Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-16, 11:43
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
BMW E30 M40 θέμα με την εκκίνηση

Τώρα θα σας βάλω δύσκολα.

Ο κινητήρας είναι Μ40 1.8.

Όλα δουλεύουν τέλεια. Καμία απώλεια συμπίεσης, κανένα ρετάρισμα, κροτάλισμα ή και κάθε άλλου είδους ήχος. Καμία αύξηση κατανάλωσης ή άλλου είδους πρόβλημα.

Το θέμα είναι το εξής. Όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο, παίρνει με την μία, χωρίς κανένα πρόβλημα. Όταν είναι ζεστό και το ξαναβάλεις μέσα σε λίγη ώρα, κανένα πρόβλημα. Μόνο όταν το αφήσεις ζεστό και μείνει από μισή ως περίπου 3 ώρες, τότε μιζάρω 5-6 δευτερόλεπτα για να πάρει, και ξεκίνησε να το κάνει έτσι, στα καλά καθούμενα. Πλην αυτού και μόνο, το αυτοκίνητο δεν παρουσιάζει κανένα απολύτως άλλο πρόβλημα.

Τσεκαρισμένα:
Πίεση καυσίμου
Μπουζί-μπουζοκαλώδια
Αισθητήρας θερμοκρασίας κινητήρα
Σωληνάκια αέρα, αναθυμιάσεων, κτλ.

Καμία ιδέα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-16, 12:18
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 923
Straight six will become famous soon enough
το ίδιο πάθαινα παλιά σε ένα dedra του 97, όταν ζεσταινόταν και πολλές φορές δεν έπαιρνε και καθόλου. μόνο αν χτύπαγα ελαφριά την ανάφλεξη! αλλιώς έπρεπε να κρυώσει. είχα τσεκάρει τα πάντα...
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-16, 12:30
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
χωρίς να είμαι ειδικός το έχω ακούσει και το λέω μήπως φαγωμένος εκκεντροφόρος και εγώ είχα απορήσει όταν το άκουσα απλά το λέω σαν ιδέα
__________________
bmw e93 325i
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-16, 12:42
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα θα σας βάλω δύσκολα.

Ο κινητήρας είναι Μ40 1.8.

Όλα δουλεύουν τέλεια. Καμία απώλεια συμπίεσης, κανένα ρετάρισμα, κροτάλισμα ή και κάθε άλλου είδους ήχος. Καμία αύξηση κατανάλωσης ή άλλου είδους πρόβλημα.

Το θέμα είναι το εξής. Όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο, παίρνει με την μία, χωρίς κανένα πρόβλημα. Όταν είναι ζεστό και το ξαναβάλεις μέσα σε λίγη ώρα, κανένα πρόβλημα. Μόνο όταν το αφήσεις ζεστό και μείνει από μισή ως περίπου 3 ώρες, τότε μιζάρω 5-6 δευτερόλεπτα για να πάρει, και ξεκίνησε να το κάνει έτσι, στα καλά καθούμενα. Πλην αυτού και μόνο, το αυτοκίνητο δεν παρουσιάζει κανένα απολύτως άλλο πρόβλημα.
Ακριβώς το ίδιο μου το κάνει η Carina εδώ και κάτι μήνες...Απλά μου το κάνει και όταν είναι ζεστό και σβήσω και ξαναβάλω μπροστά. Τις πιο πολλές φορές. Σαν να κολλάει η μίζα μου μοιάζει.
Δεν έφτασα σε βαθμό ανησυχίας γιατί πάντα παίρνει μετά από 3-4 sec , αλλά όντως κάτι φταίει και κάποια στιγμή μπορεί να υπάρξει θέμα.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 29-01-16 στις 12:46
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-16, 15:21
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Διανομέας!
Είχα τα ίδια συμπτώματα το 2008 και η αντιπροσωπεία με ταλαιπωρούσε ένα ολόκληρο χρόνο!
Ώσπου μου είπε ένας παππούς, καλά να είναι ο άνθρωπος από οδική Βοήθεια, να δω τον διανομέα.
Οπότε πήγα για έλεγχο σε άλλο συνεργείο και μου είπαν το ίδιο και μου εξήγησαν γιατί έχει αυτά τα συμπτώματα.
Ο διανομέας έχει ένα ματάκι που γυρίζει και αυτό με τον καιρό βγάζει ρινισματα και δεν μπορεί το καπάκι ραουλο να διαβάσει σωστά τα ρεύματα....κάτι τέτοιο τέλος πάντων...
Ειδικά αν το πιάσει το πείσμα και δεν παίρνει μιζαρισμα στο μιζαρισμα θα σκάσει κιόλας...
Ο Μ40 όμως έχει διανομέα...;
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KAZA : 29-01-16 στις 15:25
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-16, 19:32
Το avatar του χρήστη georgepap
georgepap Ο χρήστης georgepap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 405
georgepap is on a distinguished road
Ελεγχος-μετρημα-καθαρισμα σε μηχανημα και στα 4 μπεκ....
__________________
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία._Ισοκράτης.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-16, 20:06
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρίς να είμαι ειδικός το έχω ακούσει και το λέω μήπως φαγωμένος εκκεντροφόρος και εγώ είχα απορήσει όταν το άκουσα απλά το λέω σαν ιδέα
Σετ κεφαλής όλο αλλαγμένο πριν ούτε 7.000χλμ. Το καπάκι όλο είναι πρακτικά καινούργιο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Διανομέας!
Μετρημένος, καθαρισμένος, αλλαγμένο σφυρί και καπάκι από πέρυσι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgepap Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελεγχος-μετρημα-καθαρισμα σε μηχανημα και στα 4 μπεκ....
Καθαρισμένα είναι, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα έπαιρνε και κρύο έτσι. Το κάνει μόνο ζεστό και μόνο αν μείνει κάποια ώρα. Αντιθέτως, κολλημένα μπεκ το ζορίζουν όταν είναι κρύο, επειδή πλημμυρίζει και χάνεται και η πίεση. Εγώ έχω το αντίθετο πρόβλημα.


