Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-10, 20:48
Το avatar του χρήστη theofrag
theofrag Ο χρήστης theofrag δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Μηνύματα: 45
theofrag is on a distinguished road
Τρέμουλο κινητήρα - Αναμμένη ένδειξη διαχείρισης κινητήρα (Ε46 320 Ci – M52 '2000)

Τρέμουλο κινητήρα - Αναμμένη η κίτρινη ένδειξη διαχείρισης κινητήρα (Ε46 320 Ci – M52, μοντ. 2000)

Χαιρετώ τα λοιπά μέλη του FORUM.
Εδώ και κανά χρόνο έχω ένα Ε46 320 coupe του 2000.
Πριν 3-4 μήνες άρχισε να μου ανάβει το κίτρινο λαμπάκι (ένδειξη) διαχείρισης του κινητήρα. Μόλις έβαζα μπρός το αυτοκίνητο έτρεμε για λίγα λεπτά και μετά αφού ζεσταινόταν λειτουργούσε κανονικά. Βέβαια το λαμπάκι παρέμενε ανοιχτό. Το πήγα καναδυό φορές στο συνεργείο της γειτονιάς μου, έβαζε ο μάστορας ένα κομπιουτεράκι και έσβηνε το λαμπάκι. Μου έλεγε ότι μάλλον δεν είναι κάτι σοβαρό και ότι το τρέμουλο οφειλόταν μάλλον σε κακή βενζίνη που είχα βάλλει. Μετά από λίγο καιρό το λαμπάκι πάλι ξανάναβε και μετά πάλι τα ίδια. Στην αρχή ο κινητήρας έτρεμε και μετά από λίγα λεπτά αφού ζεσταινόταν όλα καλά.
Στο μεταξύ είχα κάνει κάμποσα ταξίδια Αθήνα - Λάρισα χωρίς κάποιο πρόβλημα πέρα από την αναμμένη ένδειξη και το τρέμουλο για λίγα λεπτά μετά από εκκίνηση.
Πριν λίγο καιρό (μην αντέχοντας άλλο να βλέπω το κωλολαμπάκι αναμμένο) το πήγα το αυτοκίνητο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο BMW και μου βρήκε ένα σωληνάκι το οποίο είχε τρυπήσει λίγο και προφανώς έπαιρνε αέρα και μάλλον αυτό έφταιγε μου είπε ο μάστορας που άναβε η ένδειξη. Άλλαξα το σωληνάκι με μόλις 15€. Η ένδειξη είχε σβήσει και πανευτυχής επέστρεψα στο σπίτι μου.
2 μέρες μόνο κράτησε η ευτυχία μου. Το μεθεπόμενο πρωί βάζω μπρός και άρχισε πάλι το γνωστό ολιγόλεπτο τρέμουλο και άναψε πάλι η ένδειξη.
Το ξαναπήγα το αυτοκίνητο στο BMW-συνεργείο, το έβαλε στα κομπιούτερ του και διέγνωσε βλάβη στους πολλαπλασιαστές 3ου και 4ου κυλίνδρου. Τους άλλαξα και τους 2 με 100€. Μου είπε ο μάστορας ότι μάλλον αυτό έφταιγε και άμα ξανανάψει η ένδειξη τα ξαναλέμε. Γύρισα πάλι πανευτυχής στο σπίτι μου ελπίζοντας ότι πλέον όλα καλά.
Το επόμενο πρωί βάζω μπρός και πάλι άρχισε το τρέμουλο και ξανάναψε το λαμπάκι. Το μεσημέρι που έφευγα από τη δουλειά η ένδειξη έσβησε και τρέμουλο τίποτα. Το επόμενο πρωί πάλι τρέμουλο και πάλι άναμμα η ένδειξη. Το ξαναπήγα στο μάστορα και μου είπε να μην ανησυχώ, είναι μάλλον επειδή έχει πολλά χιλιόμετρα ο κινητήρας (105.000) και καμιά φορά το παθαίνουν και μπερδεύεται ο εγκέφαλος και … διάφορα άλλα. Σήμερα κατά τις 10 το πρωί που έβαλα μπρός όλα καλά, ούτε τρέμουλο ούτε ένδειξη. Σήμερα το απόγευμα (είχε αρχίσει και ψοφόκρυο) πάλι τρέμουλο και πάλι άναμμα η ένδειξη.
Αύριο το πρωί μπορεί όλα να είναι καλά. Δε ξέρω …..

