Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 04-03-11, 00:05
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Δοκιμασε ν αλλαξεις μπαταρια, το ξερω ειναι εξοδο αλλα συνηθως σε τοσα χρονια αλλαζεται η μπαταρια. Εγω την αλλαξα στα 6 χρονια και πολυ την αφησα. Απλα τις εκανα πολυ καλες φορτισεις καθως τα πρωτα χρονια συνεχεια κινιομουν σε autobahn επι παρα πολλες ωρες συνεχομενα και δεν το ειχα τ αμαξι αναψε σβησε.
Η τουλαχιστον πηγαινε να σου μετρησουν τη μπαταρια σ ενα ηλεκτρολογειο η συνεργειο να δουν σε τι κατασταση ειναι αυτη και να σου πουν αν χρειαζεται αλλαγη τελικα η οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-03-11, 01:05
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
καθαρισμο στον αισθητηρα του ρελαντι εκανες? Οταν ηταν κρυο το πρωι ειχα και εγω τετοια προβληματα κ λυθηκαν μετα τον καθαρισμο της βαλβιδας....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-03-11, 08:00
Το avatar του χρήστη georgiou
georgiou Ο χρήστης georgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Μηνύματα: 1.015
georgiou has a spectacular aura aboutgeorgiou has a spectacular aura about
Εμένα μου κάνει για αισθητήρες Λ
Όταν είναι κρύο δεν λειτουργούν σωστά - λάθος μείγμα - αρα τρέμει το μοτέρ
Μετά απο 2 λεπτά (όπου έχει ζεσταθεί η εξάτμιση λειτουργούν σωστά οι Λ στέλνουν το σωστό μείγμα ) οπότε εξαφανίζνται τα συμπτώματα που λες και σβήνει το check engine
Οπότε θα check-αρα τους Λ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-03-11, 13:51
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofrag Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μη σας τα πολυλογώ το επόμενο πρωί που το αυτοκίνητο ήταν τελείως κρύο άρχισε πάλι το τρέμουλο και μετά από λίγα δευτερόλεπτα άναψε πάλι το λααμπάκι. Μετά από λίγη ώρα όταν το αυτοκίνητο ζεστάθηκε, δούλευαν όλα κανονικά.
Δηλαδή το φαινόμενο παρατηρείται μόνο όταν το αυτοκίνητο είναι πολύ κρύο.
Όχι μόνο είναι προφανές ότι δεν χρειαζόταν αλλαγή μπουζί και καθαρισμός μπεκ αλλά από την επόμενη μέρα που το πήρα από το συνεργείο (2-3 βδομάδες τώρα) για να πάρει μπρος πρέπει να κρατάω το κλειδί στη θέση ανάφλεξης για να πάρει μπρος κανά δευτερόλεπτο παραπάνω (περίεργο, ε, ενώ πριν με το που γύριζα το κλειδί άναβε αμέσως.
Μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορεί να συμβαίνει και δεν παίρνει μπρος "τσακμάκι" όπως πριν.
Επίσης με διάφορους άλλους μπεμβεδάκιδες που μίλησα μου είπαν ότι μπορεί να είναι και ωστήρια. Τι είναι αυτό ρε παιδιά, είναι σοβαρό;
Ωστήρια?? στα 105.000 χιλιόμετρα?? Α χα χα χα χα...(μόνο αν δεν αλλάζεις λάδια)
Λοιπόν,
1) συμπλήρωσε το λάδι που λείπει απο τη μηχανή.
2) Καθάρισε το νούμερο 7.
http://realoem.com/bmw/showparts.do?...95&hg=11&fg=40
και αν το πρόβλημα δε λυθεί σφύρα μου κλέφτικα...
σε βλέπω να βγάζεις την πολλαπλή για αντικατάσταση
απο τα πρασινα o-rings (Νούμερο 2 στην εικόνα)