Σας το είπα πως θα σας βάλω δύσκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-16, 20:58
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Σετ κεφαλής όλο αλλαγμένο πριν ούτε 7.000χλμ. Το καπάκι όλο είναι πρακτικά καινούργιο.



Μετρημένος, καθαρισμένος, αλλαγμένο σφυρί και καπάκι από πέρυσι.



Καθαρισμένα είναι, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα έπαιρνε και κρύο έτσι. Το κάνει μόνο ζεστό και μόνο αν μείνει κάποια ώρα. Αντιθέτως, κολλημένα μπεκ το ζορίζουν όταν είναι κρύο, επειδή πλημμυρίζει και χάνεται και η πίεση. Εγώ έχω το αντίθετο πρόβλημα.


Σας το είπα πως θα σας βάλω δύσκολα.

Με αυτην τη λογικη κανενα καινουριο αυτοκινητο δεν θα επρεπε να παρουσιαζει προβλημα, δυστηχως ομος ακομα και τα καινουρια αυτοκινητα παρουσιαζουν τετοιου ειδους προβληματα και εχουν και τους αναλογους δυσαρεστημενους πελατους αφου καινουριο το πειρανε γιατι να εχουν προβλημα.
Θα σου ελεγα να κοιταξεις το τελευταιο πραγμα που εβαλες καινουριο μηπως εχεις απο εκει καμια δυσλειτουργια η ακομα καλυτερα να φανταστης οτι ειναι ολα παλια και να πιασεις το προβλημα με την λογικη και απο την αρχη για να μην σε ξεγελαει ο ορος καινουριο που περισσοτερο θα σε προβληματιζει παρα θα σε βοηθαει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-16, 02:22
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτην τη λογικη κανενα καινουριο αυτοκινητο δεν θα επρεπε να παρουσιαζει προβλημα, δυστηχως ομος ακομα και τα καινουρια αυτοκινητα παρουσιαζουν τετοιου ειδους προβληματα και εχουν και τους αναλογους δυσαρεστημενους πελατους αφου καινουριο το πειρανε γιατι να εχουν προβλημα.
Θα σου ελεγα να κοιταξεις το τελευταιο πραγμα που εβαλες καινουριο μηπως εχεις απο εκει καμια δυσλειτουργια η ακομα καλυτερα να φανταστης οτι ειναι ολα παλια και να πιασεις το προβλημα με την λογικη και απο την αρχη για να μην σε ξεγελαει ο ορος καινουριο που περισσοτερο θα σε προβληματιζει παρα θα σε βοηθαει.
Δεν αντιλέγω. Το "σπάσιμο" είναι πως το ξεκίνησε στα καλά καθούμενα μέσα στις γιορτές, χωρίς να έχω αλλάξει κάτι ή πειράξει κάτι.

Το τελευταίο πράγμα που έβαλα καινούργιο σίγουρα δεν φταίει. Είναι υαλοκαθαριστήρες.

Έχω κοιτάξει/μετρήσει τα πάντα που μπορώ, ακόμα και αυτά που μπήκαν καινούργια. Αυτά τα κοίταξα και πρώτα, σκεφτόμενος κάποιο σφάλμα ή λάθος τοποθέτηση. Τίποτα. Αισθητήρες τους μέτρησα, error ο εγκέφαλος δεν βγάζει τίποτα, πίεση καυσίμου άριστη, βαλβίδα ρελαντί μία χαρά. Άλλαξα και μπουζί, χωρίς κανένα λόγο και με μόλις 1.400 χλμ σε μπουζί ιριδίου, προληπτικά. Γι'αυτό με τρελαίνει, που δεν μπορώ να βρω τι φταίει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-16, 03:56
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
αυτες της μετρησεις τις εχεις κανει οταν ειναι ζεστο το αμαξη και την στιγμη που πηστευεις οτι δεν θα παρει μπρος? αλλιως δεν εχει νοημα να καθεσε να μετρας το πρωι ας πουμε που περνει με την μια

μια φορα που ειχα καθαρισει μπεκ επερνε δυσκολα μπροστα αλλα δεν θυμαμαι αν το εκανε συνεχεια η ζεστο μονο, αλλαχτηκανε τα λαστιχακια που πατανε τα μπεκ και μετα εφτιαξε. Το καταλαβα γιατι ειχα κανει μονο αυτην την εργασια και αρχισανε τα προβληματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.