Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 30-12-14, 21:38
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Η καλή διαγωγή του Ν42 μου και των περιφερειακών του συνεχίζεται...
Ε46.... η απόλυτη ποιότητα....
Εχθές βράδυ καθώς γύρναγα σπίτι, βλέπω ξαφνικά να ανάβει στο καντράν η λυχνία της μπαταρίας... σήμερα το πρωί πάω να το βάλω μπροστά, τίποτα. Βάζω διαγνωστικό και βλέπω 27DA DME : Alternator Fault... Βάζω μια 2η μπαταρία παράλληλα με καλώδια στο πορτ μπαγάζ και φεύγω αστραπή για ένα κοντινό ηλεκτρολογείο στη Μεσογείων...
Ίσα ίσα που έφτασα... σε όλη τη διαδρομή το λαμπάκι της μπαταρίας στο καντράν αναμμένο...
Άλλαξα αυτόματο στο δυναμό και πλέον επανήλθε η ομαλή λειτουργία μέχρι να ξαναχαλάσει πάλι κάτι....
Λόγω της εντοτότατης καθημερινής χρήσης μέσα στην κίνηση, δυστυχώς οι βλάβες, τον τελευταίο καιρό, διαδέχονται η μία την άλλη με μεγάλη συχνότητα...
Rapid πέσ'τα, πέσ'τα και εσύ....
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg battery.jpg (158,2 KB, 40 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 30-12-14 στις 21:47
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-12-14, 23:46
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Φιλε τασο μην μασας. Μολις ισιωσει ο καιρος ριξε καλο πλυσιμο κ μετα λιγο αγιασμο και εισαι κομπλε
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-12-14, 14:13
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Η καλή διαγωγή του Ν42 μου και των περιφερειακών του συνεχίζεται...
Ε46.... η απόλυτη ποιότητα....
Εχθές βράδυ καθώς γύρναγα σπίτι, βλέπω ξαφνικά να ανάβει στο καντράν η λυχνία της μπαταρίας... σήμερα το πρωί πάω να το βάλω μπροστά, τίποτα. Βάζω διαγνωστικό και βλέπω 27DA DME : Alternator Fault... Βάζω μια 2η μπαταρία παράλληλα με καλώδια στο πορτ μπαγάζ και φεύγω αστραπή για ένα κοντινό ηλεκτρολογείο στη Μεσογείων...
Ίσα ίσα που έφτασα... σε όλη τη διαδρομή το λαμπάκι της μπαταρίας στο καντράν αναμμένο...
Άλλαξα αυτόματο στο δυναμό και πλέον επανήλθε η ομαλή λειτουργία μέχρι να ξαναχαλάσει πάλι κάτι....
Λόγω της εντοτότατης καθημερινής χρήσης μέσα στην κίνηση, δυστυχώς οι βλάβες, τον τελευταίο καιρό, διαδέχονται η μία την άλλη με μεγάλη συχνότητα...
Rapid πέσ'τα, πέσ'τα και εσύ....
Δεν υπάρχει περιφερειακό που να μην έχω αλλάξει στο αυτοκίνητο..
Δεν λέω άλλα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-12-14, 16:42
Το avatar του χρήστη Α8hnaios
Α8hnaios Ο χρήστης Α8hnaios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Μηνύματα: 637
Α8hnaios will become famous soon enough
Εμενα μετα την αλλαγη του αυτοματου συνεχιζει να τρεμοπαιζει το ρευμα!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-01-15, 22:20
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Φίλε Παναγιώτη (Rapid) το 46-αρι γ@μάει...
Τρελή ποιότητα λέμε.... Die Besten my Ass....
Άρχισε να κολλάει και η βαλβίδα στο πετάλ των φρένων και μένουν τα κωλοφάναρα συνεχώς αναμμένα σα να πατάω φρένο όλη την ώρα....
Να δω τί άλλο θα αλλάξω ακόμα από περιφερειακά....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 13-01-15 στις 22:29
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-01-15, 09:46
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Παναγιώτη (Rapid) το 46-αρι γ@μάει...
Τρελή ποιότητα λέμε.... Die Besten my Ass....
Άρχισε να κολλάει και η βαλβίδα στο πετάλ των φρένων και μένουν τα κωλοφάναρα συνεχώς αναμμένα σα να πατάω φρένο όλη την ώρα....
Να δω τί άλλο θα αλλάξω ακόμα από περιφερειακά....
Τι να πω δεν ξέρω..
Αν θυμούνται οι παλιοί, τα είχα γράψει απο την πρώτη στιγμή που είχα αγοράσει το αυτοκίνητο σε αντικατάσταση του Ε28..
Βέβαια έπεσαν να με φάνε τότε, και άκουσα τρελή ειρωνεία, προφανώς απο άτομα που
δεν είχαν γνώση της πραγματικής ποιότητας της BMW του παρελθόντος..
Το τελικό μου συμπέρασμα, παραμένει το ίδιο..
Μόνο εφοπλιστής μπορεί να συντηρήσει σωστά ένα Ε46..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-01-15, 11:05
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο εφοπλιστής μπορεί να συντηρήσει σωστά ένα Ε46..