Σημείωση 1: Εδώ και κάνα μήνα που έχουν πιάσει τα μεγάλα κρύα στη Λάρισα όταν το βάζω μπρός και η θερμοκρασία είναι 3ο C ή μικρότερη ακούγονται 2-3 ηχητικές ενδείξεις και εκεί που το ταμπλό δείχνει την ώρα δείχνει από μόνο του τη θερμοκρασία να αναβοσβήνει μαζί με τις ηχητικές ενδείξεις. Λέτε αυτό να σημαίνει κάτι;

Σημείωση 2: Το αυτοκίνητο, από τον προκάτοχό του, δεν έχει το κλασικό φιλτροκούτι του, αλλά ένα άλλο ελεύθερο. Αυτό μου είπε ο μάστορας πως δεν υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση με το εν λόγω πρόβλημα.

Μπορεί ρε παιδιά να με διαφωτίσει κάποιος επί του όλου θέματος, καθώς δε θέλω να μπλέξω πάλι σε κάποιο ατέρμονα κύκλο επισκέψεων σε συνεργείο BMW και να πληρώνω κάθε τόσο και λύση να μη βρίσκω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-10, 20:58
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Δεν ξέρω τι είναι, αλλα τσέκαρε καλα τα συνεμπλοκ μηχανής και σασμαν. Μπορεί κάποια να εχει βγει οφ και όταν το μοτερ είναι κρύο και ξερό να μην αποσβαίνουν οι κραδασμοί του.
Μάλλον δεν είναι αυτό γιατι σου ανάβει και λαμπάκι, αλλά τσεκαρε τα όταν σου δοθεί η ευκαιρία.
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-10, 21:18
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Μαλλον δε λειτουργει σωστα ο αισθητηρας μαζας αερα (MAF). Αυτο ενισχυεται και απο το γεγονος οτι φορας λιγο πιο ελευθερο φιλτρο, που επιβαρυνει μερικες φορες τον εν λογω αισθητηρα.

Στο τρεμουλο που νιωθεις δε μας ειπες αν ανεβοκατεβαινουν οι στροφες η αν παραμενουν πολυ χαμηλα και γι αυτο τρεμει.

Οι πολλαπλασιαστες ειναι συνηθες φαινομενο στα Ε46 αλλα αφου τους αλλαξες ειναι απιθανο να χεις εκει θεμα.

Για τσεκαρε και τον αισθητηρα Λ μαζι με το maf , και ισως και τη βαλβιδα ρελαντι αν δε σου κραταει σωστο ρελαντι
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-10, 21:53
Το avatar του χρήστη theofrag
theofrag Ο χρήστης theofrag δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Μηνύματα: 45
theofrag is on a distinguished road
Οι στροφές είναι στεθερές. Μόνο τρέμουλο και άναμα η ένδειξη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-10, 22:58
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Πήγαινε σε ένα συνεργείο αντίπροσωπια bmw και βαλτο πάνω σε διαγνωστικό και θα δείξει τι βλάβη είναι μπορεί να ναι 1002 maf - λάμδα - κομμένο κόλαρο κτλ
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-10, 23:02
Το avatar του χρήστη theofrag
theofrag Ο χρήστης theofrag δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Μηνύματα: 45
theofrag is on a distinguished road
Ρε παιδιά σε συνεργείο εξουσιοδοτημένο BMW (όχι όμως στην αντιπροσωπεία) πήγα και μου διέγνωσε για τους πολλαπλασιαστές. Λέτε στην αντιπροσωπεία να κάνουν καλύτερη διάγνωση;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-10, 23:21
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Ανάλογα το διαγνωστικό που χρησιμοποιεί ο μάστορας σου

p.s Για το μοτέρ σου τα 105k χιλιόμετρα δεν είναι τίποτα μην σου πω ότι ακόμα το στρώνεις για να το χαρουν και τα εγγόνια σου
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-12-10, 23:24
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Το τρέμουλο είναι κατά πάσα πιθανότητα κάποιος κύλινδρος εκτός λειτουργείας. Συνήθως τότε υπάρχει τρέμουλο. Αυτό μπορεί να οφείλεται είτε σε κάποιον πολλαπλασιαστή, είτε σε κάποιο μπεκ που μπορεί να κολλάει, αλλά δεν είναι απίθανο να είναι και προβληματικός αισθητήρας λ ή το maf.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-12-10, 06:16
Το avatar του χρήστη theofrag
theofrag Ο χρήστης theofrag δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Μηνύματα: 45
theofrag is on a distinguished road
Ναι, αλλά γιατί όταν ζεσταθεί είναι όλα ΟΚ;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-12-10, 15:20
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Smile

Φίλε μου μάλλον έχει φάει σφαλίαρα ο ΜΑΦ καί λογος είναι ότι δέν έχεις το φιλτρο κούτι της μάνας του ,το παθένουν αυτό και ποιό συχνά ακόμα τόυς καίνε ,μόνο με τό BMC τό βαρελάκι κανει καλη δούλεια έτσι ηρέμησε ένας γνώστός μου .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.