Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-01-15, 14:42
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raptor Εμφάνιση μηνυμάτων
το πήρα το 2005 με 49.500χλμ. τώρα έχω 249.000χλμ. καίει 1 λίτρο κάθε 10.000χλμ και δεν το πάω ήρεμα...βάζω ΠΑΝΤΑ 5w-30 ή 0w-30 castrol edge , άλλαξα πολλαπλασιαστές 1 φορά στις 105.00χλμ και αισθητήρα στροφάλου στις 245.000+χλμ. τίποτε άλλο.παίζει να είμαι ο μοναδικός που δεν έχει αλλάξει παγουράκι


N42B20A κατασκευής 09/2001 μάλλον από τους πρώτους valvetronic.
οντως απο τα πρωτα valvetronic το ιδιο ειχα και εγω 10/2001 απολυτα ικανοποιημενος.ισως ολα αυτα που ακουγονται περι προβληματα κλπ να βγηκαν στα μετεπειτα valvetronic γτ το να αλλαξουμε ενα αισθητηρα στις 245000χλμ και να καιει 1 κιλο λαδι στα 10000 χλμ ε δεν μπορουμε να πουμε οτι ειναι προβληματα αυτα ισα ισα για μενα ειναι φυσιολογικα αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-15, 21:10
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Ο Παναγιώτης έχει δίκιο. Το Ε46 για να συντηρηθεί σωστά πρέπει να σπρώχνεις συνέχεια χρήμα.

Δεν είναι μόνο ο κινητήρας, είναι συνολικά τα περιφερειακά: Τα παράθυρα, η μεσαία τριβή, τα σινεμπλοκ διαφορικού, το σωληνάκι του ρεζερβουάρ, ο αισθητήρας αερόσακου του συνοδηγού, σε κάποια το ψυγείο, σε όλα το παγουράκι. τα μαρκούτσια του καλοριφέρ, ο ανεμιστήρας του καλοριφέρ κλπ κλπ κλπ.

Ο δικός μου κινητήρας είναι 1.9 -που γενικά είναι σκυλί χωρίς θέματα- οπότε δεν έχω γνώμη για τα valvetronic, όμως σαν σύνολο το αυτοκίνητο είναι εξαιρετικό και σύγχρονο παρά τα 15 χρόνια κυκλοφορίας του. Αυτό από μόνο του είναι σημαντικό... όμως σημαντικό είναι να ξέρεις τι αγοράζεις και τι έχεις σκοπό να ξοδέψεις, γιατί στην τελική παίρνεις ένα όχημα με 10-11 χρόνια στην πλάτη του και πολλά πολλά (συνήθως) χιλιόμετρα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-01-15, 08:54
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raptor Εμφάνιση μηνυμάτων
το πήρα το 2005 με 49.500χλμ. τώρα έχω 249.000χλμ. καίει 1 λίτρο κάθε 10.000χλμ και δεν το πάω ήρεμα...βάζω ΠΑΝΤΑ 5w-30 ή 0w-30 castrol edge , άλλαξα πολλαπλασιαστές 1 φορά στις 105.00χλμ και αισθητήρα στροφάλου στις 245.000+χλμ. τίποτε άλλο.παίζει να είμαι ο μοναδικός που δεν έχει αλλάξει παγουράκι


N42B20A κατασκευής 09/2001 μάλλον από τους πρώτους valvetronic.
Παρόμοια περίπρωση και το δικό μου. το αγόρασα το 2006 με 24.000 χλμ. τώρα έχει 129.000 χλμ, όλα τα σέρβις στην ώρα τους και μου έχει παρουσιάσει τις ίδιες βλάβες με το φίλο raptor από πάνω. Έχω αλλάξει μία φορά πολλαπλασιαστές και μία αισθητήρα στροφάλου. Λάδι καίει μικρή ποσότητα από αλλαγή σε αλλαγή λαδιών πρέπει να συπμληρώνω 500-1000 μλ. αναλογα πως οδηγώ. Η κατανάλωση είναι πολύ νορμάλ, γενικά δεν έχω προβλήματα ή βλάβες με αυτό τον κινητήρα. Το αυτοκίνητο τόσα χρόνια που το έχω έχει ζητήσει ελάχιστα. Επίσης δεν έχω αλλαξει ούτε εγώ παγουράκι...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-01-15, 01:12
Το avatar του χρήστη ΚΥΡΙΛΛΑΣ
ΚΥΡΙΛΛΑΣ Ο χρήστης ΚΥΡΙΛΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2007
Μηνύματα: 224
ΚΥΡΙΛΛΑΣ is on a distinguished road
Κατ' αρχας, σας ευχαριστώ όλους πολύ για το ενδιαφέρον να με βοηθήσετε!

Οφείλω να ομολογήσω, ότι με όλα αυτα που γράψατε με έχετε κάνει να σκέφτομαι για πρώτη φορά να αφήσω την BMW μετά από ένα E30 και ένα E36 ...
Αν τα Ε46 είναι τόσο κοστοβόρα στη συντήρηση και γενικώς "ζημιάρικα" για ποιον λόγο να βάλω τον εαυτό μου σε αυτη τη διαδικασία??
Θα πρέπει ή να αποφασίσω να κρατήσω το Ε36 μου, ή να αλλάξω εταιρεία λοιπον...

ΥΓ: Σήμερα πάντως μετά την ανάγνωση των απαντήσεών σας, με έπιασα να κοιτάω αγγελίες από κάτι "πυραυλάκια" (honda s2000), και ομολογώ ότι δε με ενθουσίασε η ιδέα...
__________________

Αν δεν έκαιγε τόσο που καίει, θα ήταν τέλειο...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-01-15, 09:00
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις για να αγοράσεις αυτοκίνητο που δεν θα το μετανιώσεις.

Το μοτέρ είναι οικονομικά σε συντήρηση και χρήση σε σχέση με τα εξακύλινδρα.
Αν πάρεις 46 είναι μερικά πράγματα που πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξεις ανεξαρτήτως μοτέρ.
__________________


www.bmw-motorsport.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 13-01-15 στις 09:11
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
facelift, valvetronic, ε46


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.