Υ.Γ. υποθέτω οτι έχεις αεραντλία πρωινού και οτι δουλευει κανονικά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-03-11, 18:13
Sras Ο χρήστης Sras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2004
Μηνύματα: 227
Sras is on a distinguished road
Καλησπερα
Ζητα τους να ελεγξουν το τσιπακι του κομπιουτερ.Και το δικο μου ειχε το ιδιο προβλημα
και μετα απο πολλες επισκεψεις και αλλαγες αποδειχτηκε οτι ηταν το up-rom(νομιζω οτι ετσι ονομαζεται)του κομπιουτερ.ειναι ενα μικρο τσιπακι.
Παρεπιπτοντως θελω να ρωτησω το φορουμ επειδη σκεφτομαι πολυ σοβαρα να προχωρησω σε υγραεριο εαν υπαρχει καμμια ιδεα επ'αυτου.Δεν εχω ψαξει στο φορουμ εαν αναφερεται καπου αλλου το θεμα και ζητω συγνωμη εαν η ερωτηση ενοχλει στο συγκεκριμενο thread.
το αυτοκινητο μου ειναι Ε46 μοντ2000 2800κ.ε.στεπτρονικ κουπε μετατροπη απο 2000κ.ε. 6κυλινδρο.
Ευχαριστω
__________________
Εαν με κρεμασουν με τους λογικους θα παω αδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-03-11, 19:37
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sras Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα
Ζητα τους να ελεγξουν το τσιπακι του κομπιουτερ.Και το δικο μου ειχε το ιδιο προβλημα
και μετα απο πολλες επισκεψεις και αλλαγες αποδειχτηκε οτι ηταν το up-rom(νομιζω οτι ετσι ονομαζεται)του κομπιουτερ.ειναι ενα μικρο τσιπακι.
Παρεπιπτοντως θελω να ρωτησω το φορουμ επειδη σκεφτομαι πολυ σοβαρα να προχωρησω σε υγραεριο εαν υπαρχει καμμια ιδεα επ'αυτου.Δεν εχω ψαξει στο φορουμ εαν αναφερεται καπου αλλου το θεμα και ζητω συγνωμη εαν η ερωτηση ενοχλει στο συγκεκριμενο thread.
το αυτοκινητο μου ειναι Ε46 μοντ2000 2800κ.ε.στεπτρονικ κουπε μετατροπη απο 2000κ.ε. 6κυλινδρο.
Ευχαριστω
Μαλλον EPROM λεγεται.
Εσενα σου εκανε τα ιδια ακριβως συμπτωματα με του φιλου μας πιο πανω;..Πως σου διεγνωσαν οτι εφταιγε αυτο το τσιπακι; Στο αλλαξαν με αλλο καινουριο, εγινε καποιος προγραμματισμος μετα; Ποσο εδωσες τελικα γι αυτη τη δουλεια;..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 04-03-11 στις 19:41
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-03-11, 22:15
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
EPROM, χμ ενδιαφέρον....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-03-11, 23:06
Το avatar του χρήστη theofrag
theofrag Ο χρήστης theofrag δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Μηνύματα: 45
theofrag is on a distinguished road
Φίλε Rapid fast είσαι φοβερός!!! Κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Μόνο και μόνο αυτά που μου έδειξες άνοιξαν τον "τεχνικό ορίζοντά" μου. Έχω ακούσει από φίλους μπεμβεδάκηδες ότι υπάρχει υπάρχει ένας μάστορας ψαγμένος και τίμιος στο Βόλο και μόλις βρω άδεια θα του το πάω έχοντας πάντα υπ' όψη όσα μου είπες.
Σημείωση, το αυτοκίνητό μου έχει 153.000 km και όχι 105.000 όπως λάθος προανέφερα. Αλλά και πάλι 153.000 είναι λίγα για έναν κινητήρα BMW, έτσι δεν είναι;
Φίλοι thanos, georgiou, giannis116 ευχαριστώ και εσάς. Πιστεύω κάποια στιγμή να βρω άκρη με το όλο θέμα.
Φιλισοφικώς τώρα,
εκεί που έχω καταλήξει μετά από καιρό και αφού αυτή είναι η δεύτερη BMW που έχω (είχα μια e36 320 του '91) είναι ότι:
ή μάστορες καλοί για BMW δεν υπάρχουν παρά ελάχιστοι ή ότι τα BMW είναι πολύ δύσκολα στη διάγνωση (την πραγματική, όχι απλά την ένδειξη που δίνει το κουμπιούτερ της κάθε αντιπροσωπείας).
Και με την προηγούμενη BMW που είχα για να λύσω διάφορα "περιεργα" προβλήματα μου έπαιρνε πολύ καιρό και ξόδευα αρκετά χρήματα μέχρι να λύσω το πρόβλημά μου.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-03-11, 12:43
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofrag Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά και πάλι 153.000 είναι λίγα για έναν κινητήρα BMW, έτσι δεν είναι;

Λιγα ειναι

Φίλοι thanos, georgiou, giannis116 ευχαριστώ και εσάς. Πιστεύω κάποια στιγμή να βρω άκρη με το όλο θέμα.

Παρακαλω, δεν κανει τιποτα, γι αυτο ειμαστε εδω να βοηθαει ο ενας τον αλλον.

Φιλισοφικώς τώρα,
εκεί που έχω καταλήξει μετά από καιρό και αφού αυτή είναι η δεύτερη BMW που έχω (είχα μια e36 320 του '91) είναι ότι:
ή μάστορες καλοί για BMW δεν υπάρχουν παρά ελάχιστοι ή ότι τα BMW είναι πολύ δύσκολα στη διάγνωση (την πραγματική, όχι απλά την ένδειξη που δίνει το κουμπιούτερ της κάθε αντιπροσωπείας).

Συμφωνω και επαυξανω!

Και με την προηγούμενη BMW που είχα για να λύσω διάφορα "περιεργα" προβλήματα μου έπαιρνε πολύ καιρό και ξόδευα αρκετά χρήματα μέχρι να λύσω το πρόβλημά μου.
Εγω αυτα περναω τωρα εδω και καποιο καιρο...
Γενικα, περαστικα μας!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-03-11, 13:14
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofrag Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλισοφικώς τώρα,
εκεί που έχω καταλήξει μετά από καιρό και αφού αυτή είναι η δεύτερη BMW που έχω (είχα μια e36 320 του '91) είναι ότι:
ή μάστορες καλοί για BMW δεν υπάρχουν παρά ελάχιστοι ή ότι τα BMW είναι πολύ δύσκολα στη διάγνωση (την πραγματική, όχι απλά την ένδειξη που δίνει το κουμπιούτερ της κάθε αντιπροσωπείας).
Και με την προηγούμενη BMW που είχα για να λύσω διάφορα "περιεργα" προβλήματα μου έπαιρνε πολύ καιρό και ξόδευα αρκετά χρήματα μέχρι να λύσω το πρόβλημά μου.
Φιλοσοφικώς πάντα..
Αν δεν ξέρεις να λύνεις με κλειστά τα μάτια το αυτοκίνητο, και αν δεν κατέχεις
την αρχιτεκτονική του κινητήρα, απλά δεν έχεις την ικανότητα να αντιληφθείς
τι προκαλεί τη βλάβη που αναφέρει το διαγνωστικό..
Το διαγνωστικό είναι η επαλήθευση του μηχανικού.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.