Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-01-10, 22:31
βαγγελη Ο χρήστης βαγγελη δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Μηνύματα: 36
βαγγελη is on a distinguished road
ζοριζετε μονο στην πρωτη μετα οκ και σε γνωστους μου το ιδιο ισχυει.καλο ειναι πιστευω καποτε να τις αλλαζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-10, 22:54
Το avatar του χρήστη drum
drum Ο χρήστης drum δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Μηνύματα: 701
drum is on a distinguished road
ειναι λογικο σε - βαθμους C να ειναι σκληρο το σαζμαν στο ξεκινημα.
αλλη η πυκνοτητα του λαδιου του κινητηρα, κ αλλη του σαζμαν.
__________________
..δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγαπάς τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...μόνο ένας, ο απόλυτος!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-01-10, 00:08
Το avatar του χρήστη antreas
antreas Ο χρήστης antreas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-05-2009
Μηνύματα: 114
antreas is on a distinguished road
Οταν εχει κρυο θα παιζεις λιγο γκαζακι μαζι με συμπλεκτη και θα την περνει ευκολα.μολις κινηθει και οχι μολις ζεσταθει που αναφερθηκε παραπανω θα στρωνει.Τι σχεση εχει η θερμοκρασια του μοτερ με τις ταχυτητες?..Οσο για τις βαλβολινες δεν χρειαζονται αλαγμα ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-10, 00:39
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Εγω ξερω οτι οι βαλβολινες με SAE 70 80 90 κτλ θελουν αλλαγμα μετα απ καποια χλμ 80.000 100,000. Ειδικα του διαφορικου. Τα σαζμαν με βαλβολινες MTF (ειναι κοκκινες σε χρωμα) που μπαινουν κατα βαση σε αυτοματα αλλα και πολλα χειρ δεν θελουν αλλαγμα. Εγω πχ στο Ε36 ο κατασκευαστης προτεινει MTF σε οσους δουλευει με συμβατικες ενα αλλαγμα δεν βλαπτει και ειναι φθηνο. Το ΜΤΦ τζουζει λιγο.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-10, 00:50
Το avatar του χρήστη Libanner
Libanner Ο χρήστης Libanner δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 949
Libanner will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw318i Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά το ξεκίνημα οι ταχύτητες δεν "μπαίνανε" με τίποτα έπρεπε να τισ κοπανάω πολύ σε σημείο που φοβήθηκα μην γίνει κάποια ζημιά. Μετά το ξεκίνημα κανένα πρόβλημα δούλευαν μιά χαρά όπως πριν.
Γνωστό το θέμα αυτό όταν είναι κρύο η πρώτη μπαίνει αρκετά δύσκολα.Μετά βέβαια στρώνουν τα πράγματα.Προσπάθησε να βάλεις πρώτα δευτέρα και μετα απο εκεί πρώτη και να ξεκινήσεις κανονικά.Θα δεις μπάινει ποιο ομαλά εγώ στο δικό μου έτσι κάνω οταν είναι κρύο.
Τώρα οι βαλβολίνες σύμφωνα με την BMW είναι lifetime για αυτά τα αμάξια.Αλλά λέω να κάνω και εγώ μια αλλαγή μετά απο 11 χρόνια...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-10, 05:31
bmw_trelamenos Ο χρήστης bmw_trelamenos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Μηνύματα: 163
bmw_trelamenos is on a distinguished road
Τα ίδια πάνω κάτω συμβαίνουν και στο δικό μου 520 Ε39. Δίνοντας λίγο παραπάνω γκάζι, κουμπώνει 1η-2α γλυκά. Στο επερχόμενο service σκέφτομαι να αλλάξω τις βαλβολίνες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-10, 09:36
Το avatar του χρήστη vlahopilot
vlahopilot Ο χρήστης vlahopilot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-01-2005
Μηνύματα: 179
vlahopilot has a spectacular aura aboutvlahopilot has a spectacular aura about
Βάζε 2α.....

Η πρόταση του Libanner είναι η σωστή λύση...Βάζε πρώτα Δευτέρα και μετά Πρώτη....σου επιτρέπει πολύ πιο έυκολο κούμπωμα, ώστε να μην το ζορίζεις! Τώρα για τις βαλβολίνες....ότι σε φωτίσει ο θεός!
__________________
Πλήρωμα καμπίνας θέσης για απογείωση, παρακαλώ!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-01-10, 09:49
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Επειδή εγώ κάπου δεν καταλαβαίνω..
Στη Γερμανια την Αυστρία τη Φιλανδία την Αγγλία τον Καναδά και την Αμερική που έχει κρύο, έτσι κάνουνε? είναι φυσιολογικό? Αν αλλάξεις βαλβολίνες βελτιώνεται? Αρα φταίει το λάδι?
Τι παίζει?
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-01-10, 15:07
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λοιπον οσα γραφτηκαν πριν για το κρυο και τις αλλαγες ισχυουν. Οσο πιο κρυο το αυτοκινητο και οσο πιο παλια η βαλβολινη τοσο πιο σφικτο θα ειναι το σασμαν μεχρι να ζεσταθει καλα. Οντως πρεπει να αλλαζονται οι βαλβολινες περιπου στις 90.000χμ κι ας λεει η εταιρια πως δεν αλλαζονται ποτε. Κι εγω τα αλλαξα περιπου στις 100.000χμ. Οσο για το φιλο που ρωταει τι γινεται σε χωρες με ψυχος θα σας γραψω προσωπικη εμπειρια στη Γερμανια με αρνητικες θερμοκρασιες κουμπωναν δυσκολα οι ταχυτητες μεχρι που ζεσταινοταν λιγακι το αυτοκινητο, αυτο μονο, δεν υπηρχε κανενα αλλο προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-01-10, 16:38
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον οσα γραφτηκαν πριν για το κρυο και τις αλλαγες ισχυουν. Οσο πιο κρυο το αυτοκινητο και οσο πιο παλια η βαλβολινη τοσο πιο σφικτο θα ειναι το σασμαν μεχρι να ζεσταθει καλα. Οντως πρεπει να αλλαζονται οι βαλβολινες περιπου στις 90.000χμ κι ας λεει η εταιρια πως δεν αλλαζονται ποτε. Κι εγω τα αλλαξα περιπου στις 100.000χμ. Οσο για το φιλο που ρωταει τι γινεται σε χωρες με ψυχος θα σας γραψω προσωπικη εμπειρια στη Γερμανια με αρνητικες θερμοκρασιες κουμπωναν δυσκολα οι ταχυτητες μεχρι που ζεσταινοταν λιγακι το αυτοκινητο, αυτο μονο, δεν υπηρχε κανενα αλλο προβλημα.
+1

Ακόμα και ο ίδιος ο κατασκευαστής να πει κάτι τέτοιο είναι τελείως λάθος.
Είναι καλό να αλλάζονται γύρω στις 40.000 - 50.000 χλμ. Το ίδιο ισχύει και για το διαφορικό.
Και όντως με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες θέλουν λίγο ζέσταμα για να λειτουργήσει το σύστημα κανονικά.
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.