?
αν ειναι ολα αυτα καλα τοτε προχώρα στο δυναμο μπορεί να ειναι ο αυτοματισμος του και το υπολοιπο να ειναι ενταξη, απλα δεν ξερω κατα πόσο μπορείς να βαλεις χερι και να το φτιαξεις χωρίς αλλαγη του αυτοματου. Επισεις υπαρχουν και τα μεταχειρησμενα εγω συνήθως τα προτιμώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-12-15, 20:00
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Τις περισσότερες φορές επισκευάζεται και απο 2-3 φίλους έχω ακούσει την ίδια τιμή 80 ευρώ ...μάλλον φασόν την έχουν.
Καινούργιο νομίζω λίγα λες (αν δεν αξίζει επισκευή) εκτός αν λες για aftermarket.
Για τον αυτόματο αν κατάλαβα καλά λες εναν διακόπτη στο πίσω μέρος του Δυναμό που έχει δύο καρβουνακια που πατάνε πάνω στο πηνίο...αν λέμε το ίδιο βγαίνει εύκολα μόνο δύο βίδες έχει αρκεί να έχεις πρόσβαση εύκολη...
Βγάζοντας τα θα δεις πόσο έχουν φαγωθεί και αν έχουν καλή επαναφορά πατώντας τα μέσα....το άλλαξα πρόσφατα κόστος 80 ευρώ εμπορίου Bosch μαζί με εργασία.
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-12-15, 22:57
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
να σε ρωτήσω εσενα το μοτερ εκει που ειναι το λουρι εχει διαρροή λαδιου στους αισθητήρες του βαλβετρονικ? το λουρι ειναι 100% οκ?
αν ειναι ολα αυτα καλα τοτε προχώρα στο δυναμο μπορεί να ειναι ο αυτοματισμος του και το υπολοιπο να ειναι ενταξη, απλα δεν ξερω κατα πόσο μπορείς να βαλεις χερι και να το φτιαξεις χωρίς αλλαγη του αυτοματου. Επισεις υπαρχουν και τα μεταχειρησμενα εγω συνήθως τα προτιμώ.
Το λουρί φαίνεται εντάξει. Γυρνάει δηλαδή το... στροφείο (ας το πούμε έτσι).
Όσο αναφορά το λάδι...είδα κάτι στάμπες όπως κοιτάς το δυναμό απ'τα αριστερά του, δηλ ανάμεσα στον κινητήρα κ στο δυναμό αλλά πάνω στο δυναμό...πρέπει να το επιβεβαιώσω το πρωί. Επίσης είχα αλλάξει λάδια πρόσφατα....
όπως και να χει πρέπει το διπλοτσεκάρω. Επίσης πρέπει να βρω ποιοι είναι οι αισθητήρες του valvetronic...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις περισσότερες φορές επισκευάζεται και απο 2-3 φίλους έχω ακούσει την ίδια τιμή 80 ευρώ ...μάλλον φασόν την έχουν.
Καινούργιο νομίζω λίγα λες (αν δεν αξίζει επισκευή) εκτός αν λες για aftermarket.
Για τον αυτόματο αν κατάλαβα καλά λες εναν διακόπτη στο πίσω μέρος του Δυναμό που έχει δύο καρβουνακια που πατάνε πάνω στο πηνίο...αν λέμε το ίδιο βγαίνει εύκολα μόνο δύο βίδες έχει αρκεί να έχεις πρόσβαση εύκολη...
Βγάζοντας τα θα δεις πόσο έχουν φαγωθεί και αν έχουν καλή επαναφορά πατώντας τα μέσα....το άλλαξα πρόσφατα κόστος 80 ευρώ εμπορίου Bosch μαζί με εργασία.
Γι'αυτό λέω ναι. Εκεί είναι κ τα καρβουνάκια ε; εκεί συνδέεται κ το καλώδιο το χοντρό του θετικού πόλου. Έτσι δεν είναι;
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-15, 01:23
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
αν εχεις σταμπες πρεπει να ξεκινησεις απο εκει
ειναι κατι ο ρινγκ στους αισθητηρες βαλβετρονικ που εχουν διαροη
μετα με αυτην την υγρασια του λαδιου χαλαει ο ιμαντας απο μεσα και δεν παταει καλα στο συνολο και θα εχεις και αλλες φθορες. Εμενα ειχαν φυγει τριχες απο ιμαντα ενω απεξω φενοταν καλος και αυτες η τριχες τραυματισανε κατι καλοδιακια και μου αναβε παροδικα η μπαταρια το dcs και τα λοιπα. Γιαυτο λεω να αρχισεις απο εκει για να μην τα ξανακανεις απο την αρχη αμα τα πιασεις απο την αναποδη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-16, 15:11
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Πρόβλημα Τέλος

