Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 29-08-15, 07:40
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά θεωρώ επιτακτικό, να εντοπίζονται οχήματα εκτός ιδιωτικού χώρου χωρίς πινακίδες, και αυτομάτως να επιβαρύνονται με όλο το ποσό των τελών, ασχέτως αν κυκλοφορήσαν η όχι..
Οπως θεωρώ, οτι επειδή υπάρχουν συγκεκριμένα αναλώσιμα τα οποία αντικαθίστανται ανεξαρτήτως χιλιομέτρων, (λάστιχα, λάδια, υγρά φρένων, φίλτρα) θα έπρεπε κατά την επανακυκλοφορία των οχημάτων, το τεκμήριο τους να είναι επιβαρυμένο.
(δεν μιλάω για τέλος, αλλά για τεκμήριο)
Για το πρώτο συμφωνώ απόλυτα...Το δεύτερο δεν είναι καθόλου κακή σκέψη,αν και πάλι θα υπάρξουν αδικίες...Ειδικά για οχήματα με μεγάλο τεκμήριο μια προσαύξηση πχ 10% μπορεί να σε οδηγήσει να μην το ''καλύπτεις'' και να πληρώσεις εφορία.
Εν πάση περιπτώση,πολλά θα μπορούσαν να γίνουν αλλά δε γίνονται.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-08-15, 11:14
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
αυτος που εχει αφησει το αμαξι στον δρομο χωρις πινακιδες...το κανει απο αποψη?
Δεν εχει να πληρωσει τελη και οχι επειδη γουσταρει πεζοπορια ή μεσα μεταφορας. Επισης αν δεν εχει να πληρωσει τελη, δεν νομιζω να μπορει πληρωνει παρκιν.
θα υπαρχουν και αυτοι που εχουν 2-3 και κατεθεσαν το περιττο...αλλα η πλειοψηφια ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-08-15, 12:44
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτος που εχει αφησει το αμαξι στον δρομο χωρις πινακιδες...το κανει απο αποψη?
Δεν εχει να πληρωσει τελη και οχι επειδη γουσταρει πεζοπορια ή μεσα μεταφορας. Επισης αν δεν εχει να πληρωσει τελη, δεν νομιζω να μπορει πληρωνει παρκιν.
θα υπαρχουν και αυτοι που εχουν 2-3 και κατεθεσαν το περιττο...αλλα η πλειοψηφια ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
δεν ειναι θεμα άποψης. και σαφέστατα κανεις δεν θα άφηνε την άνεση του αυτοκνητου του για να κυκλοφορεί με λεωφορεία. αλλά, αν δεν κανω λάθος, όταν καταθέτεις πινακίδες υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση οτι θα το αφήσεις σε ιδιωτικό χώρο, και όχι σε δημόσιο. εκεί νομίζω οτι πήγαινε το σχόλιο του rapid. και σύσκολα θα με πείσεις οτι κανένας από αυτούς δεν είχε είτε ο ίδιος είτε κάποιος γνωστός του ένα σπίτι σε χωριό ή ενα χωράφι να το αφήσει. δεν ειναι υποχρεωτικό να το βάλεις σε πάρκιν και να πληρώνεις. γτ στη τελική ενα μέρος των τελών που πληρώνω είναι για να μπορώ να παρκάρω το όχημά μου. γτ ο άλλος να μην πληρώνει αλλά ταυτόχρονα να έχει κάνει κατάληψη του δημόσιου χώρου?
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-08-15, 13:10
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι θεμα άποψης. και σαφέστατα κανεις δεν θα άφηνε την άνεση του αυτοκνητου του για να κυκλοφορεί με λεωφορεία. αλλά, αν δεν κανω λάθος, όταν καταθέτεις πινακίδες υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση οτι θα το αφήσεις σε ιδιωτικό χώρο, και όχι σε δημόσιο. εκεί νομίζω οτι πήγαινε το σχόλιο του rapid. και σύσκολα θα με πείσεις οτι κανένας από αυτούς δεν είχε είτε ο ίδιος είτε κάποιος γνωστός του ένα σπίτι σε χωριό ή ενα χωράφι να το αφήσει. δεν ειναι υποχρεωτικό να το βάλεις σε πάρκιν και να πληρώνεις. γτ στη τελική ενα μέρος των τελών που πληρώνω είναι για να μπορώ να παρκάρω το όχημά μου. γτ ο άλλος να μην πληρώνει αλλά ταυτόχρονα να έχει κάνει κατάληψη του δημόσιου χώρου?
Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο το σκεπτικό σου.Εμείς στη γειτονιά έχουμε 4-5 ''έξυπνους'' τύπους άνευ πινακίδων και για να μην τους κολλάει χαρτιά ο δήμος τα έχουν κουκουλώσει κιόλας...Και εμείς οι βλάκες που πληρώνουμε ψάχνουμε μισή ώρα να παρκάρουμε κάθε μέρα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-08-15, 15:54
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι θεμα άποψης. και σαφέστατα κανεις δεν θα άφηνε την άνεση του αυτοκνητου του για να κυκλοφορεί με λεωφορεία. αλλά, αν δεν κανω λάθος, όταν καταθέτεις πινακίδες υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση οτι θα το αφήσεις σε ιδιωτικό χώρο, και όχι σε δημόσιο. εκεί νομίζω οτι πήγαινε το σχόλιο του rapid. και σύσκολα θα με πείσεις οτι κανένας από αυτούς δεν είχε είτε ο ίδιος είτε κάποιος γνωστός του ένα σπίτι σε χωριό ή ενα χωράφι να το αφήσει. δεν ειναι υποχρεωτικό να το βάλεις σε πάρκιν και να πληρώνεις. γτ στη τελική ενα μέρος των τελών που πληρώνω είναι για να μπορώ να παρκάρω το όχημά μου. γτ ο άλλος να μην πληρώνει αλλά ταυτόχρονα να έχει κάνει κατάληψη του δημόσιου χώρου?
ο καθενας εχει αλλη οπτικη και τσεπη. Εγω επειδη πληρωνω τελη, δεν θεωρω οτι μου ανηκει κανενας δημοσιος χωρος..και ας πληρωνω επιπλεον δημοτικα τελη, χαρατσια κτλ.
Οσο αν ολοι εχουν καποιο οικοπεδο ή χωριο να αφησουν το αμαξι, εχω σοβαρες επιφυλαξεις.
επισης το τι πληρωνεις και σου αναλογει απο τα τελη .. ειναι πικρη ιστορια.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-08-15, 23:31
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
ο καθενας εχει αλλη οπτικη και τσεπη. Εγω επειδη πληρωνω τελη, δεν θεωρω οτι μου ανηκει κανενας δημοσιος χωρος..και ας πληρωνω επιπλεον δημοτικα τελη, χαρατσια κτλ.
Οσο αν ολοι εχουν καποιο οικοπεδο ή χωριο να αφησουν το αμαξι, εχω σοβαρες επιφυλαξεις.
επισης το τι πληρωνεις και σου αναλογει απο τα τελη .. ειναι πικρη ιστορια.
δεν σου "ανηκει ο χωρος", πληρωνοντας τελη εχεις δικαιωμα στη καταληψη του δημοσιου αυτου χωρου, κατα τη σταθμευση του οχηματος σου. Πραγμα που δεν εχει ο αλλος, και σου τρωει εσενα χωρο που θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις. Και αντε, σε τιποτα χωρια ή απομακρυσμενα προαστια της Αττικης, ας παει στο διαολο. Αλλα να ψαχνω εστω και 10 λεπτα να παρκαρω ΕΝΩ προσπερναω 4-5 παρκαρισμενα χωρις πινακιδες? Ε οχι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο το σκεπτικό σου.Εμείς στη γειτονιά έχουμε 4-5 ''έξυπνους'' τύπους άνευ πινακίδων και για να μην τους κολλάει χαρτιά ο δήμος τα έχουν κουκουλώσει κιόλας...Και εμείς οι βλάκες που πληρώνουμε ψάχνουμε μισή ώρα να παρκάρουμε κάθε μέρα...
τηλ αστυνομια. δουλεια τους ειναι. μεταξυ αλλων εχουμε και ψευδη υπευθυνη δηλωση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kacey : 30-08-15 στις 23:34
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.