Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-04-11, 14:40
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατανοητό αυτό που λες και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω.

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί σε 3 διαφορετικά συνεργεία μου είπαν να προτιμάω τα 5w30.
Κι επίσης γιατί η ίδια η castrol έχει ως πρώτη επιλογή τα 5w30 για τον κινητήρα μου (Ν46Β20).
Για τα συνεργεία, γιατί πιθανόν έτσι "έχουν ακούσει". Και πάλι καλά που δεν σου λένε το καλοκαίρι "να βάζεις 10W40 γιατί κάνει ζέστη".

H Castrol δεν έχει πρώτη και δεύτερη επιλογή, απλώς σου προτείνει 2 διαφορετικά όπως κάνει πάντα βάσει των προδιαγραφών του κινητήρα σου για να έχεις και μία 2ρη επιλογή αν δεν βρεις το πρώτο.

Τέλος, έχεις μπερδευτεί με κάτι μάλλον. Δεν είναι "πιο σωστό" το 0W40 από το 5W30, ούτε το αντίστροφο. Και τα δύο πληρούν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Ο λόγος που το 0W40 δεν θα έχει σημαντική κατανάλωση είναι ότι σαν ακριβότερο και καλύτερο λιπαντικό με ευρύτερο πεδίο εφαρμογής και υψηλότερο δείκτη ειδικής θερμότητας απλώς αντέχει πιο πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-04-11, 22:03
SerafeimS3 Ο χρήστης SerafeimS3 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-04-2011
Μηνύματα: 127
SerafeimS3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ptzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρα, εχω ενα E92 320 του 2007 το οποιο αγορασα μεταχειρισμενο. Παρατηρω λοιπον οτι μετα απο αλλαγη λαδιου στα 40000 χλμ και μετα απο περιπου 10000 χλμ η ενδειξη λαδιου στο BC ειναι λιγο πανω απο το min (δεν μου εχει βγαλει ακομα ενδειξη να προσθεσω λαδι). Η BMW απο οτι ειδα στο TIS (technical information system) δικαιολογει μεχρι 0.7l/1000km. Απο αυτη την πλευρα η καταναλωση λαδιου ειναι σαφως κατω απο το οριο αλλα διερωτωμαι αν ειναι φυσιολογικο αυτοι οι κινητηρες να καινε λαδι. Το λεω αυτο γιατι ειχα ενα Mazda3 και στα 140000χλμ δεν εκαιγε σταγονα. Σε καθε περιπτωση εγω θα κανω σε λιγες μερες αλλαγη λαδιων αλλα ηθελα να μαθω αν και εσεις εχετε τετοιο φαινομενο και σε ποια εκταση.
μπορείς να αλλάξεις λάδι να δοκιμάσεις αν σου καίει το ίδιο..εκτός αν το πόδι σου είναι βαρύ και είναι φυσιολογικό τέτοιου είδους "απώλεια"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.