Εγώ έχω αντίθετη άποψη αν και όντως τα αυτοκίνητα έχουν γίνει πολύ πιο "αναλώσιμα" από παλιά.

Έχοντας 2 Ε46 330 sedan και τώρα το 318 coupe με το βλαβητρόνικ, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με περιφερειακά σε κανένα από τα 2.
Το βασικό είναι να αποδεχθείς ότι αν δεν το πάρεις καινούριο δεν θα ξέρεις πραγματικά τι συντήρηση έχει γίνει και πόσα χλμ έχει.
Γιατί εκεί είναι όλο το θέμα στα χλμ και την συντήρηση. Με 350.000 χλμ που έχεις εσύ Παναγιώτη και λίγα έχεις αλλάξει. Φαντάσου να είχες ένα αντίστοιχο VAG.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-01-15, 11:28
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να πω δεν ξέρω..
.....
Μόνο εφοπλιστής μπορεί να συντηρήσει σωστά ένα Ε46..
τετοια να διαβαζουμε οι πιο "καινουριοι" να ετοιμαζομαστε σιγα σιγα...
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-01-15, 11:40
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων


Εγώ έχω αντίθετη άποψη αν και όντως τα αυτοκίνητα έχουν γίνει πολύ πιο "αναλώσιμα" από παλιά.

Έχοντας 2 Ε46 330 sedan και τώρα το 318 coupe με το βλαβητρόνικ, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με περιφερειακά σε κανένα από τα 2.
Το βασικό είναι να αποδεχθείς ότι αν δεν το πάρεις καινούριο δεν θα ξέρεις πραγματικά τι συντήρηση έχει γίνει και πόσα χλμ έχει.
Γιατί εκεί είναι όλο το θέμα στα χλμ και την συντήρηση. Με 350.000 χλμ που έχεις εσύ Παναγιώτη και λίγα έχεις αλλάξει. Φαντάσου να είχες ένα αντίστοιχο VAG.
Αγαπημένε μας Admin..
Δεν έχεις άδικο..
Το αγόρασα απο τον αδερφό, και απο την πρώτη στιγμή πάει συνεργείο εκεί που έπρεπε, και είχε συντήρηση όπως έπρεπε..
Αυτά που άλλαξα στα μηχανικά μέρη, δεν με απασχολούν καθόλου, ούτε τα θεωρώ εξωφρενικά..
Το εξωφρενικό είναι ας πούμε στα κολονάκια, που το ύφασμα άρχισε να ανοίγει..
Δέκα χρόνια αυτοκίνητο, χωρίς να πλυθούν ποτέ με βιολογικό, κρεμάνε τα υφάσματα..
Σε αυτοκίνητο των 40.000 ευρώ..
Δεν το αποδέχομαι.. 70 ευρώ το κολονάκι? Θέλω μια καλή 400ρα να τα αλλάξω..
Ατέρμονη συζήτηση...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-01-15, 12:08
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Το δικό μου είναι παραγωγής του 2002 και δεν έχει κρεμάσει τίποτε γιατί ήταν συνέχεια σε κλειστό parking και βέβαια έχει και το 1/3 των χλμ. Αν κρεμάσουν τα δικά μου πάντως δεν θα πάω στην BMW να τα αγοράσω καινούρια. Θα πάω σε ταπετσέρη να μου τα φτιάξει. Αν χρειαστώ όμως κάτι που έχει να κάνει με την ασφάλεια μου πχ δίσκους τακάκια, θα πάρω original.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.