Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-11, 13:52
ptzi Ο χρήστης ptzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-07-2010
Μηνύματα: 29
ptzi is on a distinguished road
Καταναλωση λαδιου

Γεια χαρα, εχω ενα E92 320 του 2007 το οποιο αγορασα μεταχειρισμενο. Παρατηρω λοιπον οτι μετα απο αλλαγη λαδιου στα 40000 χλμ και μετα απο περιπου 10000 χλμ η ενδειξη λαδιου στο BC ειναι λιγο πανω απο το min (δεν μου εχει βγαλει ακομα ενδειξη να προσθεσω λαδι). Η BMW απο οτι ειδα στο TIS (technical information system) δικαιολογει μεχρι 0.7l/1000km. Απο αυτη την πλευρα η καταναλωση λαδιου ειναι σαφως κατω απο το οριο αλλα διερωτωμαι αν ειναι φυσιολογικο αυτοι οι κινητηρες να καινε λαδι. Το λεω αυτο γιατι ειχα ενα Mazda3 και στα 140000χλμ δεν εκαιγε σταγονα. Σε καθε περιπτωση εγω θα κανω σε λιγες μερες αλλαγη λαδιων αλλα ηθελα να μαθω αν και εσεις εχετε τετοιο φαινομενο και σε ποια εκταση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-11, 13:58
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Τι λάδια είχες βάλει στο 40.000χλμ?
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-11, 14:33
ptzi Ο χρήστης ptzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-07-2010
Μηνύματα: 29
ptzi is on a distinguished road
Τα λαδια που βαζουν τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια της BMW (SAE 5W-30)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-04-11, 14:40
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
ρε παιδια ,κατα ποσο ειναι λογικο,ακομα και αν το δικαιολογει η ιδια η bmw,κινητηρας που κατασκευαστηκε πριν δυο τρια ,ενα χρονο να καιει τοσο πολυ λαδι.
την ιδια στιγμη,ο 316 Ε36 μου δεν μου εκαψε ποτε απολυτως τιποτα,
το ιδιο και ο 328.αν εκαψε,εκαψε τοσο λιγο που ποτε δεν το ειδα σε τσεκαρισμα λαδιων...
και μιλαμε για κινητηρα δεκαετιας και βαλε!
το θεωρω απαραδεκτο.
και το χειροτερο ειναι οτι η ιδια η αντιπροσωπεια σου λεει οτι ναι δικαιολογειται τοσο λαδι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-04-11, 15:03
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Μόνο μια φορά μου είχε κάψει λάδι το Ε46, όταν σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου είχαν βάλει Valvoline που τηρούσε τις προδιαγραφές του μοτέρ.

Είχε βλέπεις συνεργασία το συνεργείο με την εταιρία λιπαντικών και τα έπαιρνε πολύ φθηνά.

Με λάδι BMW δεν έκαιγε καθόλου.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-04-11, 15:40
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
μπορει να του εβαλαν κ μουφα λαδια μεσα! εια ανοιξει ενα θεμα για τα ανταλλακτικα ελευθερου εμποριου αλλα κ για τα αντιγραμενα λαδια πολυ γνωστων εταιριων εκ τον οποιων η μια ηταν η castrol. πριν λιγες μερας μαλιστα εμαθα οτι κυκλοφορανε κ μαιμου μπουζι της NGK σε τυπους που εhουν πολυ καταναλωση!
να δω που θα φτασουν αυτοι οι απατεωνες!
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-04-11, 15:41
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ptzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρα, εχω ενα E92 320 του 2007 το οποιο αγορασα μεταχειρισμενο. Παρατηρω λοιπον οτι μετα απο αλλαγη λαδιου στα 40000 χλμ και μετα απο περιπου 10000 χλμ η ενδειξη λαδιου στο BC ειναι λιγο πανω απο το min (δεν μου εχει βγαλει ακομα ενδειξη να προσθεσω λαδι). Η BMW απο οτι ειδα στο TIS (technical information system) δικαιολογει μεχρι 0.7l/1000km. Απο αυτη την πλευρα η καταναλωση λαδιου ειναι σαφως κατω απο το οριο αλλα διερωτωμαι αν ειναι φυσιολογικο αυτοι οι κινητηρες να καινε λαδι. Το λεω αυτο γιατι ειχα ενα Mazda3 και στα 140000χλμ δεν εκαιγε σταγονα. Σε καθε περιπτωση εγω θα κανω σε λιγες μερες αλλαγη λαδιων αλλα ηθελα να μαθω αν και εσεις εχετε τετοιο φαινομενο και σε ποια εκταση.
Ένα λίτρο στα 10.000χλμ είναι άκρως φυσιολογικό. Μερικά μοτέρ, όχι απαραίτητα το δικό σου βέβαια καθώς δεν ξέρω την τεχνολογία του, είναι σχεδιασμένα ώστε να παίρνουν λίγο λάδι είτε στον θάλαμο καύσης είτε στις έδρες των βαλβίδων, το οποίο συνεπώς "καίγεται".

Εάν θυμάμαι καλά το μοτέρ σου, αν χρησιμοποιήσεις 0W40 λιπαντικό με έγκριση LL04 τότε πιθανότατα θα έχεις κοντά μηδενική κατανάλωση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-04-11, 15:47
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
παιδιά στο δικό μου Μ43tub19 τί λαδι να βάλω τώρα που καλοκαιριάζει? έβαζα 5/30 της bmw. να βάλω 10 40? θέλω καλή λιπανση. γιατί καμιά φορά το πρωί ακούω ωστήρια να χτυπάνε....τι προτείνετε?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-04-11, 15:55
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά στο δικό μου Μ43tub19 τί λαδι να βάλω τώρα που καλοκαιριάζει? έβαζα 5/30 της bmw. να βάλω 10 40? θέλω καλή λιπανση. γιατί καμιά φορά το πρωί ακούω ωστήρια να χτυπάνε....τι προτείνετε?
θανο, απο το προγραμμα που εhω νομιζω οτι για θερμοκρασιες που εhουμε στην καλαματα το εγκρυνει το 10-40. θα σε παρω τηλ το βραδυ να σου πω για σιγουρα..
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-04-11, 15:58
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
χμ!!!!!!! περιμένω τηλέφωνο φίλε!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.