Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-11, 16:14
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Κλιματισμός E36

Σήμερα που είχε 25 βαθμούς έξω διαπίστωσα ότι η μπέμπα δε βγάζει κρύο αέρα!! Προληπτικα πριν 2 μήνες είχα αλλάξει φρέον επειδή είναι καινούριο για μένα το αμάξι. Το πήρα χειμώνα και δε το είχα διαπιστώσει βλέπετε... Το κομπρεσσέρ ξεκινάει αλλά κρύος αέρας καπούτ!! Τι μπορεί να είναι?? Η οθόνη και το ζεστό λειτουγούν κανονικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-11, 18:55
Το avatar του χρήστη R-load
R-load Ο χρήστης R-load δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Μηνύματα: 146
R-load is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα που είχε 25 βαθμούς έξω διαπίστωσα ότι η μπέμπα δε βγάζει κρύο αέρα!! Προληπτικα πριν 2 μήνες είχα αλλάξει φρέον επειδή είναι καινούριο για μένα το αμάξι. Το πήρα χειμώνα και δε το είχα διαπιστώσει βλέπετε... Το κομπρεσσέρ ξεκινάει αλλά κρύος αέρας καπούτ!! Τι μπορεί να είναι?? Η οθόνη και το ζεστό λειτουγούν κανονικά.
εννοεις οτι σου βγαζει χλιαρο ε?(σαν να εχεις σκετο αερα εκτος κλιμα..)το κομπρεσερ λες οτι παιρνει..οταν παιρνει ακουγονται τα ρελε εκκινησης..αυτο το 'τσικ'χαρακτηριστηκα..ο ανεμιστηρας παιρνει??
εφοσον δουλευουν αυτα(τν ωρα που δουλευουν)κανε ενα τσεκ στις σωληνες..(πιαστες με το χερι)η χαμηλης (χοντρη)πρεπει να ειναι παγακι..κ η υψηλης(λεπτη)πρεπει να ναι ζεστη..(προσεχε μν καεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-04-11, 19:06
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Όταν το αγόρασες δεν το έλεγξε τεχνικός ; Θα έπρεπε να το δεις κι αυτό γιατί μπορεί να σε βάλει σε μεγάλες ιστορίες , από θέμα κόστους έως τρελής ταλαιπωρίας !
Το φρέον δεν υπήρχε λόγος να το αλλάξεις αλλά ακόμη και όταν πήγες να στο αλλάξουν αν δεν είχε μέσα σταγόνα θα έπρεπε να σε ενημερώσουν ότι έχεις διαρροή !
Όπως και να χει από την στιγμή που λες ότι δεν βγάζει κρύο αέρα πιστεύω έχει διαρροή το πρώτο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ ……. κάνε και ένα τσεκ στα παραπάνω που λέει ο φίλος ειδικά με την σωλήνα αν δεν γίνει παγάκι μέσα σε 1 λεπτό τότε έχεις διαρροή !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-04-11, 19:16
Το avatar του χρήστη R-load
R-load Ο χρήστης R-load δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Μηνύματα: 146
R-load is on a distinguished road
αν εχει διαρροη αλλα μικρη,δλδ αν εχει αρκετο φρεον μεσα,δουλευει μεχρι να ερθει η στιγμη που θα εχει χασει αρκετο κ τοτε εννοειται δν δουλευει..αν δν εχει φρεον,δν δουλευει το κομπρεσερ με τη καμμια..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-04-11, 19:58
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Τεχνικός το είχε δει το αμάξι... Αντιπροσωπεία ΒΜW. Διαρροές δεν έχω νομίζω γιατί μέσα είχε το παλιό φρέον μου είπε και έλειπαν 100 γραμμάρια περίπου. Το έβγαλε όλο και έβαλε το καινούριο. Κάποιο τσικ που λέτε δεν ακούω απλά ένα μικρό φύσημα από το κομπρεσέρ μπροστά όταν ξεκινάει. Θα ελέγξω σωληνώσεις που μου είπατε και το βεντιλατέρ αν εννοείτε λέγοντας "ανεμιστήρας". Οι σωληνώσεις που βρίσκονται περίπου? Καμιά φωτό??? Και το κοιτάω το πρωί!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-04-11, 20:02
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Ένα άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν βάζω μπροστά για κανά λεπτό αυξομειώνεται η ένταση του αέρα στην καμπίνα κ μετά στρώνει μόνο του... Είτε έχω κομπρεσέρ ανοιχτό είτε όχι. Προσοχή! Η οθόνη δεν αλλάζει ενδείξεις απλά σα να ζορίζεται λίγο να βγάλει αέρα και μετά ξεμπουκώνει και τον πετάει ομαλά! Και αυτό το κάνει όταν έχω την ένταση του αέρα χαμηλά μέχρι τη μέση περίπου. Σχετίζεται με τον χλιαρό αέρα που μου βγάζει άραγε???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-04-11, 20:06
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
μαλον φακιρη θες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-04-11, 01:02
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Από τις σωλήνες που είπατε πάντως η χοντρή ζεστένεται αρκετά αλλά η ψιλή δεν παγώνει καθόλου... Πάω αύριο συνεργείο!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-04-11, 06:32
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν βάζω μπροστά για κανά λεπτό αυξομειώνεται η ένταση του αέρα στην καμπίνα κ μετά στρώνει μόνο του... Είτε έχω κομπρεσέρ ανοιχτό είτε όχι. Προσοχή! Η οθόνη δεν αλλάζει ενδείξεις απλά σα να ζορίζεται λίγο να βγάλει αέρα και μετά ξεμπουκώνει και τον πετάει ομαλά! Και αυτό το κάνει όταν έχω την ένταση του αέρα χαμηλά μέχρι τη μέση περίπου. Σχετίζεται με τον χλιαρό αέρα που μου βγάζει άραγε???
Και στο Ε46 κάπως έτσι κάνει, γιατί ανοίγουν τα κλαπέ..
Θέλει περίπου μισό λεπτό για να στρώσει..
Δεν αυξομοιώνεται όμως, ομαλά αυξάνεται..
Εσύ μάλλον έχεις χάσει το φρέον..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-04-11, 12:17
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Αφού πήγα σε ψυκτικό, μετά BMW και μετά ηλεκτρολόγο ψυκτικό ο τελευταιός βρήκε το πρόβλημα... Καμμένη ασφάλεια του κομπρέσορα την οποία την καίει συνέχεια γιατί θέλει αλλαγή το πηνίο του κομπρεσέρ... Πρέπει να βγει έξω το κομπρεσέρ, να αλλαχτεί το πηνίο αν βρεθεί, 1 μέρα εργατικά (120 ευρώ μου είπαν) συν το κόστος του πηνίου αλλιώς πάμε για κομπρέσορα... Ξενέρωσα με τη ζωή μου! Το μικρό κομπρεσέρ εχουν τα Μ44??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.