Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-08-11, 01:50
Το avatar του χρήστη volkano
volkano Ο χρήστης volkano δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-02-2010
Μηνύματα: 47
volkano is on a distinguished road
πολλα καυσαερια

πηγα προχθες στο συνεργειο (οικογενιακος φιλος και κολιτος) να βγαλω καρτα καυσαεριων μιας και ειχε ληξει...

με το που συνδεσε ο φιλος μου την εξατμιση με τον μετριτη του υπολογιστη

μου λεει : "ρε Μ@λ@κ@ εχεις πολλα καυσαερια!!!! και καιει πολυ το αμαξι σου βενζινη"
και στις 800 στροφες και στις 2500 που το μετρισε.

με 1000 ζορια εβγαλε εκτυπωση οταν καποια στιγμη ψιλοεπεσαν τα καυσαερια για μερικα δευτερολεπτα και εδωσε εκτυπωση για να μου βγαλει την καρτα.

- του λεω μηπως ειναι "μπουκομενο" ? γιατι εδω και καιρο δεν κανω πολλα χιλιομετρα και δεν το "ανοιγω" το αμαξι (στροφες) και δεν το παω και πανω απο 120χλμ/ω.
- μου λεει αυτα δουλευουν ηλεκρονικα δεν ειναι αυτο το προβλημα , βαλε κανα καθαριστικο βενζινης και θα σε πω ποτε να ερθεις να το ξαναδουμε μιας και ειναι στην αρχη το προβλημα... η ειναι αισθητηρας Λ
(λογο οτι εχει πολυ δουλεια και πολλα αμαξια να φτιαξει , η μια και μια στο σερβις (φιλτρα λαδια)για να το βαλουμε και στο διαγνωστικο γιατι εχω να αλλαξω και τακακια στα φρενα)

εγω σκαλωνω στο οτι :
1ον) δεν μου εχει βγαλει καμια ενδειξη στο καντραν στο αυτοκινητο
2ον) μετα απο εκει εφυγα και πηγα και το ετρεξα το αμαξι και αρπαζε κανονικα...
3ον) απο θεμα πιοτητας βενζινης δεν τηθετε θεμα μιας και εχουμε δικο μας βενζιναδικο σε συνεργασια με μεγαλη εταιρια και "ξερω" τι βαζω οχι μονο σε μενα αλλα και στους πελατες μου τοσα χρονια χωρις καποιο προβλημα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη volkano : 11-08-11 στις 01:59
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-08-11, 02:11
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
εγω να κανω τωρα το δηκηγορο του διαβολου λιγο? Εσυ φιλε μου ξερεις τι βαζεις γιατι δεν κανεις νοθεια και καλα κανει ,και συγχαριτηρια...ομως εισαι σιγουρος οτι οι βενζινες στη ελλαδα γενικοτερα ειναι ποιοτικα τελειες? Γιατι με τοσα που εχω ακουσει.... στη γερμανια πχ λενε οτι οι βενζινες μας ειναι χαλια...δε φταις εσυ και εγω βεβαια αλλα σιγουρα καποιο μεγαλυτερο κεφαλι ...μη το παρεις προσωπικα...
Και για το θεμα σου...ειναι πιο ευκολο να ειναι Λ η ακομη και μαφ... Με χαλασμενο μαφ εγω ειχα 12.5 καταναλωση εντως πολης και τωρα εχω 8.4....με τον ιδιο τροπο οδηγησης....χωρια του οτι δεν πηγαινε το αμαξι... Τωρα βεβαια ολα μια χαρα...αν θελεις πες μας Τι μοτερ φορας ,ποσα χιλ εχει το αυτοκινητο και τι καταναλωση εχεις ....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-08-11, 02:25
Το avatar του χρήστη volkano
volkano Ο χρήστης volkano δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-02-2010
Μηνύματα: 47
volkano is on a distinguished road
ΟΧΙ με μεγαλα γραμματα!!!! καμια σχεση τα καυσιμα εδω στην Ελλαδα με το καυσιμα στο εξωτερικο..... ολα τα αυτοκινητα οταν ειναι να ερθουν απο Γερμανια τα αλλαζουν χαρτογραφιση στον κινιτηρα για να μπορουν να καψουν τα καυσιμα που εχουμε εδω....

η καταναλωση μου ειναι στο 8,5 με 9 εντως πολης
χιλιομετρα εχει 129000 το αυτοκινητο μου και ειναι το 318 Ε46 M-packet 2003 το facelift
(δες τις φωτο να καταλαβεις καλυτερα)

αυτο το χαλασμενο "μαφ" που λες δεν καταλαβα τι ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-08-11, 03:07
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Μήπως να πάς έτσι δοκιμαστικά να κάνεις μια μέτρηση και κάπου αλλού ;

Έτσι γιατί μου φαίνονται περίεργα αυτά που ακούω ειδικά απο τη στιγμή που δε βλέπεις διαφορά στο αυτοκίνητο. Και καλύτερα να σκάσεις ένα 10ευρο και νά σαι εντάξει παρά να σκάσεις 400 και... να μην είχε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-08-11, 08:40
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως να πάς έτσι δοκιμαστικά να κάνεις μια μέτρηση και κάπου αλλού ;

Έτσι γιατί μου φαίνονται περίεργα αυτά που ακούω ειδικά απο τη στιγμή που δε βλέπεις διαφορά στο αυτοκίνητο. Και καλύτερα να σκάσεις ένα 10ευρο και νά σαι εντάξει παρά να σκάσεις 400 και... να μην είχε τίποτα.


Ε ναι. Καταρχάς, τι καθαριστικό βενζίνης να βάλεις και αηδίες? Μια χαρά είναι οι βενζίνες.

Ή φταίει ο λ, ή το MAF, ή μέτρησε άλλα αντί άλλων.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-08-11, 10:08
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων


Ε ναι. Καταρχάς, τι καθαριστικό βενζίνης να βάλεις και αηδίες? Μια χαρά είναι οι βενζίνες.

Ή φταίει ο λ, ή το MAF, ή μέτρησε άλλα αντί άλλων.
Αν έφταιγε το λ ή το μαφ, ή το τσούφ, θα είχε οξυγόνα στο θεό, σωστά, ή στον διάολο..
Να έχεις το όχημα σε μετρητή καυσαερίων και να μην ξέρεις την ίδια στιγμή
τι φταίει, θεωρώ οτι είσαι απαράδεκτος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-08-11, 11:06
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Κάτσε, περίμενε γιατί οξυγόνο στο θεό μπορεί να είναι και από τρύπια εξάτμιση.

Επίσης μπορεί να μην περνάει (αν και το βρίσκω αρκετά δύσκολο) το να το πήγε στην μέτρηση παγωμένο.

Για κάνε ένα σκαν την κάρτα και πόσταρέ την εδώ.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-08-11, 11:43
Το avatar του χρήστη gscat
gscat Ο χρήστης gscat δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2011
Μηνύματα: 70
gscat is on a distinguished road
Τί είναι το μαφ ρε παιδιά;;
__________________
H BMW βγάζει μόνο μοτοσυκλέτες και κάποτε το Ε30
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-08-11, 11:47
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Ο μετρητής αέρα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-08-11, 13:08
Το avatar του χρήστη gscat
gscat Ο χρήστης gscat δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2011
Μηνύματα: 70
gscat is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μετρητής αέρα.
thanks!



Volcano όνομα και πράμα το αυτοκίνητο ε;

Μια 2η μέτρηση πάντως είναι η καλύτερη αρχή του ψαξίματος.
__________________
H BMW βγάζει μόνο μοτοσυκλέτες και κάποτε το Ε30
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.