Καλησπέρα σε όλους.

Τελικά άλλαξα δυναμό με ανακατασκευασμένο...280€ με την εγκατάσταση.
Κ το δικό μου να έστελνα για επισκευή όμως, επειδή το έψαξα λιγάκι, θα πήγαινε πάνω από 200 εύκολα λόγω των ακριβών ανταλλακτικών (αυτόματος, τροχαλία, ρουλεμάν κλπ.) συν εργασία. Οπότε την έκανα έτσι.

Τα λάδια που είχα δει ήταν απ'τη βάση του φίλτρου λαδιού. Οπότε πάει κ αυτό.

Σας ευχαριστώ για όποια βοήθεια.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-01-16, 13:08
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους.

Τελικά άλλαξα δυναμό με ανακατασκευασμένο...280€ με την εγκατάσταση.
Κ το δικό μου να έστελνα για επισκευή όμως, επειδή το έψαξα λιγάκι, θα πήγαινε πάνω από 200 εύκολα λόγω των ακριβών ανταλλακτικών (αυτόματος, τροχαλία, ρουλεμάν κλπ.) συν εργασία. Οπότε την έκανα έτσι.

Τα λάδια που είχα δει ήταν απ'τη βάση του φίλτρου λαδιού. Οπότε πάει κ αυτό.

Σας ευχαριστώ για όποια βοήθεια.
Επειδή τα χρήματα που έδωσες μου φαίνονται λίγα, σε κάποια ευκαιρία που θα έχεις,
δές αν στις μόνιμες βλάβες σου δείχνει τη γεννήτρια, γιατί μπορεί ο αυτόματος που έχει
να μην είναι can bus..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-01-16, 15:01
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή τα χρήματα που έδωσες μου φαίνονται λίγα, σε κάποια ευκαιρία που θα έχεις,
δές αν στις μόνιμες βλάβες σου δείχνει τη γεννήτρια, γιατί μπορεί ο αυτόματος που έχει
να μην είναι can bus..
Λίγα ε; Αν σκεφτείς όμως πως καινούργιο από bmw είχε 700, νομίζω ότι καλά είναι τόσο.

Με την πρώτη ευκαιρία πάντως θα το δω...όμως δε θα μου ξανά άναβε η ένδειξη της μπαταρίας αν δεν είχε επικοινωνία; Κάτι τέτοιο μου είπαν κ κει που το έφτιαξα, αλλά δεν είμαι κ πολύ σίγουρος. Ότι, δηλαδή, θα είχα σφάλμα αλλά το δυναμό θα συνέχιζε να έβγαζε 14V.
Όπως κ να χει θα το δω να είμαι σίγουρος.

Ευχαριστώ.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-01-16, 15:24
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγα ε; Αν σκεφτείς όμως πως καινούργιο από bmw είχε 700, νομίζω ότι καλά είναι τόσο.

Με την πρώτη ευκαιρία πάντως θα το δω...όμως δε θα μου ξανά άναβε η ένδειξη της μπαταρίας αν δεν είχε επικοινωνία; Κάτι τέτοιο μου είπαν κ κει που το έφτιαξα, αλλά δεν είμαι κ πολύ σίγουρος. Ότι, δηλαδή, θα είχα σφάλμα αλλά το δυναμό θα συνέχιζε να έβγαζε 14V.
Όπως κ να χει θα το δω να είμαι σίγουρος.

Ευχαριστώ.
Οχι δεν ανάβει λαμπάκι..
Μόνο στο διαγνωστικό το βλέπεις...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.