Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-11, 09:55
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
Ενδειξη αερόσακων

Καλημέρα σας έπειτα από αρκετό διάστημα.
Αφού πούλησα το Ε36 coype 96'(λόγω ηλικίας) και έγινα μηχανόβιος για διάστημα 1,5 χρόνου(Susuki Gsxr k6 1000) αγόρασα πριν μερικές μέρες ένα 316ti compact 03'.
To πήγα για ένα βιολογικό καθαρισμό και χτες που το πήρα μου άναψε το λαμπάκι των αερόσακων αφού επέστρεψα σπίτι.
Έμεινε για λίγο ανοιχτό(10') και μετά έσβησε, στην διαδρομή ξαναάναψε και αυτό γινόταν αρκετές φορές.Λέτε να έκαναν καμία μαλακία αυτοί στο βιολογικό?Υπόψιν ότι μόλις το πήρα το αμάξι το πήγα κατευθείαν για καθαρισμό και δεν είχα παρατηρήσει να ανάβει κάποια ένδειξη.
Το αμάξι έχει 6 αερόσακους και είναι παρόμοιο σαν την φωτογραφία παρακάτω.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg images.jpg (9,4 KB, 24 εμφανίσεις)
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elec : 19-04-11 στις 10:02
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-11, 10:02
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
λεω μια εκδοχη..
κατω απο το καθισμα του συνοδηγου υπαρχοει μια μεμβρανη που αντιλαβανεται αν καποιος καθεται στο καθισμα ωστε να ενερφοποιηθει ο αεροσακος.
αυτη η μεμβρανη φθειρεται!(σε ολα!!).αν αυτη η μεμωρανη φθαρει αναβει η ενδειξη απο τους αεροσακους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-11, 10:06
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
Μπορεί να είναι αυτό γιατί μου άναψε μόλις μπήκα εγώ και η κοπέλα μου δίπλα στη θέση του συνοδηγού.
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-11, 10:15
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Πριν το αγορασεις του εκανες καποιον ελεγχο σε συνεργειο με διαγνωστικο μηχανημα; Ισως να ειχε καποια βλαβη απο τοτε κι απλα στην εβγαλε τωρα. Οι μεμβρανες στα καθισματα ειναι ενα ενδεχομενο. Μου ειχε παθει κι εμενα ζημια του συνοδηγου, ειχε σπασει και την αλλαξα. Συνηθως σπανε οταν βαζεις γονατο στο καθισμα, οπως κανουν συνηθως δηλαδη στα πλυντηρια οταν στο καθαριζουν μεσα. Ομως δε μου ειχε αναψει κανενα λαμπακι, απλα δεν αναβε η ενδειξη οταν δε φορας ζωνη οταν καθοταν καποιος στη θεση συνοδηγου.

Θελει προσοχη γενικα με τα πλυντηρια και τους καθαρισμους, εμενα εκτος της ζημιας στο καθισμα, μια αλλη φορα απλα το παρελαβα με πολλα πλαστικα ξεφλουδισμενα. Ποιος ξερει τι σοι χημικα επεσαν επανω και τα κατεστρεψαν.

Πηγαινε το για μια διαγνωση παντως να σου πουν τι εχει τ αμαξι. Καποιες αλλες φορες επηρεαζεται το λαμπακι των αεροσακων κι οταν μετακινουνται βιαια τα καθισματα μπρος πισω, που και αυτο γινεται συνηθως σε πλυντηρια και καθαρισμους. Κατω απ τα καθισματα υπαρχουν φισες, καλωδια, συνδεσεις που αμα βιαζεις το καθισμα μπρος πισω αποτομα αυτα ισως να μη κανουν καλες επαφες και σου βγαζουν ολα αυτα. Κοιτα το κι αυτο. Ευχομαι να μην ειναι τιποτα απολυτως κι αλλη φορα γενικα προσοχη με το πως συμπεριφερονται στ αυτοκινητο σου.
Τους πληρωνεις οχι παντως για να σου προκαλεσουν ζημιες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-04-11, 10:17
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
και σε εμενα μετα απο καθαρισμο αρχισε τα κουλα το λαμπακι.'η καθισανε με το γονατο στο κεντρο του καθισματος ή ριξανε πολυ υγρο και τα επαιξε ο αισθητηρας.οσο στεγνωνε τοσο λιγοτερο αναβε το λαμπακι αλλα τελικα εμεινε μονιμο προβλημα ,οταν καθοταν ή σηκωνοταν καποιος αναβε.και παρηγγειλα απο ebay ενα canceller και ηρεμησα!
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E...Q5fAccessories
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-04-11, 10:24
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
Όταν πήγα να το πάρω είχε φουσκώσει λίγο το ύφασμα ακριβώς στο κέντρο του καθίσματος του συνοδήγου,μάλλον πρέπει να πάτησαν με το γόνατο.Θα περιμένω και εγώ να σκεγνώσει κάλα καλά μέχρι μέσα και βλέπουμε.
Αν μείνει αναμμένο θέλει αλλαγή αισθητήρα να υπόθέσω, ε?Αυτό που πήρες εσύ φίλε compact τι κάνει ακριβώς σταματάει την ένδειξη?
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-11, 10:34
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Αν εχει εξογκωμα οπως λες πιστευω πως ο αισθητηρας εχει σπασει και φαινεται τοσο καθαρα κι απο πανω μαλιστα απ το καθισμα. Ριξε μια ματια απο κατω απ το καθισμα να δεις μηπως φαινεται κατι. Αυτο που γραφει ο compact απ οτι καταλαβαινω ειναι ενα εξαρτημα που δινει μυνημα στον εγκεφαλο των αεροσακων ωστε να μην αναβει το λαμπακι παροτι καθεται καποιος στη θεση συνοδηγου και δε φοραει ζωνη/ή ο αισθητηρας εχει βλαβη.

Δε θα το προτεινα προσωπικα, με συστηματα ασφαλειας οπως αεροσακοι, ζωνες, φρενα κλπ δε παιζεις ουτε βαζεις γκατζετακια για να τα απενεργοποιεις. Αλλαγη ειναι η καλυτερη λυση. Παντως πηγαινε σε ενα συνεργειο για να μη κανουμε εικασιες και διαγνωσεις απ το πληκτρολογιο.
Το αλλο θεμα ειναι τωρα πως πες οτι το αλλαζεις, δινεις χ ευρω απ τη τσεπη σου, αντε μετα να ζητησεις τα ρεστα απ τον μπαγασα που στο χαλασε...Απαραδεκτοι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-04-11, 10:40
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
Επειδή πότε ανάβει και πότε σβήνει υποθέτω πως δεν έχει στεγνώσει ακόμη καλά και για αυτό κάνει κόλπα.
Μέμβράνη είναι αυτή κάτω από το κάθισμα τελικά η αισθητηρας κανονικά?Ξέρει κάνεις πόσο πάει?
Πάντος και εγώ αυτής της άποψης είναι φίλε giannis 116 θέλω να είναι όλα εν τάξη.
Αν κάνω κανένα reset λέτε να έχει κανένα αποτέλεσμα?
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-04-11, 10:46
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elec Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή πότε ανάβει και πότε σβήνει υποθέτω πως δεν έχει στεγνώσει ακόμη καλά και για αυτό κάνει κόλπα.
Μέμβράνη είναι αυτή κάτω από το κάθισμα τελικά η αισθητηρας κανονικά?Ξέρει κάνεις πόσο πάει?
Πάντος και εγώ αυτής της άποψης είναι φίλε giannis 116 θέλω να είναι όλα εν τάξη.
Αν κάνω κανένα reset λέτε να έχει κανένα αποτέλεσμα?
Κι εμενα στην αρχη μια αναβε μια οχι μεχρι που σταματησε να αναβει. Ο αισθητηρας αυτος ουσιαστικα μια μεμβρανη ειναι. Οταν καθεται ατομο καταλαβαινει βαρος και στελνει αναλογα σηματα στον εγκεφαλο που ελεγχει τους αεροσακους. Θα σου προτεινα μη περιμενεις να στεγνωσει. Πηγαινε το γρηγορα σ ενα συνεργειο. Αν σου διαγνωσει βλαβη ετσι θα χεις και πατημα να ζητησεις ρεστα απ τον καθαρισμο οτι δεν εχει περασει καθολου χρονος, δεν εχει στεγνωσει καν τ αμαξι μεσα οποτε εφταιγε γι αυτη τη βλαβη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-11, 11:02
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
το gadgetaki αυτο δειχνει στον εγκεφαλο οτι καθετε καποιος συνεχεια και αν γινει η στραβη θα σκασει και ο αεροσακος του συνοδηγου.
ασχετα αν καθετε ή οχι.
προτιμησα να βαλω αυτο παρα να μου ανοιξουν το καθισμα ταπετσερης και να μου βαλουν αισθητηρα με κοστος 80 ευρω το καθενα.1)για το κοστος και 2)γιατι το καθισμα δεν θα ξαναγινοταν ιδιο.
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.